Husitská epopej. VII, 1472-1485 - za časů Vladislava Jagellonského

Husitská epopej. VII, 1472-1485 - za časů Vladislava Jagellonského https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380554/mid_husitska-epopej-vii-za-casu-vladisl-RNS-380554.jpg 4 242 64

Husitská epopej série

< 7. díl

Poslední díl ságy představuje léta, kdy se českým králem stal Vladislav Jagellonský, jemuž se postupně podařilo otupit ostří nepřátelské zahraniční politiky, zvláště té papežovy. Nakonec byl z Čech sejmut cejch kacířství, neboť po desetiletích bojů byl utrakvismus uznán všemi církevními autoritami. Husitská epopej tak dospěla ke svému závěru. Jenže místo aby se domácí poměry uklidnily, začaly doutnat nové politické i sociální konflikty. Postupně umírají starší členové rodu Prokopů a na jejich místo nastupují jejich potomci. Ti však o ideálech svých rodičů vědí málo a hledají si svůj svět. Svět středověké víry nahrazuje svobodomyslná renesance. Osudy husitských generací rodu se uzavírají.... celý text

Lolila
10.10.2023 5 z 5

Dočítané.... Celá séria bola pútavo napísaná.... búrlivé husitské obdobie a potom ďalšie roky nepokojov, neustálych bojov o moc, územia, peniaze,.... A vždy si to najviac odniesol obyčajný človek...
Veľa zaujímavých myšlienok a tá naj.... ľudia sa nikdy nepoučia.

Ilona70
30.06.2023 4 z 5

Celá epopej je čtivá, ale stejně jako u té Přemyslovské jsem od píšícího historika nečekala některé historické nepřesnosti.Pokud to čtenář přehlédne, jde o krásné čtení.

mpb1913
31.03.2023 5 z 5

Hodnotím jako celek po dočtení sedmého dílu. Za mě naprosto monstrózní sága, kde nám autor představí postupně pět generací rodiny Prokopů a spolu s nimi nás provede všemi významnými i méně známými událostmi mezi roky 1400 až 1485. Na více než čtyřech tisících stranách, které se čtou sami, nás pan Vondruška provede jedním z nejvzrušujících období naší historie, kde nás nechá nahlédnout do životů obyvatel českého království a to od těch nejchudších z chudých až po samotné krále. Do neuvěřitelných detailů je čtenář obeznámen s životem v té době, a bez nadsázky by se mohlo co do informací a komplexnosti klidně jednat o učebnici dějepisu. Za mě o level lepší než Přemyslovská epopej a klobouk až ke kolenům.

jindrich7442
11.09.2022 4 z 5

Těžko se opouští imaginární svět, do kterého člověk poslední týdny utíkal před fádností všedního života. Mouchy by byly, ale ty bychom mohli najít všude, kdybychom chtěli.

brabofka
08.08.2022 3 z 5

No je dobře že série dospěla do svého konce. Je divné, že s prvním dílem jsme naskočili do rodiny Prokopů aniž bychom jakkoli věděli co bylo předtím. Zde mi přišlo jakoby autor končil i s celou rodinou. Ano epilog vše dotáhl. Ale půlka rodiny výmřela a druhá se ztratila. Vlastně jsme se drželi jen těch hlavních koní. Škoda. Kdybychom trochu usměrnili omáčku, méně sexu a jídla, třeba by zbylo i na ně. Tento díl jen posílil pocit "honem honem, ať už to mám za sebou". Tečka konec. A jsem ráda že konec. Asi celkový dojem umocnilo to, že se mi podařilo celou sérii číst najednou. Bez přestávky.

javirgo
01.06.2022 4 z 5

Celá série je dost dobrá. Pan Vondruška nemá sice nijak vytříbený styl psaní, ale přesto je to celé velmi čtivé. Rodinu Prokopů jsem si hned od začátku oblíbila a prožívala s nimi bouřlivé husitské události. Zjistila jsem, že o této době vím jen velmi málo a povrchně. Čtyři části jsem přečetla, zbylé tři jsem poslouchala jako audioknihy. U těch posledních dvou jsem měla trochu problém si zařadit některé členy již hodně rozvětvené rodiny. I když je to hezky namluvené, chyběl mi rodokmen na konci knihy. Je proto lépe celé číst. S chutí si ráda přečtu i Přemyslovskou epopej

Ronnie68
17.05.2022 3 z 5

Bohužel jsem se ke knize dostala po 2 měsících ... a linie postav se mi už úplně v hlavě rozplynuly ... a když si to tak vezmu ... děj mě opravdu nejvíce bavil spíše za husitských válek, za vlády Vladislava Jagellonského už bohužel ne ... trochu mě to mrzí (ale je to jen můj názor, který můžu změnit kdykoli) ...

Hade
07.05.2022 5 z 5

Tak jsem konečně dočetl poslední díl. Je tam tolik postav jako v nejznámější Cimrmanově opeře, ale výborné. Navíc jsem si potvrdil fakt, že celé dějiny nás řídí ženy a holky. Můžete o tom polemizovat, můžete nesouhlasit, ale to je asi všechno co s tím můžete dělat.

rickiwolf
21.01.2022 4 z 5

Jde o rozsáhlé dílo, které mělo velký ohlas. Slyšel jsem o něm v rozhlase. Slyšel jsem jeho autora. Proto, když jsem vyděl tuto sérii, tak jsem se rozhodl ji přečíst. A myslím si, že jsem udělal dobře.

