Narrenturm

Narrenturm https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/427/mid_husitska-trilogie-narrenturm-5cK-427.jpg 4 888 136

Nevyplnila se temná proroctví chiliastů, předpovídající příchod Konce zcela přesně na rok 1420, měsíc únor, pondělí po svaté Scholastice. Hle minulo Pondělí, přišlo úterý, po něm středa a nic. Nenadešly dny Hněvu a Trestu, nebyl propuštěn Satan z žaláře svého, nezhynuli všichni hříšníci a odpůrci pravého Boha mečem, ohněm, hladem, krupobitím, zuby šelem, žihadly štírů či jedem hadů. Konec světa nepřišel. Svět neshořel v ohni a nezahynul. Přinejmenším ne celý. Ale i tak bylo veselo. Tuzemskému čtenáři již dobře známému zaklínači Geraltovi vytvořil jeho autor Andrzej Sapkowski celý fantastický svět, hrdinu své nové trilogie naopak nechává prožívat dobrodružství ve světě našem, v zemi, kde se od nepaměti stýkaly vlivy a střetávaly zájmy české, polské a německé. Píše se rok 1425, husitským Čechám jde o přežití, a tak vzdorují celému křesťanskému světu. V té době mladý slezský šlechtic Reinmar z Bělavy zvaný Reynevan projeví zvláštní nadání, jak si proti sobě poštvat spoustu nepřátel a jde mu o přežití. Jenže ouha! Reinmar z Bělavy není Geralt z Rivie. Není vycvičený zaklínač, ale jen dobrý medik a o poznání nešikovnější čaroděj. Doba však nepřeje studiu na Karlově universitě se nepřednáší, ale sváří o pravdu kalicha. Ještě méně přeje doba magii – svatá inkvizice je bdělá a neúprosná. Není mistr meče, pouze úspěšný záletník, zato však prachšpatný bojovník. První vlastnost ho dostane do ohrožení života, ta druhá jej v nové situaci dává všanc pronásledovatelům. A protože je Reynevan navíc velmi mladý, a tím pádem velmi naivní, jeho nebezpečné dobrodružství by záhy skončilo tragicky. Naštěstí se však má možnost poučit o tom, že „přátelství je věc veliká a krásná“ a amor vincit omnia. Nicméně vyhráno zdaleka nemá, mstitelé se nevzdávají a ani ptáci nejsou tím, čím se zdají být…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Narrenturm , 2002

PitoR
25.02.2023 3 z 5

Husitská trilógia – 1. diel!!!
Andrzej Sapkowski, toľko ospevovaný autor od našich severných susedov, k tomu odporučenie od známeho, tak som neodolal a zakúpil celú husitskú trilógiu…

Téma sa zdala byť veľmi lákavá. Úvod ako z partesu. Žiaľ, ďalších cca. 200 strán som pri knihe doslova zíval. Potom sa to zlepšilo. Nechýba tomu humor ani historická patina, aj keď sústavne čítať texty v latinčine mi neprišlo príliš zaujímavé, skôr rušivé, hoci to patrí k opisovanému obdobiu. A za trocha nešťastné považujem aj to fantastično, na ktoré sa v príbehu dostalo. Tých mien (postáv) je tu požehnane; mám dojem, že si zahralo celé historické Poľsko, Sliezsko, Morava i Česko. Akoby autor opísal celý vtedajší „telefónny zoznam“.

...Ako to ohodnotiť? Môže to byť výborná kniha, ak sa netešíte na jej pokračovanie? Po tom, ako ste čítanie prerušili kvôli svojim pracovným povinnostiam a ani zaboha sa nedokážete sústrediť na pokračovanie? Ťažko, to by som klamal predovšetkým sám seba. Aj keď moje riadky možno vyznievajú až príliš negatívne, nezatracujem celkom – čakal som však viac. Uvidím, čo sa bude diať v ďalších dieloch.

