Husitská epopej V ekniha

Husitská epopej V
ekniha

Pátý díl začíná klíčovým zlomem v zápase mezi katolíky, kteří se snaží o návrat ke starým pořádkům, a kališníky, vedenými mladým Jiřím z Poděbrad, který obsadí Prahu. Doba klidu končí a rozhoří se domácí válka. Mladý Ladislav Pohrobek dospívá a ujímá se českého královského trůnu. Jenže záhy umírá a po složitém diplomatickém zápase se novým českým králem stává Jiří z Poděbrad. Proti Čechám se formuje nová nepřátelská koalice. V tomto prostředí postupně odcházejí ze světa pozemského příslušníci prvních generací rodu Prokopů a na jejich místo nastupují jejich děti. Vyprávění nás opět zanese do Prahy, na Tábor i Písek, do Plzně a dalších měst, ale také na rožmberská a poděbradská panství a rovněž do Horních Uher....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/346790/husitska-epopej-v-Lc8-346790.jpg 4.5132

Husitská epopej (5.)

Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

bigben

Teprve pátý díl a já už jsem se lehce ztratila v rodinných vztazích a vůbec historické linii...proto jdu rychle na další.

Umělec

Hodně nastavovaná kaše... První díly byly ještě o historii,tohle je už jen červená knihovna s minimem historických událostí. Tyto rodinné příběhy by se mohli odehrávat kdykoli. Chápu úmysl jít rok po roku, ale když se nic zásadního nedělo, tak je zbytečný se to snažit natahovat na 600 stránek a vyplňovat vatou.

Jaruš7

Nejinak než audiočetba.
Tentokrát to bylo pestřejší o cestování za prací i válečné tažení po Evropě.
Zatím co se intenzivně dbá o nevymření rodů, vymírání na bojištích je pokládáno za čest a Boží vůli, takže moře lásky by mělo vyvažovat válečné choutky o moc. Bez poddaných, vazalství a roboty by to nešlo, takže nový král je nadějí na mír v zemi.
Je s podivem, jak víra může zaslepit trýznivou bolest a svědomí z válečných útrap. Pokřivená evangelia berou rozumu sílu, takže vysilující náboženské spory a bitvy budou s novým panovníkem konečně zažehnány?!...

Pavlína79

Čtivě vykreslené vztahy na pozadi historickych událostí. Vzhledem k rozsahu celé epopeje nikdo nemůže očekávat lekce dějepisu, ale každý si z naší historie něco připomene.
A vzhled i tohoto dílu se opravdu povedl!

Yorika

Prznění české historie

PPardinio

Stále velice dobré čtení, které je prokládáno historií naší země. Oblíbené postavy pomalu umírají ale jiné dostávají více prostoru. Musím se přiznat, že v této knize mě velice bavil Olbrámek, který dříve nebyl mojí oblíbenou postavou.

jitvav

Tradičně opět výborná kvalita. Troufám si říci, že žádný jiný autor nám nepřibližuje toto období tak čtivým způsobem, jako Vlastimil Vondruška. Obyčejní lidé v jeho příběhu jsou nám velice blízcí, jejich očima můžeme prožívat i toto nelehké období našich dějin. A i politická situace tehdy, v některých aspektech trochu připomíná tu dnešní. Trochu mne zasáhla smrt některých hrdinů, kteří se mi už dostali pod kůži, ale to už bohužel k životu patří.

minek

Opět docela dobré počtení o době, která pro náš národ (i když v té době byly Čechy tak kosmopolitní, že slovo národ je asi velmi nadnesené) byla velmi důležitá a volbou Jiříka z Poděbrad českým králem i důležitým mezníkem našich dějin.

Jap

Mezi čtvrtým a pátým dílem jsem měl rok a půl dlouhou pauzu, ale kupodivu jsem se v postavách neztrácel a děj mě bavil a to dost. Řekl bych klasický Vondruška a chvílemi jsem měl i pocit, že čtu Hříšní lidé Království českého. Jen těch proutníků tam bylo, že i Ota by se divil. Těším se na další díl a tentokrát budu číst pokračování určitě s menší prodlevou.

