Hvězdná pěchota

Hvězdná pěchota https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41805/bmid_hvezdna-pechota-NE9-41805.png 4 665 124

Jeden z nejslavnějších a nejkontroverznějších Heinleinových románů rozhodně není čtením pro ty, kdo odpírají vojenské službě. Bohatý mladík Juan Rico se dá naverbovat k oddílům kosmické pěchoty. Prochází tvrdým drilem, jehož život je vojenskými řády sešněrován až na samu hranici možností. Rico se však nebouří, naopak čím dál víc chápe, že služba je vlastně dobrá. Seržanti a důstojníci tvrdí chlapci, kteří mužstvu nesleví. V jádru duše jsou to však dobráci, ochotní za své vojáky obětovat život. Navíc jsou nejen mistři bojových umění, ale i poloviční géniové zběhlí ve všech možných vědách a gentlemani každým coulem. V boji proti kosmickým nepřátelům a přátelství mezi vojáky nachází Rico smysl života. Heinleinův román je však vším jiným, než prvoplánovanou militaristickou propagandou. Patrně nejslavnější autor fantastické literatury minulého století však vychází z nepříjemného faktu: násilí bylo a vždy bude. A skutečný muž musí být v drsném světě schopen bránit sebe, své blízké a koneckonců i svou rodnou planetu. Heinleinova armáda je navíc armádou ideální. Všichni jsou v ní dobrovolně. V kterémkoliv okamžiku můžeš odejít, záleží jen na tobě. A právě z téhle naprosté dobrovolnosti pramení i krutá romantika hvězdných baretů. Není to zabíjení pro zabíjení. Je to to život ve světě, jenž nebyl stvořen podle představ katedrových humanist, ale je takový jaký je. A racionální společnost se tomuto stavu přizpůsobí. Lze si myslet, že Heinleinova vize je příliš surová, že násilí bude časem ubývat, ačkoli dějiny svědčí o něčem jiném. Ale ani ten kdo nepřistoupí na autorovu filosofii, nedokáže tuhle knihu odložit. Neuvěřitelný spád děje, nadhledu to vše činí z Hvězdné pěchoty strhující četbu na jedno nadechnutí. Když však člověk vydechne, zbývají palčivé otázky o existenci člověka ve světě, o tom k čemu je vlastně život. A právě to, že si dokázal tyto otázky položit, činí Henleina velikým. 3. vydání... celý text

Literatura světová Válečné Sci-fi
Vydáno: , Wales , Banshies

Starship Troopers , 1959

ch.p.korb
25.03.2018 5 z 5

Naprosto skvělé !

Bob1982
23.03.2018

super příručka pro komanda budoucnosti a i politiky.moc fajn kniha

lord-artoo
03.03.2018 5 z 5

Military sci-fi nečtu, armádu rád nemám a s kuličkovkou po lese neběhám. Možná právě proto mě oslovila Heinleinova kniha, která se jako military sci-fi tváří, ale ve skutečnosti je utopistickým pojednáním o funkční společnosti jako takové. Vrtá mi hlavou, proč někteří mluví o fašistickém obsahu. Pro nedostatečnou schopnost povznést se nad prostředí, do něhož je kniha zasazena? Nevím.

Heinleinova vize však stojí na principu výchovy k dobrovolné oběti za druhé, a to ne coby výplachu mozku pro ideologii, ale coby služby člověka člověku. Oproti ideologiím - v románu zastoupených brouky - bere Heinleinova společnost zřetel jak na celek, tak na jedince. Společnost je funkční, jsou-li lidé schopni vidět druhého a pracovat v jeho zájmu navzdory vlastnímu nepohodlí. Smysl pro službu a oběť se z naší společnosti pomalu vytrácí, snad proto nenalézají mnozí pro tuto knihu slova chvály, ale spíše hany. Tím neříkám, že je vše v knize bezproblémové. Heinlein je tvrdý a neústupný jako skála. Ale... možná, že to lidé opravdu potřebují.

Velmi podnětné čtení!

