Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV.

Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV. https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/217764/bmid_husitska-epopej-husitska-epopej-i-1-INp-217764.jpg 4 917 195

Husitská epopej série

Sedmidílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví neúprosný osud proti sobě.

vrbova4204
27.03.2024 3 z 5

Je to fuška ale prolozena pribehy lidi takze se krasne cte.

Dolik13
04.03.2024 5 z 5

Když jsem v knihkupectví viděl tuto sérii s vědomím toho, že každý díl je jak bichle o 600 stranách, tak jsem si řekl, že tohle nedám, protože mě to nebude bavit. Bože, jak lituju toho, že jsem se k Vondruškovy dostal až teď!

Nevím, jestli to bylo nějakým zvláštním rozpoložením, ale toto historické období mě nikdy moc nezajímalo. Od první stránky jsem se ale do knihy začetl s takovou vášní, že to nadšení a zájem mi zůstalo až do té poslední! Byl jsem nadšený, dojatý, překvapený a před autorem smekám pomyslný klobouk za jeho neskutečný um.

Myslel jsem si, že si odpočinu, vrhnu se na jinou knížku, ale ani náhodou. Běžím pro další díl a už se těším až se opět ponořím do této krásné části naší historie. Díky Vlasto, díky za tvoje knihy!

JaKnap
04.03.2024 5 z 5

Tak konečně přečteno. Na mě to bylo jako jedna kniha až moc velké, ale napsáno poutavě a hezkou češtinou. Dobu Václava IV. mám rád. Co bych rád za sebe vyzdvihl je objektivita knihy. Budu určitě pokračovat i druhým dílem. Ale koupím to jako ebook, kdo se s tím má tahat.

Babo
21.02.2024 4 z 5

Když jsem po Přemyslovské epopeji začala číst Husitskou epopej, byla jsem nejdřív zklamaná. Myslela jsem, že se bude dál děj odehrávat na hradech a ono ne. Sestoupili jsme do podhradí a tak mi chvíli trvalo než jsem se začetla.
Nakonec jsem ale spokojená. Pan Vondruška je výborný vypravěč .
Jako bonus beru jeho, podle mě ne náhodou, píšící kroniku kališníka a katolíka.
Mohl tak nenásilnou formou ukázat, že i když mají lidé různé názory, mohou spolu vycházet. Nesmí ovšem chybět dobrá vůle na obou stranách.
Další věc, co si odnáším je potvrzení, že lidé se nemění napříč stoletími.
Za vznešené myšlenky skrývají touhu po moci, neštítí se pravdu překrucovat , svoje oponenty nejen pomlouvají, ale jsou odhodlaní zničit je třeba na hranici.
Jdu na druhý díl a jsem zvědavá, jak se budou osudy jednotlivých postav vyvíjet.

hana4834
27.01.2024 2 z 5

Ani jsem nedočetla

snobold
10.11.2023 5 z 5

Vynikající dílo, léta jsem se tomu vyhýbal kvůli tomu jaká je to bichle a přeci jen historické romány bývají obecně dost složité. Husitská epopej se čte skvěle, všechno je přehledné, postav není ani moc ani málo. Zkrátka klenot mezi českou literaturou. Popis života tehdejší doby popsán velmi uvěřitelně. Pro milovníky husitství či české historie naprosto doporučuji

Psímáma
25.10.2023 5 z 5

Knihu považuji za úžasnou. Škoda že má paměť není lepší, protože čtení děl Vlastimila Vondrušky je přebohatý zdroj informací o naší historii.

ZuzziŠ
17.10.2023 3 z 5

Nevím, jestli si kniha zaslouží takové haló.
Sice úmyslně nestraní ani jedné ze stran husitského sporu, ale Hus z toho vychází dost neslaně, nemastně...což původ husitských válek docela zatemňuje.
Překvapila mě jednoduchost jazyka, přímočarost textu. Uznávám, popsat velké intriky jako Feuchtwanger...umí asi jenom Feuchtwanger.

Největší potíž jsem měla s těmi klasickými předsudky. 90% příběhů, ve kterém se objeví žena, končí sexem, první část knihy ženy dokonce ani nevaří... Kališníci automaticky nesnáší Zikmunda (sakra, fakt?- že jsem si nevšimla) a katolíci Husa (toho jsem se snažila si všimnout, ale nejde to, nic se o něm neučí).

A jestli budu číst další díly? Jako zajímalo by mě, co bude dělat Olbram, ale...asi je můj čas drahocennější. Nevím.

jan.para
10.10.2023 3 z 5

Monstrózní a celkem i čtivé.

juraj238
29.09.2023 5 z 5

Pútavá a zaujímavá kniha. Teraz už len si to všetko zapamätať.