Bašťák
22.12.2017

U tohoto dílu jsem měl trochu problém udržet pozornost a četl jsem hlavně proto, že mě zajímá, jak životy některých oblíbených postav z předchozích dílů dopadnou. Líbila se mi nejvíce Olbrámkova uherská linie příběhu, vrcholem je zde popis obrany Bělehradu před Turky. To se četlo výborně. S linií českou mám trochu problém, že si vlastně skoro žádné top nevybavuji, snad kromě korunovace krále Jiřího z Poděbrad. Jsem zvědav jak se osudy uzavřou v posledním díle.

alabra
30.11.2017

Obdivuhodná znalost historických událostí, jinak trochu přešlapování na místě. Chápu, vše, co se mohlo stát, už se hrdinům stalo, co dalšího vymyslet,snad jen ta smrt jedné z hrdinek v závěru knihy mírně rozčeřila hladinu.

Jonna
14.11.2017

Je to jenom můj pocit, nebo se nám začíná příběh trochu rozmělňovat? Celou knihu se vlastně až tak moc neděje, tedy s královstvím, a ostatní příběhy jsou většinou rozvleklé. Tenhle díl je prostě taková "vata". No uvidíme, snad bude další díl lepší.

Belatris
21.10.2017

Kniha přesně splnila to, co jsem od ní očekávala. Barvitou návštěvu českých zemí 15. století, nenásilně získané informace o tom, jak tehdy vypadal všednodenní život, vztahy mezi muži a ženami, mocnými a poddanými... Příjemné čtení "za odměnu", v nejlepším slova smyslu odpočinková četba, která se rozhodně nedá považovat za ztrátu času. Těším se na další díly a zpětně si dočtu i předchozí.

vladislav6610
10.10.2017

A teď čekání na další díl.

martas79
28.09.2017

Naprosto přelomový díl. Spoustu mnou milovaných tváří mizí. V českém království se pomalu upevňuje pozice jediného neurozeného krále. Církev bratrská - mladá a v mnohém zranitelná hledá sama sebe.
A já hledám termín vydání dílu VI!

tonysojka
21.09.2017

Dobré čtení i když Přemyslovská epopej se mi zdála lepší, bylo tam víc politikaření a zákulisních intrik, tady mi to někdy spíš připomíná telenovelu z podhradí.

rlupinek
07.09.2017

Opět skvělé počteníčko! Jak už jsem psal u jiných komentářů, než jsem začal číst knihy Vlastimila Vondrušky, mě historie nijak nebrala (snad kvůli uspávacím hodinám dějepisu na ZŠ a SŠ). Až při čtení husitské epopeje člověk konečně zjistí, jak složitá ta
doba byla a pokud byl v zemi alespoň jeden rok míru, všichni to považovali za boží zázrak. V epopeji je skvěle propojen život rodu Prokopů s historickými událostmi, které zasahují i do dalších evropských zemí. Zkrátka se už těším na další díl (bohužel už předposlední), který by měl vyjít v listopadu...

Pepa0216
01.09.2017

Výborná klasika od skvělého autora. Nechybí tu popsání dané doby tedy něco z dějin, ale i poutavý a čtivý příběh. Již se těším na pokračování!

čef
31.08.2017

Tato kronika je určitě psána jazykem zábavným, skryté je zde však mnohé poučení o tomto světě a nejenom z 15. století. Stále se opakují stejné chyby, stále je mnoho fanatiků, kteří používají obecné přesvědčení a víru jako beranidlo pro získávání majetku a v tom je podle mne také hodnota této knihy. Zajímavé je také porovnání obyčejného života v tomto období reformace v různých zemích Evropy možná s jinými, ale i podobnými prioritami. Rozhodně je toto dílo objektivnější a zajímavější než jiná, třeba i povinná nebo zatím doporučovaná, školní četba. Určitě nejvíc zaujme ty, kteří mají školní léta již hodně za sebou.

