Narrenturm

Nevyplnila se temná proroctví chiliastů, předpovídající příchod Konce zcela přesně na rok 1420, měsíc únor, pondělí po svaté Scholastice. Hle minulo Pondělí, přišlo úterý, po něm středa a nic. Nenadešly dny Hněvu a Trestu, nebyl propuštěn Satan z žaláře svého, nezhynuli všichni hříšníci a odpůrci pravého Boha mečem, ohněm, hladem, krupobitím, zuby šelem, žihadly štírů či jedem hadů. Konec světa nepřišel. Svět neshořel v ohni a nezahynul. Přinejmenším ne celý. Ale i tak bylo veselo. Tuzemskému čtenáři již dobře známému zaklínači Geraltovi vytvořil jeho autor Andrzej Sapkowski celý fantastický svět, hrdinu své nové trilogie naopak nechává prožívat dobrodružství ve světě našem, v zemi, kde se od nepaměti stýkaly vlivy a střetávaly zájmy české, polské a německé. Píše se rok 1425, husitským Čechám jde o přežití, a tak vzdorují celému křesťanskému světu. V té době mladý slezský šlechtic Reinmar z Bělavy zvaný Reynevan projeví zvláštní nadání, jak si proti sobě poštvat spoustu nepřátel a jde mu o přežití. Jenže ouha! Reinmar z Bělavy není Geralt z Rivie. Není vycvičený zaklínač, ale jen dobrý medik a o poznání nešikovnější čaroděj. Doba však nepřeje studiu na Karlově universitě se nepřednáší, ale sváří o pravdu kalicha. Ještě méně přeje doba magii – svatá inkvizice je bdělá a neúprosná. Není mistr meče, pouze úspěšný záletník, zato však prachšpatný bojovník. První vlastnost ho dostane do ohrožení života, ta druhá jej v nové situaci dává všanc pronásledovatelům. A protože je Reynevan navíc velmi mladý, a tím pádem velmi naivní, jeho nebezpečné dobrodružství by záhy skončilo tragicky. Naštěstí se však má možnost poučit o tom, že „přátelství je věc veliká a krásná“ a amor vincit omnia. Nicméně vyhráno zdaleka nemá, mstitelé se nevzdávají a ani ptáci nejsou tím, čím se zdají být…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/427/husitska-trilogie-narrenturm-5cK-427.jpg 4.4525

Husitská trilogie (1.)

Romány, Fantasy, Historie
Vydáno:, Leonardo

Siiisiii
09. listopadu

Musím uznat, že hlavní hrdina má opravdu hodně štěstí, až je to někdy neuvěřitelné. Kniha je opravdu dobrým popisem mravů za dob husitských válek, a i když toto období moc nemusím, Sapkowski nezklamal.

Archie

Sapkowski je proste pan spisovatel. Na prvni pohled slozita kniha plna dobovych realii, hemzici se Jany z Rejmanova, Bořky z Valprechtic v desítkách variant, přesto však čtivější, než spousta řádově jednodušší literatury. Stejně jako v Zaklínačovi, Sapkowski svůj svět plní obrovským množstvím zdánlivě zbytečných, avšak zábavných a s mistrným nadhledem i humorem podaných detailů. Neuvěřitelná imerze, geniální humor, nečernobílé charaktery, špína a krutost temného období dějin, špetka kouzelně pojatého fantasy a řada památných výjevů. Čarodějný sabat, mučení inkvizice, úchylný vlkodlak znásilňovač, náboženský fanatismus, člověk člověku vlkem, trocha toho smilnění a chudák bratr Barnabáš. Opakuji se - geniální.

avalonek

Mám trochu smíšené pocity.V knize se střídají dobré a špatné kapitoly..A ty špatné se opravdu straaaašně táhnou.Ale asi by jsme se bez nich nedověděli vše,co máme vědět.Sapkowského a hlavně jeho Geralta úplně žeru a tak jsem si představovala,že i toto mě dostane,ale musím dát takovou lepší trojku.Uvidíme co další díly..

