Husitská epopej V
ekniha

Pátý díl začíná klíčovým zlomem v zápase mezi katolíky, kteří se snaží o návrat ke starým pořádkům, a kališníky, vedenými mladým Jiřím z Poděbrad, který obsadí Prahu. Doba klidu končí a rozhoří se domácí válka. Mladý Ladislav Pohrobek dospívá a ujímá se českého královského trůnu. Jenže záhy umírá a po složitém diplomatickém zápase se novým českým králem stává Jiří z Poděbrad. Proti Čechám se formuje nová nepřátelská koalice. V tomto prostředí postupně odcházejí ze světa pozemského příslušníci prvních generací rodu Prokopů a na jejich místo nastupují jejich děti. Vyprávění nás opět zanese do Prahy, na Tábor i Písek, do Plzně a dalších měst, ale také na rožmberská a poděbradská panství a rovněž do Horních Uher....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/346790/husitska-epopej-v-Lc8-346790.jpg 4.679

Husitská epopej (5.)

Romány, Literatura česká, Historie
Formáty eknihy:EPUB, MOBI
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Chesterton
18. listopadu

PRO MIA13;)
Diky za Vaše hodnocení, naprosto souhlasím!! Přemyslovskou epopej jsem poslechla na CD a už tam jsem došla k Vašemu názoru. Líbivost je důležitá :)

Jonna
14. listopadu

Je to jenom můj pocit, nebo se nám začíná příběh trochu rozmělňovat? Celou knihu se vlastně až tak moc neděje, tedy s královstvím, a ostatní příběhy jsou většinou rozvleklé. Tenhle díl je prostě taková "vata". No uvidíme, snad bude další díl lepší.

Belatris

Kniha přesně splnila to, co jsem od ní očekávala. Barvitou návštěvu českých zemí 15. století, nenásilně získané informace o tom, jak tehdy vypadal všednodenní život, vztahy mezi muži a ženami, mocnými a poddanými... Příjemné čtení "za odměnu", v nejlepším slova smyslu odpočinková četba, která se rozhodně nedá považovat za ztrátu času. Těším se na další díly a zpětně si dočtu i předchozí.

vladislav6610

A teď čekání na další díl.

martas79

Naprosto přelomový díl. Spoustu mnou milovaných tváří mizí. V českém království se pomalu upevňuje pozice jediného neurozeného krále. Církev bratrská - mladá a v mnohém zranitelná hledá sama sebe.
A já hledám termín vydání dílu VI!

tonysojka

Dobré čtení i když Přemyslovská epopej se mi zdála lepší, bylo tam víc politikaření a zákulisních intrik, tady mi to někdy spíš připomíná telenovelu z podhradí.

rlupinek

Opět skvělé počteníčko! Jak už jsem psal u jiných komentářů, než jsem začal číst knihy Vlastimila Vondrušky, mě historie nijak nebrala (snad kvůli uspávacím hodinám dějepisu na ZŠ a SŠ). Až při čtení husitské epopeje člověk konečně zjistí, jak složitá ta
doba byla a pokud byl v zemi alespoň jeden rok míru, všichni to považovali za boží zázrak. V epopeji je skvěle propojen život rodu Prokopů s historickými událostmi, které zasahují i do dalších evropských zemí. Zkrátka se už těším na další díl (bohužel už předposlední), který by měl vyjít v listopadu...

Pepa0216

Výborná klasika od skvělého autora. Nechybí tu popsání dané doby tedy něco z dějin, ale i poutavý a čtivý příběh. Již se těším na pokračování!

čef

Tato kronika je určitě psána jazykem zábavným, skryté je zde však mnohé poučení o tomto světě a nejenom z 15. století. Stále se opakují stejné chyby, stále je mnoho fanatiků, kteří používají obecné přesvědčení a víru jako beranidlo pro získávání majetku a v tom je podle mne také hodnota této knihy. Zajímavé je také porovnání obyčejného života v tomto období reformace v různých zemích Evropy možná s jinými, ale i podobnými prioritami. Rozhodně je toto dílo objektivnější a zajímavější než jiná, třeba i povinná nebo zatím doporučovaná, školní četba. Určitě nejvíc zaujme ty, kteří mají školní léta již hodně za sebou.

Macek58

Výborné čtení. Zajímavě popsaný život rodú na pozadí historických událostí.

astroweb

Další díl Husitské epopeje, trochu si mi postavy už proplétávaly, ale jinak standardní čtení pana spisovatele, těším se na další díly.

alenkacermi

Příběhy rozvětvené rodiny Prokopů mě baví čím dál víc.Na začátku jsem se trochu ztrácela v množství postav,ale časem jsem si zvykla.Vždy jsem měla trochu nepřehlednou představu o husitské době.Jsem jen čtenář a laik.Nehledám přesný výklad té doby,chtěla jsem jen nahlédnout, jaké to v té době bylo.A to se autorovi,aspoň pro mě,podařilo.

