Lux Perpetua

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Náš starý známý Reinmar z Bělavy řečený Reynevan má i nadále problémy: buď se jej někdo snaží připravit o život, anebo mu činí nabídky, které nelze odmítnout. Pronásledují jej všední agenti rozvědek, ale rovněž nečisté síly, jež nikterak neskrývají svůj pekelný původ. Však také Reynevan žije v kruté a nebezpečné době, kdy Slezsko a Čechy pustoší křížové výpravy i husitské spanilé jízdy, kdy nikdo nezná slovo „slitování" a ve jménu Páně jsou vražděny tisíce nevinných. Reynevan ještě stále věří v náboženskou obrodu a stojí na straně Husových stoupenců – a to i tehdy, kdy se dopouštějí nelidských zločinů. On, lékař, idealista a nezištný zachránce chorých a trpících, se musí stát špehem, záškodníkem, vrahem a nelítostným mstitelem. Rozpolcen mezi povinností a hlasem srdce, musí vsadit vše na jedinou kartu, aby vyrval milovanou ženu z rukou nepřítele....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/47676/lux-perpetua-47676.jpg 4.4361
Série:

Husitská trilogie (3.)

Žánr:
Romány, Fantasy, Historie
Vydáno:, Leonardo
1. vydání originálu:2006
Počet stran:480
Překlad:Stanislav Komárek
Ilustrace/foto:Jana Komárková
Autor obálky:Jana Komárková
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:978-80-85951-62-2
Nahrávám...

Komentáře (37)

Kniha Lux Perpetua

Přidat komentář
avalonek
10. ledna

Dočteno a musím uznat že to stálo za to..Reynevana a jeho trojku jsem si velice oblíbila,i když v tomto díle už nebyli tolik pospolu..Čekala jsem zdárný konec a ten se mi nesplnil,kvůli čemu mi i slzička ukápla.Děj krásně plyne,postavy jsou výborné a jediné co mi celkem vadilo byly politické kecy,ale to k tomu patřilo.Myslím,že se ještě k Reynevanovi někdy vrátím,za to to stojí..

Eldar80
05.09.2018

Začátek je podobný jako u Narrenturm. Objevují se nahodilé události a teprve až po 100 stranách začne mít kniha konečně očekávaný směr. I Lux Perpetua je lepší než první díl. Pokračují však už jen hlavní dějové linie a příběh se tak pouze posouvá dál. Husitská trilogie je tak dějově mnohem jednodušší než sága o zaklínači.
Před čtením trilogie jsem očekával, že to žánrově bude více fantasy. Je to však především historická próza, kterou nějak nedokážu uchopit. Historické narážky jsem si moc neužil, protože jsem neočekával tak vysokou historickou věrohodnost. Spousta vedlejších postav jsou skutečné historické osobnosti. Nemluvě o významných událostech.
Po historické stránce je to precizní, ale z pohledu propracovanosti příběhu se mi to nelíbilo. Zakončení celé trilogie mi nesedí vzhledem k pojetí příběhu. Jeho pravděpodobnost a dějové zvraty jsou na mě příliš kostrbaté. A navíc. Pokud jste si nijak zvlášť neoblíbili hlavního hrdinu, ztrácí kniha napětí a emočně vás příliš nezasáhne.
Místo abych si užil samotný příběh, kroutil jsem hlavou nad Reynevanem. Přemýšlel jsem jaké poselství nebo co vlastně chtěl autor příběhem říct. Že za naivní idealismus se někdy krutě trpí? Možná. Původně jsem myslel, že po dostudování husitské historie si trilogii přečtu znovu. Po třetím dílu nevím jestli to udělám.
Každopádně tohle natočit ve stylu pána prstenů, tak to by bylo strhující. Kdo by to však natočil? Asi Poláci. Ti už u seriálu o zaklínači prokázali, že jsou všehoschopní. Kniha má svým způsobem několik konců jak končí jednotlivé dějové linie. Jenže takto se celý děj vytrácí do ztracena… Spousta epických a dojímavých scén by asi lépe vynikla ve filmu.
Ale i tak jsem ohromně vděčný, že Samsonovu prosbu Sapkowski vyplnil. Škoda těch dějových kotrmelců. Šarleji, Samsone, Reynevane! Consummatum est! 75%