Věro

Vynikající četba. Kromě toho, že se kniha dobře čte je i zábavná , ale i poučná na historické události a osoby těchto zúčastněné. Můj oblíbený autor mě opět nezklamal.

pafčaodřeky

Více pro milovníky historie, než pro nadšence fantasy. Bacha, málo akce, hodně rozprav a to může nudit :)

zd0981

Autor se vší silou snažil dodat knize dobovou atmosféru. A že se dobře připravil výsledek se dostavil. Kniha je špatně čitelná, chvílemi vysloveně nudná, pokud si tedy nelibujete (pseudo)učených disputacích. Přesto se tam najde pár míst, která se dají přečíst a jsou zajímavá...

Eldar80

Hodnocení prvního dílu podle mě záleží na osobním vkusu a jak se zalíbí celkové pojetí knihy. A to od samotného příběhu až ke zpracování historické látky. Mě se to do vkusu ohledně děje moc netrefilo a tak bude můj komentář adekvátně zabarvený.
Komu zde naopak Sapkowského styl vyhovuje, bude se výborně bavit. Kniha je určená všem zájemcům o středověk a zejména těm, kteří se vyznají v období husitských válek. Ne že by to pro jiné čtenáře nebylo, ale je třeba počítat s historickými narážkami. Čtenář očekávající pouze fantasy takové narážky nejspíš vůbec neocení.
Ságu o zaklínači jsem četl dvakrát a vše co jsem u ní kritizoval se objevuje zde, větší měrou. Prostě mi nesedí příběh. I tak se mi prvních 100 stran hodně líbilo. Sapkowski má skvělý vypravěčský talent. Bohužel vůči zaklínači, kde atmosféra vrcholného středověku funguje dokonale, zde ji člověk očekává samo sebou. Popis reálné historie na vytvoření atmosféry nestačí.
Další slabinou po příběhu je kombinace žánrů. Když budu přísný, není to ani dobré fantasy ani dobrá historická kniha. Je to taková svérázná syntéza obou. Jak prokázal už v sáze, Sapkowski si rád s dějem hraje a dojde tak na mnoho různých situací od humorných po tragikomické. Fantastická rovina se objevuje minimálně a prakticky nenarušuje středověkou autenticitu příběhu.
Ve fantasy nemám příliš rád putování a tady se cestuje téměř celou knihu. Dalších 100 stran jsem přežil, protože Sapkowski je schopen dále vymýšlet originálních příhody. Jak postupuje děj, Sapkowski text obohacuje mnoha historickými odkazy. Dalších 100 stran toho samého už na mě bylo moc a čtení mě přestalo bavit.
Z mého pohledu tak kniha selhává jak v kombinaci žánru, tak příběhově. Hlavní zápletka se pouze nastíní a když si po 300 stranách začnu myslet, že se děj posune, opět ustrne prakticky až do konce knihy. Samotný závěr je naopak dramatický, ale díky tragikomičnosti celé knihy a jejímu pojetí, nemá potřebnou působivost a málem vyznívá do prázdna.
Vadil mi také hlavní hrdina. Pokud se ze začátku choval jako úplný naivka, bylo to vtipné, jenže ke konci knihy to už jen štve. Na knize je fascinující překlad. Jako by to Sapkowski napsal přímo v češtině. Až si zopakuji historii husitských válek, přečtu si to znovu a uvidím jak to zapůsobí pak. Úžasný humor, geniální hlášky, originální nápady a filozofické úvahy zanikají v rozvláčnosti. Narrentrum naprosto exceluje jako výlet do naší historie a selhává jako příběh, proto dávám jen 70%
(Tohle vůbec nedělám, ale tady jsem musel: komentáře: Rocker-Tialk)

Janiac

Fantasy na historickém pozadí Slezska za doby husitů, hlavní hrdina he vystudovaný lékař a "Toledo"- absolvent čarodějnictví. Příběh však nevyužívá potenciálu hlavního hrdiny, v knize je mnoho postav, velmi často se střídají prostředí, kniha se ztrácí v čase. Když se děj rozběhne, je vše najednou velmi "uskákané," hektické, ale ději to nesvědčí.