Dunn
03.01.2018 4 z 5

Najprv som videl film a potom čítal knihu. Stalo sa mi prvýkrát, že sa mi páčil viac film ako jeho knižná predloha.

tlllk
27.12.2017 5 z 5

podľa filmu som očakával hektolitre krvi , ale filozofický bonus v podobe profesora Dubois-a ma prekvapil. Obávam sa, že skutočne v tejto našej "pseudo humánnej" spoločnosti, kde každý kriminálnik má rovnaké práva ako ostatní, nie je niečo v poriadku...

Bob1982
04.12.2017

právě čtu a je to dobré

Sarkyr
12.10.2017 5 z 5

Hvězdná rachota, zamačkávám slzu když slyším "Shines the name, shines the name of Roger Young".

Petroff
30.08.2017 5 z 5

Spíš pojednání, než román, ALE stojí za to!! S filmem stejného názvu to nemá prakticky nic společného, takže pokud chcete něco jako ten film, tahle kniha není dobrou volbou.

Plague
11.08.2017 5 z 5

Tak tahle kniha mě dostala! Ve filmu mě hodně zaujala myšlenka společensko-politického systému a byl jsem zvědav na knižní předlohu. PARÁDA - nemohl jsem se od knihy odtrhnout a zhltnul jsem jí naposezení.
Je pro mě neuvěřitelné, jak autor v roce 1952 dokázal popsat hlavní vady naší současné (po padesáti letech) společnosti a zároveň definovat "ideální " formu společenského řízení a uspřádání. Nejedná se o pouhou kritiku současné společnosti, depak. Naše současnost je srovnávána s "jejich" současností - přesně definované společenské vady s jejich dopady do vývoje naší společnosti vedoucího ke zhroucení systému. Když jsem tyto pasáže četl, úplně jsem viděl dnešní svět kolem nás. Pohrdání volebním právem, demokracie jako nástroj politických loutek v rukou miliardářů, uprchlická krize a překrucování morálních zásad. Už jenom odvaha vyslovit (napsat), že člověk jako takový se morální nerodí, ale musí se morálce naučit, si zaslouží uznání.
Ano, když člověk nebude nad vyslovenými myšlenkami přemýšlet, povrchně může knihu označit jako propagaci totalitního režimu – ale to by bylo stejné, jako srovnávat Egypt se Třetí říší.
Já jsem autorovo poselství pochopil tak: Naše arogantní myšlení, že jsme nyní na vrcholu společenské evoluce a už není kam se posouvat, nás může přijít zatraceně draho. Násilně bránit vývoji, nebo ho brzdit eliminováním jednotlivých projevů nedostatků současného společenského systému nevyvolá nic jiného, než kolaps. Autor neříká, že k tomu neodvratně směřujeme, to ne. Varuje před tím, abychom si mysleli, že se to nikdy nestane.
Máte-li rádi témata „co kdyby“ a rádi přemýšlíte tam, kde ostatní ne, Hvězdnou Pěchotu doporučuji. Jestli hledáte pořádnou vesmírnou řežbu, pusťte si .... nevím, třeba Starship Troopers. HAHAHA

Radous
14.06.2017 5 z 5

Knihu jsem si chtěl přečíst nejen kvůli žánrově-legendárnímu spisovateli, ale i díky filmovému zpracování, které jsem viděl xkrát a v určitém smyslu patří mezí mé nejoblíbenější kousky. Co mě překvapilo je, jak moc se kniha od filmu liší. Film je defakto o boji na konkrétním místě, kdežto kniha v podstatě popisuje život vojáka v mobilní (hvězdné) pěchotě a organizaci mobilní pěchoty jako takové. Kdo čeká román v právem slova smyslu, ten se moc nedočká. Skutečně se spíš jedné o popis fiktivního útvaru (včetně zajímavého filosofování o tom, co je pro svět/vesmír a člověka nejlepší, tedy jakým způsobem by v něm jeho civilizace měla fungovat) než o zpracování příběhu obyčejně-neobyčejného vojáka - ten je tu jen tak okrajově, alespoň mi to tak přijde. Kniha je napsaná velice čtivě a dost lidovým jazykem, což se mi moc líbilo a v tomto konkrétním universu mi to přišlo dost netradiční. Nicméně hlavní hrdina je mi tím bližší.