špulo
19.05.2018

V tejto trilógii je kopec omáčky. Ale, chutnej a výživnej. Pamätám si, že som túto knihu čítal vo vani. A - prechladol som...

tanuki
03.03.2018

Naši hrdinové dospěli na konec své pouti. Světlo věčné nechť jim svítí. Někomu na tomto světě a jinému zas na onom. Jsou možná i tací, kteří setrvají v nekonečné temnotě, ze které není cesty ven. Každý dle svých činů a zásluh. Bylo to putování komplikované a náročné. Přeplněné postavami, které se mnohokrát příběhem jen mihly, pronesly pár slov a nenávratně zmizely. Někdy ani na ta slova nedošlo. Vystačilo by jich na malou vesnici. Možná i trochu větší. Latinář musel plesat, zapálený historik zase s potěšením odhalovat ukryté odkazy a souvislosti. Běžný čtenář dozajista mnoho věcí nezachytil, nebo nepochopil, nebo přehlédl. Bůh ze svého stroje lezl tak často, až to ubíralo na napínavosti. Každopádně to byl zajímavý výlet do časů, kdy jedna skupina vyznavačů milosrdného Krista krutě vyvražďovala skupinu druhou, ve jménu víry, míru a nastolení pravého království Božího na zemi. V Bibli je totiž možné snadno najít ospravedlnění pro jakýkoliv lidský čin. Proto má člověk místo slov duchovních vůdců naslouchat především sám sobě. A k tomu nám dopomáhej Bůh.

lassse
27.01.2018

Aucassin se konečně dočká své Nicoletty, ale to by nebyl Sapkowski, aby to prošlo jen tak. Skvělé zakončení celé trilogie, která člověka nadchne tak aby se začal zajímat i o ten dějepis :)

Vlk.kh
30.12.2017

Velmi zdařilé a poměrně drsné finále mé velmi oblíbené trilogie. Nebudu se znovu více rozepisovat, své dojmy jsem už popsal u prvního dílu. Celou trilogii mohu jen doporučit všem milovníkům historické fantasy, i historie jako takové.

petgona
24.08.2017

Ja mam Sapkowskeho rada, Zaklinac bola prva fantasy kniha, ktoru som citala a vdaka ktorej som si fantasy svet zamilovala. Tato trilogia je, hmmm, slabsia. Prilis vela "omacok", dlhocizne monology, v ktorych na konci zabudnem co postava hovorila na zaciatku. Samotna tema je super. Z obdobia husitskych vojen som nikdy nic necitala, magia vpletena do deja je prijemnym korenim. Napriek tomu, citala som to ohromne dlho, len ked som cestovala z a do prace, vobec nie vo volnom case. Skoda.

Tyet
14.08.2017

Poslední díl Husitské trilogie byl asi nejlepší, jako by se Sapkowski v prvním díle rozjel, v druhém poněkud rozpačitě přešlapoval na místě, ale ve třetím se zdá, že měl jasnou představu o směřování a vyústění celého příběhu. Samson nezklamal a Reinmar nakonec také ne. Celá trilogie byla zábavná, bylo to příjemné, odpočinkové počtení.

Romžiry
11.07.2017

Husitská trilogie je stejně dobrá jak Zaklínač. Nadšení.

ManželéMannovi
28.06.2017

Za poslední díl hodnotím 4*, za celou sérii rovněž. Nebylo to špatné dozvěděl jsem se hodně věcí a přemýšlel více o husitském hnutí. Jinak jako románová trilogie mě to bavilo. Ne, jako Zaklínač, ale bavilo.