P. S.: Priznám sa, už teraz mám trocha obavu z kompletne zakúpeného Zaklínača, na ktorého časom príde rad.

icezero
14.02.2023 3 z 5

Je pravda, ze období do kterého je příběh zasazen asi nebyla úplná prochazka růžovou zahradou a člověk mohl přijít o hlavu z nejrůznějších důvodů... Mnohdy i dost hloupých z dnešního pohledu.
První díl serie se po úvodu četl příjemně. Přijde mi, že se roman hodně povedl a na pokračování osudů Reynevana a jeho společníků se tesim. Mozna i proto že spoustu postav je možné dohledat v české historii

XbookwormX
04.02.2023 5 z 5

Protože mám rád Geralta a jeho lapálie, musel jsem vzít na mušku i tuhle trilogii. A ejhle, osud tomu chtěl a vyšlo nový vydání, pěkně zpracovaný, takže nebylo co řešit.
Začátek byl vlažnej, Reynevan mě svojí naivitou obstojně iritoval, ale pak přijdou na scénu vedlejší postavy a tam Sapkowski exceluje (stejně jako v Zaklínači, jak jsem měl tuze rád abstinujícího upíra nebo trpaslíky). Šarlej a Samson jsou charaktery podle mýho gusta a jejich glosy nebo disputace, to jsou zlatý hřeby. Takže beru do ruky druhej díl a po hlavě do toho, protože tuším, že se bude ještě zhusta zatápět pod kotlem.

Hor89
29.01.2023 5 z 5

Úvodní díl trilogie, ve které autor spojuje reálnou historii s fantasy. Společně s Zaklínačskou ságou jde o nejlepší práci p. Sapkowského. Kniha se dobře čte, hlavní postavy jsou propracované a děj napínavý. Střední Evropa na počátku 15. století je skvěle vykreslená a autor knihu doplnil spoustou latinských citátů (jejich překlady jsou na konci knihy s dalšími poznámkami).

Awča
26.01.2023 5 z 5

Moje první setkání s autorem. A navíc jako audiokniha, což obojí trochu ovlivňuje hodnocení.
Upřímně, zprvu mi příběh ani hlas vypravěče nesedly, ovšem pak se to rozjelo a čtení/poslouchání mě velmi bavilo, interpreta si již nedokáži představit jiného, pěkné byly i hudební předěly.
Hlavní postava Reynevan je mile naivní, Šarlej a Medák ho skvěle doplňují. Magie i husitství jsou namixovány tak akorát.
Jinak je to takové klasické putování hrdinů odněkud někam, s různými příhodami a s dobrými hláškami, které mě párkrát rozesmály nahlas.
Druhý díl si dám také audio, už se na něj těším.

mallamut
07.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Je to dlouhé čtení, ale opravdu mě kniha bavila doufám že pokračovaní bude jen lepší. Líbi se mi jak fantasy prvky tu jsou citlivě zasazeny a nepřehání se to. Jen nevím co se stalo s nevyzvednutým létajícím nářadím na parkovišti na Hrachové hoře.

ziriant
28.12.2022 4 z 5

Třetí šance pro Narrenturm - po několika letech jsem se opět vrhla do Husitské trilogie. S pramalou chutí po předchozích dvou čteních, které mi moc nedaly. Jak jsem psala i minule, stále to není Záklínač, kupodivu :D, nicméně jsem se tentokrát bavila mnohem lépe než minule. Období husitství mně stále není blízké, ale nyní jsem si mnohem více užívala tu praštěnost, humor, satiru a jemné nuance příběhu. Uvidíme, zda i další díly překvapí.

Janadvorackova
23.12.2022 5 z 5

Škoda, že jsem si nezapisovala ty neskutečně trefné hlášky, vtipy a hlody, jimiž je celý příběh protkán.
V audio verzi pak výborně vyzněl nejen vymýtačský um jednoho z hrdinů, písně poutníků toulajících se krajem, zdánlivá malomyslnost dalšího a Reinmarova naivita a občasné poblouznění.

Poté, co mladý a naivní Reinmar podlehne svodům potvory Adély, manželky šlechtice a je odhalen, prchá. A to tak dlouho, dokud nenarazí na cestě na poutníky, divné tvory, kupce, loupeživé rytíře, démony, urozené slečny, čarodějnice, inkvizitory, husity a jejich pronásledovatele a různou verbež podružnou.

