Hvězdní honáci

Hvězdní honáci https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16146/bmid_hvezdni-honaci-6S1-16146.png 3 53 15

Lidstvu se otevřela cesta ke hvězdám. Hyperprostorová stvoření, důvěrně přezdívaná „krávy“, mohou ve svých útrobách přenášet lidi, stroje i suroviny. Kdo ovládá krávy, ovládá celou Galaxii. Hrabě Kuzněcow, potomek jednoho z nejstarších rodů Císařství, je přesvědčen, že je to jeho posláním. Ale v boji s Hvězdnými honáky rozhodují vedle dělových věží a vrhačů antihmoty i nevyzpytatelné zákony psychokinetiky. Je to závod s časem, protože zatímco lidé potřebují krávy, krávy potřebují hvězdy…... celý text

Norri
20.07.2023 3 z 5

Hvězdní honáci se stali mou dovolenkovou knihou. Od roku 2018, kdy jsem si ji nechal od Jirky Walkera Procházky podepsat, až do letoška (2023) se mnou jeli na každou mou dovolenou. Jenže jsem se nikdy nedostal přes první část, protože po roce je prostě potřeba začít od začátku, že. To neříká nic o kvalitě knihy, ale o mých dovolených, kdy každý večer upadám do kómatu, protože jsem unavený jako pes. Letos jsme si ale řekl, že to takto dál nejde a po dovolené jsem tu knihu přečetl.

Je to velmi zvláštní mix westernu a space opery. Nápady se to řadí k těm divočejším a vtipnějším sci-fi knihám. Westernové prostředí je tady dovedeno do absurdna. Stejně tak i nápad s vesmírnými krávami a jejich honáky. Představa těch obrovských, monumentálních a interdimenzionálních bytostí je současně vtipná a ohromující zároveň. Ale krávami to nekončí. Jsou tady i skákající želvy, vesmírní medvědi a carbosauři, jejichž konečná likvidace je poměrně nápaditá, přesně ve stylu celé knihy.

Kniha obsahuje celou trilogii Hvězdných honáků. Nejde je ale hodnotit jako jeden celek, a to i přes to, že všechny tři části jedou podle stále stejného plánu. První část Planeta Fountain je krátká a svižná. Hlavně je ale první a představuje celý tento bizarní a zábavný vesmír.
Druhá část Planeta Shell obsahuje, hlavně zpočátku, řadu pasáží, které by působily efektně ve filmu, ale při čtení jsou příliš popisné a zpomalují tempo vyprávění. Potom ale vyprávění nabere tempo a konec je pěkně svižný.
Poslední částí je Planeta Lake. Tady má vyprávění skvělé tempo už od začátku, ale konec začne být trošku zkratkovitý a já jsem v jednu chvíli začal listovat zpět, jestli jsem náhodou nevynechal několik listů.

Kniha je prošpikovaná nejrůznějšími pop-kulturními, historickými a geografickými odkazy. To je fajn. Stále mě vždy potěší, když nějaký odkaz poznám. Autor si také často hraje s českými a anglickými jmény a názvy, to však už za těch téměř 30 let od prvního vydání zestárlo. Anglicky dnes umí každý a tak to už nemůže fungovat tak jako kdysi, když jsme si překládali, co vlastně znamená Old Shatterhand. Často to i postrádá smysl, hlavně ve druhé části, když je ta samá indiánská přezdívka občas napsána anglicky a občas česky. Měl jsem také problém se spoustou fyzikálních a různých jiných odborných výrazů (opět nejvíce ve druhé části), které jsou evidentně používané jen pro efekt, ale můj mozek se jich chytal jako něčeho důležitého, co je potřeba pochopit.

R47
19.01.2023 3 z 5

Pořád nemůžu uvěřit tomu, že ta kniha vychází ve 3. vydání. Četl jsem to kdysi ještě na gymplu a už tehdy jsem si vlastně nebyl jistý, co si o tom myslet. Taková vesmírná kovbojka, doslova. Western ve vesmíru, ale tak nějak podivně říznutý Dunou Franka Herberta. Zkusil jsem se k tomu po letech vrátit (přece jenom se pan Procházka považuje za průkopníka kyberpunku u nás), ale musím říct, že to fungovalo úplně stejně. Možná jako dobrodružné čtení do vlaku. Anebo fakt něco pro kluky, kteří zbožňují film Kovbojové a vetřelci. Dávám tři hvězdy, protože si s tím fakt nevím rady. Možná je to geniální a možná je to brak.