Mann

Loxias
17.03.2017

Syrove, brutalni a zaroven lehke vypraveni, kdyby mi tohle dali misto dejaku, tak bych ho snad neprospal :)

SONP
20.07.2016

Consummatum est!
Třetí a poslední díl husitské trilogie v prvních dvou třetinách navazuje na Boží bojovníky. Stále je tu hodně tehdejší politiky, a to zejména té středověké polské, o které jako český čtenář vím docela málo a tak jsou některé pasáže dost náročné na porozumění. Já si musel místy vzít na pomoc Wikipedii, ale díky tomu pro mě čtení bylo i historicky poučné.

Zhruba ve dvou třetinách nastává obrat od všech těch biskupů, hercoků a knížat a snad moc nebudu spoilovat, když napíšu, že kniha dostává velké grády, jakmile Reynevanova femme fatale Jutta uprchne z kláštera a je (pro)následována kladnými i zápornými hrdiny knihy. Tahle pasáž by ode mě musela dostat snad šest hvězd - nedalo se od ní zkrátka odtrhnout. Škoda, že tahle dobrodružná linie je trochu zastíněna tím obrovským množstvím historických reálií, ale Sapkowski prostě tentokrát chtěl napsat něco jiného než analogii zaklínače z husitské doby.
I tak ale celá trilogie stojí za přečtení, z málokteré knihy tak dýchá středověký život jako z tohoto rozsáhlého díla, a navíc nelze být nefascinován tím, kolik toho má Sapkowski načteno z historie. A pro nás scifisty je tam i něco navíc. 80%

panouk
02.06.2016

Jednoznačně nejlepší kniha polského autora, která se mi posud dostala do ruky, včetně obou dalších dílů. Od prvního zapůjčení přečteno již asi 6 x..

Albina
17.01.2016

Aby člověk docenil hodnoty Sapkowského obrazu husitské doby, je asi potřeba větší životní i čtenářské zkušenosti. Já jsem se nemohla dalších dílů dočkat natolik, že jsem dokonce na internetu četla ukázky v polštině, a kamarádka, které jsem knihy půjčovala, na mě naléhala, ať další díl napíšu sama, když to Sapkowskému a Komárkovi trvá tak dlouho. :)

ŽabákDokvákal
30.12.2015

Vynikající historická fantasy. Celá trilogie je velmi čtivá a během čtení jsem si vzpomněl na hodiny dějepisu na základní škole. Výklad o husitských válkách dostal hned jiný rozměr. Na své si přijde každý, milovník fantasy, nadšenec do historie, romantická duše i dobrodruh vyhledávající akci.

kalache
20.11.2015

...Jirásek čumí jak puk!...

Plue
24.09.2015

Těžko se loučím s Reynevanem a jeho druhy - Samsonem a Šarlejem. Těžko se loučím s husitskou trilogií...
Reinmar z Bělavy působil jako průvodce - proplouval historií a seznamoval čtenáře s reáliemi té doby, se svým příběhem. Úžasným. Smutným...

ziriant
12.08.2015

Ach jo. Bez husitské trilogie bych dokázala žít.

Nehoda
08.07.2015

Nejen na této, ale i na ostatních knihách této trilogie mě obtěžovaly neustálé latinské texty a nekonečně dlouhé citáty z bible. Naprosto mě to vytrhávalo z děje. Nebudu tady opakovat již napsané věci tak typické pro autorovu tvorbu, které nás některé občas trošku donutí k tiku, ale řeknu zde jen jedno: '' I přes to všechno mě celé trilogie neskutečně bavila, prostředí, ve kterém se odehrávala mi bylo velmi blízké a skloubení historie a takové trošku scifi formy se mi líbilo... Za mě 80%.''

SnowCat_5
24.05.2015

Mno, musím říct že tenhle díl mne tedy moc nebavil. Hlavní hrdina opakoval celkem hodně chyb z dřívějška i když už né tak často. No prostě ženský no. Ale jako celek musím říct že je to perfektní trilogie :)

MaxQ
26.02.2015

Jedním slovem nadšení. Postav jak na orloji a pokud na konci knihy potká Reynevan někoho z prvního dílu, jsem v koncích, ale vůbec to nevadí. Příběh a hlavně prostředí, ve kterém se děje, je uchvacující.

