Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV.

Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV. https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/217764/bmid_husitska-epopej-husitska-epopej-i-1-INp-217764.jpg 4 917 195

Husitská epopej série

Sedmidílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví neúprosný osud proti sobě.

monte
09.01.2017 5 z 5

Mám moc ráda čtivě napsané historické knihy. Doporučuji.

Toulawey
03.01.2017 5 z 5

Tomuto chybí už jen přesné zfilmování....... :-)

Phyl
02.01.2017 5 z 5

Jak jednoduše lze překrucovat, vše tak, abych toho mohl co nejvíce využívat. Hrozbami a strašením velmi snadno obohacovat sebe a každého, kdo je uvědomělejší a pochybuje, se zbavit, pomocí vlivu, síly která stojí za mnou a očerňování zatracováním. Až slepě následovaná touha po spáse pak vraždí lidi a způsobuje nesmyslné války vedené bohatými lidmi, kteří jako nástroj své vůle používají právě obyčejného lidu toužícím po spáse, naočkovanými jedinou možnou pravdou, která jim byla vnucena, pomocí hrozeb a nátlaku. Kdysi v mládí jsi uklouzl na scestí se vydal špatným směrem, ale uvědomil sis to díky mně. Přesto, že jsi celý zbytek života zapadl do mého stáda vystrašených ovcí, vykupoval se u mne nemalou částkou svého skromného výdělku, mám o tebe obavy, aby jsi na začátku své nekonečné posmrtné pouti nepadl do chřtánu pekel. Proto by bylo rozumné myslet na ty co ještě posečkají s koncem pozemské cesty a vše odkázat naší věci, neboť pouze tak najdeš správnou cestu. Nelze ovšem mluvit o tom, že se to dělo jenom tehdy, stále to probíhá, pouze se mění strany. Princip je stále stejný. Náboženství je zneužíváno k prohlubování nenávisti u odlišně smýšlejících skupin lidí, je nejčastějším nástrojem k vyvolání války. Ovšem je také možností k tomu lidem pomáhat, být jim vzorem a učinit jim v život lepším. Je to bohužel jenom dobrá myšlenka, využitá nejhůř jak si lze představit.

Venny345
29.12.2016 5 z 5

Já nemám slov. Úplná nádhera!!! Nechápu jak někdo může tak krásný děj zapsat ještě do přesné historie. :)

tomas3272
15.10.2016 5 z 5

K tomuto dílu jsem přistupoval s respektem, protože jsem si nebyl zcela jistý, jak bude fungovat rozsah knihy se "zábavností". Přece jen je husitství poměrně komplikovaná doba a měl jsem strach, že autor zabředne do začarovaného kruhu nezáživného vyprávění. Musel jsem se ale smát své neznalosti. Jelikož jsem zatím nečetl Přemyslovskou epopej, tak jsem v zásadě netušil s kým mám tu čest. Kniha byla víc než čtivá, bylo to skvělé vyprávení dané doby z několika pohledů, kde mě bavil snad každý příběh. Musím všem doporučit a už se těším, až si pořídím další díl.

habs
07.10.2016 4 z 5

Mám rád historii, přesto jsem byl příjemně překvapen jak čtivá knížka byla, Hlavních postav je tak akorát aby se mezi nimi člověk neztrácel. Rod Prokopů se pěkně po království rozptýlil a už se těším jak se budou jednotlivé větve rodu vyvíjet v dalších dílech.
Co jsem se dozvěděl o počátku 15.století v Čechách:
Neúroda způsobená počasím a morové rány způsobovaly hodně škod na životech.
Spory na universitě kvůli Wyclifovu učení, pálení jeho knih a přenos sporu mezi obyvatele především ve městech. Spory by se daly i jako češi (kacíři) versus němci.
I za drobné prohřešky jako krádeže, účast na demostraci, ... hrozil trest smrti.
Na druhou stranu dokonce i rytíři se živili loupežemi, přepadáním, dobýváním hradů, ... což dělali ve jménu krále.
Král Václav neměl moc velkou moc, nevycházel se svým bratrem Zikmundem, německým císařem a především panská jednota mu dávala zabrat. Papežské schizma situaci moc neusnadilo.
Hus byl velice výrazná osobnost se spoustou příznivců(včetně královy manželky), ale i odpůrců.
Všichni byli hluboce věřící, chodili do kostela, ale práce na poli nebo obchod měla vždy přednost. Z hříchů se vždy vyzpovídali aby měla dušička klid, nicméně cizoložství bylo hodně běžné, i u kléru.