Po přečtení většiny dosavadních komentářů mi nedá, abych se ještě dále nevyjádřil. Proč by měl být RH fascinován fašismem, popřípadě diktaturou? Není jeho styl náhodou jakýmsi varovným prstem, jakým způsobem se může vyvinout společenský systém? Vždyť podobně byste mohli Orwellovi vytýkat 1984 - a byla by to stejná blbost.
Pokud by někdo chtěl diskutovat o nejlepším způsobu vládnutí (respektive jakým způsobem nejefektivněji vést civilizaci) – je to vše o tom, co po systému chcete, o vybalancování požadavku bezpečnosti (regulace) a svobody (deregulace). Osobně jsem si velice oblíbil (bohužel utopickou) teorii tzv. ANCAPu. Pro zájemce o pár informací ohledně této záležitosti si dovoluji připojit odkaz:
Rozhodně zajímavé počtení.

welcomeboredom
02.06.2017 3 z 5

První zkušenost s military sci-fi a pravděpodobně i poslední. Jak už zmíněno v některých ostatních komentářích - po příběhové stránce chabé a bez konkluze. Po teoretické a názorové stránce výživné. Až jsem byl překvapený jak moc jsem se s danými názory ztotožnit i přes to, že jsem vlastně "hipík".

Srovnávat filmové zpracování je nemožné, protože jde myšlenkově o úplně jiná (možná až opačná) díla. Film je velmi volnou adaptací využívající pouze příběh a společenské uspořádání světa jakožto kulisu.

józi.odkudkam
08.04.2017 5 z 5

Občanskou povinností každého válečného románu je, se proti válce vymezit. Válka je totiž špatná a my všichni, jak tu sedíme, bychom si jistě rádi přečetli násilíprostý, antiválečný román o hospodyni v domácnosti, kterak lamentuje nad její nesmyslností.
Zlý Heinlein ale místo hospodyně s paci-poselstvím na plnou hubu reinkarnoval starověký, imperialistický Řím, navlík ho do power armoru s jetpackama, automatickejma granátometama, opasek osadil hroznama chemo/toxi/bio/nukleo hraček, do pracek mu vrazil nepostradatelnou pulzní karabinu (..ne, fňuk, nevrazil, fňuk; puls rifle zcela chybí!) a bez nějakého omlouvání se, nebo vytáčení, z něj udělal pro věc nadšenej, uvědomělej a rozvážnej buldozer ideologický expanze, co ještě s posledním výdechem šťastně hodí zakrvácenej lístek do volební urny.
A vám tu najednou něco nevoní?

5 zarputile přízemních, krajně pragmatických a vojácky drsně železných***** s dubovou ratolestí

PS: Má, doufám, poslední bitva se udála ve školce; na pískovišti jsem, už nevím proč, strčil do Jirky Hanuše (dnes je respektovaným geologem), ten upad na zadek a začal bulet, načež jsem začal bulet taky a při tom tvrdil, že mě před tím bouchnul do ramene...načež mě Paní Vychovatelka izolovala v tmavém kumbálu...a tak se omluvám, ale tuhle dětinskost si neodpustím: https://www.youtube.com/watch?v=VSGmPpidDvo

