Narrenturm

Tuzemskému čtenáři již dobře známému zaklínači Geraltovi vytvořil jeho autor Andrzej Sapkowski celý fantastický svět, hrdinu své nové trilogie naopak nechává prožívat dobrodružství ve světě našem, v zemi, kde se od nepaměti stýkaly vlivy a střetávaly zájmy české, polské a německé. Píše se rok 1425, husitským Čechám jde o přežití, a tak vzdorují celému křesťanskému světu. V té době mladý slezský šlechtic Reinmar z Bělavy zvaný Reynevan projeví zvláštní nadání, jak si proti sobě poštvat spoustu nepřátel a jde mu o přežití.Jenže ouha! Reinmar z Bělavy není Geralt z Rivie.Není vycvičený zaklínač, ale jen dobrý medik a o poznání nešikovnější čaroděj. Doba však nepřeje studiu na Karlově universitě se nepřednáší, ale sváří o pravdu kalicha. Ještě méně přeje doba magii - svatá inkvizice je bdělá a neúprosná.Není mistr meče, pouze úspěšný záletník, zato však prachšpatný bojovník. První vlastnost ho dostane do ohrožení života, ta druhá jej v nové situaci dává všanc pronásledovatelům.A protože je Reynevan navíc velmi mladý, a tím pádem velmi naivní, jeho nebezpečné dobrodružství by záhy skončilo tragicky. Naštěstí se však má možnost poučit o tom, že "přátelství je věc veliká a krásná" a amor vincit omnia. Nicméně vyhráno zdaleka nemá, mstitelé se nevzdávají a ani ptáci nejsou tím, čím se zdají být......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426594/big_narrenturm-nz0-426594.jpg 4.3715

Husitská trilogie / Husitská trilógia 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Leonardo

Narrenturm, 2002

Kniha Narrenturm

holomex

Ze začátku jsem byl úplně nadšen. Říkal jsem si: "tak tohle je úkaz!". Pak jsem se asi unavil, nebo tomu kleslo tempo, kdo ví, a málem jsem knihu odložil. Naštěstí jsem ale krizi překonal a knížku pak už bez potíží dorazil. Přátelé, čtenáři - toto je gejzír. Kombinace fantazie, magie, faktů i bohapustých výmyslů, jemného i přímočarého humoru, lechtivosti, krutosti, napětí. Pro českého čtenáře navíc zatraktivněná tím, že se točí kolem husitství. Pro mě osobně je také inspirující v tom, že ve mě vzbudila zájem o dovzdělání. Pořád hledám: fakt existoval tenhle chlap? Je tohle místo vymyšlené? Týjo, tam se musím podívat...Doporučuji a vrhám se na druhý díl.

Mystifica

Roman od Sapkowskeho. Musím říct, ze se mi to četlo mnohem lip než Zaklinac. I v tomto díle si autor libuje v některých aspektech naturalismu, ale dej je přímočarý a pěkné ubíhá. V knize je opět vidět, ze autor je ohromně chytrý a vzdělaný - až je to pro nej možná trochu prokletí. Na knize je podle mě vidět, ze Sapkac trochu zestarl a zmoudrel, protože společnost není popisována tak extrapolovane, jako v Zaklínači. Taky se mi líbí ze hrdina je relativně normální a ne nějaká fuchtle co muže dělat co se ji zlíbí jako Superman kdyby měl dítě s doktorem Strangem. Fantasy je v dile zatím poskrovnu, je to jedna z těch knížek, kde jsou hrdinové na cestě a jdou od nekud nikam, ale to mi v tomto případě nevadí a těším se na další díl.

tlllk

Zhodnem sa tu z viacerími že hlavná postava, bola dosť otravná, konala stereotipne, naopak jeho pomocníci mali charakter i vtipné hlášky. Pre mňa bolo zaujímavé sledovať "poľský pohľad" aj keď prifarebený fantasy na Husitské hnutie v Čechách. Celkom sa teším na pokračovanie, len to nesmiem prekladať podobnou literatúrov (predtým som čítal Rytíři z Vřesova) lebo sa mi to začína pliesť.

