Narrenturm

Nevyplnila se temná proroctví chiliastů, předpovídající příchod Konce zcela přesně na rok 1420, měsíc únor, pondělí po svaté Scholastice. Hle minulo Pondělí, přišlo úterý, po něm středa a nic. Nenadešly dny Hněvu a Trestu, nebyl propuštěn Satan z žaláře svého, nezhynuli všichni hříšníci a odpůrci pravého Boha mečem, ohněm, hladem, krupobitím, zuby šelem, žihadly štírů či jedem hadů. Konec světa nepřišel. Svět neshořel v ohni a nezahynul. Přinejmenším ne celý. Ale i tak bylo veselo. Tuzemskému čtenáři již dobře známému zaklínači Geraltovi vytvořil jeho autor Andrzej Sapkowski celý fantastický svět, hrdinu své nové trilogie naopak nechává prožívat dobrodružství ve světě našem, v zemi, kde se od nepaměti stýkaly vlivy a střetávaly zájmy české, polské a německé. Píše se rok 1425, husitským Čechám jde o přežití, a tak vzdorují celému křesťanskému světu. V té době mladý slezský šlechtic Reinmar z Bělavy zvaný Reynevan projeví zvláštní nadání, jak si proti sobě poštvat spoustu nepřátel a jde mu o přežití. Jenže ouha! Reinmar z Bělavy není Geralt z Rivie. Není vycvičený zaklínač, ale jen dobrý medik a o poznání nešikovnější čaroděj. Doba však nepřeje studiu na Karlově universitě se nepřednáší, ale sváří o pravdu kalicha. Ještě méně přeje doba magii – svatá inkvizice je bdělá a neúprosná. Není mistr meče, pouze úspěšný záletník, zato však prachšpatný bojovník. První vlastnost ho dostane do ohrožení života, ta druhá jej v nové situaci dává všanc pronásledovatelům. A protože je Reynevan navíc velmi mladý, a tím pádem velmi naivní, jeho nebezpečné dobrodružství by záhy skončilo tragicky. Naštěstí se však má možnost poučit o tom, že „přátelství je věc veliká a krásná“ a amor vincit omnia. Nicméně vyhráno zdaleka nemá, mstitelé se nevzdávají a ani ptáci nejsou tím, čím se zdají být…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/427/husitska-trilogie-narrenturm-5cK-427.jpg 4.4480

Husitská trilogie (1.)

Romány, Fantasy, Historie
Vydáno:, Leonardo

OldFirehand

Ohromná sranda od začiatku do konca, celá trilógia je mimoriadne vydarená.
Naozaj odporúčam, nemohol som sa od toho odtrhnúť. To množstvo prúserov, vtipných dialógov a vyslovených "blbých dní" ma núti vracať sa ku knihám znovu a znovu.
VAROVANIE: Spôsobuje svalovicu bránice! Poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Nomia

Sapkowského jsem si zamilovala po sérii o Zaklínačovi, ale na Narreturm jsem dlouho nahlížela skepticky a neměla jsem ani příliš velkou chuť se do knihy pustit, vzhledem k tomu, že se rozhodně nepovažuji za milovnici husitského období, ba naopak - očekávala jsem spíš nudu. Hned po pár stránkách jsem pochopila, že to byla naprostá blbost a veškerá skepse letěla do koše.
Sapkowski jako obvykle perlil úžasnými popisy, pestrými dialogy, ostrovtipem a svou neuvěřitelnou historickou znalostí. Opět i zde vytvořil sérii skvělých postav s výborným smyslem po humor a zajímavými charaktery.
A abych nezapomněla - Reinmar je o tolik jiný než Geralt, ale zároveň i přes své chyby (a že do dokonalosti má opravdu dost daleko) je o dost lidštější, rozhodně je to zajímavá hlavní postava.
I když nejste zrovna milovníky husitských válek, tak doporučuji oprostit se od toho a přečíst.