Terien
05.04.2017 5 z 5

Heinlen ve svých knihách rád provokuje, rád vytahuje kontrovezní témata a jde mu to.
Hvězdnou pěchotu jsem četl poprvé jako náctiletý a možná mě i ovlivnila, myslím že jsem díky ní nebyl proti mé povinné službě v armádě. Nejsem rozhodně pacifista, myslím že určitá míra násilí a být schopen je použít krajních případech je bohužel v našem světě nutná.
Někoho nejpíše Hvězdná pěchota bude iritovat a označí vykreslenou společnost jako fašistickou nebo tak něco.
Já si třeba myslím že na myšlenkách obsažených v knize něco je. Volební právo jen lidem co si odsloužili určité roky v armádě, prostě až potom co se naučí disciplíně, pracovat v kolektivu, zodpovědnosti.... Ta naše, kde volební právo má automaticky každý: feťáci, lidé co nikdy úmyslně nepracovali a zneužívající jen sociální dávky, co nebyli nikdy přínosem pro společnost...hmm to mi nezní moc dobře. Možná i politika by byla jiná kdyby všichni museli mít odslouženo, možná by jim potom více záleželo na ostatních a nehrabali jen pro sebe...možná.... :)
Heinlenova vize armády je taky zajímavá kdy je voják/specialista na všechno v těžkém a rychlém bitevním obleku ověšeném zbraněmi bojuje a ovládá sám s přehledem celé kilometry bojiště. Výsadkové lodě dokáží vysadit vojáky kamkoliv a do bitvy jdou všichni, včetně kuchařů a písařů.
Kniha sleduje osud mladého Juana Rica z bohaté rodiny, jeho tvrdý výcvik v základním táboře, jeho nasazení v boji či později výuku ve škole pro důstojníky. Děj vás vtáhne a nepřestanete číst dokud knihu nepřečtete celou. Nebude to pro každého, ale za mě rozhodně doporučuji, určitě to ve vás něco zanechá ať už budete s autorem souhlasit nebo ne.

Christo
16.10.2016 2 z 5

Proč mám pocit, že kniha byla psaná ze začátku s nadšením, motivací k napsání delšího díla a někde za půlkou jde všechno k šípku?

Rawen616
18.09.2016 4 z 5

Po dlouhém shánění a čtení oslavných komentářů jsem jí konečně přečetl a cítím mírné zklamání. Kniha je to dobrá, je to jeden ze základních pilířů military scifi a v některých detailech je až překvapivě nadčasová. Ale je to taky kniha dost nevyrovnaná. První polovina je super. Není tam skoro žádná akce a víceménně jen sledujeme cestu výcvikem nováčka u mobilní pěchoty. To celé obohacují občas velmi zajímavé filozofické rozhovory, kdy nám Henlein předkládá svojí vizi militantní a přesto velice fuknční, byť poněkud utopické budoucnosti.
Lidé co nečtou mezi řádky vám poví, že je to jen fašounská propaganda zeleného mozku. ALE!
Myšlenka, že plné volební právo a výsady by měli mít jen občané kteří pro svou zemi(Zemi?) něco udělali má něco do sebe. I když je tím něčím služba v armádě. Né kvůli hraní si na tvrďáky, né kvůli lacinému vlastenčení(Heinlein tu silně propaguje multikulturalismus a neohání se Amerikou ani jiným národem) ale prostě proto, aby prošli něčím kde se naučí obětovat pro druhé a fungovat jako tým. Přijmout kolektivní zodpovědnost. Druhým důvodem proč ve světě Hvězdné pěchoty je glorifikována služba v armádě je zkrátka to, že vesmír je nebezpečné místo. Když zjistíte, že vaše zemička je obehnána často většími a ne zrovna přátelsky naladěnými sousedy, je militarizace společnosti logickým způsobem jak se udržet. Ostatně starověká Sparta či současný Izrael fungovali či fungují na podobném principu(politickou omáčku kolem teď prosím neřešit)
Je tam spousta dalších zajímavých myšlenek o ne-fungování společnosti.To negativní na knize je ukecanost. Když se tam řeší hodnosti, složení armády a hrdina prožívá svoje starosti s povýšením/nepovýšením, tak je to na zabití. Popis co mě bavil se týkal brnění které vojáci používají. Odtud ho totiž vykradl jak Warhammer, tak Starcraft a snad skoro uplně každá militarismem šmrncnutá scifi. Nemluvě o tom, že koncept "nabušení vojáci versus hmyzovití nepřátelé útočící v houfech" je taktéž oblíbené klišé jak ve scifi tak i v počítačových hrách. A to se dostáváme k tomu nejvtipnějšímu - řada lidí zná film Hvězdná pěchota, ale věřte, že ten má s knihou společný jen název a to, že tam jsou vojáci a broukovití mimozemšťané. A ti se v knize vyskytnou teprve až někdy za polovinou a při závěru.