anysekhel
22.12.2021

Výběr knihy mimo můj obvyklý zájem.
Od úvodu jednoduchý příběh Reynevana, který řekněme to pěkně, má rád ženy a má "štěstí" být ve špatný čas na špatném místě, tak byť jsem s jeho postojem mnohdy sympaticky soucítila, ale mnohem více se mi líbila postava Šarleje a Samsona Medáka. Jejich pohledy na věc, postoje a přesto drželi slib, že Reynevana ochrání, mi byly bližší.
Po pasážích, kdy jsem si říkala, že už to ani není možné, jsem s nimi velmi soucítila; a uvěznění v Narrenturmu- věži bláznů- mi přišlo jako jedna z nejzajímavějších pasáží vyprávění z celé knihy a až v závěru jsem si uvědomila, že jsem si ani nezkusila vžít do postoje jejich pronásledovatelů.
Přiznám se, nejsem nadšený historik- neporovnávala jsem zmíněné osoby a pravda ,ani do mapy jsem se nepodívala.

KubaHanzelin
25.08.2021

Reynevane tys mi teda dal..
Neuvěřitelné putování neuvěřitelně naivního slezského studenta medicíny a ne moc dobrého čaroděje nedosahuje takových kvalit jako autorovo známější dílo, ale byl jsem velmi spokojen. Bál jsem se po některých zdejších komentářích propadáku, zvlášť po tom co jsem četl Zaklínačskou ságu a ihned se do ni zamiloval. Samozřejmě pořád doufám, že se Sapkowski k Geraltovi nebo jeho světu vrátí, protože jde o srdeční záležitost a Reynevan nemůže Bílého vlka nahradit, ale byl jsem velmi rád, že jsem si přečetl od autora i něco jiného, něco s nádechem historického románu a ne fantasy, z velmi zajímavé části našich dějin a určitě si přečtu i další díly. (Snad nebudeme na dotisky moc dlouho čekat).
Knize samozřejmě můžu vytknout pár věcí.. např.: Jazykolomnost jmen, která mi občas dávala zabrat, hlavně když pro jednu postavu máte tři jména - české, německé a polské, sice chápu, že se v knize všechny tři národy pohybují, ale občas je to lehce otravné a to nemluvím o tom, že se tam občas přicmrndla i francouzština. Ale další kritiku nechám ostatním, protože to bych musel pak své hodnocení stáhnout níž a to opravdu nechci, protože si to kniha, dle mého názoru nezaslouží

iskovsky
27.05.2021

Putovanie poľského idiota... resp.sliezského... AS opäť dokázal, že vie AKO, ale nevie KAM :) ... a tak kašle na príbeh a necháva ho plynúť z rôznych udalostí, ktoré prináša cesta ... ak si ich začnete vychutnávať, tak sa pristihnete, že cieľ nie je dôležitý, pretože autorov rozprávačský štýl je veľmi zaujímavý, pútavý, vtipný, originálny ... navyše obohatený o množstvo informácií z danej doby... ja som jednoducho chrochtal blahom...
PS: mapa sliezska vítaná ... znalosť latiny nutná :)

lucky4ever
30.01.2021

Zaklínače miluji, ale tady jsem marně hledala nějaký smysl vyprávění nebo pevnou a cílenou příběhovou linii. Celá kniha mi přišla jako předváděčka toho, co pisatel ví o dané době bez hlavy a paty. Doufám, že druhý díl už bude někam směřovat.
Hrozně protivný hlavní hrdina bez charakteru, který jen vzdychá za nějakou ženštinou a tropí jednu blbost za druhou bez nějakého pocitu odpovědnosti.

LordSnape
28.10.2020

Sapika otrava z dob husitských válek. Asi fakt musíte hrozně žrát autorův styl, abyste tohle měli rádi. Některé narážky na myšlení tehdejší lidí byly velmi trefné a svěží, ale celé to stojí na hliněných nohách... Příběh zde v podstatě není anebo jsem ho do té půlky knihy, kam jsem se stěží dostal jaksi nezaznamenal. To samé s fantastickými prvky, kvůli kterým jsem to vlastně začal číst. Hlavní postava Reynevan je nesympatický a místy až idiotsky se chovající floutek a když se tam připlete další postava Šarleje, je to ještě větší pruda než na začátku. Někteří naznačují na události a místa v knize, která mají reálný základ, ale jsou tak autorsky poupravena, že je nemůžeme brát vážně. Pokud bych se chtěl vzdělat v historii této doby, sáhnu po Čornejovi. Tohle je přeci jen pořád próza.