Bašťák
21.11.2021 3 z 5

Od předchozích dílů uplynulo hodně času a tak moje povědomí o jednotlivých liniích příběhu vzalo dávno za své. To jsem vzdal a pojal jsem čtení jako několik historických fresek z oné doby. To jakžtakž funguje. Zřejmě autor pojal úmysl dotáhnout příběh do náboženského smíru v roce 1485, což bývá považováno za definitivní tečku za husickými válkami, ok, ale jestli to nebylo poněkud přehnaně ambiciózní. Závěr tohoto dílu byl vykreslen velmi pěkně, ale přišlo mi, že ty první díly byly přeci jen o něco lepší.

lenyleny
23.10.2021 5 z 5

Ani poslední díl nezklamal. Celá série byla neuvěřitelně čtivá . Spousta událostí z naší historie se mi ukázala trochu jinak než jsme se učili ve škole, některé souvislosti jsem teprve zde pochopila a musím přiznat že dost událostí jsem se dozvěděla poprvé. A vše bylo perfektně zasazené do života jednoho rodu a několika generací. Bylo dobré že to končilo, protože pak by se čtenář již začínal dějově ztrácet.

jirina4159
15.09.2021 5 z 5

Dočetla jsem a myslím že byla zakončena ve správný čas, kdy popisovaná rodina začala být už méně přehledná. Těžké osudy některých postav i těch šťastnějších, byly popsány velice citlivým a čtivým způsobem. Už se těším na některou z dalších knih tohoto autora.

alenkacermi
24.04.2021 3 z 5

Hrozně dlouho mi trvalo, než jsem vzala poslední díl do ruky. Nějak už z těch předchozích dílů tam bylo moc postav a vůbec mě nebavili úvody Petra a Daniela před každým dalším rokem. Nicméně přestávka mi udělala dobře a tenhle díl se mi četl dobře.

Standa24
19.07.2020 5 z 5

Epopej dočtena. Celá série se mi četla velmi dobře, příběhy několika generací rodiny Prokopů pěkně plynuly a u čtení jsem si vždy odpočinul. Na druhou stranu jsem si díky epopeji připomenul některé významné události a osobnosti husitské doby.

veronika1998
19.06.2020 5 z 5

Tak jsem dočetla celou sérii. Za prvé musím smeknout poklonu autorovi za úžasné příběhy, co vymyslel. Celá série si mi moc líbila. Občas ovšem jsem některé pasáže rychle přečetla, ale nic nemění na tom, že tato série patří rozhodně mezi mé oblíbené.

faba
22.05.2020 2 z 5

Tak jsem tu Husitskou epopej (HE) dočetl. Je to povzdech, či lítost? Jen konstatování. Bohužel poslední díl byl asi nejhorší. Nevím proč, ale některé postavy už tam možná být neměly. Bylo to takové rozplizlé, natahované, chvilkami i nudné... a to mi k panu Vondruškovi moc nesedí. Příběhy stálých (starých) členů rodu bych jsem ještě bral, ale ti nově „vytvoření" a jejich osudy, no nic moc. Jasně, čte se to dobře, ale nic nepřinese.
Když jsem si začal HE kupovat, myslel jsem, že to bude víc historické a méně beletristické. Nevadilo mě, že to bylo pojaté jako román o životě jedné rodiny v husitské době. Spolkl jsem i to, že jsem se někdy v postavách ztrácel, i to že se jejich život ubíral jako podle „šablony". Možná méně by bylo více. Jen pět dílů... ? Ten sedmý už byl opravdu moc dlouhý, a čekat do poslední kapitoly na pražské povstání utrakvistů, tak těch 500 stran před tím, bych oželel. Popsat toto povstání během 30 stran, nebyl moc těžký úkol. Nebylo to to hlavní v této knize?
Počin, napsat HE, byl chválihodný, ale tento poslední díl to trochu pokazil. Ukončení bylo tak rychlé jako smrt jediného biřice, který se pokoušel bojovat a bránit rychtáře při povstání.
A tak z toho zbyla jen takové pokrčení ramen.
Myslel jsem, že budu mít v knihovně Husitskou epopej, a že se k ní budu vracet, jako k historickému dílu.
Mám v knihovně Husitskou epopej a už se k ní asi nevrátím...

bookworm007
01.04.2020 5 z 5

Jelikož je to poslední díl rozsáhlé epopeje ráda bych zhodnotila dílo jako celek. Musím uznat, že se mi dílo jako celek líbilo. Přiblížilo mi dobu, která mi byla trochu cizí. I když musím poctivě uznat, že některé pasáže pro mě byly trochu nudné a ke konci jsem se trochu ztrácela v postavách ;-)

XbookwormX
04.03.2020

Celou sérii jsem dal jako audioknihu a vlastně jsem to do konce už jenom, nevím proč, protrpěl. Neskutečně repetetivní, jak chovaní postav, tak jejich charaktery. Všechno černobílý, žádnej progres. Vlastně je to stejně černobílý jako vidění světa pana autora. Takže slovy klasika...nuda, nuda, šeď, šeď.

iskovsky
03.03.2020 2 z 5

Na celej sérii ma najviac bavili rozhovory dvoch autorov rodinnej kroniky, v ktorých rozoberajú čo sa v danom roku stalo. Ak by sa vystrihla tá telenovela okolo potomkov kupca Prokopa, tak by som hviezdičku pridal... a vlastne jednu hviezdičku musím pridať za vzornú ukážku useknutého konca... načo sa babrať s nejakým vyvrcholením ? Keby som bol najpredávanejší autor v ČR, tak sa na to tiež vy....m

Shardlake
22.02.2020 5 z 5

Nelehká doba našich dějin o to těžší zpracovat do čtivého románu o několika svazcích. Já mám konečně dočteno a mohu říct, že mně se celá epopej líbila.

Kniha Husitská epopej. VII, 1472-1485 - za časů Vladislava Jagellonského je v