Manyna
04.09.2016 4 z 5

Docela jsem se téhle knížky bála, protože jsem se mylně domnívala, že bude taková "encyklopedoidní". Naopak jsem byla potěšena, jak byl příběh čtivě podán.

katy238
29.08.2016 5 z 5

Výborná kniha, která mi populární formou konečně vysvětlila, o co tomu Husovi vlastně šlo. Knihu je potřeba brát jako román zasazený do určitého prostředí, nikoli jako učebnici či encyklopedii dějin. Za sebe mohu říct, že mě styl vyprávění knihy uchvátil a dílo pana Vondrušky budu věrně následovat.

krupka000
20.08.2016 5 z 5

Tohoto autora jsem si zamilovala už dávno. Velice jsem se na knihu těšila a nezklamala, každou volnou chvilku, kdy dítko dovolí čtu a čtu. Již se těším na další díl, který na mě již čeká. Za mě skvělé.

evask
17.08.2016 3 z 5

Nějak ne a ne se začíst. Po sto padesáti stranách váhám, jestli to nemám vzdát.

tenax
08.08.2016 4 z 5

Podle prvního dílu to vypadá, že půjde o chronologické zachycení českých dějin 15. století. Každému roku vždy předchází dialog dvou bratranců (katolíka a kališníka), kteří spolu sepisují kroniku svého rodu. V něm jsou shrnuty nejdůležitější události evropských a českých dějin. Na jejich pozadí se pak odehrávají osudy jednotlivých členů románového rodu Prokopů i skutečných historických postav, prostého lidu, kupců, lapků, měšťanů, univerzitních mistrů a studentů, kněží i šlechty. Postavy nejsou černobílé, jsou líčeny se všemi svými klady i zápory, Vondruška naštěstí není Jirásek, snaží se být objektivní a vychází z výsledků moderní historiografie. Bohužel není ani Cornwell, takže třeba jeho líčení bitvy u Grunwaldu je dost odbyté a jsem zvědavý, jak se vypořádá s husitskými válkami, kdy to byla jedna bitva za druhou. Zpočátku dělá trochu problém orientace v rodinných vazbách postav a střídání míst děje i v rámci jedné kapitoly, ale na to si čtenář brzy zvykne a pak už je to pohodové čtení.

Salonka
06.08.2016 5 z 5

Začnem zmyslovo – z tejto knihy ako hmotného javu som unesená. Páči sa mi jej celkové prevedenie a v prvom rade väzba jemnučká na dotyk, sťa stvorená na maznanie. :-) Knižka síce nie je najtenšia ani najľahšia, napriek tomu som sa počas niekoľkých pracovných dní neprinútila nechať ju doma (a za elektronickú verziu by som ju určite nevymenila)... aspoň ma vonku neodfúklo. ;-)

Za túto vlastne príjemnú záťaž v kabelke vďačím skutočnosti, že som sa do príbehu začítala prakticky od prvého slova... áno, nasleduje nezmyslová a už premýšľavo-mozgová časť. :-) Vondruškova Husitská epopej I je typická množstvom postáv a postavičiek, niektoré sú stálice, iné sa objavia, prípadne vytratia. Pohybujeme sa medzi viacerými dejovými líniami, miestami, kontextami prostredí, nálad, názorov atď., no aj tak je dej logisticky zvládnutý a nevzniká absolútne žiaden chaos. Autor odľahčuje výborné state s historicko-náučným obsahom tými, v ktorých rozoberá osobné vzťahy postáv, prípadne ich telá pri bitkách či pitkách. Dej sa vyvíja razantne, nenašla som žiadnu hluchú kapitolku. Akurát inteligentné a nenáročné, akurát roztopašné, všetko je jasné.

Určite by sa dali nájsť faktografické nezrovnalosti, ale nie som historik – odborne podkutému autorovi verím a v podstatných veciach si názor aj tak utvorím sama.
Možno by som pridala viac humoru. Hoci zavše som sa pousmiala – na nepatričných miestach. :-) Totiž môžete si byť istí, že keď autor ´objaví´ nové slovíčko a využije ho v texte, v rámci niekoľkých viet sa s ním stretnete zas. To sú však iba omrvinky, štylizáciu všeobecne hodnotím pozitívne.

