Narrenturm

Narrenturm obálka knihy
Mé hodnocení:

Tuzemskému čtenáři již dobře známému zaklínači Geraltovi vytvořil jeho autor Andrzej Sapkowski celý fantastický svět, hrdinu své nové trilogie naopak nechává prožívat dobrodružství ve světě našem, v zemi, kde se od nepaměti stýkaly vlivy a střetávaly zájmy české, polské a německé. Píše se rok 1425, husitským Čechám jde o přežití, a tak vzdorují celému křesťanskému světu. V té době mladý slezský šlechtic Reinmar z Bělavy zvaný Reynevan projeví zvláštní nadání, jak si proti sobě poštvat spoustu nepřátel a jde mu o přežití.Jenže ouha! Reinmar z Bělavy není Geralt z Rivie.Není vycvičený zaklínač, ale jen dobrý medik a o poznání nešikovnější čaroděj. Doba však nepřeje studiu na Karlově universitě se nepřednáší, ale sváří o pravdu kalicha. Ještě méně přeje doba magii - svatá inkvizice je bdělá a neúprosná.Není mistr meče, pouze úspěšný záletník, zato však prachšpatný bojovník. První vlastnost ho dostane do ohrožení života, ta druhá jej v nové situaci dává všanc pronásledovatelům.A protože je Reynevan navíc velmi mladý, a tím pádem velmi naivní, jeho nebezpečné dobrodružství by záhy skončilo tragicky. Naštěstí se však má možnost poučit o tom, že "přátelství je věc veliká a krásná" a amor vincit omnia. Nicméně vyhráno zdaleka nemá, mstitelé se nevzdávají a ani ptáci nejsou tím, čím se zdají být......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426594/narrenturm-nz0-426594.jpg 4.3640

Husitská trilogie / Husitská trilógia 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Leonardo

Kniha Narrenturm

lucky4ever

Zaklínače miluji, ale tady jsem marně hledala nějaký smysl vyprávění nebo pevnou a cílenou příběhovou linii. Celá kniha mi přišla jako předváděčka toho, co pisatel ví o dané době bez hlavy a paty. Doufám, že druhý díl už bude někam směřovat.
Hrozně protivný hlavní hrdina bez charakteru, který jen vzdychá za nějakou ženštinou a tropí jednu blbost za druhou bez nějakého pocitu odpovědnosti.

LordSnape
28.10.2020

Sapika otrava z dob husitských válek. Asi fakt musíte hrozně žrát autorův styl, abyste tohle měli rádi. Některé narážky na myšlení tehdejší lidí byly velmi trefné a svěží, ale celé to stojí na hliněných nohách... Příběh zde v podstatě není anebo jsem ho do té půlky knihy, kam jsem se stěží dostal jaksi nezaznamenal. To samé s fantastickými prvky, kvůli kterým jsem to vlastně začal číst. Hlavní postava Reynevan je nesympatický a místy až idiotsky se chovající floutek a když se tam připlete další postava Šarleje, je to ještě větší pruda než na začátku. Někteří naznačují na události a místa v knize, která mají reálný základ, ale jsou tak autorsky poupravena, že je nemůžeme brát vážně. Pokud bych se chtěl vzdělat v historii této doby, sáhnu po Čornejovi. Tohle je přeci jen pořád próza.

raidmnoid
25.10.2020

Přes, pro mě, podivný začátek, kdy jsem přestával doufat, protože jsem začal očekávat romantický román o lásce dvou osob z rozdílných vrstev, jsem nakonec byl rád, že jsem vydržel, protože po počáteční omáčce měl děj spád.

Tento historický román jsem si užil a hned jsem "skočil" na další díl.

J.P.S.
02.10.2020

Tato knížka představuje mé první seznámení i s jinou tvorbou od pana Sapkowského, než jsou příběhy o zaklínači Geraltovi z Rivie.

Jde o drsný příběh z dvacátých let 15. století zasazený převážně do oblasti dnešního Kladska, kam postupně doléhají zvuky husitských válek z Českých zemí, které jsou doslova za humny. To vše s prvky nadpřirozena (nejde však o žádnou high-fantasy, spíše jen střípky). Atmosféra pozdního středověku vykreslena velmi umě a realisticky.

Příběh má celkem zdlouhavý rozjezd, na můj vkus tam bylo (a i v ostaních dílech je) zbytečně moc odkazů na díla středověkých autorů, také jsem se docela dlouho sžíval s hlavním hrdinou - Reynevan holt není Geralt :)) Ale od chvíle, kdy se na scéně objevili Šarlej a Samson Medák, dostal příběh spád a naprosto mě pohltil.

Výborná historická fantasy, byť trochu v jiném stylu, než známe např. z knih Juraje Červeňáka.

pavel1238
19.08.2020

Skvěle podané vyprávění z husitské doby. Trochu mě štvalo, jak se hrdina ze všeho dokáže dostat (občas toho štěstí bylo až moc), ale ten způsob vyprávění to bohatě vynahrazoval.

lazarus
20.07.2020

Slabší verze Neffovy trilogie o Petru z Kukaně. Holt pan Sapkowski se do historie zapíše Zaklínačem a povídkami z jeho světa asi nejvíc. Následující pětidílný román už zdaleka nedosahoval zábavnosti prvních dvou svazků povídek. Bouřkovou sezónou Geralta dokonale pohřbil. Husitskou trilogii nedokážu ohodnotit, protože jsem s vypětím sil dočetl první část příběhu. Na zbývající dvě se rozhodně nechystám, nezaujalo mě to

druzickaster
19.05.2020

Mé první seznámení s autorem. Kniha se odehrává za doby Husitů, i když z počátku spíš v Polsku, ale k nám je to coby kamenem dohodil. Husitská epocha je pro mne velmi zajímavá a rád si o ní přečtu zase z jiného úhlu. Sapkowski umně vylíčil tuto epochu a nebere si moc servítky ani s křesťany, inkvizicí, ale ani s Husity. Místy tedy krapet uletí do sféry sci-fi, ale kdo mohl vědět, že v té době neexistovaly čardoějnice, mágové a jiná dobrá společnost. Za mě dobrá historická kniha a jdu se podívat na život hlavního hrdiny u nás v Čechách.

martin_aston
02.05.2020

Ako veľký fanúšik Zaklínača som mal vysoké očakávania. Ostalo veľké sklamanie. Ťažko mi hodnotiť knihu, absolútne mi nesadla. Pritom Sapkowski jednoznačne písať vie, epická naháňačka na začiatku knihy by si zaslúžila filmové spracovanie, rovnako neskôr sa v knihe nachádzajú pútavo napísané pasáže, či humorné situácie. Celé je to však pretkané extra nudnými chvíľkami, a najmä, hlavný hrdina sa iba tak motká z miesta na miesto, aby prežil nejaké ďalšie dobrodružstvo (ktoré,. ak aj je dobre napísané, je úplne samoúčelné, a celkovo knihu nikam neposunie). Knihu som dočítal so zaťatými zubami, začal som aj druhý diel. Ten som po cca 100 stranách odložil "ad acta" :).