Hvězda Severu

Hvězda Severu https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383834/bmid_hvezda-severu-orq-383834.jpg 4 154 52

Před dvanácti lety se Su-min vydala na romantický výlet na odlehlý jihokorejský ostrov. Měla před sebou univerzitní studia, vlastně celý život. Ale pak záhadně zmizela přímo z pláže. Je mrtvá? Její sestra Jenna se s takovouto představou nedokázala nikdy smířit. A nyní ji v této souvislosti kontaktovala CIA se žádostí o spolupráci. Ve stejné době se paní Mun, šedesátileté rolnici ze severokorejské provincie Rjanggang, stane velmi podivná věc. Na poli najde spadlý balón s jihokorejskou pomocí. Pár kousků prodá v nedalekém městě, kde v sobě nalezne netušený obchodnický talent. Netrvá dlouho a z prosté ženy se stane prosperující podnikatelka a následně také mluvčí místního disentu. V hlavním městě se život vysoce postaveného severokorejského diplomata začíná ubírat zcela opačným směrem. Jeho bratr aspiruje na funkci v nejužším okruhu Drahého vůdce Kim Čong-ila, ale nejprve je třeba prokázat, že po tři generace je celá rodina ideologicky bezúhonná. Tajná policie však nalezla informace, kvůli kterým se kariéry, a tím pádem i holé existence obou sourozenců mohou velmi rychle zhroutit. Životy všech tří hrdinů se propojí způsobem, který by nikdo nečekal, a vyústí v děsivém a – ano – smrtícím závěru. Autor využívá vlastních zkušeností nabytých při pobytu v Severní Koreji a v jeho podání na stranách knihy ožívá příběh, který se možná právě teď někde na Korejském poloostrově odehrává.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Domino

Star of The North , 2018

konformita
17.08.2022 5 z 5

Od samého začátku budete lapeni a propuštěni až na konci. Jedním dechem. Absurdita božského kultu Kimů, útrapy těžce pracujícího lidu a hlavně "zločiny" spáchané předcházejícími generacemi, jež ničí současné životy. Síla.

santa1212
18.12.2021 5 z 5

Tak tohle byla pecka. Skvely špionážní román, napínavý, čtivý, a přitom zasazeny do reálných kulis neuveritelneho života a absurdního uctívání Vůdce v komunisticke totalitní Severní Koreji. Autor přitom knížku poctivě odpracoval, veškeré reálie jsou realne a postavené na skutečných událostech a svědectvích.

Kulasec
11.06.2021 5 z 5

Otřesné podmínky k (pře)žití v tomto stalinistickém skanzenu jsou tak hutně pro nás sci-fi, že nesou děj thrilleru kupředu svou děsivou samonosnou váhou. Říkáte si zas a znova: to neeee, takhle žalostně tam musí existovat, tohle by přece bylo na špagát. A přece žijí: ukrutánsky pokřiveně, bohužel ne navzdory, ale pod knutou, protože pud sebezáchovy takhle velí. Je to tyranie, co si budeme povídat. Měli jsme u nás tento orientální závan od 50.let, bylo to k nežití nebo k prchnutí. Ale zkoušejte prchat odtamtud a v dnešní době. Nezávidím. Děj je jedna obrovská bolest z nesvobody, z nelidského zacházení psychotického sadisty (ústřední motiv adresného únosu je toho fujtajbláckým důkazem) ke svým "poddaným". Jinak to neumím nazvat, abych nejen ho, ale celou tu hanebnou věrchušku urazil. Happy-end je spíše zbožným přáním, fantazií. Takhle vypadá krutost :-(

