Husitská epopej. IV, 1438-1449 - za časů bezvládí

Husitská epopej. IV, 1438-1449 - za časů bezvládí https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/274253/mid_husitska-epopej-iv-1438-1449-za-cas-kPz-274253.jpg 5 401 67

Husitská epopej série

Sedmidílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Snad žádná jiná historická epocha našich dějin není v obecných představách tak kontroverzní jako právě husitství. Ta doba je pro dějepisné líčení o to složitější, že obě strany, katolická i kališnická, měly svým způsobem pravdu, ale obě současně páchaly bezpráví. Snad poprvé se v naší literatuře objevuje dílo, které se odehrává v obou znepřátelených táborech, aniž by jeden upřednostňovalo před druhým. Snaží se postihnout důvody, proč se chudí postavili proti bohatým, prostí proti vzdělaným, Češi proti Němcům, a jak dopadl střet rozumných s fanatiky. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví ne - úprosný osud proti sobě. Čtvrtý díl začíná těsně po smrti císaře Zikmunda. Na trůn nastoupí jeho zeť Albrecht Habsburský. Ten však záhy také umírá a v zemi se znovu rozhoří domácí válka, kterou proti sobě vede šlechta podporovaná městy. Již třetí generace rodu Prokopů prožívá své drobné soukromé starosti, ale podílí se také na dramatických zemských událostech. Vyprávění nás zanese do Prahy, Písku, Plzně, na Tábor i do dalších měst...... celý text

rlupinek
rlupinek
11.04.2017 5 z 5

Tak IV. díl epopeje mě taktéž nezklamal. Musím přiznat, že jsem se s Prokopovým rodem poměrně sžil a s napětím čekám na další kapitoly jejich života v opravdu divoké době. Nějak se už nemůžu dočkat května, kdy má vyjít V. díl. Budu muset tu "díru" vyplnit něčím mimoepopejským... Stále nemůžu uvěřit tomu, že jsem z tohoto díla přečetl bezmála 2500 stran a stále mě baví. Nedávno jsem viděl jednotlivé knihy epopeje v knihkupectví a (jelikož čtu eknihy) zhrozil jsem se, jak jsou ty knihy tlusté!. Kdybych to měl číst na papíře, asi bych se do celé epopeje nepustil, což by ale byla pro mě veliká chyba.

alabra
alabra
10.04.2017 5 z 5

Opět klobouk dolů, tolik historického materiálu a ještě se to dá i číst, co dobře číst, jeden se i pobaví, a dokonce i poučí. Nezbývá než chválit.

Kosťacz
Kosťacz
15.03.2017 5 z 5

IV díl stejně dobrý jako předešlé díly

Ladislav64
Ladislav64
15.01.2017 5 z 5

Nezklamala.

spider74
spider74
28.12.2016 5 z 5

Celá série je výborná, co mě ale trochu zarazilo je postava Olbrámka (pro mě jednoznačně největší z*rdeček z celé Prokopovic rodiny). Všechny šípy jej buď zraní lehce nebo jak uvádí autor jej šťastně minou, totéž kamení a další materiál vrhaný obránci. Když už s někým bojuje, tak ten druhý má buď smůlu nebo aspoň nemehlo koně. Utopit ho taky nejde a když už padne do zajetí je za pár dní zase doma. To už nemluvím o tom, že každý s kým zkříží meč je vždy atomaticky horší a tudíž předem mrtvý - což jsou v podstatě všichni kdo se na něj jen křivě podívají a nebo holki co se aspoň trochu podobají jeho ex (mimochodem velký hrdina). Jestli jsem tedy správně pochopil autorův záměr je to takový superman z 15. století a jeho protivníci mají tu smůlu, že ještě nenašli kryptonit. Jak jsem řekl na začátku výborný román, ale tuhle postavu s do očí bijícím permanentním andělem strážným nad hlavou prostě už
nedávám.

Caporegime
Caporegime
06.12.2016 5 z 5

Nebudu hodnotit knihu, ale epopej jako celek pane Vondruško budoucnost mě dá za pravdu jednou se zařadíte mezi např. Henryka Sienkiewicza nebo Aloise Jiráseka vůbec bych se toho nebál... děkuji mockrát za úžasný zážitek.

26.09.2016 5 z 5

Jenom něco k pousmání... János Hunyady... Poprvé, když jsem na to příjmení narazil, tak mi tam prostě vyskočilo Hyundai... No, už jsem u toho zůstal... :-D

26.09.2016 5 z 5

Už teď se těším na další díl ;-)
Kniha je opět hodně obsáhlá a mně bylo líto, že jsem neměl trošku více času, abych ji dočetl dříve :-) Vše je opravdu moc hezky popsané, některé postavy jsou mi velice sympatické, některé vůbec :-D Nicméně i IV. díl Husitské epopeje byl výborný a ostatním čtenářům ho mohu jenom doporučit k přečtení. Za 5*

Jonna
Jonna
21.09.2016 5 z 5

Po "slabším" třetím dílu, mě tahle kniha opět chytla, a pustila až po dočtení. Ke konci jsem si ji snažila trochu odtrhávat od úst, aby mi déle vydržela, protože čekání na nový díl bude čiré utrpení. Každopádně doporučuji přečíst.

