Hvězda Valdštejnova srdce

Hvězda Valdštejnova srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/63043/bmid_hvezda-valdstejnova-srdce-XY2-63043.jpg 4 24 6

Stejně jako při popravě 27 českých pánů stojí 11. února 1633 na Staroměstském rynku lešení potažené černým suknem. Stejný kat, Jan Mydlář, zde setne hlavu 16 důstojníkům Valdštejnovy armády, kteří dezertovali z bitvy u Lützenu. Na tribuně zaujímají místa všichni velitelé, jen sám Valdštejn tady není. Na poslední chvíli ho zdržel mladý císařský posel s důležitým vzkazem. Tak dramaticky začíná milostný historický román Jana Bauera, líčící poslední dějství života frýdlantského vévody. S autorskou nadsázkou proplétá Valdštejnovo váhání, zda se má postavit proti císaři, s jeho nenadálým milostným vzplanutím k mladé protestantské šlechtičně. Stárnoucí vojevůdce protentokrát přehlédne, že hvězdy mu nejsou příznivě nakloněny, a podlehne volání svého srdce. Nevnímá varování svého astrologa Senniho a žije jen pro svou tajemnou milenku, která ho vrací do časů dávného bouřlivého mládí. Zcela zaslepený Valdštejn přitom netuší, že hvězda jeho srdce není hvězdou naděje, ale jeho zkázy...... celý text

čef
19.02.2020 4 z 5

Romantika s historickým dějem se čte vždy dobře. Tato kniha však možná vychází čtenářům ještě více naproti, než je obvyklé. Hodně jednoduchý příběh bez zvláštní myšlenky a přímočarý děj nekladou žádné nároky, historie je zde také pomálu a tak je kniha rychle přečtená, aniž by však zanechala větší dojem snad kromě závěrečné scény na chebském hradu. Autor napsal mnoho lepších knih.

astroweb
08.09.2016 3 z 5

Víc jako historická povídka, než historický román, ale nevadí, dokonce ani to, že poněkud vykonstruovaný příběh konce Albrechta z Valdštejna.

vincek1
26.08.2016 4 z 5

Hezky napsaný příběh velkého vojevůdce, kterého autor představil z jiné stránky, než z jaké jej známe. Bohužel také té smutnější.

tenax
11.08.2013 4 z 5

Zajímavý pohled na Valdštejna jako člověka váhajícího mezi láskou a věrností císaři. Jak to bylo doopravdy, to se už asi nikdy nedozvíme, v každém případě možnost otravy lektvarem Černé Korduly ze Stříteže je originální nápad autora.

Dandulka
27.10.2012 5 z 5

Albrecht z Valdštejna, generalissimus císařských vojsk. V této knize jej ale autor ukazuje i jako člověka, který se dokáže zamilovat na sklonku svého života. Moc se mi to líbilo, začetla jsem se a nepřestala, dokud jsem knihu nedočetla.

sofi
08.10.2012 3 z 5

Historická sonda do let 1633 a 1634, kdy Albrech z Valdštejna bojoval proti Švédům. Valdštejna považuji za zdatného válečníka a tak se mi nechce věřit, že by snad uvažoval o zradě, i když česká koruna by byla jistě lákavá.

Kniha Hvězda Valdštejnova srdce je v