Hvězdný prach

Hvězdný prach https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1189/bmid_hvezdny-prach-kDj-1189.jpg 4 1322 211

Na ospalém anglickém venkově, na úsvitu viktoriánské éry, žije si vesnička Zeď, která dostala jméno podle impozantní kamenné hradby, jež ji odděluje od přilehlé louky a toho, co je za ní, svůj poklidný život. U jediné mezery ve zdi dnem i nocí stojí stráže, aby zabránily zvědavcům projít ven. Jen jednou za devět let svou hlídku opouštějí, to když se na louce za zdí koná zvláštní a neobyčejný trh. Tady, ve zdi, se mladý Tristran Thorn zamiloval do krásné Viktorie Foresterové. Ale Viktorie je chladná a vzdálená – tak vzdálená jako hvězda, kterou jednoho mrazivého říjnové večera ona a Tristran vidí padat z nebe. Aby získal Viktoriinu přízeň, přísahá Tristran, že spadlou hvězdu najde a přinese ji své milované. Tristran však není jediný, kdo hledá nebeský klenot. Jsou jiní, pro které je příslibem mládí a krásy, klíčem ke království, či k obnovení černé magické moci. Chlapec poháněný láskou bude muset skutečně sebrat rozum do hrsti, aby uspěl a přežil v tajemném světě za zdí, kde na sebe spadlé hvězdy berou nejrůznější podobu – a kde mají problémy sklon větvit se do nečekaných směrů nebo se vracet k sobě samým, v čase i prosoru. Neil Gaiman rozvíjí svou literární magii novým a oslňujícím způsobem – Hvězdný prach bude zářit ve vašem srdci i v paměti dlouho po tom, co dočtete poslední stránku.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Polaris

Stardust , 1997

Kee
11.01.2021 5 z 5

Kouzelné vyprávění, které místy překvapí svým naturalismem a mrazivou atmosférou... Gaiman umí psát velmi půvabně a dodnes si pamatuji, že když jsem v dětském věku četla Koralínu, tak mne svým vyprávěním fascinoval a mírně děsil zároveň.
Nejvíc se mi na jeho psaní líbí fakt, že nemá potřebu se pokoušet o okázalý příběh. Jeho příběhy prostě mocné jsou, sílí, rostou a vyvíjejí se v tichu a se stejnou samozřejmostí jako stromy.

Hakate
01.01.2021 5 z 5

Krásný fantasy příběh, plný magie, dobrodružství, lásky,
Knížka se velmi dobře čte a líbila se mi stejně jako filmové zpracování, které patří mezi mé oblíbené

StaroČeška
21.12.2020 5 z 5

Viděla jsem nejdřív film a pak jsem četla knihu. Je to krásná pohádka, taková jaké si vyprávěly naše babičky na začátku minulého století. Je v ní spousta nebezpečí, které musí být překonáno, mnoho moudrosti a hlavně šťastný konec.

Atekram
16.11.2020 5 z 5

Hvězdný prach je výborný příběh, který bourá hrozně moc klišé ve svém žánru. Navíc je vtipný a také poměrně naturalistický. Dodnes si vzpomínám, že mě některé pasáže mírně šokovaly, protože jsem knihu poprvé četla ještě na základní škole v knihovně a čekala jsem nějakou další fantasy...
Navíc musím zmínit i hodně povedenou filmovou adaptaci, která je s knihou srovnatelná a to není vůbec časté.

stgeorge
08.11.2020 3 z 5

Kniha je dobrá, ale film mi přišel lepší.

martin_aston
07.11.2020 5 z 5

Prvý som videl film, knihu som čítal niekoľko rokov potom. Film bol výborný, kniha (ako zvyčajne :)) ešte lepšia. Čarovná, hrejivá fantasy. Autor má naozaj skvelú fantáziu a schopnosť spájať rôzne prvky/žánre. Kniha sa čítala ako prepojenie historického románu, rozprávky, verneovky, narnie, klasickej fantasy... (a určite mi ešte čosi vypadlo). Jedinou výčitkou je, že bola príliš krátka :).

