Hvězdný prach

Hvězdný prach https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1189/bmid_hvezdny-prach-kDj-1189.jpg 4 1317 211

Na ospalém anglickém venkově, na úsvitu viktoriánské éry, žije si vesnička Zeď, která dostala jméno podle impozantní kamenné hradby, jež ji odděluje od přilehlé louky a toho, co je za ní, svůj poklidný život. U jediné mezery ve zdi dnem i nocí stojí stráže, aby zabránily zvědavcům projít ven. Jen jednou za devět let svou hlídku opouštějí, to když se na louce za zdí koná zvláštní a neobyčejný trh. Tady, ve zdi, se mladý Tristran Thorn zamiloval do krásné Viktorie Foresterové. Ale Viktorie je chladná a vzdálená – tak vzdálená jako hvězda, kterou jednoho mrazivého říjnové večera ona a Tristran vidí padat z nebe. Aby získal Viktoriinu přízeň, přísahá Tristran, že spadlou hvězdu najde a přinese ji své milované. Tristran však není jediný, kdo hledá nebeský klenot. Jsou jiní, pro které je příslibem mládí a krásy, klíčem ke království, či k obnovení černé magické moci. Chlapec poháněný láskou bude muset skutečně sebrat rozum do hrsti, aby uspěl a přežil v tajemném světě za zdí, kde na sebe spadlé hvězdy berou nejrůznější podobu – a kde mají problémy sklon větvit se do nečekaných směrů nebo se vracet k sobě samým, v čase i prosoru. Neil Gaiman rozvíjí svou literární magii novým a oslňujícím způsobem – Hvězdný prach bude zářit ve vašem srdci i v paměti dlouho po tom, co dočtete poslední stránku.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Polaris

Stardust , 1997

helusa2
helusa2
03.12.2021 5 z 5

Moc pěkný pohádkový příběh pro dospělé a dospívající :-) Na začátku mě překvapilo přesné historické zasazení děje, zeměpisná poloha místa - a pak naprostý přechod do pohádkového světa…
Do knihovny na 1. stupni ZŠ bych tedy knížku nekupovala (milostná scéna na počátku knihy mne opravdu dost překvapila, naturálnost činů postav zla pak taky), ale dospívající na 2. stupni a výš už by si mohli příběh zamilovat :-)
A jdu se kouknout na ten vychvalovaný film ;-)
Po shlédnutí filmu doplňuji další hvězdu Hvězdnému prachu - tak nějak to dozrálo a zapadlo do sebe… Film krásný, doplňující řekla bych. Obojí mělo své kouzlo. Z filmu se mi nejvíc líbili duchové bratří princů - ti byli prostě BOŽÍ :-D

Nikusha
Nikusha
29.11.2021 5 z 5

Tak tohle bylo moc krásné "pohádkové" fantasy čtení. Jestliže je film o mnoho lepší, pak se na něj určitě musím podívat, protože kniha se mi zdála skvělá. Ano, dalo by se to i více rozvinout a popustit uzdu, ale proč to neudělat ve vlastní hlavě. Řekla bych, že chyba bude určitě první shlédnout a posléze číst. Jsem ráda, že jsem zvolila opak.

Mona-Lisa
Mona-Lisa
26.11.2021 4 z 5

Tristran se vydá z našeho světa do toho víc magičtějšího, aby přinesl dárek ženě svého srdce. Do tohoto světa podezřele rychle zapadá, jedno dobrodružství střídá další a než se naděješ jsi na konci.
Je to pohádka, ve které narazíte na pár drsnějších částí, ale noční můry vás minou.
Umí to krásné se slovy. Vystihovat lidskou temnotu a zlo lehce aniž by vystrkoval drápy. Já bych ale právě těch drápů uvítala víc, třeba pasáže s čarodějnicí byly úžasně temné.
V porovnání s předchozími autorovými kusy, které mám načtené, mě tedy zklamala.
Ten jeho rukopis tam místy je ale drží se zkrátka moc při zdi.
Jsem si vědoma toho, že jsem ovlivněna filmem, který právě obsahoval věci, které v knížce chybí a podle mého do příběhu právě sedly.
Za mě slabé 4 hvězdy.

