Boží bojovníci

Druhý díl nového cyklu velmistra fantasy A. Sapkowskeho: Nastal rok Páně 1427. Pamatujete si ještě, co přinesl? * Na jaře vydal papež Martin V. Bulu Salvatoris omnium, v níž proklamoval nutnost další křížové výpravy proti českým kacířům. Zanedlouho byla sešikována kruciáta, která měla husitské apostaty ztrestat ohněm a mečem. Výprava byla důkladně připravena, peníze, věc pro vedení války prvořadá, byly pečlivě nashromážděny. Tentokrát, světe div seje nikdo nerozkradl. Jedni kronikáři míní, že křižáci byli poctivější, jiní tvrdí, že zlaťáky byly prostě jen lépe hlídány. Kruciáta se hnula začátkem července, týden po svátku Petra a Pavla, překročila hranice a vtrhla do Čech, značíc svou cestu mrtvolami a požáry. Inu horké bylo to léto roku 1427....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/428/husitska-trilogie-bozi-bojovnici-8xE-428.jpg 4.4406

Husitská trilogie (2.)

Boży bojownicy (2004)

Romány, Fantasy, Historie
Vydáno:, Leonardo

zd0981
21. záříodpad!

Naprosto nudné, nedočetl jsem

Eldar80

Po umělecké stránce je to stejně kvalitní jako Narrenturm. Sapkowski precizně vnáší svůj vlastní příběh do skutečných historických událostí. Ještě více zde byla potlačená fantaskní rovina a většina popisů magie pochází z existujících historických knih.
Stejně jako ze dvou povídkových sbírek vyrůstá sága o zaklínači, tak z první knihy vyrůstá děj Božích bojovníků. Zdánlivě nahodilé události v Narrenturmu zde dále pokračují. Co na první pohled vypadalo neškodně, má nakonec dalekosáhlé následky. Sapkowski propletá přítomný děj s událostmi z minulosti. Napojení dějových nitek zvládl dokonale. Děj se odehrává dva roky po konci prvního dílu, ale de facto okamžitě navazuje.
Ze začátku je i zde Reynevan hříčkou osudu, ale jak se objevují vztahy s minulostí, je více aktivní a stává se účastníkem historických událostí. Ne že by Reynevan zrál, ale spíše se stává cyničtějším. Doba vrcholného středověku, je holt doba vrcholného středověku.
I tento díl obsahuje Sapkowského svérázný humor a díky popisu husitského tažení je zároveň prosycen středověkou syrovostí. Tato kombinace opět vytváří tragikomické situace. Prolínají se zde sebevražedné tendence, tak typické pro všechny hlavní hrdiny. A zároveň vědomí jak se zachovat jako hrdina, když víte, že hřbitovy jsou plné hrdinů.
Po přečtení druhého dílu si myslím, že podrobnější znalost husitského období je nezbytná, aby si čtenář knihu dostatečně vychutnal. A nebo tomu prostě něco chybí. Je to mnohem více historická próza než fantasy a tak asi vzniká dojem nevyužitého potenciálu. Díky přílišné střízlivosti se fantaskní rovina jeví jako slabá.
Nuda prvního dílu je naštěstí definitivně pryč a při zachování skvělé historické autentičnosti má kniha nabitý děj a je nesrovnatelně napínavější. Tentokrát Sapkowski dokázal napsat knihu, která má nejen vysokou úroveň, ale zároveň je velmi čtivá. Bohužel na můj vkus příliš mnoho šťastných náhod. Unikat z krizí tímto způsobem mi přijde trochu laciné. Nebýt toho, bylo by hodnocení mnohem vyšší. 85%

LadyKet

Opět velmi skvělé propletení skutečných historických událostí s fantasy prvky. I když hlavní postavě dost věcí stále celkem snadno prochází :).

špulo

Sapkowski a husiti. Skvelá kombinácia...

lassse

Skvělé pokračování prvního dílu a perfektní popis toho, že život v době husitství nebyl žádný med.

