Husitská epopej. VII, 1472-1485 - za časů Vladislava Jagellonského

Husitská epopej. VII, 1472-1485 - za časů Vladislava Jagellonského https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380554/mid_husitska-epopej-vii-za-casu-vladisl-RNS-380554.jpg 4 243 65

Husitská epopej série

< 7. díl

Poslední díl ságy představuje léta, kdy se českým králem stal Vladislav Jagellonský, jemuž se postupně podařilo otupit ostří nepřátelské zahraniční politiky, zvláště té papežovy. Nakonec byl z Čech sejmut cejch kacířství, neboť po desetiletích bojů byl utrakvismus uznán všemi církevními autoritami. Husitská epopej tak dospěla ke svému závěru. Jenže místo aby se domácí poměry uklidnily, začaly doutnat nové politické i sociální konflikty. Postupně umírají starší členové rodu Prokopů a na jejich místo nastupují jejich potomci. Ti však o ideálech svých rodičů vědí málo a hledají si svůj svět. Svět středověké víry nahrazuje svobodomyslná renesance. Osudy husitských generací rodu se uzavírají.... celý text

nai.ivka
09.03.2019 3 z 5

Dočetla jsem, ale už jen abych epopej dotáhla do konce. Pán by se měl naučit škrtat, čím víc knih a stránek přišlo mi to spíše jako nějaká snad fakta a slovní vata mezi tím a poslední díl epopeje to celé spíš shodil. Jsem přejedená na hodně dlouhou dobu. Hodnotila bych možná líp, kdybych si bývala byla nepřečetla nejdříve Sapkowského.

ZaS
09.03.2019 3 z 5

Z mého pohledu nejslabší část celé epopeje, nicméně i tak stále celkem čtivé.

Macek58
02.03.2019

A je tu konec jedné epopeje....a už s netrpělivostí čekáme na novou.... jistě bude tak dobrá jako tato.

flanker.27
02.03.2019 4 z 5

Přece jen jsem si ten konec představoval trochu jinak. Např. že bude jasně řečeno, z které linie pocházejí Petr a Daniel. Osudy některých postavy pak byly možná až moc useknuté. U některých jsme se dozvěděli, jak dožili i po rámci vyprávění, u jiných (u kterých by mne to zrovna zajímalo) pak zas ne. Ale to je vlastně drobnost. Dočíst v průběhu věků ty tisíce stránek, které celou epopej tvoří, je rozhodně zajímavě strávený čas a poučný pohled na 15. století v českých zemích.

ještěrka38
01.03.2019 3 z 5

Zbytečně natahované. Vondruška je skvělý vypravěč, ale s poslední Husitskou epopejí jsem se už trápila. Už to nemělo ten šmrnc a spád jako v prvních dílech.

cérka
28.02.2019 4 z 5

Tak a jsem na konci knihy a potažmo celé série (i když po rozpačitém konci se nabízí volné pokračování).
Celou sérii hodnotím velmi pozitivně, opravdu mě bavila! Jen jsem měla počkat až autor dopíše všechny díly. Velké časové prodlevy mezi vydáváním knížek a délka ságy způsobily, že jsem vždy 1/3 knihy vzpomínala kdo je kdo a k jaké rodové linii jej mám vlastně přiřadit. Ani sedmé pokračování nebylo výjimkou a tak jsem si pořádně užila až 2/3 knihy a doslova ji "hltala" očima a četla kde se dalo.
Závěr, 3/3, na mě byla moc bouřlivá a krvavá. Rozepří, šarvátek a vzbouření na mě bylo už moc. Začala jsem se v ději ztrácet, přeskakovat odstavce a navíc mi téměř všechny oblíbené postavy zemřely. Chápu, že po tak dlouhé době má i samotný autor problém co s nimi :-).