evismaior
17.05.2021 4 z 5

75% - Napsat thriller, který se z velké části odehrává v Severní Koreji a je psán z pohledu Severokorejců, to už chce od západního autora notnou dávku odvahy a sebedůvěry. John má nastudováno, to je dobře patrné, je zjevné, že toto černé místo na nočních mapách navštívil, byť jediným možným, stranou a vůdcem schváleným stylem, pod přísným dohledem tamních bezpečnostních složek. Sám také uvádí prameny, z nichž čerpal své informace o tomto vězení velikosti celého státu, a odkazuje na uprchlé Severokorejce, s nimiž měl možnost mluvit o tom, co se v jejich bývalé vlasti děje. Reálie tedy působí hodně důvěryhodně, a pokud autor napíše, že je běžné, aby se režim částečně živil prodejem pervitinu vyváženého ze země v diplomatických kufřících, tak tomu věřím. Část odehrávající se v USA kolem poloviční Jihokorejky Jenny, jejíž sestru kdysi do Severní Koreje unesli a která má jako novopečená agentka CIA možnost se zúčastnit aktivit Američanů ve vztahu k této pochybné zemi vlastnící jaderné zbraně, je napsaná věrohodně. Když ale došlo na části, které se týkají staré paní Mun snažící se vést malou živnost na jistém severokorejském nádraží a zejména pak vysokého straníka a diplomata Čo, už jsem tam přece jen dost cítila, že i přes všechny kvality, je za tím textem pořád jen kdosi ze Západu, který se snaží svým psaním vcítit do Severokorejců. A obávám se, že být Severokorejcem ať už chudým a toužícím jen nalézt způsob obživy, nebo vlivným, avšak stále se třesoucím před tím, kdy se někdo začne šťourat v jeho minulosti a předcích, to je zkrátka zkušenost, která je zřejmě nepřenositelná už proto, jak moc se osobnost těchto lidí utvářená životem stráveným v jedné z nejhorších světových diktatur liší od té průměrné naší. Poslední část knihy byla sice lákavě akční, ale zároveň tak neuvěřitelná, že to prostě bylo až moc. Ale rozhodně se jedná o zajímavé počtení.

adorjas
24.03.2021 4 z 5

Knihu by som nazvala vydarenejším politickým thrillerom, aj keď ku koncu to bola priam ukážka z nejakého akčného filmu ;)
Čítalo sa to dobre, kniha utekala aj napriek svojej hrubšej stopáži a síce si myslím svoje o fungovaní CIA a FBI, ale bolo zaujímavé nahliadnuť na spoločnosť v Severnej Kórei, keďže autor si dal na svojom výskume spoločnosti záležať a snažil sa pozbierať čriepky o fungovaní v krajine od utečencov- nuž, a v knihe to naozaj vidieť, myslím, že sa snažil ís do čo najväčších podrobností.

princeznaj
24.02.2021 3 z 5

Zajímavé, ze začátku trošku horší se začíst, pak to nabralo spád, konec až moc neuvěřitelný, škoda

Artep25
27.11.2020 5 z 5

Přesně tak byla to jízda ,jak píše někdo další v komentáři pode mnou .Vážně skvěle napsaný thriller ,který udržel pozornost až do konce .Vůbec se nedalo předpokládat jak to celé skončí a o to to bylo lepší .Nemám tušení ,jak dalece reálné může být to co se děje v Severní Korei ,jak to bylo popsáno v knize ,ale myslím,že to možné je .Tato kniha stojí za přečtení .

katasokolov
27.09.2020 5 z 5

Opravdu mrazivý thriller ! Výborné počtení!!

Jap
21.05.2020 5 z 5

Tak tohle tedy byla jízda. Neskutečně čtivá knížka, jsem nadšen. Nechal jsem si schválně trochu odstup, než napíšu komentář, ale pořád to ve mě, tedy ten příběh, je. Doporučuji každému koho znam. Škoda, že takhle čtivá není každá knížka.

Mibaf
08.05.2020 3 z 5

Ke knihám s tématikou KLDR se občas vracím a pár už jsem jich tak přečetl. Tato mi z nich připadala dějem nejvíce přitažená za vlasy a místy připomínala spíš námět na nějaký americký akční film. Faktografii, která byla románu inspirací, najdete až v doslovu autorky a ani ta nepřináší příliš nového...

marcela0282
30.04.2020 5 z 5

Po precteni dodatku, kde se clovek dozvi, co vse vychazi ze skutecnosti, beha trochu mraz po zadech. Pro me rozhodne nevsedni cetba, ale pri predstave, ze pro nekoho je tohle "sci-fi" realitou, je mi spatne. Kazdopadne, cetlo se dobre, dej bavil a ten konec byl sice trosku ujetej, ale proc ne :)

venda99
18.03.2020 5 z 5

Má to spád a na konci se vše hezky propojí. Oceňuji i fakt, že to pro všechny neskončilo happy endem.

adoli
17.03.2020 5 z 5

Dobrý thriller, kniha je čtivá, má spád, i když je trošku "americká". Hodně se mi líbila linka s paní Mun. Doporučuji!