Murphy722
30.09.2017

Tento díl byl stravitelnější rozhodně více, než ten první. Děj někdy příjemně odsýpal až se bohužel zarazil na opětovném vyjmenovávání všech přítomných okolo Reynevana. Což vždy byla ta nejtěžší rána čtenářova, kterou od spisovatele může dostat a ve které je Sapkowski rozhodně mistr. Ani romantika a jisté sexuální povyražení nechybělo, jen se to bohužel vše slévalo do bláta, krve a lačnosti husitů zplundrovat vše krásné, co lidské ruce středověké vyrobili. Nikdy jsem dějinnou linku husitství nepovažoval za něco, na co by se mělo pamatovat s hrdostí. Pokud bylo "Doba temna" období 17. až 18. století, kdy se tvořilo a stavělo všechno krásné, tak nevím čím horším nazvat husitská tažení. Až v tomto díle jsem si uvědomil všechny hrůzy, co se nejen v českých zemích, děly.

tanuki
01.09.2017

Jestliže v prvním díle byla spousta zajímavých a především rozmanitých dějových linek, tak druhý díl se vyznačuje jistou jednotvárností. Reynevan je naplno zapojen do husitského hnutí a je vysílán s rozličnými úkoly do různých částí země. Bývá vězněn a následně utíká, schovává se, plane láskou a komplikuje svým svatým zapálením pro věc kalicha životy svých přátel, kteří přece jen berou celou záležitost realističtěji a s odstupem. Reynevan je ale snílek a idealista, takže rozumné uvažování od něj čekat v žádném případě nelze.
Kniha je typickým zástupcem druhých částí trilogií. Příběh je rozehrán, udržuje se při životě, ale důležité věci se musí přihodit až v závěrečné části.

petgona
14.08.2017

Ja mam velmi rada Zaklinaca, a aj toto je dobre napisane, ale je to velmi, velmi namahave citanie. Aspon pre mna. Nie ze by som mala probelm z mnozstvom postav a historickymi faktami. Je to proste nudne. Je tam velmi vela omacok, vela dlhych monologov, ktore su koniec koncov pre Sapkowskeho dost typicke, no pribeh je dobry. Reynevana by som ovalila po hlave uz na zaciatku prveho dielu, je vidiet ako sa vyvija. Pomaly a mierne, ale vyvija. Jednotka bola trochu lepsie ako dvojka a velmi dufam, ze trojka bude lepsia tiez.

Tyet
12.08.2017

Možná jsme v prvním díle trochu stranili husitům, že? Tak ve druhém nás to přejde, všechno je to jedna banda a válka je hnusná z jakéhokoliv pohledu. Nejsou zlí a hodní hrdinové. Možná snad Samson, který je pro mě osobně ta nejsympatičtější postava celé trilogie. Trochu jsem se ztrácela ve jménech, ale nakonec na tom až tak nesešlo, víceméně mi nakonec vždycky docvaklo, o kom že to čtu. Je to dobrý, doporučuju.

cestovatelka13
13.07.2017

Druhý díl trochu ztrácí na vtipnosti, naopak je tu dáno do popředí husitské hnutí a syrovost války. Hrdina nám dospívá.

Romžiry
11.07.2017

Výborné. Druhý díl se mi zdál lepší. Nádhera.

ManželéMannovi
23.05.2017

Druhý díl husitské trilogie je o dost lepší než díl první. Více akce, krve a historie. Vždy jsem považoval husity za řezníky, kteří původní ideu přeměnili na prosté drancování. Nutno, ale dodat, že papeženci jim zdatně sekundovali. Sapkowski krásně skloubil svět magie, a reálného prostředí, jak skutečně mohlo vypadat. Pro lidi, kteří se nezajímají o historii a nemají základní povědomí o historických reáliích to asi bude trochu těžké čtení. Zaklínač to není a nikdy nebude, ale za mě 100%. Určitě stojí za přečtení.

Mann

Fuksinka
03.05.2017

Druhý má stejné malé zápory, jako první. Ovšem i jeden velký klad navíc. A sice to, že zobrazuje naplno hnus války. Čtení rozhodně není pro slabší povahy. Ale my ostatní to oceníme. Boží bojovníci bez příkras.

