Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV.

Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV. https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/217764/bmid_husitska-epopej-husitska-epopej-i-1-INp-217764.jpg 4 917 195

Husitská epopej série

Sedmidílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví neúprosný osud proti sobě.

Hotovson
16.11.2017 5 z 5

Musim se přiznat, že na tohle sem se těšil celkem dlouho, ani ne snad proto, že bych četbu nějak záměrně odkládal, ale prostě nebyla v knihovně. Když sem se konečně dočkal, tak sem měl celou knížku přečtenou ani ne za 48 hodin, vzal sem to doslova jednim dechem.

Opět se mi potvrdilo, že Vondruška prostě umí psát tak, aby to čtenáře bavilo a vtáhlo do děje a ten se pak nemůže odtrhnout.

Líbí se mi, že je knížka pojatá tak, že sledujeme osudy obyčejných lidí různých povolání a názorů na pozadí doby, která je alespoň pro mě hodně zajímavá. Samozřejmě, že je to i o šlechtě, ale kdyby to bylo jenom o ní asi by mi to tolik nebavilo.

bigben
01.08.2017 4 z 5

Moje první seznámení s tímto autorem a spojenost byla na místě. Už jsem rozečetla druhý díl. Líbilo se mi zcivilnění historicky známých osob např. Jan Hus, Jan Žižka, Jan Želivský atd. Zajímavé osudy rodin, vzájemně propletených, v různé míře zajímajících se o náboženství, o obchody a mezitím se tvoří dějiny.

Jacck
20.07.2017 4 z 5

První díl byl pro mne obtížná četba. Četl jsem to s googlem po ruce, abych vyhledával reálie té doby, které mi byly neznámé. V tomto ohledu to splnilo svůj účel, tj. vzdělal jsem se a nyní mám v hlavě konkrétní obrázek oné historické epochy a aktérů té doby. Bavil jsem se u toho? Nijak zvlášť. Děj to má takový obyčejný, postavy mi taky nepřišly moc zajímavé. Není to odpočinková četba, ale rozhodně to stojí za přečtení kvůli vykreslení reálií té doby.

eiramka
12.07.2017 3 z 5

Nejsem zrovna milovnicí historických románů, ale manžel má Vodrušku rád a já mu jej ráda kupuji - takže jsem nakonec podlehla a sáhla po Husitské epopeji.Kniha je to tedy obsáhlá, což by možná mohlo někoho odradit, ale mám pocit, že hlavním cílem páně Vondrušky je pobavit - styl jeho vyprávění je jaksi velmi současný (jeho hovorová reč je pochopitelně řeč našeho století - a to se přiznám mě v některých větách cituji: "fakt štvalo") Ale to snad je jen taková menší vada na kráse - nedokážu posoudit jevy a děje historické (doufám jen, že s nimi nezachází tak volně, jako s jazykem). Účelu tedy bylo v mém případě dosaženo, pobavila jsem se a ráda strávila s rodem Prokopů několik večerů.

AltaMari
07.07.2017

Navzdory názvu, který mi evokuje suchopárné hodiny dějepisu v 80. letech, jsem dala knize šanci - a nelituji. Okamžitě mě vtáhla do děje a už nepustila. Doporučuji zvláště mladým, kteří ještě nedostali šanci poznat, že historie není o biflování letopočtů...

betka
30.06.2017 5 z 5

Úžasná sága chytla celou rodinu, zobrazuje vznik husitství

Loginus
27.06.2017 2 z 5

Nejhorší od Vondrušky co jsem četl po Přemyslovské epopeji. Není to tak hrozné, protože autor nemá takové možnosti se seberealizovat jako například u Přemysla Otakara, kde se nedochovalo tolik záznamů. Hrozně mi vadí to násilné zakomponování všech jmen do příběhu.. Jako by se kolem jedné rodiny točili všechny události, ale to bych ještě překousnul.
Osobně mám největší problém s postavami, které jsou skutečné a není o nich mnoho zmínek, například Jan Želivský je totálně ďábelská postava. Nechci to rozebírat víc... Ale tak dobře... Když se objevil "Mladý Jan Žižka" Tak mu bylo nejmíň čtyřicet, z pohledu Jošta, který měl být opravdu mladý celkem podivné. Postavy mělké a plytké... Ale vzhledem k obsáhlosti...
K hodnocení. Dávám tři hvězdy, protože doufám, že pan Vondruška chtěl seznámit co nejvíc lidí zábavnou formou s určitými částmi naší historie. A pak taky to že je historie můj koníček, neznamená, že podobně zatíženo bude víc lidí.
Po přečtení se mi obrací kudla v kapse, když si vzpomenu na "mocného" Rožmberka, "celý křesťanský svět" a "výstavné domy".