Kami33
13.10.2020 5 z 5

Možná že pohádka, ale určitě krásná. Příjemné čtení. U mě se maximální čtivost knihy pozná tak, že zapomenu vystoupit na správné stanici a přejedu, a s Hvězdným prachem se mi to stalo :-)

Gurus
09.10.2020 5 z 5

Super pohádka pro dospělé. S manželkou jsme si jí předčítali před spaním :).
Pokud bych porovnal s filmem, tak film má větší spád, což se dá čekat. Ale nic se nevyrovná tomu si příběh pomalu vychutnávat čtením.

Jarka_rybář
02.10.2020 5 z 5

Knížka, kterou bych mohla číst stále dokola. Je to úžasná pohádka s výbornými postavami překvapivými zvraty. Září jako ta hvězda, která spadla z nebe.

lencin
03.09.2020 5 z 5

Vesnice Zeď ve viktoriánské éře, ná jméno podle hradby, která ji odděluje od přilehlé louky. U mezery ve zdi stojí stráže, které zabraňují zvědavcům projít ven.
Fantasy. Pěkné čtení.
(2008)

nicolettkaa
12.07.2020 3 z 5

Od této knihy jsem čekala něco trochu víc - propracovanější díl a určitě i více stránek. Takto tomu prostě něco chybělo. Naopak, vzhledem k tomu, že je kniha určena dětem a mládeži, obsahuje až moc erotických scén. Po dlouhé době, kdy se mi líbil více film než kniha.

Marsoa
10.06.2020 3 z 5

Film Hvězdný prach patří mezi moje oblíbené. Proto jsem se rozhodl přečíst i knihu. Ta je spíš pro dospívající a dospělé než pro děti. A možná proto že jsem nejdříve viděl film, než četl knihu a fantasiji za mě vytvořili filmaři, líbí se mi více film než kniha. Na závěr, hlavně mi tam chybí kapitán Shakespeare :)

GabrielleT.
17.05.2020 5 z 5

Krásná pohádka psaná lehce a s humorem. Ano, film působí komplexněji, dává více prostoru některým postavám a závěr je velmi dramatický, na knížce se mi ovšem líbila právě snovost, která dýchala z každé stránky, některé nadpřirozené věci byly zmíněny jen mimochodem, jak tomu ve snech bývá, a závěr je zbaven obvyklého patosu (nebudu spoilerovat, kdo četl, ví, co myslím :) )

Rav3n
12.05.2020 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších moderních (?) pohádek.
Typický boj dobra a zla ve světech lidí a magie, které jsou rozděleny pouze zdí.
Rozvětvený děj, humor a kouzla dělají z této pohádky ojedinělý fantasy skvost.
Překvapivě povedená je i filmová verze, především díky DeNirovi.

Luigi1
07.05.2020 5 z 5

Krásné čtení,které mě pobavilo,byl jsem moc rád,že jsem si ji přečetl a viděl film,který bych řekl byl lepší

Temsiss
09.04.2020 5 z 5

Krásná pohádka pro dospělé, moc se mi to líbilo.
Příběh je opravdu jedním z nejkouzelnějších, co jsem kdy četla. Vesnice Zeď plná lidí, co každý den dělají obyčejné záležitosti, a hned za ní je magický svět Elfie, plný zajímavých bytostí, kouzelných svíček, mocných sedmikrásek a jedné spadlé hvězdě.
Neskutečně krásný příběh, který mi navždy utkví v paměti. :) Čtivé, poutavé, no prostě super!