Vlk.kh
30.12.2017

V roce vydání byla pro mě tato kniha naprostou senzací a od té doby jsem se k ní vrátil ještě dvakrát. Skvěle vyvážený mix dobrodružství, historie, humoru a fantastična. V dalších dvou dílech postupně narůstá i syrovost a temnější stránka příběhu - což rozhodně není na škodu, protože doba husitských válek musela být opravdu drsná a lidský život měl pramalou cenu. Zaklínače mám hodně rád, ale Rainmar z Bělavy je mému srdci bližší, lépe se s ním ztotožním a je také zajímavé sledovat postupné "dospívání" a vývoj jeho postavy. Samson Medák a hlavně Sharlej jsou taktéž sympaťáci, i když Sharlej je leckdy drsný pragmatik, ale také úsměv vyvolávající Vychcánek. Např. scéna s hraným vymýtáním nečistého ducha je nezapomenutelná. Mimo štědré porce zábavy a napětí se zde člověk také mnohé dozví. Autor musel prosedět mnoho hodin ve studovnách a knihovnách, protože detailně popisuje reálné historické události a v knize vystupuje přehršel skutečných historických postav. Dávám plný počet, nemám co vytknout a ke knize se určitě opět vrátím - potažmo k celé trilogii.

KlariN
28.12.2017

Jiné než Zaklinač, ale rovněž velmi dobré.

lassse
23.12.2017

Tahle knížka mě baví pokaždé co ji čtu. Historický román s prvky fantasy, který se hodně povedl.

Atlantis
11.10.2017

Velice unikátní kniha. Nevím proč, ale naprosto jsem nečekal fantasy prvky, myslel jsem, že jde o čistokrevný historický román. A myslím si, že by fungoval i bez nich. Jednu hvězdu odebírám za to, že postav bylo občas příliš, filozofování nad náboženskými texty bylo občas příliš a i těch neustálých útěků bylo občas prostě příliš.

tetes
05.09.2017

Až priveľmi mi to pripomína Don Quijota na malé zmeny, (napr že v tomto podaní sa rytier nevydá na cestu dobrodružstva dobrovoľne, alebo že kým Don Quijote bol svojim spôsobom pomätený tak v tejto knihe hl. hrdina nie je). Zásadna zmena je že toto má fantasy prvky pohanskej mágie a že to má síce menej kapitol ale dlhších ako Don Quijote... V podstate keby mi šlo čítaním o husitskú históriu odporúčil by som Jiraska alebo Kaplickeho... Dávam dobré 2*. Že je autor Poliak a nie Angličan a za to pohanstvo = konečne tam nie je nasekaná anglická mágia ako v 10000000 iných takých knihách (akoby nestačil jeden Tolkien).
...pôvodne som chcel dať 3* ale to som čakal že v polovici knihy prestanú putovať krížom krážom....

Metroušek
26.08.2017

Velice příjemné počtení, tato husitská trilogie. Neuvěřitelná, živá, zemitá, poctivá a inteligentní směska dobrodružství "on the road", historických reálií (husitství, křížové výpravy, spanilé jízdy, detailně popsané metody boje husitů včetně neodolatelného psychologického působení na nepřítele, rozličné podoby "náhlých úmrtí", středověká medicína, alchymie, čarodějnictví a mysticismus), vtipných, nemilosrdně přesných a často jízlivých debat či monologů o církvích, náboženstvích a potažmo o jiných, daleko novějších ideologiích, o lásce k moci až za hrob, a obecně o fanatismu, který tak často mrší životy lidí snad na věky věků. Občas mne při čtení těch eskapád napadal Leverův Kluk z irských močálů, Rabelais nebo Waltari, naše a polská nedávná historie... A vynikající překlad, přestože to zřejmě od polštiny k češtině není zase tak daleko. A ještě jedna věc, při čtení takovýchto historických lahůdek si člověk uvědomí, jak moc si většina autorů, o autorkách raději nemluvě, ulehčuje svoje domácí úkoly, a pojedná zvolenou historickou dobu bez erudice, plytce, nadto s anachronickým, absurdně moderním jednáním postav. Nikoli však Sapkowski! Klobouk dolů, co všechno nastudoval a promyslel! Pravda, mohl to pokrátit na dva díly, ale což.

cestovatelka13
13.07.2017

Vtipná, krutá, detailní, mysteriózní a originální. Hrdina má geniální talent se dostat ze všeho, do čeho ho dostanou ženy.

Romžiry
11.07.2017

Perfektně napsané. Humorné. Sapkowski nezklamal.

