Husitská epopej III.: 1426-1437 - Za časů císaře Zikmunda ekniha

Sedmidílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Snad žádná jiná historická epocha našich dějin není v obecných představách tak kontroverzní jako právě husitství. Ta doba je pro dějepisné líčení o to složitější, že obě strany, katolická i kališnická, měly svým způsobem pravdu, ale obě současně páchaly bezpráví. Snad poprvé se v naší literatuře objevuje dílo, které se odehrává v obou znepřátelených táborech, aniž by jeden upřednostňovalo před druhým. Snaží se postihnout důvody, proč se chudí postavili proti bohatým, prostí proti vzdělaným, Češi proti Němcům, a jak dopadl střet rozumných s fanatiky. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví ne úprosný osud proti sobě. Třetí díl se odehrává v letech 1426 až 1440. Rodina Prokopů prožívá krizi husitské revoluce. Hlad, mor, rozvrat země amorální devastace, to provází osud země i rodu Prokopů. V knize se popisuje závěr radikálního husitství, úpadek polních vojsk, jednání basilejského koncilu, nástup císaře Zikmunda na český královský trůn, jeho smrt a vzestup vlivu kališnického panstva....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/273156/husitska-epopej-iii-1426-1437-za-ca-7mA-273156.jpg 4.5326

Husitská epopej 3.

Literatura česká, Historické romány
Vydáno (ekniha), MOBA (Moravská bastei)

Kniha Husitská epopej III.: 1426-1437 - Za časů císaře Zikmunda

Mája777

Tak dočteno. Mám trochu rozporuplné pocity. V tomto díle jsem se dost ztrácela v postavách. Možná je to tím, že si dávám mez jednotlivými díly docela velký odstup. Ale na druhou stranu, historie mě baví a určitě přečtu všechny díly.

Lavender756

Bohužel ještě horší a nudnější než druhý díl. Procetla jsem se stovkou stran a mám dost, a to jsem ještě kapitolu o dobývání Ústí téměř celou přeskočila. Přitom mě kniha do tohoto mista celkem i bavila, ale rozhovor zapisovatelů kroniky to zabil. Vzdyt je to uz dva dily úplně stejné, bože.. všechno je stejné a nesmírně nudné..Nakonec, to co tady většině vadí, vyhrnování suknic, nevěry, ukrývání rytířů apod. je aspoň jakás takas akce a to ja červenou knihovnu nečtu. Dál už pokračovat nebudu.

čtenářka301

Husitská epopej mě nadchla, asi proto, nebo možná navzdory, že nejsem úplně nejnadšenějším čtenářem takovýchto historických veleděl. Ale u tohohle jsem vydržela do konce, který, pravda, byl na konci již poněkud rozvláčný a v postavách jsem se ztrácela. Čte se to samo, moc mě zajímal ten obraz doby, průnik do myšlení - a tady je právě i kámen úrazu, protože jak jsem s nelibostí zjistila, Vondruška se údajně s fakty zas tak nezatěžuje. Což mě hodně mrzí a knihy tím tak velice ztrácí. Rozumím, že fikce je fikce, ale tady se tváří jako historie doby a to prostě mate. Takže zase o Husitech ve finále nejspíš nevím nic. Nicméně to, že by možná stálo za to tuhle dobu přestat oslavovat a podívat se kritčtěji, to je každopádně tak nějak závěr, který jsem si z té doby odnesla. A taky, že velké dějiny můžou být často dílem nicotných náhod, osobních avezrí a mocenských ambicí vyšinutých jednotlivců. Poměrně pekelné zjištění.

ZuKo
23.11.2019

Nějak mě ta Husitska epopej nechytla. Dočtu vše protože mám všechny díly doma a abych věděla jak rodina Prokopa dopadne. Jinak je to pro mě serie na kterou brzo zapomenu.

Titus
29.10.2019odpad!

Tentokrát se dočkáme i autentického rozkazu císaře Zmikunda, ať je před smrtí vystaven na odiv, neboť je: "poučné vidět, jak umírá císař", obohoceného vzápětí o dnes s oblibou šířeným falešným citátem o "machometánech", klamajících Polácích a proradných Němcích. Na němž je nejzajímavější asi to, že je do knihy přepsán naprosto doslovně.

Jedna pravda a jedna lež. Úžasná vyváženost!

Hakl54
26.08.2019

Konečně trochu začínám mít jasno v našich dějinách. Ach ti Češi, jsou stále stejní až do dnešní doby. Velmi se mi líbí popis života obyčejných lidí, co jedli, jak se strojili a chovali.
Po přečtení každého dílu si však musím dát oddych a přečíst zase něco jiného. Pak se opět ráda vracím.

Standa24
11.08.2019

Sága rodu Prokopů se mi zatím velmi líbí. Oceňuji, že historické události nejsou nijak přikrášlovány a autor se snaží být nestranný.

Vonka
12.07.2019