JamesCZE
15.03.2020 3 z 5

Po přečtení knihy Milovaný vůdce a Útěk z tábora 14 (https://www.databazeknih.cz/knihy/milovany-vudce-249867, https://www.databazeknih.cz/knihy/utek-z-tabora-14-166296) s podobnou tématikou tuto knihu hodním jako nejhorší z nich. 3/4 knihy se nic moc nedělo a poslední 1/4 mi občas přišla jako šitá horkou jehlou. I nápisy na knize mi přijdou trošku zavádějící - nenazval bych ho mrazivým (oproti ostatním knihám, které zmiňuji) a "Severní Korea a Spojené státy na hraně války" sice jsou (oni de iure ve válce jsou, tedy už za hranou), ale krom pár jednání s Korejci (které nemají v knize nějakou větší roli) se to tam vlastně vůbec neřeší. Za mě 3 hvězdičky.

plejtvák
19.12.2019 5 z 5

Hvězda severu je thriller s rychlým tempem, jehož však od podobných publikací odlišuje to, že je založený na pravdivých událostech ze Severní Korey. Pro mě bylo zajímavé srovnávání demokratických, kapitalistických Spojených států, které jsou navíc individualistickou společností, s komunistickou, centrálně plánovanou Severní Koreou, která je tradičně kolektivistickou zemí s vlivem konfuciánství. Prostředí nejméně demokratické země na světě dává pohlédnou na strašlivou komunistickou dystopii, která se v této izolované zemi vyvíjela po desetiletí.

Děj byl skvěle promyšlený a postupně jsem si v něm oblíbil všechny postavy, z nichž jsem si po celou dobu čtení snažil představit představitelku z Ameriky, která je napůl Korejka a napůl Afroameričanka. Za mě jde o nejlepší knihu vydanou v posledních pěti letech.

jirimatejka
17.11.2019 5 z 5

Skvělá kniha, čte se jedním dechem, konec možná trochu přehnaný, ale i tak rozhodně za pět hvězdiček.

orinka3
10.10.2019 5 z 5

Vynikající a strhující. Prostředí, kam se málokdo dostane a je pro nás dosud neprobádané. I když počítám s autorovou básnickou licencí, přesto věřím, že události popisované v knize jsou možné a pravděpodobné. Fanatismus, slepá poslušnost udržovaná strachem o život, to jsou velmi dobrá podhoubí k vypěstování tvárného národa. Jakékoliv náboženství, kromě zbožňování hlavy státu, se zapovídá. Hlavní hrdinka, která přijde o sestru, nepřestává věřit v to, že žije. A vyvine veškeré úsilí k tomu, aby ji našla a zachránila. Opouští dobré místo na univerzitě a podrobí se tvrdému výcviku pro CIA. Severokorejci zatím žijí svůj život, někteří v lepších podmínkách, někteří bojují o přežití. I zde se najdou hrdinové, schopní odporu. Jak v řadách Kimových úředníků, tak i na opačné straně. Ženy na tržištích, které balancují na ostří nože pozornosti zkorumpované policie a všudepřítomných udavačů, dokážou improvizovat a předvídat. Na románu je poznat typický americký duch, samozřejmě je tu i rozhovor hrdinky a prezidenta, ale tady mi to ani nějak nevadí. Prostě dobrá četba, kterou s čistým svědomím doporučím každému, koho zajímá současnost.

hs777
18.08.2019 5 z 5

Tak to byla síla. Ještě do doslovu jsem se bláhově ujišťovala, že většina je jen literární fikce. I přes poslední akční scénu jak z Holywoodu musím dát pět hvězd.

VIPmag
10.08.2019 5 z 5

Kniha se ke mě dostala náhodou a byla jsem doslova nadšená. Čtivý a zároveň děsivý příběh, ze současnosti, který rozhodně stojí za to, pokud vás tématika života v Severní Koreji zajímá.

astra3
30.05.2019 4 z 5

Velmi zajímavý příběh. Mohl být kratší. A v současnosti můžeme sledovat činnost další generace Kimů v přímém přenosu.

totalitní stát koncentrační tábory Severní Korea CIA totalitní režimy

Autorovy knížky