Skawin
27.12.2014

I třetí díl úžasné jistoricko-scifi trilogie se nedá ohodnotit jinak než plným počtem hvězdiček :-)

Arrizabalaga
19.11.2014

Zasazení děje do středověku je důkladné a zároveň velmi povedené. I když závěry románových sérií nejsou autorovou nejsilnější Lux Perpetua tuto úlohu plní výrazně lépe než Paní jezera, a to nejen díky historickému rámci. Všechny příběhové linie jsou zakončeny a záhady rozluštěny nebo je alespoň přiměřeno naznačeno jejich řešení, neobjevili se žádní zbyteční Artušové, naopak, Montségur do románu skvěle zapadá. Chybí jen vysvětlení proč se Grellenort přestal zajímat o Samsona a trochu kostrbatě působí úlohy Jastřembcových lidí a jejich nulová koordinace.

ondrej1515
11.11.2014

Nesouhlasím se zápornými recenzemi na tuhle sérii.

Husitská trilogie je minimálně stejně povedená jako Zaklínač, dokonce po dočtení mě to i mrzelo že to končí a skoro jsem nemohl spát kvůli tomu konci, kterej je typicky brutální jako u všeho co psal Sapkowski.

Je to praktický stejný jako Zaklínač, jenom s jinejma postavama a v reálném světě, ve fantasy světě, kde ale každý nehází firebally jako u západních autorů fantasy.

Narrenturm je prvníl, který zezačátku nudí, ke konci se ale rozjede do typické zaklínačské brutality a je vyspělejší verzí Zaklínače. Autor trochu vyspěl a je to na psaní znát.

Boží Bojovníci jsou super díl, celá kniha se drží tempa kdy se furt něco děje a nepustí vás to až do konce

Lux Perpetua [pozor SPOILERy!!!] - poslední díl (bohužel) má ještě hutnější atmosféru než 2. díl a ke konci si budete přát aby to ještě nekončilo a hlavně ne tak tragicky..... když umřela Jutta De Apolda tak jsem byl fakt naštvanej, protože vlastně jsem ty 3 knížky četl uplně zbytečně, ale u Sapkowskiho člověk nemůže čekat dobrej konec ;-)

Celá tahle série mě chytla a pustila až u posledního stránky posledního dílu.

Někdo namítá, že celá série je o jednom úchylákovi co nahání ženský a pokaždý jak největší retard skočí přímo někomu před meč... no a je to pravda, jenomže o tom byl v podstatě i Zaklínač. Oproti Zaklínači tady ale nejsou žádné vyšší cíle, což někomu může vadit. Pokud teda za vyšší cíl nepovažujete vítězství husitů/inkvizice (podle toho komu fandíte).

Doporučuju. ;-)

PS: vemte si k tomu slovník latiny

Mišulenka
21.10.2014

Škoda, že nemůžu dát víc hvězdiček než pět. Včera jsem po Codeinu usnula jak Šípková Růženka a dneska od šesti od rána čtu. A právě jsem se dostala k poslední větě.
Upřímně lituju knihy, které přijdou po Hustiské trilogii, protože je to příběh tak impozantní a hluboký, že u mě nebude dlouho překonán. Inteligentní styl, s jakým je psán, mě naprosto uchvátil. Tleskám a smekám!

Pro mě je Lux Perpetua nejlepším dílem. Ve všech třech případech jsem si po dočtení řekla jen: "Ty vole, hustý" a chňapala po dalším díle. Lux Perpetua získal prvenství asi i proto, že celé rozmotané klubíčko příběhu, které vypadá jako stochapadlová chobotnice, úspěšně rozmotá a noblesně ukončí.
Jsem vážně ohromená, jaký frajer se z Reynevana stal. Začala jsem ho mít i ráda!