A teď to zamíchejte a jezte pomalu :).

Martianus
27.10.2022 5 z 5

Kromě Zaklínače jednoznačně nejlepší Sapkowského věc. Ta kombinace historického románu a fantasy se mi neskutečně líbí, velice mě zaujala i detailní znalost tehdejšího prostředí a postav. Kromě toho mě to nalákalo procestovat polské Slezsko, což upřímně řečeno nebyl zas tak dechberoucí zážitek.

cérka
20.10.2022 3 z 5

Audiokniha

K této knize mě více než autor, přitáhlo husitství a pohled na něj z jiné strany. Byla jsem plná očekávání a moc jsem se těšila. Z kraje příběhu se i celkem bavila. Během poslechu jsem si ovšem začala uvědomovat, že si knihu musím kouskovat neb mě z ní bolí hlava. Ano, celičké to bylo ukřičené. Sebekriticky přiznávám, k tématu a ději se to hodilo. Mně to ovšem pomalu začalo vadit, stejně jako to, že se děj nikam neposouvá, husitství je ve vyprávění pomálu a hlavní hrdina to vše jen zhoršuje. Proč zrovna Reynevan? Nesympatický hlupák, v jednom kuse v průseru, nepoučitelný a na odstřel.
Magické prvky mě naopak bavily moc a Šarlej mě zajímá čim dál víc. Opravdu nevím zda to bude stačit na to, abych si poslechla další díl.

Korsika
15.10.2022 3 z 5

Musím se přiznat, že po prvních 200 stranách jsem měla docela krizi, potom jsme si ale uvědomila koho čtu (A.S. = I cesta může být cíl) a zbytek knihy už jsem se jen příjemně bavila. Závěr byl překvapivě nabitý údálostmi a hned mě strhnul na další díl.

Jinak podle příspěvků níže soudím, že panuje obecná shoda - Reinmara bych nechala hned na začátku Štorcům a hlavní postavou bych udělala Šarleje ;) ale podobnou hlavní postavu nakonec vytvořil v jiné sáze, takže zde beru Reinmara na milost ;)

Vesmich
05.10.2022 5 z 5

Čas od času si dopřeji luxus klidu, zastavím se a ponořím do něčeho od A.S., nechám se odnést někam do jeho světa a jen se bavím a raduju a cestuju a to všechno dohromady. Je to krásný no.

Majto
23.09.2022 4 z 5

Keď som v čase vydania túto knihu dostal do rúk, bolo to moje prvé stretnutie s tvorbou tohto autora. Zhltol som ju na jeden záťah a rochnil blahom aká je skvelá. Aj po rokoch a viacerých čítaniach má stále baví, hoci už z nej až tak neulietam ako "poprvé". Dnes je to na 85%

Las_T
25.08.2022 4 z 5

(SPOILER) Hele zasazením je to super. Ta atmosféra středověkého Česka a Polska z toho vyloženě dejchá, Sapko o tom ví první poslední. Dialogy stejně jako v Zaklínači fakt jak někde od stolu v hospodě, prošpikované sprosťárnami u kterých se opravdu nejde nesmát. Problém přichází až u hlavní postavy. Nejblíž mám asi k Šarlejovi, jelikož v pozdějších částech Reynevanovi říká jak velký idiot to je a já s ním musím z celého srdce souhlasit. Doslova v každé kapitole se Reynevan dostane do nějakého průseru a jen málokdy se z něj dostane sám, spíš mu vždy pomůže ohromná dávka štěstí nebo známost z dřívějška. Má být prezentován jako chytrý mág co studoval v Praze, ale je to takový hlupák...Nakonec ty čtyři hvezdy dám, ale do dalšího dílu se nehrnu. Fakt mě to mrzí.