Musím říct, že nejprve jsem viděla film, a to hned několikrát. Srší humorem a to mám na něm nejradši. Tady mi to trochu chybělo, obzvlášť celá část na lodi s kapitánem, ale i tak to byla paráda. Jeden z mála případů, kdy se podle mě film vyrovná knize :)

~~
"Přemýšlel, jak je možné, že mu tak dlouho trvalo, než si uvědomil, jak moc mu na ní záleží. Svěřil se jí se svými úvahami a ona mu řekla, že je idiot. Prohlásil, že je to nejkrásnější jméno, jakým ho v životě nazvali."

kklepkaa
02.03.2020 4 z 5

Krásný, svižný pohádkový výlet s Gaimanem stál tedy opravdu za to.

Jako první jsem viděla film, takže jsem měla představu, že kniha bude obsáhlejší. Čekalo mě ale velké překvapení a dlouhou dobu jsem si říkala, jak se to tam Gaimanovi podařilo všechno vměstnat a hle... ono to tam opravdu všechno je (jasně, že tam jsou nějaké ty odchylky). Kniha je na rozdíl od filmu trochu drsnější a dospělejší, jak to jen v rámci žánru jde.

Ančísek
27.02.2020 4 z 5

Kromě Na cestě snad jediná kniha, kde se musí neustále vykonávat potřeba. Na tom asi ten příběh až tolik nestojí, takže bych to i oželela, přesto se četla skvěle. :'D Doplnila určité souvislosti a konotace. Ačkoli film je mnohonásobně božštější, to se ví.

Ita
31.01.2020 odpad!

Tahla knížka byla pro mě utrpení, nechápu, jak může mít tolik kladných hodnocení a dokonce je podle ní natočený film!
Kdybych ji nečetla do výzvy, tak jí dávno odložím. Do půlky se tam nic neděje a od půlky vlastně taky ne. Komentáře, že autor má úžasnou fantazii, nějak nechápu. Místa, kde by šlo čtenáře zaujmout nějakým zajímavějším dějem, odbude dvěma větami nějaké příhody a pokračuje v další nudném pochodu hlavního hrdiny krajinou. To že nechává postavy sem tam zaběhnout za strom, aby si ulevily, mě dost rušilo a posléze lezlo na nervy.

FideiDefensor11
26.01.2020 2 z 5

Na začátek bych chtěl především ocenit autorovu úžasnou fantazii, která je, aspoň pro mě, neuvěřitelná. Tolik různých nápadů v jedné, poměrně krátké knize jsem snad ještě neviděl.
Celá kniha je také velmi pohodové čtení, jež plyne skoro samo.Podle mě se Hvězdný prach bude líbit především těm, kteří ví, co od tohoto příběhu očekávají, tj. pohádkový příběh, který ve vás zanechá příjemný pocit. Člověk nad tím ale nesmí příliš přemýšlet, potom totiž zjistí, že příběh samotný je dosti rozbitý a sám o sobě je extémně jednoduchý (jak už to tak v pohádkách bývá).
Mně osobně nejvíc vadilo, že láska mezi Tristranem a Yvaine je čtenáři podaná v závěru knihy jako hotová věc. V celých 250 stranách tomu ale nic nenasvědčovalo. Ty stránky, které mohly být věnovány rozvíjení jejich vztahu, byly místo toho využity k popisu vedlejších dějových linií, které ale k nosnému pilíři celého příběhu, tj. lásce mezi ústřední dvojicí, nebyly důležité a po dočtení jsem si tak přál, aby bylo méně čarodějnic a princů, zato více dialogů mezi Tristranem a Yvaine, ve kterých by se mohl jejich vztah vyvíjet trošku lépe než stylem: nic, nic, láska.Pokud se ale vezme v úvahu, že je to pohádka pro dospělělé, jejíž účelem je na pár hodin vypnout a užít si úžasný svět s pohodovým, nenáročným dějem tak jsem s výsledkem spokojen.
Děj má pak také pár velmi originálních momentů, kde se s tím autor nepáral a na čtenáře to prostě nějak hodil. Z mého pohledu jde především o konec linky s královnou čarodějnic a s Tristranovou matkou. V některých momentech díky tomu kniha, působí, že mohla být klidně delší.