Charlie119
08.07.2017

Ač je děs směs toho, co se dá číst i jinde, zde je to kompanzováno humorem, a hlavně perfektní autorovou znalostí poměrů v 15. století. Já sám jsem, ač jsem s místní polskou a českou šlechtou dobře senámen, znal jen asi 75% všech postav. :-)

Tyet
02.07.2017

Tohle je moje první přečtená kniha od tohoto autora a pokud budou další dva díly trilogie stejně čtivé, vtipné, napínavé a vůbec prima jako Narrenturm, možná si od něj nějaké knihy pořídím. Bavila jsem se od začátku do konce a připomenutí reálií husitských válek jsem uvítala. A magie a byliny je moc chutné ochucovadlo.

Salonka
08.05.2017

Moja druhá skúsenosť so Sapkowskim. Nemôžem sa vyhnúť porovnaniu s jeho Zaklínačom, ktorý ma vskutku nenadchol ... toto však bolo veľmi dobré. Občas síce šablónovité, možno trochu naivné, zápletky až neuveriteľné, ale ako celok skvostné ... uf, niekedy dosť drsné, čo sa mi ráta. Vyššie spomínané nedostatky (nedostatky z môjho pohľadu, netreba sa na ne sústrediť, nejde o chyby) sú kompenzované humorom, fantastikou a nadčasovými myšlienkami. Od začiatku až do konca ide o príjemné a košaté čítanie s vyváženými dejovými a opisnými časťami.

Hlavný hrdina mi prakticky neustále brnkal na nervy svojou zaslepenosťou a život ohrozujúcou tvrdohlavosťou, s akou si vždy a všade koledoval o pekné problémy. Postupom času som ho už brala ako nutné zlo, bez ktorého by knižka vlastne nebola takou akou je. Okolo koho iného by sa potom točil celý svet? No povedzte, kto iný ako Reynevan by všetko kazil? :-) ... Ale áno, niekedy aj dačo napravil, nech mu nekrivdím. Napravil, aby vzápätí pokazil dvojnásobne. Vtipný chlapec. :-) Omnoho viac ako toto mladé trdlo som si užila jeho spoločníkov a protivníkov, rezký dej, vône 15. storočia, prímes nadprirodzena, intrigy mocných aj bezmocných atď., všetko to o čom sa píše v anotáciách k dielu a ... aha ... zato hojne užívané poľské vlastné podstatné mená ma mátajú ešte dnes. :-)

Porovnanie číslo dva – Reynevan na mňa pôsobil ako reinkarnovaný Petr Kukaň z Kukaně (V. Neff – Královny nemají nohy) s pridanou hodnotou magických schopností ... veru neviem, kto bol skôr. ;-) Mohli by si podať ruky, hoci Petr ma menej provokoval. :-)

Myšlienka na záver – je mi jasné, čo sa na tejto ságe nepáči subpopulácii Zaklínačofilov a rozumiem, čím prívržencom tejto ságy možno neulahodil Zaklínač. :-) Najlepšie obídu tí, ktorým sa páči všetko ... ale v podstate si každý čitateľ niekde nájde to svoje (samozrejme nielen čo sa Sapkowskeho týka).

Silné štyri, ale bolo to tesné, skoro päť. Teším sa na pokračovanie.

jarmila4388
26.04.2017

Kniha (vlastně všechny tři) se mi líbila mnohem více než Zaklínač.
Historie mě nezajímá (a vím o ní houby), takže mě od čtení zdejší komentáře téměř odradily. Stejně tak mívám problém s velkým množstvím postav. Ne tady.

Bez problémů jsem se vpravila do děje a momenty zaváhání, kdy jsem si nebyla jista, co je daná postava zač, byly opravdu jen krátkými momenty. Hlavní postava je ňouma s neskutečným štěstím, ale je roztomilý a člověk mu to štěstí přeje.
Tyhle knihy jsou úžasné od první stránky až po tu poslední.

Fuksinka
03.04.2017

Narrenturm je o dost těžší čtení, než Zaklínač, protože postav tam je opravdu hodně a je tam i velmi mnoho politiky a náboženských rozprav. To není ale vůbec žádná vada. Kdo chce něco přímočařejšího, může sáhnout po něčem jiném. Mě Rainmaruv příběh baví i po letech a právě ta "omáčka" okolo mě hodně zajímá. Hodnocení tedy neubírám kvůli tomu, ale kvůli horšímu vykreslení hlavních postav a té obrovské záplavě latiny, která mi při čtení velmi vadí. Neškodilo by mít překlady krátkých vět hned dole na stránce. Jedná se ale stále o velmi chytrou, vtipnou a napínavou četbu.