Dost plkání, šupnu sem pár citací. (obsahuje SPOILERY)

..."Vždycky je naděje. Naděje je věčné světlo. Lux Perpetua. La luce etterna."...

..."Mám toho dost," přerušil mlčení Reynevan. "Po krk. Víš, co mi řekl Samson tehdy v únoru pod chebskými hradbami? Když se rozhodl odejít od nás a vrátit se k Markétě? Použil slova proroka Izaiáše: Čekáme-li na světlo, aj, tma, pakli na blesk, v mrákotách chodíme. Celé dva měsíce myslím na ta jeho slova. A na to, že se mnou je to stejné. Že šmátrám po stěně jako slepec, tápu jako bez očí. Že v poledne klopýtám jako v noci. A že se cítím jako mrtvý....
... Dost mám bloudění ve tmě, jdu na světlem života. Zkrátka se zříkám světa, protože o svět bez Jutty nestojím. Odjedu daleko, co nejdále od Čech, Lužice, Slezka, kde mi ji všechno připomíná."...

..."Nenašel jsem zapomnění v kořalce," vyhrkl. "Nenašel v hampejzu. Nemohu spát, nemohu ani pořádně usnout. A když si na chvíli zdřímnu, probudím se na mokrém polštáři, ubrečený jako děcko. Když se holím, mýdlo mi schne na bradě a já s břitvou v ruce civím na žíly na zápěstí. Copak se dá takhle žít?"...

ŽabákDokvákal
15.10.2014

Vynikající historická fantasy. Celá trilogie je velmi čtivá a během čtení jsem si vzpomněl na hodiny dějepisu na základní škole. Výklad o husitských válkách dostal hned jiný rozměr! Na své si přijde každý, milovník fantasy, nadšenec do historie, romantická duše i dobrodruh vyhledávající akci.

Wamann
24.09.2014

Nádherná trilogie, skvělý nápad kombinovat Husity s fantasy, tato kniha to vše uzavírá,

Angis
08.09.2014

Rád bych reagoval na několik komentářů napříč celou triologií a to převážně těch negativních, zkalmaných, atp.

Nechci nikoho urazit, ale to, že některý čtenář nechápe nějaký dialog, nebo děj neznamená, že nedává smysl. Stejně tak nesouhlasím s tím, že nám autor neprozradil, kdo byl Samson.

Četl jsem Sapkowského knihy, ať už zaklínače, tuto triologii, nebo povídky MNOHOKRÁT a pokaždé jsem v nich našel něco nového, nějaká další souvislost najednou začala dávat smysl. Autor už má takový styl, že člověk musí nad jeho dílem přemýšlet. Proto mám jeho knížky tak rád, děj je složitý, v mnoha vrstvách, ale vše dává smysl, vše má svůj důvod.


POZOR SPOILERY:
Třeba scéna v druhé díle, kdy je Bělava sám ve Slezsku v hospodě, venku po něm začne někdo pálit z kuše a zabije mnicha s tonzurou.. scéna, kdy jsem po prvním přečtení vůbec nechápal, kdo a proč. Ani pozdější vysvětlení nedávalo moc smysl, nebylo pořádně poznat, kdo je vlastně cílem útoku. Při opakovaném čtení jsem si všimnul detailu, který jsem poprvé vypustil z hlavy - Biskup Olešnický při rozmluvě s Birkartem říká, že je Reynevan dovede k Vogelsangu. Jsem si téměř jistý, že Vogelsangem zabitý chlápek s tonzurou byl Biskupův člověk, který Reynevana sledoval..

Nevím, jestli jsem to podal srozumitelně. Jen jsem chtěl napsat, že je třeba pamatovat, jaké zájmy mají různé kliky a události ke kterým dochází pak skrz tyto zájmy probrat.. narážek a nápověd je dost.