Caporegime

Užasný jako každý díl... snad jen jedna věc mrzelo mě, že děj ohledně Benátek tak náhle skončil bylo to dobré odlehčení přece jen člověk má po 5 dílech které se odehrávají v drtivé většině v našich luzích a hájích a tohle byla příjemná změna ( ale hlavní hrdina by měl být ještě heterák :D ) jinak bezvadný

Gaara1

Autor si dokáže získat čtenáře, jak realisticky dokáže vylíčit životy lidí ve středověku a jejich každodenní útrapy, radosti a jejich křesťanské smýšlení... V této další knize tomu není jinak, čtivé, poutavé a historicky zajímavé...
Trochu mi vadilo, že autor opakovaně připomínal osudy Prokopů z minulých dílů. Neříkám, jednou to připomenout u každé postavy, aby se čtenář dostal opět do děje, ale několikrát, to už se mi zdálo rušivé. Jinak super.

Zdenda20

Krásné pokračování příběhů rodu Prokopových jen trochu smutné. Osobně se mi celá série líbí a těším se na pokračování. Škoda, že existují čtenáři, kteří se zabývají počítáním stejných slov na stránce. To musí být super zážitek ze čtení. Doporučuji všem co mají rádi historii a nejenom z pera pana Vondrušky.

kubrus

Pro mě prozatím nejlepší kniha série.

Mia13

Po Přemyslovské epopeji, kterou jsem si 2x přečetla, jsem si začala pořizovat i Husitskou epopej, postupně mi docházela nedostatečná kvalita stylizovaného textu, stále se opakující slova a spojení např. mocný velmož (u Rožmberka), hanebný (toto slovo jsem na jedné stránce napočítal 5x). Zkrátka historická faktografie obalená balastem vymyšlených dějů okořeněných sexem - neustále vyhrnuté suknice, moudí, obtěžkání tak, aby se čtenář při čtení této bichle nenudil. Skončila jsem s kupováním do IV. dílu, půjčený V. díl jsem byla schopna přečíst tak akorát do 1/2, ostatní by byla ztráta času. Abych nezapomněla všechny pořízené "vondruškoviny" jsem rozprodala.

Dandulka

Super a skvělé čteníčko. Jako vždy. Už se těším na další díl. Zbývají ještě dva a pak nebude co číst......

cérka

Již nebo teprve pátý díl?
Asi bych raději četla už desátý, pokud by to znamenalo útlejší a tudíž lehčí knihu. A možná kdyby vycházely rychleji za sebou tak bych nemusela třetinu knihy vzpomínat kdo je kdo!
Nicméně až na malé výjimky jsem se bavila a těším se na pokračování, třeba bude lehčí :-)

RogiS

První Mistrova kniha, kterou jsem nepřečetl na jeden zátah a stále ji ještě čtu. Možná počasí, možná konkurence počítající Analfabetky nebo páně Erbenova Jiříka z Poděbrad...

flanker.27

Jsem nucen napsat druhý komentář, neboť první mi byl přesunut do diskusí kvůli spoilerům. Na spoilery jsem ovšem hned v úvodu upozornil, což postačuje např. na imdb, zde však zjevně nikoli. Dobrá, tedy neurčitěji. Musel jsem se rozloučit s nejmenovanými nejoblíbenějšími postavami, zatímco jiných, které mi pořád pijí krev, jsem se dosud nezbavil. Smutné je, že z nejmladší generace mi zatím nikdo moc k srdci nepřirostl, jen vnuk nejmenované postavy se jeví sympaticky, ale toho jsme viděli jen na začátku a pak sem tam zmínka. U Klárčiných dětí je zatím ještě naděje na rozvoj. Jo, doufám, že spoilerem není, že umřel Ladislav Pohrobek :)

klokan.1905

Husitská epopej V...
Již pátý díl epopeje... Stejně jako předchozí díly, tak i tento je velice obsáhlý, pan Vondruška to opět natáhl přes 600 stránek... Nicméně, alespoň pro mě, byla kniha velice čtivá... Bylo mi celkem líto, že se musel autor s některými postavami "rozloučit", ale zase se objevily postavy nové... Velice jsem uvítal, že ve zcela zadní části knihy se nachází Mikulášova, ale zejména Prokopova linie rodu (občas jsem se tam musel podívat, postav se v knihách během 60 let děje objevilo opravdu mnoho)... Takže za mě určitě doporučuji k přečtení a nezbývá mi, než se těšit na zbývající dva díly...

Selinute

Přečteno v rekordním čase tří dnů. Z toho plyne, že mě to asi docela bavilo... Toto poutavé čtení mně ale trochu kazila pro mě nesympatická postava Olbrámka, která je však naštěstí vyvážena spoustou pěkných příběhů rozvětvené rodiny Prokopů. Já knížku vřele doporučuji a těším se, co nám přinesou zbývající díly...

nero 13

Pro mně naprostá spokojenost, akorát jsem už začal mít trochu hokej v tom bobtnajícím Prokopově rodu a k němu přivdaným a přiženěným postavám a musel jsem si párkrát připomenout kdo je kdo.

kuruteku

Kupodivu vnitřních nesrovnalostí jsem moc nenašel (v podstatě jen jednu chybu typu odjel/dojel). A dobře se to četlo. I když ten rodokmen se neustále rozevírá, stačím se orientovat. Takže nakonec musím pochválit.