Thalin
31.07.2022 3 z 5

Neměla jsem vlastně žádné očekávání, když jsem se do knihy pustila a ze začátku mě i dost bavila. Ale pak se to nějak změnilo, přibývali pro mě nudné postavy a některé věci se zbytečně moc okecávaly a děj se táhl. Nebudu lhát, začala jsem přeskakovat. Hlavní postava mi to neulehčovala, nějak mi nebyl sympatický. Takový Šarlej mě bavil víc. Nejsem si jistá, jestli sáhnu po dalším dílu.

Ronnie68
03.06.2022 3 z 5

Kniha to nebyla špatná..... Četlo se to dobře .... Jen jsem čekala, že zde bude vice prostoru k pro husity v Čechách...ale vice se dej odehraval na pomezí Polska a Čech ....

holomex
21.03.2022 4 z 5

Ze začátku jsem byl úplně nadšen. Říkal jsem si: "tak tohle je úkaz!". Pak jsem se asi unavil, nebo tomu kleslo tempo, kdo ví, a málem jsem knihu odložil. Naštěstí jsem ale krizi překonal a knížku pak už bez potíží dorazil. Přátelé, čtenáři - toto je gejzír. Kombinace fantazie, magie, faktů i bohapustých výmyslů, jemného i přímočarého humoru, lechtivosti, krutosti, napětí. Pro českého čtenáře navíc zatraktivněná tím, že se točí kolem husitství. Pro mě osobně je také inspirující v tom, že ve mě vzbudila zájem o dovzdělání. Pořád hledám: fakt existoval tenhle chlap? Je tohle místo vymyšlené? Týjo, tam se musím podívat...Doporučuji a vrhám se na druhý díl.

Mystifica
20.02.2022 4 z 5

Roman od Sapkowskeho. Musím říct, ze se mi to četlo mnohem lip než Zaklinac. I v tomto díle si autor libuje v některých aspektech naturalismu, ale dej je přímočarý a pěkné ubíhá. V knize je opět vidět, ze autor je ohromně chytrý a vzdělaný - až je to pro nej možná trochu prokletí. Na knize je podle mě vidět, ze Sapkac trochu zestarl a zmoudrel, protože společnost není popisována tak extrapolovane, jako v Zaklínači. Taky se mi líbí ze hrdina je relativně normální a ne nějaká fuchtle co muže dělat co se ji zlíbí jako Superman kdyby měl dítě s doktorem Strangem. Fantasy je v dile zatím poskrovnu, je to jedna z těch knížek, kde jsou hrdinové na cestě a jdou od nekud nikam, ale to mi v tomto případě nevadí a těším se na další díl.

tlllk
29.01.2022 4 z 5

Zhodnem sa tu z viacerími že hlavná postava, bola dosť otravná, konala stereotipne, naopak jeho pomocníci mali charakter i vtipné hlášky. Pre mňa bolo zaujímavé sledovať "poľský pohľad" aj keď prifarebený fantasy na Husitské hnutie v Čechách. Celkom sa teším na pokračovanie, len to nesmiem prekladať podobnou literatúrov (predtým som čítal Rytíři z Vřesova) lebo sa mi to začína pliesť.

anysekhel
22.12.2021 3 z 5

Výběr knihy mimo můj obvyklý zájem.
Od úvodu jednoduchý příběh Reynevana, který řekněme to pěkně, má rád ženy a má "štěstí" být ve špatný čas na špatném místě, tak byť jsem s jeho postojem mnohdy sympaticky soucítila, ale mnohem více se mi líbila postava Šarleje a Samsona Medáka. Jejich pohledy na věc, postoje a přesto drželi slib, že Reynevana ochrání, mi byly bližší.
Po pasážích, kdy jsem si říkala, že už to ani není možné, jsem s nimi velmi soucítila; a uvěznění v Narrenturmu- věži bláznů- mi přišlo jako jedna z nejzajímavějších pasáží vyprávění z celé knihy a až v závěru jsem si uvědomila, že jsem si ani nezkusila vžít do postoje jejich pronásledovatelů.
Přiznám se, nejsem nadšený historik- neporovnávala jsem zmíněné osoby a pravda ,ani do mapy jsem se nepodívala.