Husitská epopej. III, 1426-1437 - za časů císaře Zikmunda

Husitská epopej. III, 1426-1437 - za časů císaře Zikmunda https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/273156/bmid_husitska-epopej-iii-1426-1437-za-ca-PVh-273156.jpg 4 493 79

Husitská epopej série

Sedmidílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Snad žádná jiná historická epocha našich dějin není v obecných představách tak kontroverzní jako právě husitství. Ta doba je pro dějepisné líčení o to složitější, že obě strany, katolická i kališnická, měly svým způsobem pravdu, ale obě současně páchaly bezpráví. Snad poprvé se v naší literatuře objevuje dílo, které se odehrává v obou znepřátelených táborech, aniž by jeden upřednostňovalo před druhým. Snaží se postihnout důvody, proč se chudí postavili proti bohatým, prostí proti vzdělaným, Češi proti Němcům, a jak dopadl střet rozumných s fanatiky. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví ne úprosný osud proti sobě. Třetí díl se odehrává v letech 1426 až 1440. Rodina Prokopů prožívá krizi husitské revoluce. Hlad, mor, rozvrat země amorální devastace, to provází osud země i rodu Prokopů. V knize se popisuje závěr radikálního husitství, úpadek polních vojsk, jednání basilejského koncilu, nástup císaře Zikmunda na český královský trůn, jeho smrt a vzestup vlivu kališnického panstva.... celý text

Psímáma
Psímáma
05.12.2023 5 z 5

Nejsem odborník ani na literaturu, ani na historii. Knihy posuzuju podle toho, jak mě zaujmou, jak moc se nemůžu dočkat, až zasednu ke čtení. Husitskou epopej si půjčuju v knihovně a za ukazatel čtivosti bych považovala stále se zkracující intervaly mezi návštěvami knihovny za účelem zapůjčení dalšího dílu. Jenom se děsím okamžiku, až tam jednou požadovaný díl nebude.

Lolila
Lolila
07.09.2023 5 z 5

Výborne napísaný ďalší diel z husitskej doby, kde bitky, vraždenie, drancovanie, nenávisť, strach, hlad sú súčasťou života všetkých - kališníkov alebo katolíkov alebo aj tých, ktorý prechádzali z jednej strany na druhú, buď aby si zachránili život alebo kvôli zisku. Bola to zlá doba a ľudia sú nepoučiteľní, pretože história sa neustále opakuje.
Pustím sa do ďalšej časti, som zvedavá ako budú pokračovať v tejto bojovnej dobe osudy rodiny Prokopa a tiež aj Mikuláša.

Ilona70
Ilona70
30.06.2023 4 z 5

Celá epopej je čtivá, ale stejně jako u té Přemyslovské jsem od píšícího historika nečekala některé historické nepřesnosti.Pokud to čtenář přehlédne, jde o krásné čtení.

mpb1913
mpb1913
31.03.2023 5 z 5

Hodnotím jako celek po dočtení sedmého dílu. Za mě naprosto monstrózní sága, kde nám autor představí postupně pět generací rodiny Prokopů a spolu s nimi nás provede všemi významnými i méně známými událostmi mezi roky 1400 až 1485. Na více než čtyřech tisících stranách, které se čtou sami, nás pan Vondruška provede jedním z nejvzrušujících období naší historie, kde nás nechá nahlédnout do životů obyvatel českého království a to od těch nejchudších z chudých až po samotné krále. Do neuvěřitelných detailů je čtenář obeznámen s životem v té době, a bez nadsázky by se mohlo co do informací a komplexnosti klidně jednat o učebnici dějepisu. Za mě o level lepší než Přemyslovská epopej a klobouk až ke kolenům.