EridanFresh

Narrenturm je něco úžasného. Velmi obtížně se mi tato kniha popisuje, protože netuším k čemu jí přirovnat. Nejsem zvyklý číst historickou literaturu, takže pro mě byla kniha ze začátku místy trochu obtížná. Nicméně Sapkowski se s tím popral znamenitě. Kniha je plná latiny, polštiny, citátů, modliteb, dat i názvů měst. Po jejím přečtení budete v podstatě expert na Slezsko. Jenže to není všechno. To ani zdaleka nevystihuje zlomek toho, čím Narrenturm je. První díl husitské trilogie je neuvěřitelně napínavé low-fantasy. Je to zároveň i jedna z nejvtipnějších knih, co jsem kdy četl. Parkrát jsem se smál nahlas, což se mi naposledy stalo tak možná v dětství. Ale ten humor není nucený, nejsou to žádné anekdoty, je to prostě mistrovské psaní. Mám strašně rád literární postupy, které Sapkowski praktikuje a že je jich spousta. Můj velmi oblíbený je například ten, kdy někoho popíše, že vypadá třeba trochu jako skřet a po zbytek knihy o něm nemluví jinak než jako o skřetovi. To jsem si pochopitelně vymyslel, je to ukrutné zjednodušení a asi to zní i docela hloupě, ale vtip je v tom, že Sapkowski to umí použít správně. Umí to napsat tak, že se pousmějete pokaždé, když si jméno postavy přečtete. Budete mít pocit, že je to nějaký insider vtip mezi vámi a spisovatelem. A podobných praktik je tam více, kniha je prostě čtivá a vtipná. Postavy jsou doslova nezapomenutelné a přirostou vám k srdci všechny. Budete se s nimi smát, budete se o ně bát a tak to má být. Hlavní hrdina je kapitola sama pro sebe. Reynevan je prostě sympaťák, ale zároveň mu spousta věcí nejde a rozhodně není bez chyby. Je to člověk jako já a vy a to jej dělá v mých očích o moc lepší postavou než jaký je třeba Geralt z Rivie. U Reynevana nikdy nevíte, jak si v boji poradí, jestli bude mít odvahu, jestli se do někoho zamiluje nebo jestli se urazí či zasměje. Vím, že je tato má "recenze" příšerně jednostranná, zmatená a plná dojmů, ale to je přesně to, jak jsem chtěl aby vyzněla. Chci aby si každý kdo váhá nad přečtením uvědomil, co všechno kniha obsahuje. Co všechno vás s ní čeká. Pro mě je to mistrovské dílo a bude se mi těžko vracet k jednoduchému psaní tolika jiných autorů. Sapkowski si s Husitskou trilogií totiž opravdu vyhrál a za mě překonává Zaklínače.

špulo

Je to v prvom rade historická kniha. Až potom fantasy. Takže, koho nebaví história, nečítať. Pre nás ostatných je to super záležitosť...

LadyKet

Trochu jsem se bála toho, že to oproti Zaklínači nebude ono, ale zmýlila jsem se! Je to opět velmi působivé a moc se mi líbilo zasazení do historických událostí. Těším se na další díl!

LenkaK666

Tuto knihu jsem četla kvůli tomu, že ji napsal, stejně jako mého milovaného Zaklínače, pan Sapkowski. Moc mě ale bohužel nenadchla. Místy je podle mě až moc historická (se spoustou poznámek a odkazů), ale zase se tam dějí i nadpřirozené věci, tak z toho mám takové smíšené pocity. Mám ráda, když je to buď jedno či druhé, a ne historie pomíchaná s takovými věcmi. Dočítala jsem ji jen abych to dokončila a dozvěděla se, jak to dopadne, ale protože je to první část trilogie, tak to žádný pořádný závěr ani nemělo – asi se počítá se čtením druhé části (Boží bojovníci). Do té se mi už ale nechce. Možná mě knížka zklamala jen proto, že jsem měla kvůli Zaklínači velká očekávání a tato kniha je zcela z jiného soudku. Pokud bych k ní došla jinak, bez těchto očekávání, možná by se mi líbila a užila bych si ji víc.