martinka9012
martinka9012
02.11.2021 3 z 5

To je asi poprvé, co se mi víc líbí film než kniha. Je to moje nejoblíbenější pohádka, a když jsem zjistila že je i v knižním vydání, nemohla jsem se dočkat až si ji přečtu. Bylo to ale velké zklamání. Nádherné filmové zpracování se ani trochu neblíží knize, která je plytká a nevýrazná, přitom tak bohatý příběh by se šikovnému spisovateli podařilo zpracovat na nejméně 500 stranách a ne jen 250! Nechci urážet, ale je vidět že knihu psal muž, který má sice fantazii ale neumí ji ,,hodit na papír". Škoda. Příběh bych mnohem více rozvinula, postavy také, celé to bylo moc rychlé a místy dost nechutné (popis sexu, apod.) .. doufám, že nejsem sama komu se to moc nelíbilo :D

petraj30
petraj30
28.10.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Byl to netradiční příběh, ale se samotným filmem to nemělo až tolik společných věcí. Film byl vyloženě pohádka, ale kniha podle mě situovala spíš fantasy.
Osudy některých lidí v knize nedopadly zrovna dobře oproti filmu. Taky se mi nějaká filmová část líbila víc, než ta knižní a zase obráceně. Ale obě verze jak filmová tak knižní se mi moc líbili, nicméně každá mě zaujala něčím jiným. Ovšem ten knižní konec jsem probrečela – to bylo dokonalé. Moc pěkné.

misatrix
misatrix
09.09.2021 3 z 5

(SPOILER) Pribeh je poutavy, neustale se tam neco deje a vy chcete cist dal a dal. A pak je najedou konec a prave zde vidim problem. Konec je uspechany a pro me neuspokojujici. Bohuzel, film mi prijde lepsi jak kniha. Ve filmu vidime jak se hlavni hrdinove sblizuji, jak se postupne zamilovavaji. Tristran se navic nekolikrat prichomitne k nejakemu souboji a konecny boj s carodejnicemi je skvely. Nic z toho se vsak v knize nedeje. Tristran jde do vesnice, vrati se a bum, mluvi s hvězdou o detech. Pak se tam prichomitne carodejnice a NIC se nestane, Yvaine ji dokonce polibi? Jiste, protoze baba, co ti jde po srdci a zabije kvuli tomu kozla, chlapce a naslednika trunu (a kdo vi koho jeste), si to rozhodne zaslouzi.. Zkratka, posledni dve kapitoly zabily veskere napeti, ktere se v pribehu budovalo.
Jelikoz je toto druha kniha, kterou jsem od autora cetla, do dalsi se uz nepustim. Autor ma skvele napady, ale ty konce jsou pro me zklamanim.

ElikaS
ElikaS
06.09.2021 5 z 5

Já tu budu asi v menšině, protože film jsem zatím neviděla, ale knížky od Gaimana mám moc ráda, takže jsem se s chutí pustila i do této knížky a jsem nadšená.
V knížce se neustále něco děje a autor nám rozvíjí několik dějových linek naráz. Všechny se postupně propojují a rozpojují, ale všechny jsou dotažené do detailu. A děj mi přišel přehledný, trochu zahalený tajemstvím to uznávám, ale rozhodně ne chaotický.
Osobně na Gaimanovi oceňuji naprosto originální nápady, proložené hromadou dobrodružství a trochou lásky. To vše se mi v této knížce dostalo. Jen tedy musím říct, že občas jsem zaznamenala názor, že knížka je pohádka a určena i dětem. No osobně bych ji teda malému synovi nečetla :-D Ale jako pohádka pro dospělé je skvělá

Tyn_a
Tyn_a
15.08.2021 2 z 5

Knihu jsem si chtěla přečíst kvůli filmu, který je moje srdcovka. Čekala jsem něco tak krásného, jako je ve filmovém zpracování, bohužel jsem byla zklamaná. Je to něco naprosto jiného. Události jakž takž sedí, ale nejsou úplně stejně seřazeny, většina postav je stejných a místa jsou maličko odlišná.
Ve srovnání s filmem, vyhrává film.