Honzik78
14.05.2016

Druhý díl ještě napínavější než první. Je v něm vím intrik, krve, drancování , bitev , přesunů vojsk atd. Hlavní hrdina a jeho společníci tím vším opět šťastně projde, i když kolikrát má opravdu hodně velké štěstí. Doufám, že se konečně ve třetím díle dozvím kdo a nebo co je Samson Medák.

SONP
01.04.2016

Pořád je to Sapkowski se všemi atributy, které známe - krev, souboje, sex, báječný sloh protkaný množstvím úvah a dobových i moderních narážek. A přesto se mi zdá, že zde autor upadl do podobné pasti jako G.R.R.Martin v pozdějších dílech ledu a ohně. Text je stále zábavný, skvělý a je lahoda to číst, ale bohužel snad na každé stránce se mihnou nejméně dvě historické postavy, které ovšem pro děj nemají žádný význam a jejich množství je takové, že namísto prohlubování atmosféry jsem měl spíše pocit, že občas čtu učebnici dějepisu. Jako by se chtěl autor vytáhnout, co má všechno načteno. Množství latinských textů mi naopak nevadilo, bavil jsem se odhadováním jejich smyslu a pak si svůj odhad kontroloval ve vysvětlivkách.

A co mne zklamalo nejvíce - oproti prvému dílu ustoupili do pozadí skvělí komentátoři Šarlej a Samson a namísto nich zabírá mnoho času líčení vzájemných intrik husitských a katolických tajných služeb a pozadí husitských tažení do katolického Slezska. Což je sice zajímavé zejména z dnešního hlediska (byli husiti opravdu náboženští teroristé?), ale prostě mě to tak nevzalo. Raději bych si dál četl Reynevanova dobrodružství v husitské Praze. 70%

Albina
17.01.2016

Nechci se opakovat, a tak jen jednoslovně - výborné

Fifer
15.03.2015

Velké zklamání: Jsou tu jen kladné komentáře, tak cítím potřebu to napravit. Je chválihodné, že se Andrzej pokusil napsat stějně poutavý příběh, ve kterém by nebylo tolik prvků fantasy, a tudíž by mohl vycházet z reálné historie. Jenomže v tom je ten problém: Hlavní hrdina není ani dobrý čaroděj, ani bojovník. Místo napínavých soubojů s protivníky, tak Sapkowskému nezbývá než nechat hrdinu znovu a znovu zajmout a osvobodit. Což se po chvíli stane tak otravné, že jsem měl problém knihu dočíst. Sapkowski nedokázal vytvořit stejně zajímavé hrdiny, jak vo své předchozí sáze.

MaxQ
12.02.2015

Stejně výtečné jako první díl. Nebudu zde plýtvat superlativy, to už udělali jiní, ale neodpustím si jednu "výtku" (v uvozovkách jak vrata od hořící stodoly). Vzhledem k tomu, do kolika pastí, léček a zajetí se už Reynevan dostal, dostavuje se zajímavý efekt. Už se o něho ani trochu nebojím, protože je mi jasné, že ho z toho Sapkowski zase nějak vyseká :)

Skawin
17.12.2014

Nádherně a zajímavou formou zpracovaná husitská historie - ani černá ani bílá. Hned jsem se pustila do třetího dílu :-)

ondrej1515
11.11.2014

Nesouhlasím se zápornými recenzemi na tuhle sérii.

Husitská trilogie je minimálně stejně povedená jako Zaklínač, dokonce po dočtení mě to i mrzelo že to končí a skoro jsem nemohl spát kvůli tomu konci, kterej je typicky brutální jako u všeho co psal Sapkowski.

Je to praktický stejný jako Zaklínač, jenom s jinejma postavama a v reálném světě, ve fantasy světě, kde ale každý nehází firebally jako u západních autorů fantasy.

Narrenturm je prvníl, který zezačátku nudí, ke konci se ale rozjede do typické zaklínačské brutality a je vyspělejší verzí Zaklínače. Autor trochu vyspěl a je to na psaní znát.