J.P.S.
J.P.S.
16.01.2023 5 z 5

Viz můj komentář k prvnímu dílu.
I zde se dočítáme, jaká zdivočelá pakáž byli ti kališníci, a snad nejlépe to ilustruje charakter Olbrámka, který vlastně nezná jiný život než rabování a zabíjení. V tomto díle mě dost zaujal vývoj postavy Barborky, ze které se vyklube taková válečnice, že by Johanka z Arku musela blednout závistí, kdyby se s ní setkala, a před kterou si i drsní chlapi doslova sedají na zadek (jak supergenderový archetyp téhle hrdinky jde dohromady s přesvědčením autora, který v médiích označuje gender pomalu za největší zlo lidstva, se mě neptejte...)

jindrich7442
jindrich7442
18.08.2022 5 z 5

Rod Prokopů se stále rozrůstá a baví mě prožívat životní osudy s nimi. S mírným odstupem velice dobře hodnotím i vhled do tehdejší doby. Nejen hašteření vypravěčů dokazuje, že každý chleba je o dvou kurkách. :)

Ronnie68
Ronnie68
15.02.2022 4 z 5

Opět skvělé pokračování epopeje, kde děj směřoval od prakticky té lepší éry husitů až po jejich totální pád (změna chování husitů na starém městě pražském) + dění u obyčejných lidí, kteří toho byli účastni ... četlo se to skvěle a těším se na další díl ...

rickiwolf
rickiwolf
22.11.2021 4 z 5

S počtem přečtených dílů u mě roste přesvědčení tuto sérii přečíst celou.

Wladimirski
Wladimirski
28.10.2021 5 z 5

Třetí díl se mi líbil více než druhý. Myslím si, že Husitskou epopej je třeba se naučit číst. Nejsou to knihy, které lze číst po chvilkách a mezi tím je na čas odkládat. To se čtenář ztratí v ději i postavách. Tentokrát jsem se tedy do čtení opravdu ponořil, postavy i souvislosti jsem měl stále na paměti a tak jsem kromě faktických informací (které jsem samozřejmě dohledával i v encyklopediích a na netu) také dokonale "nasál" atmosféru dané doby a knihu si "užil". Na chvíli změním téma, ale na další část se již těším.

lenyleny
lenyleny
19.03.2021 5 z 5

Tak jsem dočetla, trvalo mi to trochu déle než první dvě knihy. Tento díl se nečetl hůře jen mne tato část dějin nějak méně bavila. Byla to doba ve které bych se asi nechtěla vyskytovat. O to více se těším na čtvrtou část. Zjistila jsem totiž, že o této etapě českých dějin toho moc neví a to je pro mne velkou motivací. Příběh rodiny je však naprosto úžasný.

jirina4159
jirina4159
25.02.2021 5 z 5

Pokračování ve čtení historie jedné rodiny je někdy náročné. Ocenila jsem také rodokmen, lépe se to dává do souvislosti když si člověk není jistý jestli má na myslí správného čelena rodiny i když pět sourozenců na tu dobu není zase tak moc. O to víc obdivuji autora který je lidsky představuje a zároveň tu opravdu těžkou dobu, kdy lidé byli opravdu skromní jak v jídle tak v nárocích na bydlení. Těším se na další díl.

StandaO.
StandaO.
23.11.2020

Třetí díl byl malinko záživnější než druhý. Stále mě čtení drží, protože člověk má možnost se seznamovat s historickými událostmi čtivější formou. Nevím jestli ale sáhnu po dalším dílu, alespoň asi ne hned. Místy mi vadí rozvleklost děje a vyprávění. Přijde mi to pořád dokola už stejné. Hodně recenzentů zmiňuje opakované vtipy, stejné historky, způsob řešení konfliktů a neustálé zdůrazňování sexu mezi postavami. Musím jim dát za pravdu, po téměř 2000 stranách textu se to člověku už zdá všeho dokola moc. možná kdyby postav i toho děje bylo méně a byly více charakterově odlišné, propracované. Někdy mi připadá, že postavy jsou jakési loutky téměř bez duše. Jednají všechny skoro stejně jako naprogramované unifikovaným, jednoduchým vzorcem chování. Od vzdělaných šlechticů až po poslední nevolníky mají všichni snad i stejný intelekt.

Markushka
Markushka
13.08.2020 4 z 5

Vždy mě překvapuje ta nejistota ve které naši předkové žili, zejména obyčejní lidé. Ať už se jednalo o množství úrody, války, drancování, nemoci. A doba líčená touto knihou byla opět tak proměnná, těžko uchopitelná současným člověkem. Jsem proto ráda, že mohu touto jednoduchou čtivou formou se z jistého nadhledu podívat do této historie a poznat nové souvislosti a pozadí této doby.

veronika1998
veronika1998
19.06.2020 4 z 5

Opět velmi čtivý příběh, autor neumí napsat špatnou knížku. Velmi oceňuju rodokmen, protože knížku jsem nečetla hned po druhém dílu. Ovšem některé vtipy mi už přešli ohrané... Ale příběh byl úžasný.

