Husitská epopej. III, 1426-1437 - za časů císaře Zikmunda

Husitská epopej. III, 1426-1437 - za časů císaře Zikmunda https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/273156/bmid_husitska-epopej-iii-1426-1437-za-ca-PVh-273156.jpg 4 493 79

Husitská epopej série

Sedmidílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Snad žádná jiná historická epocha našich dějin není v obecných představách tak kontroverzní jako právě husitství. Ta doba je pro dějepisné líčení o to složitější, že obě strany, katolická i kališnická, měly svým způsobem pravdu, ale obě současně páchaly bezpráví. Snad poprvé se v naší literatuře objevuje dílo, které se odehrává v obou znepřátelených táborech, aniž by jeden upřednostňovalo před druhým. Snaží se postihnout důvody, proč se chudí postavili proti bohatým, prostí proti vzdělaným, Češi proti Němcům, a jak dopadl střet rozumných s fanatiky. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví ne úprosný osud proti sobě. Třetí díl se odehrává v letech 1426 až 1440. Rodina Prokopů prožívá krizi husitské revoluce. Hlad, mor, rozvrat země amorální devastace, to provází osud země i rodu Prokopů. V knize se popisuje závěr radikálního husitství, úpadek polních vojsk, jednání basilejského koncilu, nástup císaře Zikmunda na český královský trůn, jeho smrt a vzestup vlivu kališnického panstva.... celý text

Blanchi
Blanchi
19.03.2016

Knihy celé série mi připadají šité tak trochu horkou jehlou. Je výročí, tak honem nějaké knihy. ...Tohle není styl V.Vondrušky. Bohužel!

Kačudovič
Kačudovič
07.03.2016 5 z 5

Doba se změnila, bitva u Lipan už není líčena tak černobíle jako porážka a zánik husitské revoluce. Ostatně to asi nebude pro nikoho, kdo sáhl po této knize nějaké překvapení.

Někde jsem se však setkal s názorem, že Lipany nepředstavují národní tragédii, jak to bylo podáváno za minulého režimu, s tím se však nemohu ztotožnit. Při čtení těch několika stránek o průběhu tohoto bratrovražedného střetnutí jsem (jako pokaždé v minulosti při četbě nějaké zmínky o bitvě) cítil jisté mrazení v zádech a pořád dokola jsem si říkal, jestli to muselo zajít tak daleko. Jestli likvidace příslušníků vlastního národa s původní obdobnou myšlenkou bylo jedinou možností, jak dosáhnout nějakého řešení. I když ano, patrně muselo a bylo.

Ale jak uvedla jedna z postav románu. Já slovo Lipany také nemám vůbec rád.

kuruteku
kuruteku
04.03.2016 3 z 5

Té knize, ale všeobecně všem současně vydávaným knihám, chybí editor. Člověk, který by objevil tři chyby věcné (tolik jsem jich při prvním čtení našel já - ještě jsem se musel ujišťovat, jestli ta postava, o které se mluví, je skutečně ta... a nebyla), který by řekl: "Tuhle postavu prohloubi, tuhle vynech, tohle přepiš."
Pan Vondruška je dobrý řemeslník, Husitská epopej je psána z dnešního "vyváženého" pohledu na husitství, asi tam nejsou historické chyby. Rád si ji přečtu, ale zůstává veliké ALE.

jiriq
jiriq
02.03.2016 2 z 5

Připadá mi to šité horkou jehlou. Aby ne, když každého půl roku vychází nový díl o šesti stech stranách. Stejně jako v předchozích dvou dílech chaotický děj, postavy bezbarvé, bez jakékoliv individuální charakteristiky, atmosféře nepomáhá ani moderní slovník v dialozích. Další díl si sice přečtu, ale moc od něj neočekávám. Vondruška je jednoznačně silnější v historických detektivních povídkách. Pokud jde o romány, mnohem víc oceňuji knihu Mezi tiárou a orlicí.

jitvav
jitvav
29.02.2016 5 z 5

Úžasné, díl od dílu lepší a lepší! Už se těším na další díl!