A ten Samson - došlo mi to až po hodně dlouhé době, ale podle mého vstoupil do hromotluka s tváří idiota archanděl Michael. Po tolika přečteních sázím na to, že apatyka u "archanděla" nemá náhodný název, stejně tak když hrdinové putovali na Trosky, tak dle mého nebyla náhoda, že je příběh zavál na hrad Michalovice, kde je vyloženě zmíněno, že hrad je zasvěcen právě archandělu Michaelovi.. Je to vratká konstrukce, ale jiné odkazy na Samsonovu identitu nejsou, tahle teorie jako jediná dává smysl. KONEC SPOILERU.

Ještě dodám, že třetí díl jsem taky po prvním čtení považoval za slabý a pociťoval značné zklamání, ale s opakovaným čtením se mé vnímání třetího dílu zlepšilo.

karelk
03.02.2014

(obsahuje spoilery)
Poslední díl přesně podle Sapkowskiho. Stejě jako v Zaklínačovi, i tady je poslední díl uspěchaný, zvláštní, nedobrodružný, popisný.
Dle recenzí níže jsem předpokládal, jak to s Juttou dopadne, čekal jsem ale větší dobrodružství. posledních 10% knihy už pak bylo víceméně o ničem.

Celkový dojem z trilogie dobrý, dojem z posledního dílu průměrný...

Lady Dracula
10.09.2013

A jsme na konci. Třetí a zároveň poslední díl trilogie je přečten a já se nemohu ubránit mírnému úsměvu, mírnému zklamání a zvláštním pocitům plynoucího z toho, že už je konec.

Kniha je sice z celé trilogie relativně nejslabší, možná proto, že Sapkowski do díla přidal více koření v podobě zoufalého hledání Reinmarovi ztracené lásky. Nicméně jsem ráda, že vše zůstalo dle hesla: Takový je život (a válka), ať už se to týkalo Jutty nebo Elenče. Navíc je v tomhle díle asi nejmarkantněji vidět, jak se Reinmar měnil a že někdy pár krušných let nám pomůže zmoudřet o mnoho let dřívěji.
Když jsme se s tím namyšleným mladíkem setkali poprvé, bylo to ještě mládě krátkou dobu chutnající všechny slasti i strasti života, naivně myslící.
Teď, na konci, je to již vyzrálý muž, který si spoustu věcí uvědomil, poupravil hodnoty a našel tu správnou cestu. Samozřejmě s pomocí přátel, kteří se stále objevovali jako na zavolanou (což mě ale tak trochu štvalo i v předchozích dílech), hlavně tedy díky Šarlejovi, který se stal moji nejoblíbenější postavou, a Samsonovi, jehož přeci jen byla škoda, kor, když se čtenář vlastně pořádně nedověděl, kým tedy byl.
Kromě lásky by se dala kniha otitulovat ještě jedním slovem a to pomstou. Ať už ze strany Reinmara či Pomurnika. Na jednu stranu můžeme litovat "Lancelota", na druhou si můžeme říkat, zůstalo to v rodině...ačkoli, více by se mi líbil souboj mezi těma dvěma, ale to bychom se už skoro drželi starého známého dobro vs. zlo (i když zrovna Reinmar že by měl zastupovat dobro po tom všem? Ptám se proč ne? Vždyť kdož jsi bez viny, hoď kamenem)
Nicméně, opět musím vyzdvihnout fakt, že se mi velmi líbí, jak Sapkowski nijak nepřikrášluje husity, církev, Poláky....Servítky si nebere vlastně vůbec nikde a u nikoho. Prostě píše tak, jak se to nejspíše odehrávalo, bez příkras, se všemi těmi spíše tabuizovanými (ne)výhodami lidského bytí. A za to má u mě velké plus.

Každopádně tak či tak mi přišlo, že autorovi stejně jako vypravěči nad hrobem, malinko dochází dech a jak se kniha chýlí ke konci, děj se zrychluje, ale zároveň zpomaluje ve smyslu, že se čím dál více autor omezuje na popisy dějinných událostí a dává větší prostor lásce a jejím strastem. Ale chápu, jak jinak knihu ukončit :)
Takže závěrem: Et lux perpetua luceat eis!