Dandulka
Dandulka
16.09.2016 5 z 5

Miluji tuhle sérii a vůbec všechny Vondruškovy knihy!!!! Já jsem na ty historiky, no. :-D

kuruteku
kuruteku
06.08.2016 3 z 5

Jako u předešlých dílů - práce nakladatelství mdlá, při nepozorném čtení jsem objevil jednu chybu. Ale čte se to hezky - jen těch Turků bylo hodně (že by doba? dnešní?).
Asi zkusím zase někdy Jiráska ;-)

čef
čef
05.08.2016 5 z 5

Zajímavé vypravování z nepříliš často vzpomínaného období našich dějin. O to více je zde obecně neznámých detailů doby - od života pánů a kmánů, přes obchodování až po drancování a zanedbatelný význam jednotlivce. Celkově nepříliš zatíženo velkým filosofováním, přeci jen nastoluje myšlenky i teď velmi aktuální - např. kam až lze zajít s pomocí bližnímu svému. Pro zájemce o historii boží četba.

jitvav
jitvav
04.08.2016 5 z 5

Opět moc pěkné a kvalitní čtení. V tomto díle není tolik bitev a jiných historických událostí, ale zato jsou více propracované osudy a charaktery jednotlivých členů Prokopova rodu. Už se těším na další díl. Na ten si ale budeme muset počkat až do května příštího roku.

astroweb
astroweb
02.08.2016 5 z 5

Perfektní historická kronika, pan Vondruška nemůže zklamat, líbí se mi více, než jeho historické detektivky.

Macek58
Macek58
01.08.2016 5 z 5

K Husitské epopeji není co dodat. Kvalita zvaná "Vondruška". Už aby tu byl další díl.

flanker.27
flanker.27
01.08.2016 5 z 5

Poněkud překvapivě je tento díl asi nejlepší navzdory tomu, že v něm není zas tolik "velkých událostí" a těžiště teď opravdu spočívá na příslušnících rodiny Prokopů. Je mi líto Markéty, to je moje oblíbená postava, ale děti se jí opravdu nevyvedly. Mám takový pocit, jako kdyby to byl u některých autorů typický prvek: sympatická postava - nesympatické děti. Ale nejhorší je, že budu teď muset dlouho čekat, než vyjde další díl...

cérka
cérka
26.07.2016 5 z 5

Druhá kniha z mích letošních dovolenkových. Dávám pět hvězdiček a dala bych i šest. Válek ubylo, intrik přibylo a historie rodu Prokopů mě moc bavila. Už se těším na pátý díl.

Lenka4
Lenka4
19.07.2016 4 z 5

Pěkné a poučné čtení. Oč méně se bojuje zbraněmi, o to více intrikami. A ve všech vrstvách společnosti.

Selinute
Selinute
14.07.2016 5 z 5

Tento díl se mně líbil. Bylo v něm méně husitského válčení a více jsme se dozvěděli o osudech již třetí generace rozvětvené rodiny Prokopů.
Pro mě to byl příjemně strávený čas...

Kačudovič
Kačudovič
08.07.2016 5 z 5

Čtvrtý díl se oproti předchozím poněkud odlišuje.

Není to však autorova vina, nýbrž je to dané dobou, o které pojednává. Zatímco v předchozích částech rod Prokopů sekunduje u všech důležitých událostí během husitských válek, tentokrát se děj především soustřeďuje na jejich soukromé životy. A to z jednoduchého důvodu. Oproti již zmíněným třem dílům se může zdát a ono se i zdá, že z politického hlediska se v této době příliš nedělo. Ostatně už podtitul knihy mnohé napovídá.

S tím jde ruku v ruce další fakt. Zatímco předtím v hojné míře dostávaly prostor postavy, které byly z historického hlediska stěžejní pro průběh děje, tentokrát se po jejich bok nikdo nezařadil. Respektive pochopitelně se nějaké nové, v budoucnu důležité, samozřejmě objevují. Avšak s porovnáním s Janem Husem, Prokopem Holým, nebo naopak se Zikmundem či Želivským příliš nezaujmou.

Rozhodně se ale nejedná o kritiku autorovy práce, která stále dosahuje vysoké úrovně. Naopak je třeba ocenit, že i v dobách, kdy v zemi panuje chaos a není se prakticky kde "chytit" nějaké klíčové události, dokáže poutavým způsobem vyprávět o osudech těch "obyčejných" lidí, jakým jsou všechny titulní postavy z rodu Prokopů.