Annicka
Annicka
21.05.2020 3 z 5

Další díl epopeje... Nadšení prvního dílu odpadlo už v minulém díle. V postavách se začínám notně ztrácet, což ale může být tím, že jsem knihu četla spíš ve volných chvílích přes půl roku. Oceňuji, že tentokrát autor (nebo vydavatel) přidal rodokmen, i když mi u eknihy byl k ničemu (ale to je spíš můj problém). Jinak mě autorův styl začíná trošku unavovat, jak se pořád opakuje - ty samé vtípky v částech autorů kroniky, samý sex (nejsem puritán a vím, že takové věci lidí dělají a dělali, ale zmiňovat to neustále, pomalu i když jedí oběd, spíš svědčí něco o autorovi). Také mě začínají udivovat ženské postavy. Samostatné tvrdohlavé ženy existovaly určitě vždycky, ale tam jich je tolik (a putěk tak málo), že to snad ani není statisticky pravděpodobné.
Sérii dočtu, zajímá mě, jak to autor potáhne další tři díly, ale říkám si, že kdyby to nebylo tak naddimenzované, možná by to věci prospělo.

Mája777
Mája777
14.03.2020 4 z 5

Tak dočteno. Mám trochu rozporuplné pocity. V tomto díle jsem se dost ztrácela v postavách. Možná je to tím, že si dávám mez jednotlivými díly docela velký odstup. Ale na druhou stranu, historie mě baví a určitě přečtu všechny díly.

Lavender756
Lavender756
02.02.2020 2 z 5

Bohužel ještě horší a nudnější než druhý díl. Procetla jsem se stovkou stran a mám dost, a to jsem ještě kapitolu o dobývání Ústí téměř celou přeskočila. Přitom mě kniha do tohoto mista celkem i bavila, ale rozhovor zapisovatelů kroniky to zabil. Vzdyt je to uz dva dily úplně stejné, bože.. všechno je stejné a nesmírně nudné..Nakonec, to co tady většině vadí, vyhrnování suknic, nevěry, ukrývání rytířů apod. je aspoň jakás takas akce a to ja červenou knihovnu nečtu. Dál už pokračovat nebudu.

čtenářka301
čtenářka301
04.01.2020 5 z 5

Husitská epopej mě nadchla, asi proto, nebo možná navzdory, že nejsem úplně nejnadšenějším čtenářem takovýchto historických veleděl. Ale u tohohle jsem vydržela do konce, který, pravda, byl na konci již poněkud rozvláčný a v postavách jsem se ztrácela. Čte se to samo, moc mě zajímal ten obraz doby, průnik do myšlení - a tady je právě i kámen úrazu, protože jak jsem s nelibostí zjistila, Vondruška se údajně s fakty zas tak nezatěžuje. Což mě hodně mrzí a knihy tím tak velice ztrácí. Rozumím, že fikce je fikce, ale tady se tváří jako historie doby a to prostě mate. Takže zase o Husitech ve finále nejspíš nevím nic. Nicméně to, že by možná stálo za to tuhle dobu přestat oslavovat a podívat se kritčtěji, to je každopádně tak nějak závěr, který jsem si z té doby odnesla. A taky, že velké dějiny můžou být často dílem nicotných náhod, osobních avezrí a mocenských ambicí vyšinutých jednotlivců. Poměrně pekelné zjištění.

ZuKo
ZuKo
23.11.2019 2 z 5

Nějak mě ta Husitska epopej nechytla. Dočtu vše protože mám všechny díly doma a abych věděla jak rodina Prokopa dopadne. Jinak je to pro mě serie na kterou brzo zapomenu.

Titus
Titus
29.10.2019 odpad!

Tentokrát se dočkáme i autentického rozkazu císaře Zmikunda, ať je před smrtí vystaven na odiv, neboť je: "poučné vidět, jak umírá císař", obohoceného vzápětí o dnes s oblibou šířeným falešným citátem o "machometánech", klamajících Polácích a proradných Němcích. Na němž je nejzajímavější asi to, že je do knihy přepsán naprosto doslovně.

Jedna pravda a jedna lež. Úžasná vyváženost!