Murphy722
27.03.2017

Příběh Reinmara von Bielau je ve své podstatě plný napětí, laskavého a chytrého humoru jeho společníků a především je opřen o tradiční Sapkowského zálibu v magii, která spisovatele naštěstí neopustila. Příběh by i svižně odsýpal nebýt zdlouhavých pasáží o haldě postav, které s příběhem nemají zhola nic společného, ale musejí v určitou chvíli zbytečně vstupovat do děje a komentovat nastalou politickou situaci. Docela se hrozím i toho, kdyby tuto knihu chytl do rukou člověk ne zcela zběhlí v historii. To by měl nad hlavou asi nejeden otazník a možná by jej řada historických názvů, termínů, křesťanských bratrstev a heretiků, snadno zbavila zájmu o další pokračování v četbě. Přesto nám autor nabídl ten nejsmrdutější, nejhmatatelnější středověk, od dob Jeana Jacquese Annauda co zfilmoval Jméno růže, a dokázal znalost historické látky tak dopodrobna, že má můj neskonalý obdiv. Tak uvidíme, co nám přinesou další dva díly... "Hrrrrr na ně!!!"

ManželéMannovi
12.03.2017

Zaklínač to není, ale příjemné čtení. Těším se na druhý díl. Nelituji, že jsem si knihu koupil. Sapkowski je prostě super spisovatel.

Mann

Petr Dudek
11.03.2017

Náročné čtení, které ale stojí zato.

marcela7513
13.01.2017

Zatím jsem četla jen Narrenturm, ale přečtu i zbytek trilogie. Jednak proto, že je to "řemeslně" výborně napsáno a to se dneska moc nevidí, jednak proto, že mě to celkem baví...ačkoliv...jak už tady nědo psal, autor je opravdu brilantní zejména pokud se jedná o líčení magických věcí. Zaklínač je autorův majstrštyk a dokáže tak úžasně vystihnout a vykreslit psychologii postav...To mi trochu vadí právě na Narrenturm, ta plochost charakterů...ale to je můj názor, za přečtení ROZHODNĚ stojí

honzia
28.11.2016

Sáhl jsem po ni díky famóznímu Zaklínači, a tahle knížka mě nadchla ještě více. Děj mě pohltil, bavil, držel v napětí. Furt se něco dělo.

tanuki
24.11.2016

Proroctví, která předpovídala konec světa na rok 1420, selhala. Ostatně jako dosud všechny ostatní předpovědi týkající se tohoto tématu. Místo konce světa se ale Čechami prohnali husité, což lze za uzavření jedné éry (a počátek jiné) považovat. Takže toto proroctví možná až tak mylné nebylo.

Hned na počátku knihy poznáváme mladíka Reynevana v situaci, kdy se na loži ze všech sil stará o blaho jisté vdané šlechtičny, leč bohužel je nečekaně vyhmátnut jejími příbuznými a musí svůj pokoj lásky kvapně opustit. Být na útěku znamená být neustále ve střehu, neustále na cestě. Reynevan při svém strastiplném putování Slezskem poznává mnoho všemožných rytířů, pobudů, individuí, lapků i krásných dam. Nakonec se spolek uprchlíků ustálí na počtu tří a pánové si to hasí od vesnice k vesnici, od hradu ke hradu, a jako při každé pořádné road movie zažívají rozličné nečekané příhody. Reynevan je od přírody jelito, s dobrým srdcem, slabostí pro spanilé dívčí tváře a s nadáním pro průšvihy všeho druhu, takže se děj ani na chvíli nezasekne. Hrdinové se totiž snaží nejen zachránit si vlastní krky (často jim o ně jde v důsledku Reynevanovy snahy o konání dobrých skutků), ale ještě se pokouší vyřešit jeden téměř detektivní případ.

Popisovaný středověk je pořádně syrový. V ústech můžete cítit všechny ty šlichty, které nemajetní lidé musí jíst, zadky máte sedřené od koňských hřbetů, v uších Vám zní (s)prostá mluva vesničanů i zchudlých šlechticů, v nosech cítíte pach týdny nemytých těl. Ke všemu se v této verzi středověku děje přesně to, na co lidé v těch časech věřili. Čarodějnice se slétají na sabat, mezi lidmi žijí různí bájní tvorové, existují lidé vládnoucí magickými schopnostmi. Vyprávění přitom vypadá naprosto přirozeně. Nad tím vším se tyčí dokonalá a neomylná církev svatá, která se snaží zahubit kohokoliv, kdo nesdílí její názory. Zastává názor: "Zabijeme preventivně všechny podezřelé, Bůh si je přebere". Udavačství kvete více než za protektorátu a inkvizice je všemocná.