miloslav0399
21.06.2017 4 z 5

Až mě samotného překvapilo, jak jsem se do knihy začetl. Formálně zajímavé pojetí historického románu - striktně chronologické osudy košaté středověké rodiny kombinované s reálnými postavami a hisorickými událostmi. Místy to sice trochu drhne, ale celkově je epopej velmi čtivá. A ani nevadí, že je od začátku jasné, jak první díl dopadne :-) Hned jdu pokračovat s Janem Žižkou.

Kerberos
17.06.2017 4 z 5

Hus trochu jinak,mě se to líbilo

ZaS
23.04.2017 5 z 5

Vynikající kniha spojuje oba atributy typické pro Vondrušku - znalost středověku a čtivost. Zatímco Přemyslovská epopej je především historickým obrazem dobové politiky a naopak různé soudničky se zabívají spíše každodenním životem, Husitská epopej díky mnoha dějovým liniím zahrnuje vše. Vřele doporučuji.

neproniknu
26.03.2017 5 z 5

Před započetím jsem byl tak trochu skeptický. Jaké bylo mé překvapení, když zjistíte, jak je toto dílo čtivé. Donutí vás se zamyslet, co vás vlastně tak vtáhne do děje.

Wilda
15.03.2017 5 z 5

Kniha je vynikající, příběh bratří Prokopů velmi zajímavý a popis doby úchvatný. Pan Vondruška je geniální spisovatel české historické literatury, který neměl a nemá konkurenci.

Bašťák
01.03.2017 4 z 5

Není to špatné, určitě si přečtu další díly. Je to takový slušný "spotřebák" mezi historickými romány (úplně mi nesedí ten název epopej), autor se snaží a je cítit, že historií žije. Zatím jsem měl tu čest, přečíst jen některé autorovy historické detektivky a to již před delší dobou, tak jsem měl obavu, ale nakonec jsem spíše spokojen a času věnovaného knize nelituji.

michall17
06.02.2017 5 z 5

zpočátku jsem se trochu ztrácel v ději i v postavách, ale postupně jsem se do knihy začetl a děj vyloženě hltal.. skvělé čtení!! hned začínám číst druhý díl

martas79
06.02.2017 5 z 5

Absolutně mě vyprávění strhlo a nedokázal jsem přestat číst. Autor dokáže vyprávět tak poutavě, že i veškeré učené disputace o všech pravdách božích jsou čtivé a lehce srozumitelně.
Husitská doba je teď pro mě daleko víc srozumitelná.
Byla to moje první kniha od Václava Vondrušky.

vladislav6610

nezklamala

oli.rock
31.01.2017 5 z 5

Česká historie má rozhodně co nabídnou a je-li tato zajímavá, absurdní, leč ,,okouzlující,, éra sepsaná Vlastimilem Vondruškou - je to dílo dokonalé :)
Čtivá hned od prvních stránek a teď jen čekat, až se mi dostane do ruky druhý díl, aby tak pěkný zážitek z první epopeje nevychladl, ale mohl dál navázat a plynout.

kara
18.01.2017 5 z 5

Paráda!

rlupinek
16.01.2017 5 z 5

Skvělá kniha! Musím říci, že mi těch více než 600 stran uteklo velmi rychle. Tím, že se v podstatě prolínají čtyři dějové linky obsah knihy rozhodně nenudí, právě naopak. Díky p. Vondruškovi mám konečně jasno, co se vlastně dělo před upálením Jana Husa. Při některých pasážích, zejména které se týkaly církve svaté, se mi opravdu vařila krev v žilách... Jdu hned na druhý díl.

Sonča2
13.01.2017 5 z 5

Velmi čtivá kniha, konečně jsem pochopila, oč Husovi šlo, kam až sahal jeho vliv a co se dělo v Kostnici. A to vlastně mimochodem, když sledujeme osudy rodu Prokopů.

15. století Čechy Jan Hus, 1370-1415 husité Václav IV.

2014  88%Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV.
2011  90%Velký král Přemysl Otakar I.
2019  69%Kronika zániku Evropy: 1984–2054
2002  84%Dýka s hadem