Dandulka
Dandulka
28.02.2016 5 z 5

Nádhera! Paráda! Krása! Už aby byl další díl!

astroweb
astroweb
24.02.2016 5 z 5

Husitská epopej má vzrůstající úroveň. Moc líbilo.

ještěrka38
ještěrka38
18.02.2016 5 z 5

Už se těším na čtvrtý díl. Pan Vondruška prostě nemůže zklamat...:-)

cérka
cérka
09.02.2016 5 z 5

Moc dobře jsem se při čtení bavila. Nevím, jak to do května vydržím, třetí díl je skvělí a čtvrtý tak daleko. Smekám klobouk, udržet v hlavě celý Prokopův rod, rozvíjet poutavě děj a ještě zajímavě vyprávět o naší historii, to dokáže jen pan Vondruška. Děkuju, konečně začínám doma v historii a pořadí panovníků vyhrávat :-).

Macek58
Macek58
26.01.2016 5 z 5

Je třeba něco dodávat......není. Už se těším na další díl.

jajaza
jajaza
25.01.2016 5 z 5

Jsem nadšená a už se těším na další díl.

bookworm007
bookworm007
12.01.2016 5 z 5

Pan Vondruška opět nezklamal. Díky jeho Husitské epopeji začínám této dějinné epoše přicházet na chuť. Už se těším na nový díl :-)

klokan.1905
klokan.1905
11.01.2016 5 z 5

Skvělé !!! Krásná procházka obdobím husitství pokračuje.... Nezbývá, než se těšit na další čtyři díly... ;-)

Jap
Jap
05.01.2016 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší díl. Strhujícím způsobem popsaná doba na tom, jak žili obyčejní lidé v těžké době. Nic nebylo černobílé stejně jako dnes.

medvěd1948
medvěd1948
05.01.2016

Je to opět vynikajíc počtení. Už se těším na další díl který má vyjít koncem května a bude zachycovat dobu bezkráloví. Za socialismu jsme se ve škole učili o světlé době našeho husitství a odporné šelmě ryšavé Zikmundovi. Je dobře že tato kniha tento ideologický mýtus boří a ukazuje jak nesmyslnost jakýchkoliv náboženských válek ( které jsou jako všechny válkami vždy především válkami o moc a peníze) tak u nás v Čechách dosud málo pochopenou velikost císaře Zikmunda.

čef
čef
02.01.2016 5 z 5

Naštěstí to není jen o historii husitských válek i když je to úsek dějin zejména pro Čechy nanejvýš zajímavý. Autorovi se více než v jiných jeho dílech povedlo naplnit toto povídání o turbulentní době všedními i nevšedními životy lidí, kteří se milovali, nenáviděli, zabíjeli, měnili názory a znesvářené strany a přitom hlavně rodili a vychovávali další generaci pro nejistou budoucnost. Střízlivě, objektivně, bez předsudků a jakoby mimochodem, tak vyvrátil mnoho legend o udatných husitech, zlovolných zrádcích všeho druhu, lišce ryšavé aj. a dal nám tak šanci uvědomit si cenu klidného života bez revolučního kvasu a bojů za jakési lepší dobro.

Zdenda20
Zdenda20
30.12.2015 5 z 5

Opět úžasné čtení. Obával jsem , že to bude smutné období 1426- 1437. To je vlastně dle jiných konec kališníků. Je zde moc hezky popsána doba a ta nenávist mezi katolíky a kališníky. Ale i závěrečné umírání Jošta je na zamyšlení, jak ti lidé žili. Čtení této knihy byly dva krásné sváteční večery. Doporučuji všem co mají rádi historii. No a jak je zde již v komentářích napsáno , historie se opakuje.

kloin
kloin
14.12.2015 5 z 5

Těšil jsem se na další díl a nebyl jsem zklamán. Uvítal jsem genealogický strom na poslední stránce, už je to déle od minulého dílu a rychleji jsem se dostal zpátky do děje.
Jako by si národ musel sahnout hodně na dno, aby se vzpamatoval. Otázkou je, zda tento díl už je to dno, nebo ne. Se školními znalostmi se to dá těžko odhadnout, a tak se těším na další díl zbavený různých klišé.

nero 13
nero 13
10.12.2015 5 z 5

Děkuji panu Vondruškovi za pokračování husitské ságy a skvělé připomenutí toho, že náboženský fanatismus se od 15.století téměř nezměnil. Změnily se akorát kulisy a z centra Evropy se vše ve 21.století přemístilo na blízký východ a sever Afriky. Historie se neustále opakuje a kdo ji nezná, je nucen si ji neustále znovu prožívat.