RyonMathrin

Namlsán Zaklínačem vrhl jsem se na tuto knihu a upřímně jsem nevěděl, co vlastně čekat. Příběh mne brzy vtáhl do děje. Typicky syrový Sapkowského styl, aplikovaný na rozsáhlé historické prostředí s mnoha barvitými postavami perfektně funguje. Příběh mi byl blízký i tím, že se odehrává v Čechách a ve Slezsku…
Byl jsem překvapen, jak citlivě zapracoval do husitského středověku fantasy prvky, sedí to perfektně.
Historické reálie jsou pečlivě zpracované a jistě je za nimi mnoho hodin a dnů studia. Dobře vykreslené společenské poměry a zhýralá církev. Intriky šlechtických rodů, do kterých jsou zapojeni i církevní hodnostáři. Uvěřitelný popis mentality husitského vojska v boji za spravedlivou věc ruku v ruce s fanatismem. A tím vším procházející mladý hrdina, který umí praktikovat čarodějnictví…
Kniha ve mně zanechala hlubokou stopu. Naprosto mě třeba odrovnal "vznik" postavy Samsona Medáka.
Celkově shrnuto: výjimečná, dobře namíchaná směsice dobrodružství, násilí (které k té době prostě patří) a humoru (zejména Šarlejova).
Všem doporučuji.
Kdo má rád historické romány, přijde si na své. Kdo má rád fantastiku, určitě to ocení. A kdo má rád napínavé příběhy, bude nadšen.
Myslím, že o kvalitě knihy svědčí i to, že je dlouhodobě vyprodána. Netušíte někdo, jestli se bude znovu u nás vydávat?

n.ezn.amy

Tato mi kniha mi byla doporučena ke čtení. Přistupoval jsem k ní s velkou skepsí, fantasy a husité, polák píšící o husitském hnutí a bojích. Kniha mě naprosto uchvátila a přečetl jsem jí v rekordním čase. Nakombinování historie se špetkou fantasy mi přišlo výborné a vůbec ne nijak rušivé. Vtipně a napínavě napsané

Marryzlis
16. březnaodpad!

Nedočetla jsem. Po Zaklínači, kterého jsem četla dvakrát, jsem čekala víc. Kroutím hlavou nad jinými komentáři oslavujícími tuto knížku. Možná jsem četla něco jiného...? Zklamalo mě to. Historie není můj šálek kávy a možná proto není tato kniha pro mě.

OldFirehand

Ohromná sranda od začiatku do konca, celá trilógia je mimoriadne vydarená.
Naozaj odporúčam, nemohol som sa od toho odtrhnúť. To množstvo prúserov, vtipných dialógov a vyslovených "blbých dní" ma núti vracať sa ku knihám znovu a znovu.
VAROVANIE: Spôsobuje svalovicu bránice! Poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Nomia

Sapkowského jsem si zamilovala po sérii o Zaklínačovi, ale na Narreturm jsem dlouho nahlížela skepticky a neměla jsem ani příliš velkou chuť se do knihy pustit, vzhledem k tomu, že se rozhodně nepovažuji za milovnici husitského období, ba naopak - očekávala jsem spíš nudu. Hned po pár stránkách jsem pochopila, že to byla naprostá blbost a veškerá skepse letěla do koše.
Sapkowski jako obvykle perlil úžasnými popisy, pestrými dialogy, ostrovtipem a svou neuvěřitelnou historickou znalostí. Opět i zde vytvořil sérii skvělých postav s výborným smyslem po humor a zajímavými charaktery.
A abych nezapomněla - Reinmar je o tolik jiný než Geralt, ale zároveň i přes své chyby (a že do dokonalosti má opravdu dost daleko) je o dost lidštější, rozhodně je to zajímavá hlavní postava.
I když nejste zrovna milovníky husitských válek, tak doporučuji oprostit se od toho a přečíst.

Vlk.kh
30.12.2017

V roce vydání byla pro mě tato kniha naprostou senzací a od té doby jsem se k ní vrátil ještě dvakrát. Skvěle vyvážený mix dobrodružství, historie, humoru a fantastična. V dalších dvou dílech postupně narůstá i syrovost a temnější stránka příběhu - což rozhodně není na škodu, protože doba husitských válek musela být opravdu drsná a lidský život měl pramalou cenu. Zaklínače mám hodně rád, ale Rainmar z Bělavy je mému srdci bližší, lépe se s ním ztotožním a je také zajímavé sledovat postupné "dospívání" a vývoj jeho postavy. Samson Medák a hlavně Sharlej jsou taktéž sympaťáci, i když Sharlej je leckdy drsný pragmatik, ale také úsměv vyvolávající Vychcánek. Např. scéna s hraným vymýtáním nečistého ducha je nezapomenutelná. Mimo štědré porce zábavy a napětí se zde člověk také mnohé dozví. Autor musel prosedět mnoho hodin ve studovnách a knihovnách, protože detailně popisuje reálné historické události a v knize vystupuje přehršel skutečných historických postav. Dávám plný počet, nemám co vytknout a ke knize se určitě opět vrátím - potažmo k celé trilogii.