Macek58
23.08.2017

Výborné čtení. Zajímavě popsaný život rodú na pozadí historických událostí.

astroweb
11.08.2017

Další díl Husitské epopeje, trochu si mi postavy už proplétávaly, ale jinak standardní čtení pana spisovatele, těším se na další díly.

alenkacermi
04.08.2017

Příběhy rozvětvené rodiny Prokopů mě baví čím dál víc.Na začátku jsem se trochu ztrácela v množství postav,ale časem jsem si zvykla.Vždy jsem měla trochu nepřehlednou představu o husitské době.Jsem jen čtenář a laik.Nehledám přesný výklad té doby,chtěla jsem jen nahlédnout, jaké to v té době bylo.A to se autorovi,aspoň pro mě,podařilo.

Caporegime
02.08.2017

Užasný jako každý díl... snad jen jedna věc mrzelo mě, že děj ohledně Benátek tak náhle skončil bylo to dobré odlehčení přece jen člověk má po 5 dílech které se odehrávají v drtivé většině v našich luzích a hájích a tohle byla příjemná změna jinak bezvadný

Gaara1
28.07.2017

Autor si dokáže získat čtenáře, jak realisticky dokáže vylíčit životy lidí ve středověku a jejich každodenní útrapy, radosti a jejich křesťanské smýšlení... V této další knize tomu není jinak, čtivé, poutavé a historicky zajímavé...
Trochu mi vadilo, že autor opakovaně připomínal osudy Prokopů z minulých dílů. Neříkám, jednou to připomenout u každé postavy, aby se čtenář dostal opět do děje, ale několikrát, to už se mi zdálo rušivé. Jinak super.

Zdenda20
25.07.2017

Krásné pokračování příběhů rodu Prokopových jen trochu smutné. Osobně se mi celá série líbí a těším se na pokračování. Škoda, že existují čtenáři, kteří se zabývají počítáním stejných slov na stránce. To musí být super zážitek ze čtení. Doporučuji všem co mají rádi historii a nejenom z pera pana Vondrušky.

kubrus
25.07.2017

Pro mě prozatím nejlepší kniha série.

Mia13
22.07.2017

Po Přemyslovské epopeji, kterou jsem si 2x přečetla, jsem si začala pořizovat i Husitskou epopej, postupně mi docházela nedostatečná kvalita stylizovaného textu, stále se opakující slova a spojení např. mocný velmož (u Rožmberka), hanebný (toto slovo jsem na jedné stránce napočítal 5x). Zkrátka historická faktografie obalená balastem vymyšlených dějů okořeněných sexem - neustále vyhrnuté suknice, moudí, obtěžkání tak, aby se čtenář při čtení této bichle nenudil. Skončila jsem s kupováním do IV. dílu, půjčený V. díl jsem byla schopna přečíst tak akorát do 1/2, ostatní by byla ztráta času. Abych nezapomněla všechny pořízené "vondruškoviny" jsem rozprodala.

Dandulka
19.07.2017

Super a skvělé čteníčko. Jako vždy. Už se těším na další díl. Zbývají ještě dva a pak nebude co číst......

cérka
15.07.2017

Již nebo teprve pátý díl?
Asi bych raději četla už desátý, pokud by to znamenalo útlejší a tudíž lehčí knihu. A možná kdyby vycházely rychleji za sebou tak bych nemusela třetinu knihy vzpomínat kdo je kdo!
Nicméně až na malé výjimky jsem se bavila a těším se na pokračování, třeba bude lehčí :-)

RogiS
28.06.2017

První Mistrova kniha, kterou jsem nepřečetl na jeden zátah a stále ji ještě čtu. Možná počasí, možná konkurence počítající Analfabetky nebo páně Erbenova Jiříka z Poděbrad...