Pozn.: Veľmi správne, promiskuita v pätnástom storočí bujnela a inak tomu nie je ani teraz. Môžeme byť len radi, že máme k dispozícii prostriedky zabraňujúce počatiu. Enjoy responsibly, pivo v miske i lásku na strome. :-)

Menšie nedostatky sú odpustené, dávam štyri hviezdičky za „čtivost“ a jednu za väzbu – idem ju hneď a zaraz pohladkať...
(ehm, som späť, čo som to ... aha, štyri plus jedna – šesť hviezd)

flanker.27
01.08.2016 5 z 5

Maximálně čtivé, ostatně všechny čtyři dosud vydané díly jsem přečetl během letošního jara a začátku léta.

šebory
24.07.2016 5 z 5

Zabíračka na paměť, ale prima. Líbilo

Dodatek: Historické romány jsem nebyla sto nikdy dočíst, ať už to byl Svátek, nebo dokonce Sienkiewicz. Ale kronika rodu Prokopů mne naprosto pohltila a já chci vědět, co bude dál. Vzhůru na druhý díl a už aby byl další víkend))

Jonna
15.07.2016 4 z 5

Po přečtení Přemyslovské epopeje, jsem se těšila na tu husitskou, ale zároveň jsem se trochu bála, zda autor udrží úroveň, a jestli knihy zůstanou čtivé. Po přečtení prvního dílu si mohu oddechnout - autor nezklamal. Kniha se opět velmi dobře četla, přestože jsou historická fakta zachována a popsány jsou i hlavní náboženské teze Husova učení. Jen mě trochu zarazilo, že nám Husa upálili už v první knize, když řada má být, tuším, sedmidílná. Nejspíš si řádně doplním vzdělání.
S chutí začínám číst druhou knihu.

Hubertus
15.07.2016 5 z 5

Stejně jako ostatní Vondruškovi knihy opět vypráví lehce upravenou verzi naší historie. Oceňuji ovšem, že autor popisuje historii tak jak byla a nepřikrášluje ji, jak měl ve zvyku dějepis a historické velkofilmy.

braunerova
02.07.2016 4 z 5

Čtivé jako jiné knihy VV. Narazil jsem ale i na historické chyby, což mi poněkud pokazilo náladu. Napsal jsem je do Zajímavostí.
Je škoda, že Jan Sokol z Lamberka je v knize zmíněn jen okrajově. Přitom to byl jeden z nejschopnějších válečníků české historie.

tomai
23.06.2016 4 z 5

Velmi dobře se čte.

konicekbily
23.06.2016 5 z 5

Tato kniha není o strhujícím ději, i když je to literatura, a tedy fikce. Založena na dějinách a jsem rád, že jsem si pozorně přečetl názory autora o začátku jednoho z nejkomplikovanějších období našich dějin. Podle mne pěkně popsal život ve středověku od úplné chudiny až po tehdejší vládce naší části Evropy. Určitě to pro mne nebyl poslední díl epopeje.

Vyomi
15.06.2016 5 z 5

Nikdy jsem nebyl přítelem historických knih. Přišly mi nudné, zdlouhavé, v dnešní době naprosto nerealistické. Bál jsem se, že se do Husitská epopeje nebudu schopný dostat. Opak je pravdou, naprosto úžasné čtení. Dokázal jsem si dát spoustu jmén a míst uvedených v knize do souvislostí s tím, co jsme se kdysi učili v hodinách dějepisu či literatury a kde jsem již byl. Kniha je poutavá, líbí se mi prolínání dějů a příběhu různých postav. Absolutně nemohu souhlasit s názory, že se člověk v dějích ztrácí, hodně postav, suché, rozptýlené všude možně atd. Právě to rozptýlení dělá epopej epopejí. S nadšením jsem začal číst druhý díl.

15. století Čechy Jan Hus, 1370-1415 husité Václav IV.

2014  88%Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV.
2011  90%Velký král Přemysl Otakar I.
2019  69%Kronika zániku Evropy: 1984–2054
2002  84%Dýka s hadem