Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV.

Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV. https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231561/bmid_husitska-epopej-i-231561.jpg 4 917 195

Husitská epopej série

Jedinečná několikadílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví neúprosný osud proti sobě. První díl se odehrává v letech 1400 až 1415. V té době se rodina Prokopů rozdělí, část se usazuje v Praze, zbytek zůstává v rodných jižních Čechách. Kniha popisuje život na dvoře krále Václava, prostředí pražské univerzity, mládí Jana Žižky, bitvu u Grunwaldu a také počátky reformačního hnutí a upálení Mistra Jana Husa.... celý text

Racek213
31.05.2022 5 z 5

Vynikající, co říci. Autor je historik, takže na skutečnou kostru navléká jednotlivé postavy a příběhy, které odpovídají době a tehdejším reáliím (kde se zaměřil i ve svých vědeckých pracích). K tomu svižný a čtivý styl a já byl tedy spokojen. Moc.

Kackac77
07.02.2022 5 z 5

Toto byl asi můj první historický román a vybrala jsem si ho kvůli výzvě, pan Vondruška je totiž o 22 let starší než já :). Jsem moc ráda, že mi takto čtenářská výzva rozšiřuje obzory a čtu knížky, po kterých bych nesáhla. Husitská Epopej se mi líbila. Měla jsem ráda postavy v knize, některé hodně, některé míň, ale i u těch méně sympatických, jsem chápala proč se chovají nějakým způsobem. Pan Vondruška hezky popisuje charakter postav, ale nehodnotí je. To se mi moc líbilo. Co se historických událostí, okolo Jana Husa např. tam to pro mé bylo trošku rozvlehlé a míň zajímavé, možná proto, že člověk ví, jak to dopadne, mnohem radši jsem sledovala osudy Prokopovy rodiny. Určitě zkusím i další knihy autora.

Ronnie68
03.02.2022 5 z 5

Kniha jako celek a začátek další epopeje byl dobrý ... i když ze začátku mi připadalo zvláštní, jak kniha byla rozdělena podle toho, co se dělo v každém roce ... ale pak jsem si na zvykla ... a docela mi to i vyhovovalo ... jen je zde více zobrazována situace na venkově ... až na konci knihy se příběh více obrátil na koncil a upálení Husa ... těším se na další díl ...

m.zirhut
04.12.2021 5 z 5

(audiokniha) Ač jsem člověk, který se o historii vůbec nezajímá, a o Husovi jsem věděl jen to, že byl upálen v Kostnici, tak moje první setkání s panem Vondruškou dopadlo překvapivě dobře.
Dokonce jsem si o jednotlivych historických postavách dohledával na Wikipedii další informace, což bych do sebe nikdy neřekl.

Před poslechem jsem byl varován, že někteří mají autorovi za zlé historicky nepřesný výklad. Těžko mohu posoudit věrohodnost, ale řekl bych, že strašně záleží na tom, kdo a jak jednotlivá fakta vykládá. Jde vůbec historii interpretovat objektivně? K tomuto bych rád ocitoval jeden rozhovor přímo z knihy:

„Víš, co je na historii neuvěřitelné? Že se na ni každý dívá jinýma očima. Pokud píše dějiny utrakvista, byl kostnický koncil vrcholem věrolomnosti a hanebnosti, pokud je píše katolík, musí objektivně konstatovat, že to byla záchrana víry."
"Nemohou být dvě pravdy! Jak by to pak vypadalo?"
,,Ale mohou. Je jich dokonce ještě víc. Záleží jen na tom, kdo hlasitěji křičí a kdo má víc mečů, aby donutil svou pravdu opakovat lid. Ale ani sebevíc mečů neznamená, že pravda vítěze je jediná a správná. Ač nerad, musím totiž souhlasit s vaším Janem Husem, že jediná skutečná pravda je ta Boží. Ta naše, lidská, je děvka prodejná!"

hnusák
16.11.2021 5 z 5

Pana Vondrušku mám všeobecně v úctě pro jeho nesmírný rozhled historických reálií, a protože mne historie fascinuje, tak jsem si objednal tuto knihu, ale nakonec jsem udělal kopanec do vazu, přišla mne kniha v elektronické podobě, poprvé, a můžu říci, že ne naposled, i když jsem na to čučel jako vrána. No, co se dá dělat, poslouchali jsme to cestou na dovolenou tam i zpět, cestou k babičce, cestou někam atd. Trvalo to půl roku, ale musím říci, že jsme se manželkou, ale i s vnukem, na další pokračovaní vždy těšili a za celou dobu, co jsme jezdili jsme ani jednou nezapnuli rádio a poslouchali Epopej. Rodinná sága na pozadí českých dějin mne nejen bavila, ale zároveň i poučila o věcech, o kterých jsem měl jen mlhavé pojmy. Jak vidno, přečteno poslechem.

vaclav5335
02.11.2021 5 z 5

Opravdu nadprůměrný historický román. Pro ty, kteří se chtějí přiučit něco o České historii je to ideální čtení. Bohužel knihy od Vondrušky jsou si obecně dosti podobné, takže nečekejte nic nového. Já ho mám ale rád a knihu jsem si užil.

KatkaLas
27.10.2021 2 z 5

Zajímalo mě to, konečně se mi podařilo si aspoň trochu živě představit tu dobu, v níž se příběh odehrává, ale kniha je napsána poněkud těžkopádně, jako by se autor zaměřoval jen na konkrétní typ čtenářů, který ale vlastně nedokážu zpecifikovat. Celý můj pocit z té knihy byl dost rozporuplný. Takto velkolepé téma, by se dalo jistě napsat tak, aby zaujalo většinu, což u knih nevnímám jako minus, naopak jo to je pro mě známka velkého umění, spočívající v perfektním vystihnutí člověka, jeho rysů, přemýšlení a tak. Tohle bylo prostě až moc okrajové, postavy upachtěné, podivné, nebyly plastické, a na dalších díly se určitě nechystám.

rickiwolf
17.10.2021 4 z 5

Zajímavé dílo, které si u čtenářů jistě najde své místo.

powerranger
23.08.2021 5 z 5

Skvělý první díl. Čtení, které je příjemné a nestresuje. Rozhodně lepší, než věnovat stejný čas čtení zpravodajství.

baji42
28.04.2021 5 z 5

Poutavé čtení.