PJurista
01.09.2016 5 z 5

Na to ze jsem cekal jen doplneni filmu tak jsem nadsen. Kniha je o uplne o necem jinem a i presto ze Verhovenova verze je skvela tak me mrzi ze radsi nezfilmovali doslovne tuto verzi. Nenapadlo by me ze si tak hezky popremyslim.

yerry
20.08.2016 4 z 5

Kto číta túto knihu prvý krát a videl už film asi bude veľmi prekvapený, že text sa s filmom takmer v ničom nezhoduje. Ten je jednoduchý, polopatistický, priamočiary, mierne filozofický a dobre sa číta. Môže slúžiť ako čítanie do vlaku, ale obsahuje aj myšlienky na zamyslenie. Heinlein v ňom popísal fungovanie takmer ideálnej armády, ak sa v prípade armády dá hovoriť o nejakom ideály.

Je to military science fiction v jeho esenciálnej podobe. Autor tu z pohľadu nie príliš inteligentného mladíka Juana Rica predostiera celý proces, ktorý podstupuje vojak hviezdnej pechoty. Heinlein tu podrobuje kritike takmer všetky politické systémy 20. storočia – komunizmom počnúc a liberalizmom končiac. Všetko sú to v jeho očiach prebyrokratizované systémy, efektívne fungovanie terranskej armády, v ktorej jeden človek vykonáva viac funkcií kvôli potlačeniu toho byrokratického aparátu. A čo je najdôležitejšie, občianstvo len pre ľudí, ktorí sa o to zaslúžia, v tomto prípade činnosťou v armáde. Napriek tomu odhaľuje aj slabiny tohoto systému.

V texte je veľa gumáckych žvástov, neodmysliteľného autorovho žargónu a vojenského drilu, čo je vzhľadom na tému pochopiteľné. Ak si ale budeš chcieť zaškatuľkovať autora podľa tohoto románu, pravdepodobne spravíš chybu. Je to román, sociálno-politický experiment podobný ako v prípade Ursuly Le Guinovej. Na rozdieľ od hodnôt pertraktovaných v jej románoch, v tomto prípade sú tie hodnoty presne opačné.

Ak pod dojmom z filmu čakáš boj s chrobákmi, dočkáš sa ho, na rozdieľ od neho však nie je ústrednou témou knihy, takže asi v poslednej desatine. S väčšinou Heinleinom nadhodených myšlienok nesúhlasím. A preto tvrdím, že to je len dobre, že sa podujal napísať tento text. Prečo? Vyvoláva antirezonanciu. Teda u mňa veľmi dobré.

Sarfias
04.08.2016 5 z 5

Film jsem viděla několikrát a pokaždé jsem si nebyla jistá, zda se mi spíše líbil, anebo spíše nelíbil. Kniha byla ale dost odlišná. Plná dialogů a zajímavých příběhů, myšlenek hlavního představitele. I když nejsem příliš zapálená do podobných knih a čekala jsem trochu více scifi, techniky, ..brouků..Kniha se mi celkem líbila a dám ji plný počet bodů, protože byla čtivá, poutavá a zajímavá.

casino
13.06.2016 3 z 5

Až kým sa hl. hrdina nedostal na kapitánsku školu dej celkom dobre plynul a bol zaujímavý, potom sa to zvrhlo na strategický popis bojovej akcie, opis hodností a rozkazov. Pre mňa vysoko nezaujímavé a nezáživné.

Avšak aj dovtedy mi kniha prišla skôr ako veľmi slušná a čtivá YA sic-fi kniha, než epické a veľkolepé. Morálne myšlienky na vojnu a spoločenské systémy bol síce zaujímavý ale nestotožňoval som sa s ním ani v najmenšom, ale rešpektujem ho ako názor autora.

Za mňa 3 hviezdičky, nebolo to nič moc a posledných 30-40 strán som prečítal fakt len z povinnosti.

K.Mirek
21.04.2016 5 z 5

Kniha skvělá, Film nestál za nic.

zfilmováno válečné sci-fi sci-fi

Robert A. Heinlein