KlariN
28.12.2017

Jiné než Zaklinač, ale rovněž velmi dobré.

lassse
23.12.2017

Tahle knížka mě baví pokaždé co ji čtu. Historický román s prvky fantasy, který se hodně povedl.

Atlantis
11.10.2017

Velice unikátní kniha. Nevím proč, ale naprosto jsem nečekal fantasy prvky, myslel jsem, že jde o čistokrevný historický román. A myslím si, že by fungoval i bez nich. Jednu hvězdu odebírám za to, že postav bylo občas příliš, filozofování nad náboženskými texty bylo občas příliš a i těch neustálých útěků bylo občas prostě příliš.

tetes
05.09.2017

Až priveľmi mi to pripomína Don Quijota na malé zmeny, (napr že v tomto podaní sa rytier nevydá na cestu dobrodružstva dobrovoľne, alebo že kým Don Quijote bol svojim spôsobom pomätený tak v tejto knihe hl. hrdina nie je). Zásadna zmena je že toto má fantasy prvky pohanskej mágie a že to má síce menej kapitol ale dlhších ako Don Quijote... V podstate keby mi šlo čítaním o husitskú históriu odporúčil by som Jiraska alebo Kaplickeho... Dávam dobré 2*. Že je autor Poliak a nie Angličan a za to pohanstvo = konečne tam nie je nasekaná anglická mágia ako v 10000000 iných takých knihách (akoby nestačil jeden Tolkien).
...pôvodne som chcel dať 3* ale to som čakal že v polovici knihy prestanú putovať krížom krážom....

Metroušek
26.08.2017

Velice příjemné počtení, tato husitská trilogie. Neuvěřitelná, živá, zemitá, poctivá, zábavná a inteligentní směska dobrodružství "on the road", historických reálií (husitství, křížové výpravy, spanilé jízdy, detailně popsané metody boje husitů včetně všelijakého psychologického působení na nepřítele, rozličné podoby "náhlých úmrtí", středověká medicína, alchymie, čarodějnictví a mysticismus), vtipných, nemilosrdně přesných a často jízlivých debat či monologů o církvích, náboženstvích a potažmo o jiných, daleko novějších ideologiích, o lásce k moci až za hrob, a obecně o fanatismu, který tak často mrší životy lidí snad na věky věků. Občas mne při čtení těch eskapád napadal Leverův Kluk z irských močálů, Rabelais nebo Waltari, naše a polská nedávná historie... A kongeniální překlad, přestože to od polštiny k češtině není zase tak daleko. A ještě jedna věc, při čtení takovýchto historických lahůdek si člověk uvědomí, jak moc si většina autorů, o autorkách raději nemluvě, ulehčuje svoje domácí úkoly, a pojedná dobrovolně zvolenou historickou dobu bez erudice, plytce, nadto pohříchu s anachronickým, absurdně moderním jednáním postav, čert takové pisálky sper! Nikoli však Sapkowski! Klobouk dolů, co všechno nastudoval a promyslel! Pravda, mohl to pokrátit na dva díly, ale což. U mě je to borec.

cestovatelka13
13.07.2017

Vtipná, krutá, detailní, mysteriózní a originální. Hrdina má geniální talent se dostat ze všeho, do čeho ho dostanou ženy.

Romžiry
11.07.2017

Perfektně napsané. Humorné. Sapkowski nezklamal.

Charlie119
08.07.2017

Ač je děs směs toho, co se dá číst i jinde, zde je to kompanzováno humorem, a hlavně perfektní autorovou znalostí poměrů v 15. století. Já sám jsem, ač jsem s místní polskou a českou šlechtou dobře senámen, znal jen asi 75% všech postav. :-)

Tyet
02.07.2017

Tohle je moje první přečtená kniha od tohoto autora a pokud budou další dva díly trilogie stejně čtivé, vtipné, napínavé a vůbec prima jako Narrenturm, možná si od něj nějaké knihy pořídím. Bavila jsem se od začátku do konce a připomenutí reálií husitských válek jsem uvítala. A magie a byliny je moc chutné ochucovadlo.