JidášRimmer
12.01.2023 5 z 5

Jak skloubit western a scifi? Ptejte se u JWP a nebo lépe, přečtěte si tuto knihu

Mergirus
27.10.2021 4 z 5

Poprvé jsem se tu setkala s panem Procházkou. A zklamaná jsem nebyla. Mám ráda westerny a miluju dobré konce a kladné hrdiny, takže jsem si tu jen libovala. Odkazy na jiné texty či podobenství mě moc bavily. Budu si muset najít i jiné knihy, abych si rozšířila obzory. A jako matku dvou menších dětí mě velmi překvapilo, že tento autor je manžel a spoluautor několika dětských knížek. Jdu je prostudovat.

Jarka_rybář
30.08.2021 5 z 5

Super kniha zařaditelná ke klasice žánru. Krávy, vesmír a boj. Skvělé.

Elischka
23.02.2019 5 z 5

Řadím ke klasice

Zouhee
13.02.2019 2 z 5

Tak dvě hvězdy jen za dobře načtenou audioknihu, jinak bych sama nedočetla ani náhodou... Kombinace divokého západu, klasické popisné scifi a jakési osnovy Duny mi hodně nesedla. Jako kulisa v práci mě to neuráželo (+ jsem se mohla soustředit i na tu práci :-)), což ale bohužel není pozitivum. Škoda.

yerry
12.11.2017 2 z 5

Kedysi dávnejšie som to počúval ako audionahrávku počas nočnej v práci. Pamätám si z toho len to, že to bolo suché, nezáživné a smena bola ešte dlhšia ako obvykle. Hodnotenie dvíham len za kvalitné nahovorenie textu Jiřím Klemom.

Janadvorackova
09.09.2017 5 z 5

Hm, a mě to zase bavilo. Prostředí trochu jako z Firefly, kravky - sympaťačky. Slyšela jsem audio a nenudila jsem se.

Bohdana11
08.02.2017

Knihu se snažím číst tři dny a je mi divné že mě ještě nechytla,tak jsem si řekla že si přečtu recenze a super můžu ji v klidu někam zahodit a číst něco lepšího.

hanak_v_exilu
20.01.2017 1 z 5

320 stránek utrpení. Vážně jen tak málo? Přišlo mi to jako minimálně trojnásobek. Vždy když už jsem se těšil na konec a nevyhnutelnou smrt supermanských a časem stále nesympatičtějších kovbojů, tak mi Jiří W. Procházka ukázal prostředníček a za trest přidal další kapitolu. Už námět je brak nejbrakovitější a text tomu přesně odpovídá. Představte si to největší klišé z etapy dobývání Divokého západu. Převeďte to do vesmíru a máte Hvězdné honáky. Ódu na dobu, která v téhle podobě existovala jen v hlavách spisovatelů a scenáristů.

Taklamakan
16.11.2016 2 z 5

Mohla to být krásná pocta všem pokleslým příběhům. Svět ale nedrží pohromadě, postavy mě za celou dobu nedonutily, abych k nim cokoli cítil, a skutečná zápletka v podstatě neexistuje. Knihu táhnou jen sáhodlouhé popisy - a i ty akční začnou poměrně rychle nudit. JWP umí napsat geniální povídky, tyhle klukovské příběhy ale patří spíše do sklepa jeho autorské tvorby.

MM1979
14.07.2016 1 z 5

Ač jsem fanouškem sci-fi, tak toto je jedna z mála knih, co jsem nedočetl a rozhodl ji dát rozečtenou do bazaru .-(

Hyacint
20.08.2015 4 z 5

Na čtyři to asi není, ale stejně, dobrý pokus a nadšení pro oba (všechny) propojené žánry, to se musí nechat. Plus ty ilustrace, měl jsem pocit, že zase držím v ruce nějaký rodokaps Boba Hurikána.

tlllk
03.10.2014 3 z 5

To naivné obdivovanie všetkého amerického ma už ku koncu dosť iritovalo. Ale inak celkom slušný relax / masaker .