Ale je knize...
Ze začátku mi přišla chaotická, plácání jednoho přes druhého, přeskakování událostí a nové postavy. Časem jsem si zvykla na styl psaní a knihu nějak přelouskala. Vím ale, že jednou stačilo. Ke konci jsem četla už jen důležité věty a slova, zbytek jsem přeskakovala.
Nemůžu říct, že se mi nelíbila...něco do sebe určitě má, ale není to ten typ knihy, u které si řeknu "páááni, byla fakt úžasná a brzo si ji určitě přečtu znovu".

Viviana-Mori
Viviana-Mori
12.08.2021 4 z 5

Nejprve jsem viděla film, několikrát, ten film naprosto miluju. A dlouho jsem váhala, zda si přečíst i knižní verzi. No nakonec se stalo. Myslím si, že byla výhoda, že jsem dřív viděla filmovou verzi, nejsem si jistá, jestli by mě kniha jinak zaujala.
I když jsou tam mnohé věci jinak, kupodivu mi to nevadilo. Bylo by naivní čekat, že kniha bude stejná jako film.
Knižní verze se mi líbila též, ačkoli film má v sobě ještě nějaké kouzlo navíc. Nelituju, že jsem četla, bylo to moc milé, ale film u mě zůstává na první místě.

Gabriela_K
Gabriela_K
09.08.2021 4 z 5

Viděla jsem filmové zpracování, které se mi moc líbilo a patří k mým nejoblíbenějším filmům. A bohužel se mi při čtení nedařilo na film nemyslet a možná právě proto mě kniha zklamala. Od filmu se odlišuje dost.
Když se přece jenom zkusím od filmu odprostit, nějak jsem v knize postrádala dobrodružství. Které je za mě naopak právě ve filmu.
Knize nebudu ubírat moc hvězdiček v hodnocení, protože to za mě nebyl žádný průšvih, ale stejně v tomto případě zůstanu u filmu.

Ešína
Ešína
25.07.2021 2 z 5

Dlouho jsem váhala jestli si knihu přečíst a teď mi ani není líto, že jsem to odkládala tak dlouho. Po shlédnutí filmu, který je mimochodem fantastický, jsem se odhodlala a knihu přečetla. A i když si myslím, že Gaiman je skvělý spisovatel, kniha mě vůbec nedostala.

thorir
thorir
08.05.2021 2 z 5

K tomuhle kousku mě kdysi dávno přivedl stejnojmenný film, jemuž kniha posloužila jako předloha. Gaimana jsem do té doby neznal. Z filmu jsem byl tehdy, přiznávám, doslova unešen. Skvělá vtipná pohádka, jakých je málo. I pověstní čeští pohádkáři tehdy museli blednout závistí nad umem a možnostmi filmařů. Knihu jsem tedy přečetl a následovalo zklamání. Nedokázal jsem ji objektivně hodnotit bez srovnání s filmem. Tam kde je film dynamický, kniha se vleče, tam kde je film zábavný, kniha je trochu nudná a nevýrazná, ve filmu pohádkově romantický vztah Tristana a Yvaine v knize ani zdaleka tak pohádkově romantický není. A co se týče závěru, ten je mírně řečeno šedivý, myšleno nevýrazně průměrný. Tím však nechci nikoho odrazovat od četby. Jiné další kusy jsem od Gaimana nečetl – na rovinu, kniha mě od toho tehdy trochu odradila. Možná se k němu časem ještě vrátím, i když to tak zatím nevypadá.

TaNya_
TaNya_
09.04.2021

Dlouho jsem odkládala a vyplatilo se. Není to pohádka jako pohádka, ale je to moc hezký příběh. Asi to nebude moje nejoblíbenější, ale stojí za to ju znát.

ersilika
ersilika
05.04.2021 5 z 5

Ten chlap je génius

Mirin1349
Mirin1349
30.03.2021 4 z 5

K autorovi mám takový vyhrocený vztah. Část jeho knih mi přijde fantastická a čtou se prakticky jedním dechem a jiné mě naopak vůbec nebaví. Tahle trochu ponurá pohádka patří k té první skupině. Četla se krásně a s takovou lehkostí, že jsem ji přelouskala během jednoho odpoledne. Je fajn, že i v dospělosti se člověk může přenést do kouzelného světa, který není přeslazený. Film jsem naštěstí ještě neviděla, takže nemám s čím porovnávat.