Boží Bojovníci jsou super díl, celá kniha se drží tempa kdy se furt něco děje a nepustí vás to až do konce

Lux Perpetua [pozor SPOILERy!!!] - poslední díl (bohužel) má ještě hutnější atmosféru než 2. díl a ke konci si budete přát aby to ještě nekončilo a hlavně ne tak tragicky..... když umřela Jutta De Apolda tak jsem byl fakt naštvanej, protože vlastně jsem ty 3 knížky četl uplně zbytečně, ale u Sapkowskiho člověk nemůže čekat dobrej konec ;-)

Celá tahle série mě chytla a pustila až u posledního stránky posledního dílu.

Někdo namítá, že celá série je o jednom úchylákovi co nahání ženský a pokaždý jak největší retard skočí přímo někomu před meč... no a je to pravda, jenomže o tom byl v podstatě i Zaklínač. Oproti Zaklínači tady ale nejsou žádné vyšší cíle, což někomu může vadit. Pokud teda za vyšší cíl nepovažujete vítězství husitů/inkvizice (podle toho komu fandíte).

Doporučuju. ;-)

PS: vemte si k tomu slovník latiny

Mišulenka
16.10.2014

Heh, nenacházím slov. Druhý díl byl tak nabitý akcí, že jsem se z toho málem nemohla vzpamatovat. Ne, že bych to nečekala, já jsem nad tím dopředu moc nepřemýšlela a jen se nechávala překvapit dalšími a dalšími stránkami. A upřímně jsem si to moc užívala.

Věřím, že kdybych knihu četla v době, kdy jsem v Praze ještě nebydlela, asi bych měla stejný pocit jako z Brownových Andělů a démonů; viděla bych jen sáhodlouhé popisy míst, kde jsem stejně nikdy nebyla a bůh ví, jestli bych se tam někdy vůbec podívala.
Takhle jsem byla okouzlená dvojnásob - Reynevan bydlel asi 100 m od místa, kde bydlím teď, procházel se po místech, po nichž se procházíme s manželem, protože tam chodil do školy (Uhelný trh), takže to byl i pro mě, osobu s antiGPS v hlavě, naprosto úžasný pocit, když jsem věděla, kde se jednotlivá místa nachází. :)

Putování po Čechách a Slezku mě neskutečně bavilo, bylo pro mě několikadenním vzrušujícím přeříkáním pár let ze života kališníků.
A závěrečná bitva? Před panem Sapkowskim smekám. Uchvacuje mě, kolik nitek dokáže z klubíčka příběhu vytahat a a rozvíjet. A hlavně - a to je dost důležité - neztratit se a nechat čtenáře užívat si naplno ducha celé story.

Boží bojovníci už nebyli rádoby Pratchettovským závojem před historií, byli peckou mnohem větší a tak nějak hodnotnější. A hlavně už z Reynevana není takový smrkáč jako v Narrenturm. Holt nerozvážné mládí, nu... :)

Wamann
24.09.2014

Krásné vyprávění o době Husitské nejen v Praze s příměsí fantasy, super

alef
17.09.2014

Tato kniha je výzva (předpokládá docela široký rozhled, historický, slovní zásobu, ...), je v ní mnoho latinských, německých slovíček, citátů, také hodně různých středověkých názvů, ovšem, to vše má svůj důvod - dokresluje středověkou atmosféru. Pak se tedy můžeme přenést do husitské Prahy, vidět, jak zastánci kalicha vzbuzovali strach v celé Evropě, můžeme, spolu s Reynevanem, sledovat jednu legengu - protože ... nic není takové, jaké se zdá:

"Zmenšuje se nám svět a o něco chudne - totiž o legendy. ... Každou chvíli se některá rozplyne jako dým. Každou chvíli jsme chudší o jeden sen. Jenže když umírá sen, na jeho uprázdněné místo padne stín. A ve stínech, zvláště když i rozum usíná, se často probouzejí strašidla."

Historie se chová jako utržená z řetězu a ukazuje čeho všeho je schopná.