Na druhou stranu, velký obdiv a poděkování autorovi. S těžkým tématem se opravdu popral se ctí. Sice se jedná o beletrii, ale i tak jsem lépe pochopila jednu důležitou éru našich dějin! (jen těmi vykasanými suknicemi a rozvášněnými šedesátníky si celkem nejsem jistá :-) )

michall17
27.02.2019 3 z 5

Přečetl jsem celou epopej ..poslední díl už nebyl tak skvělý jako ty předchozí zejména první čtyři díly..ale i tak musím napsat že celá epopej je výborná a poučná..řekl bych, že mi toto dílo ujasnilo chápání husitskeho století a pro mě nesmyslných a zbytečných husitských válek o víru..

kuruteku
26.02.2019 4 z 5

Nějak jsem nenašel chyby. A ani nehledal. Potěšilo mne použití nových postav a prostředí - Drahomíra a kutnohorské doly, Jiřík a Kaczka a Polsko. Celkově mne ta pophistorie velmi bavila a husitství postavila na celkem přijatelný základ. Oproti Jiráskovi žádné dlouhé popisy (fakt jsem přečetl celé Bratrstvo, takže Olbrámkův osud jsem porovnával s Jiráskovým Talafúsem), ale zase to někdy odsejpalo až moc.

martas79
20.02.2019 2 z 5

Proč celá epopej končí právě rokem 1485?

vladislav6610
14.02.2019 3 z 5

Závěry dlouhých románů se stále nedaří. Jinak bezvadně zpracované husitské období v sedmi dílech.

Dandulka
14.02.2019 5 z 5

Parádní zakončení celé série. Jen škoda, že už je konec.

Kimon
08.02.2019 5 z 5

Bez komentáře, prostě skvělé ....

betka
04.02.2019

Vtahující čtení o naší historii. Přiblížilo mě to husitské hnutí proč vzniklo a jeho průběh okolnosti ,které k němu vedly a to vše na rodu Prokopů. Ač obsáhlá zato velmi čtivá sága. Doporučuji všem co mají rádi historii.

PPardinio
03.02.2019 4 z 5

Každá série musí jednou skončit. Tento díl již nebyl tak strhující, ale jsem rád, že jsem sérii rodu Prokopů dočetl. Nejvíce mě bavilo vyprávění ze Šumavy, i-když občas mi lezlo na nervy dění kolem matky rodu Barborky. Když již nebylo kam děj nasměrovat, tak vždy stačilo stočit dění na uznávanou Barborku, která vše vyřešila. Obrana její tvrze před bandou loupežníků spíše pobavila. Postav bylo hodně a já se v této knížce dost ztrácel, protože předešlý díl jsem četl před necelým rokem a Barborek, Markét a Mikulášů mi přišlo nějak moc. Originální (lépe řečeno oproti předešlým dílům nové) bylo dolování stříbra v Kutné Hoře. Nejlepší knížky série - Husitská Epopej II a v těsném závěsu III.

Kerberos
01.02.2019 5 z 5

Nic netrvá věčně i husitská epopej končí,skvělé čtení,ale můžeme se těšit, brzy vyjde první díl šestidílné kroniky o sklářích.

p.pavlina
28.01.2019 5 z 5

Kniha se četla velmi dobře a příběhy Prokopova rodu byly velmi zajímavé. Až je mi líto, že série končí.

Yorika
23.01.2019 2 z 5

Kterak ztepilá seniorka Barborka klátila muže v bitvě i v posteli a jiné báchorky.
Ať si katolík či Husita, ženy nadzvedávají suknice jedna radost.A dál?Občas nějaká bitva, koláče a hádavá bába.
Možná to někomu stačí.Za sebe říkám ne.

rlupinek
09.01.2019 5 z 5

Takže jsem dočetl závěrečný díl epopeje a musím říci, že jsem nadšen. V podstatě už od prvního dílu mě epopej zcela pohltila a vždy jsem se nemohl dočkat, až pan Vondruška dopíše pokračování. Nejsem kovaný v dějinách, takže nemůžu a ani si nedovolím hodnotit, jak přesné byly historické události a souvislosti, ale vím určitě, že díky této sérii jsem se mnohé dozvěděl a také přenesl do atmosféry života středověkých měst, vesnic, hradů a tvrzí. Takže pokud se objeví nějaká další epopej, jdu do ní... Pane Vondruško, díky!

Ramiel
05.01.2019 2 z 5

Chtělo by se napsat nenáročné čtení, ale vzhledem k velkému množství postav a neustálému skákání z jednoho místa na druhé, to nebyla až taková zábava. Navíc autor vydává čtyři knihy ročně a je to znát, protože jsou jako přes kopírák a vlastně se v nich už neobjevuje nic nového navíc. Možná snad jen vyhrnutých suknic bylo více než obvykle.

bigben
02.01.2019 3 z 5