Salonka
08.05.2017

Moja druhá skúsenosť so Sapkowskim. Nemôžem sa vyhnúť porovnaniu s jeho Zaklínačom, ktorý ma vskutku nenadchol ... toto však bolo veľmi dobré. Občas síce šablónovité, možno trochu naivné, zápletky až neuveriteľné, ale ako celok skvostné ... uf, niekedy dosť drsné, čo sa mi ráta. Vyššie spomínané nedostatky (nedostatky z môjho pohľadu, netreba sa na ne sústrediť, nejde o chyby) sú kompenzované humorom, fantastikou a nadčasovými myšlienkami. Od začiatku až do konca ide o príjemné a košaté čítanie s vyváženými dejovými a opisnými časťami.

Hlavný hrdina mi prakticky neustále brnkal na nervy svojou zaslepenosťou a život ohrozujúcou tvrdohlavosťou, s akou si vždy a všade koledoval o pekné problémy. Postupom času som ho už brala ako nutné zlo, bez ktorého by knižka vlastne nebola takou akou je. Okolo koho iného by sa potom točil celý svet? No povedzte, kto iný ako Reynevan by všetko kazil? :-) ... Ale áno, niekedy aj dačo napravil, nech mu nekrivdím. Napravil, aby vzápätí pokazil dvojnásobne. Vtipný chlapec. :-) Omnoho viac ako toto mladé trdlo som si užila jeho spoločníkov a protivníkov, rezký dej, vône 15. storočia, prímes nadprirodzena, intrigy mocných aj bezmocných atď., všetko to o čom sa píše v anotáciách k dielu a ... aha ... zato hojne užívané poľské vlastné podstatné mená ma mátajú ešte dnes. :-)

Porovnanie číslo dva – Reynevan na mňa pôsobil ako reinkarnovaný Petr Kukaň z Kukaně (V. Neff – Královny nemají nohy) s pridanou hodnotou magických schopností ... veru neviem, kto bol skôr. ;-) Mohli by si podať ruky, hoci Petr ma menej provokoval. :-)

Myšlienka na záver – je mi jasné, čo sa na tejto ságe nepáči subpopulácii Zaklínačofilov a rozumiem, čím prívržencom tejto ságy možno neulahodil Zaklínač. :-) Najlepšie obídu tí, ktorým sa páči všetko ... ale v podstate si každý čitateľ niekde nájde to svoje (samozrejme nielen čo sa Sapkowskeho týka).

Silné štyri, ale bolo to tesné, skoro päť. Teším sa na pokračovanie.

jarmila4388
26.04.2017

Kniha (vlastně všechny tři) se mi líbila mnohem více než Zaklínač.
Historie mě nezajímá (a vím o ní houby), takže mě od čtení zdejší komentáře téměř odradily. Stejně tak mívám problém s velkým množstvím postav. Ne tady.

Bez problémů jsem se vpravila do děje a momenty zaváhání, kdy jsem si nebyla jista, co je daná postava zač, byly opravdu jen krátkými momenty. Hlavní postava je ňouma s neskutečným štěstím, ale je roztomilý a člověk mu to štěstí přeje.
Tyhle knihy jsou úžasné od první stránky až po tu poslední.

Fuksinka
03.04.2017

Narrenturm je o dost těžší čtení, než Zaklínač, protože postav tam je opravdu hodně a je tam i velmi mnoho politiky a náboženských rozprav. To není ale vůbec žádná vada. Kdo chce něco přímočařejšího, může sáhnout po něčem jiném. Mě Rainmaruv příběh baví i po letech a právě ta "omáčka" okolo mě hodně zajímá. Hodnocení tedy neubírám kvůli tomu, ale kvůli horšímu vykreslení hlavních postav a té obrovské záplavě latiny, která mi při čtení velmi vadí. Neškodilo by mít překlady krátkých vět hned dole na stránce. Jedná se ale stále o velmi chytrou, vtipnou a napínavou četbu.