A Reynevan? Reynevan nám zmoudřel:

"Zmoudřel jsi, Reynevane, dokazuje to tvé jednání se Smiřickým. Byl ve tvé moci, vydán ti na milost a nemilost. A ty? Pustils ho na svobodu. Stále ještě roztrpčen bratrovou smrtí, veden touhou po pomstě a přesto jsi ho propustil. Neboť jsi už dostal rozum, pochopil jsi zbytečnost takové pomsty. Smrtí tvého bratra není vinen Smiřický. Ten Birkart Grellenort, třebaže ho patrně zabil vlastní rukou, a biskup Konrád, třebaže to nařídil, také nenesou vinu. Peterlina totiž zabila historická zákonitost. Historická zákonitost přivedla tehdy v zimě roku 1425 Ambrože k Radkovu a Vartě. Nikoli občané kutnohorští, nýbrž dějiny svrhávaly zajaté husity do šachet. Nikoli Zikmundovi Uhři, nýbrž dějiny znásilňovaly a podřezávaly ženské v dobytých Lounech. Nikoli Žižkovi bojovníci, nýbrž dějiny pálily zaživa lidi v Chomutově, Berouně a Českém Brodě. Dějiny zabily též Hynka z Kolštejna. Chceš se mstít? Dějinám? To bys mohl rovnou bičovat moře jako král Xerxes.“

kosmi
12.04.2014

Cela serie je super

karelk
10.01.2014

(obsahuje spoilery)

Bavilo mě to asi o 100% víc, než první díl. Nejdřív krásný popis tehdejší Prahy, potom skvělé cestování po hradech v Českém ráji a podkrkonoší, dál pěkný popis husitských bitev, až po neuvěřitelně dobrodružný konec.

Kniha se dá číst mnohem lépe, než jiné knihy autora. Za mě super a jdu číst poslední díl...

jesuswlasac
18.10.2013

Druhá časť husitskej trilógie konečne dospela ku svojmu menu "husitská". Na Sapkowskeho je to trochu slabší kúsok ako jednotka ale vzhľadom na to že sa dosť zaujímam o husitskú históriu som sa celkom pri tejto knihe bavil.

Lady Dracula
09.08.2013

Ach Reinmare, Reinmare, kam tě jen pomsta dovede! A také ženy. Pomsta a ženy. Ne nadarmo je pomsta rodu ženského. Obojí ho pronásleduje jako Američan hambáče z Mekáče (nic proti Amíkům). Nebo, dobře a spíše, Reinmar sám ženy pronásleduje. Možná si to i tak trochu užívá, sebevrah.
Nicméně nám vyspěl, hošík jeden. Pořád má sice kupu štěstí (snad nevyčerpatelnou), nechybí ani staré známé: utečeš? Přežiješ? Tak to ne, však lepší trest mají jinde! Ale už se nespoléhá jen na šťastnou planetu, bezhlavě se nevrhá na meče proti němu vztyčené, naopak, začíná používat i tu kouli na krku, která, jak mu došlo, neslouží jen a pouze k hodnocení poskytnutých služeb od různých sličných dam (miluje přeci Juttu! Nebo Nicolettu? Čert aby je spral!)
Sapkowski neubírá tempa, naopak, ještě přidává a čtenáři nedá oddechnout. Dokonce se i více ponořil do vod fantasy, už si jen nenamáčí nohy a nebrouzdá se jen u okraje, nýbrž zkouší už i první tempa. A nutno podotknout, že zdárně.
Nic není takové, jaké se zdá. A Slezsko pozor, husité, boží bojovníci, přicházejí! (A nebudou tak milostiví, jak by si Petr Chelčický přál)
Škoda jen, že mi chvilkového oblíbence zabil hned na začátku.

krista
11.07.2013

Druhý díl je lepší než první. Jen s těmi ženskými má R. celkem potíže :D

Ladas27
21.06.2013

Určitě nejlepší díl z celé triologie.

Jonny
14.03.2013

Hned v úvodu knížky jsem zjistil že knížka je součástí trilogie... A začínat trilogii druhým dílem mi nepřišlo moc rozumné. Nicméně okusil jsem prvních pár stránek a už jsem se neodtrhnul. Nakonec mi příjde druhý díl jako nejlepší z celé trilogie.