Naštěstí autor nebere nic příliš vážně a spousta příhod je vykreslena vtipně, zábavně a napínavě. Až na tu přemíru latinských citací a také neustálé uvádění nových a nových jmen, která nesouvisí s příběhem, nelze tomuto bláznivému dobrodružství nic vytknout. Takže: Hrrrrr na něj. :o)

OciVelkeZelene
17.07.2016

Trochu jsem se obavala, jestli to dokaze konkurovat kultovnimu Zaklinaci. A byla jsem mile prekvapena, ono je to v nekterych vecech snad i o neco lepsi.... nebo mozna stejne dobre :-]

Edeltruda
08.07.2016

Skvělý historický román, navíc z mého rodného kraje. Patřím ale k těm čtenářům, pro které je tam fantasy linka vlastně zbytečná.

Praetorian
09.06.2016

Z knihy jsem byl nadšený, zobrazení českého středověku v kombinaci s magií, husity a alchymií mě vyrazilo dech, ale z nějakého důvodu jsem se nedokopal k dalším dílům. Čas to napravit...

ZaS
21.05.2016

kombinace historického románu a fantasy - reálné postavy a děje se prolínají s lehkými fantasy prvky. Výsledkem je velmi čtivý náhled na husitské války. Rozhodně poučnější než Zaklínač, ale přitom stejně napínavé. Pro českého čtenáře a milovníka fantasy povinná četba. :-)

Honzik78
25.03.2016

Historický román z období husitských válek s trochou magie a mystiky. Kniha se četla dobře, děj měl spád a je něco úplně jiného než zaklínač. Je trochu zvláštní, jakým způsobem, se hlavní hrdina dokáže pokaždé dostat z nebezpečí, do kterých padá většinou díky své nerozvážnosti a hlouposti. Tak jsem zvědav co přinese druhý díl.

Albina
17.01.2016

Nesrovnávat se ságou o zaklínači. Výborný, vyvážený obraz turbulentní doby husitství, šmrncnutý magií.

martin3484
11.01.2016

Tahle trilogie mě zklamala. Čarodějové a magie působí na pozadí historických reálií divně. Je to bez děje, když pominu, že hlavní postavu stále někdo zajme a pustí, buď příhodně nějaký kamarád ze studíi nebo ho osvobodí jeho dva přátelé, kteří s ním projdou celou trilogii. Stále dokola. Ploché postavy. Potenciál nevyužit. Je vidět, že je autor ve svém živlu pouze když dojde na popis magických obřadů a knih, amuletů atd. To jsou jediná místa kdy román "ožívá".

Atuin
16.11.2015

Nebraňte se tomu, je to napsané tak směle a na druhou stranu tak decetně, že se z toho stává vyvážené dílko, hovořím o všech třech knihách jdoucích po sobě, košilaté a pěkné čtení kde autor potvrdil že umí ,ne že by to ztvrzovat potřeboval.Člověk se snadno nechá nalákat na takový mistrovský počin.

Aildrin
16.09.2015

Před přečtením vřele doporučuji přečíst Sapkowského esej o Králi Artušovi (hned první část knihy Magické střípky) a to zejména tu část, věnující se rytířství. Nasmějete se pak u Narrenturmu o něco víc. Jinak děkuji panu Sapkowskému za to, že mě ságou o Geraltovi a Ciri připravil na čtení Narrenturmu. Jeho styl psaní je nezaměnitelný a skláním hlavu nad množstvím vědomostí, kterým jeho hlava oplývá a schopnosti, se kterou tyto informace dokáže veleobratně využít. Nemít historii v malíčku, něco tak propracovaného by člověk nedal dohromady ani kdyby měl po ruce speciální příručku o středověkém názvosloví a husitském revolučním hnutí. Jinak jsem při čtení stále očekával, kdy scénou proběhne Cirilla nebo Bílý vlk. Ne proto, že bych byl Zaklínačským fanatikem, ale z toho důvodu, že by se Husitská trilogie Sapkowského fantasy světu podobala i kdyby neobsahovala prvky fantasy.