fearless
fearless
20.03.2021 1 z 5

Pro mne, bohužel, kniha představuje naprosté zklamání, pokud ji porovnám s filmovým zpracováním (ale bylo by tomu tak i bez něj), jelikož příběh samotný se mi nezdá propracovaný takovým způsobem, jakým si to náležitě zaslouží. Veškeré kouzlo a veškerý zajímavý nápad jsou jedním velkým nakousnutým jablkem, které postupně víc a víc hnědne, jak se čtenář Hvězdným prachem probírá. Tam, kde by bylo potřeba, aby autor zaměřil svou pozornost a kouzelný příběh o netradičním putování rozvedl, jako by mu přestalo to jeho plnicí pero psát, a proto nastalé situace s velkým potenciálem odflákl. Jinde, kde by nebylo zapotřebí upovídaného jazyka, ovšem stejný problém nenastává. Jisté, dle mého nepatřičné, pasáže narušují celkovou čarovnost knihy. Postavy nejsou téměř vykresleny, ne natolik, aby si k nim čtenář vytvořil vztah. Schází dialogy mezi Yvaine a Tristranem, které by mohly nasvědčovat lásce mezi nimi na konci knihy: žádné rozvíjení jejich vztahu se nekonalo, přesto Neil Gaiman udělal „prásk“ a najednou Yvaine miluje Tristrana a Tristran miluje Yvaine, jako by se nechumelilo. Po celou dobu četby jsem navíc cítila značnou uspěchanost, a tím pádem jsem si nedokázala ani toho trochu dobrého na vyprávění užít. Velká škoda, protože Hvězdný prach v sobě skrývá obrovský potenciál. To je snad poprvé, co musím do světa vykřičet, že film mnohonásobně předčil samotnou knihu. No nic, jdu si spravit (pa)chuť zklamání, jehož se mi dostalo, filmovou podobou.

deniha
deniha
02.03.2021 2 z 5

Bohužel filmovou verzi mám tak zarytou pod kůží, že jsem se jí nemohla během čtení zbavit. Hlavní postavy mi vůbec nepřišly sympatické a samotný konec nebyl vůbec tak poetický jako ve filmu. Asi je to poprvé, kdy můžu aspoň za sebe říct, že film překonal knižní předlohu.

Anasa
Anasa
11.02.2021 5 z 5

Tak tohle byla šťastná náhoda! Hledala jsem v synově pokoji jinou knihu a padl mi do ruky Hvězdný prach. Film jsem viděla, tak jsem si nakonec řekla, že ho alespoň srovnám s knihou. A dobře jsem udělala, příběh jsem si užila. Na obálce knihy se dočtete, že je to příběh, který stvořila sama fantazie, nelze než to podepsat. Bylo radostí procházet se tajemnou Elfií s jejími rozmanitými obyvateli a mnoha nepředvídatelnými tajemstvími. Také vyjadřování jsem si užila. Každé slovo mělo své místo, dýchala z něj poezie. Milé čtení, u kterého si odpočinete od dnešního světa.

HaninkaS
HaninkaS
05.02.2021 5 z 5

Krasna oddechova a velmi ctiva knizka.

nefernefer
nefernefer
01.02.2021 4 z 5

„... není to tak, že by pohádky byly pravda, ony jsou víc než pravda. A nejsou pravdivé, protože tvrdí, že draci existují, protože všechny děti vědí, že draci existují; jsou pravdivé, protože nám říkají, že draci mohou být poraženi.“

Není to nic ohromujícího, nic, co by tu už někdy nebylo, ale hezky se to čte. Jako všechny dobré a dobře napsané pohádky. A tohle je dobrá a dobře napsaná pohádka. Barevný svět plný fantazie, kde ne všechno končí šťastně a ne každé zlo je potrestáno, protože to není pohádka pro děti. Je to krásná pohádka pro dospělé.