Boldrick
26.03.2021 1 z 5

Hrozně jsem se na tuto ságu těšil, dlouho jsem si nepřečetl nic tak obsáhlého, a to byla chyba.
Podle mě to má obrovský potenciál, ale bohužel nebyl využit. Celé to na mě působí jako kdyby mi někdo vyprávěl film. Možná, že na přednáškách historie to může mít úspěch, ale pro knihu takovéto vyprávění asi není to nejlepší.
Všechno stylem: postava A udělala tohle a proto postava B udělala tohle.
No zkusil jsem to a snad bych to i dočet, ale v řadě čeká spousta dalších slibných titulů. Takže odloženo na neurčito. Z toho důvodu hodnocení jaké je.

Vakalik
24.02.2021 5 z 5

Vondruška je z hlediska faktografie hodně zpochybňovaný autor. Já mám ale jeho díla ráda. Navodí mi atmosféru tehdejší doby, nezabředá zbytečně do detailů a dokáže vykreslit postavy tak, že si snad každý musí najít tu svojí oblíbenou. A jestli jsou díla po historické stránce správně sepsaná? Myslím, že většina čtenářů, kteří se nezajímají o historii si stejně po měsíci od přečtení ani nevzpomene, kdo tenkrát vládl.

emkejta
21.02.2021 5 z 5

Kniha je velice čtivá a člověk se díky ní dozví, jaká doba kdysi v naší zemi panovala.

ondrach018
08.01.2021 4 z 5

Taková škoda, jak tady historie a fakta dostávají zabrat. Jinak je to čtivé a chytlavé.

Rup
28.12.2020 4 z 5

Hektické životy vykreslené na pozadí hektické doby reformačního hnutí v zemích Koruny české. Co se týče reálií, je nutno vzít v úvahu, že všichni historici, byť vycházejí z dochovaných faktů, valnou část si domýšlejí a občas se někteří i shodnou. Objektivní a absolutní pravdy, existuje-li vůbec, nelze nikdy dosíci. Jak již řekli klasici: Dějepis je to, o čem si dějepisec myslí, že to tak bylo. (Fr. Vymazal). Nebo: Jinak voní seno koňům a jinak milencům (S. J. Lec). Či: Historie je jen hřebík, na nějž věším svůj vlastní obraz (A. Dumas). Jednu hvězdu strhávám za poněkud ploché charaktery postav a poněkud ploché výrazivo. Jinak mohu doporučit.

zandlstan
26.12.2020 4 z 5

Pěkná kniha, ovšem chyba je v nedostatečnosti faktů a přemíry sexu.

willy9203
10.12.2020 4 z 5

Velmi příjemně podaný obraz ze života běžných obyvatel Českého království na počátku 15. století. Vzorek zástupců z jednotlivých sociálních skupin byl dobře vybrán a plnil svůj účel. Ani vystupování skutečných postav mi nevadilo. Ale některá odklonění od historických faktů mi připadala zbytečná (např. Žižka nepřišel o oko v bitvě u Grunwaldu, ale již jako asi desetiletý). Trochu to degraduje důvěryhodnost, což je škoda.

ladyka
25.11.2020 4 z 5

Poslouchala jsem audioknížku a musím říct, že celkově mi zatím sedne víc jak Přemyslovská epopej. Protože jsem poslouchala před spaním a na historická pojednání bych se nedokázala soustředit, uvítala jsem menší kvantum politického líčení a větší zaměření na osudy hrdinů. Ale pro historické fajnšmekry to asi žádné terno nebude. Na slovo "suknice" jsem si poměrně rychle vytvořila alergii, tahle podivná záliba autora ve stálém omílání toho samého mi přijde zvláštní, ale budiž. Už jsem se pustila do druhého dílu, takže zatím vcelku spokojenost.

StandaO.
23.11.2020 4 z 5

Knihu jsem si pořídil na doporučení. Chtěl jsem se podívat do historické epochy husitství a vidět ho z jiné perspektivy. Dozvědět se a zjistit něco o životě tehdejších lidí. Musím říct, že mě kniha uchvátila a začetl jsem se do ní velice rychle. Ke konci jsem se začínal ztrácet v rozvětveném množství osudů hlavních hrdinů, ale stále to ještě šlo (proti dalším dílům). Samozřejmě člověk si neustále klade otázky, zda co píše pan Vodnruška je skutečnost nebo jen fikce - u života prostých lidí, jejich zvyklostech, způsobu mluvení, chování, ale i co se histrických událostí týká. Nemile mě překvapilo, že jsem se dočetl i kritiky některých historiků na práci pana Vondrušky a jeho časté domýšlení historie.
Celkově shrnuto se mi epopej líbila a pořídil jsem si i další díly.

lenyleny
13.11.2020 5 z 5

Tak jsem se odhodlala a pustila se do obsáhlé epopeje. A musím přiznat, že obavy z velikosti díla byly zbytečné (alespoň tak usuzuji po přečtení prvního dílu). Kniha se četla velice dobře děj mne vtáhl již od začátku a již se těším na další díly. Musím přiznat, že ve škole mne toto období v dějepisu moc nebavilo, ale takto podané jsem si to vychutnávala.