Lolila
14.08.2023 5 z 5

Dlho som sa chystala na túto sériu,.... a nie som sklamaná, história prepletená fikciou. Spisovateľ cez osudy niekoľkých rodín popisuje udalosti, ktoré predchádzali upáleniu Jana Husa. Veľmi dobre napísaný román, kde nikto nie je vyzdvihovaný alebo naopak. Zastúpené sú všetky spoločenské triedy, od kráľovského dvora až po posledného obyvateľa českého kráľovstva.

Ilona70
30.06.2023 4 z 5

Celá epopej je čtivá, ale stejně jako u té Přemyslovské jsem od píšícího historika nečekala některé historické nepřesnosti.Pokud to čtenář přehlédne, jde o krásné čtení.

JamesCZE
11.06.2023 3 z 5

K přečtení knihy byla v mém případě dlouhá cesta. Koupil jsem si kdysi první svazek, ale na první ani druhé čtení mě kniha nezaujala, vždy jsem skončil na začátku knihy. Knihu jsem prodal a na ságu zapomněl. Minulý pátek jsem po hodně letech narazil na knihu v knihovně, řekl jsem si, že ji dám třetí šanci.

Napotřetí se vše povedlo a knihu jsem dočetl během týdne a dvou dnů, což je na mě parádní výkon, protože nemám moc čas číst. Kniha je moc dobrá, ale zatím se mi více líbí obdobná Přemyslovská epopej, kterou mám už komplet přečtenou. Vždy jsem se zajímal o tenhle typ literatury z pohledu vrchnosti (tj. král, církev) a ne poddaných. Moc se mi líbilo, že autor se snaží ukázat, že ne každý Čech byl ten správný, a každý Němec špatný.

Co mi hodně chybělo byl alespoň základní výpis postav a vzájemných vztahů, protože se mi několikrát stalo, že jsem si spletl třeba Markétu s Marií a divil se, kdy Marie zas otěhotněla, že o tom ani nebyla zmínka a až po chvíli jsem jistil, že se jedná o druhou :D Také by se šiklo, kdyby na začátku byl i seznam použitých titulů (např. konšel, rychtář, ...) a jejich popis v pár řádcích, jistě by se to šiklo nejen mě pro větší pochopení.

V čtvrtek jsem zašel do knihovny pro druhý svazek, tak uvidíme, zda to bude stejné, horší nebo lepší :)

mpb1913
31.03.2023 5 z 5

Hodnotím jako celek po dočtení sedmého dílu. Za mě naprosto monstrózní sága, kde nám autor představí postupně pět generací rodiny Prokopů a spolu s nimi nás provede všemi významnými i méně známými událostmi mezi roky 1400 až 1485. Na více než čtyřech tisících stranách, které se čtou sami, nás pan Vondruška provede jedním z nejvzrušujících období naší historie, kde nás nechá nahlédnout do životů obyvatel českého království a to od těch nejchudších z chudých až po samotné krále. Do neuvěřitelných detailů je čtenář obeznámen s životem v té době, a bez nadsázky by se mohlo co do informací a komplexnosti klidně jednat o učebnici dějepisu. Za mě o level lepší než Přemyslovská epopej a klobouk až ke kolenům.

Martica
18.02.2023 3 z 5

Epopej, na kterou jsem byla velmi zvědavá, mě malinko zklamala. Ne že by to bylo vyloženě špatné čtení, ale jako by mu chyběla trocha toho koření nebo co. Asi jako když vám někdo vypravuje děj úžasného filmu, vy posloucháte se zaujetím, říkáte si "no jo, to by mohla být pecka", ale není to holt ten pravý požitek.

Jako další mínus hodnotím vykreslení ženských postav. Jedna jak druhá: trochu hubaté, ale pěkné holky, které ochotně vyhrnou sukni. Nuda a jednotvár, uráží to dobrý vkus náročnějšího čtenáře.

No a dále ta neautentická přímá řeč. Kdyby mi román někdo předčítal, měla bych velký problém rozlišit, kdy už někdo hovoří. Protože přímá řeč i zbytek textu se nesly ve stejném – jaksi suchopárně vysvětlujícím – duchu.

Takže byť se jedná o velkolepé dílo a autor si dal obrovskou práci s heuristikou, nedokážu hodnotit větším počtem hvězdiček.

katka134
10.02.2023 5 z 5

Můj návrat ke skvělé epopeji je tentokrát v audio verzi. Poslouchat J. Hyhlíka bylo moc fajn.

Sarapet
21.01.2023 5 z 5

Pan Vondruška to skvěle napsal. Čtu už druhý díl a vím, že budu zase číst i v práci o pauze (samozřejmě).

J.P.S.
16.01.2023 5 z 5

(K dnešnímu dni dočten I. až V. díl Husitské epopeje, toto hodnocení se vztahuje na všechny):

Tuto ságu bych nazval "dokumentárním románem". Dostáváme poměrně věrohodný popis jednoho z nejsložitějších (a patrně nejkontroverznějších) období našich dějin, a to nikoliv jako prosté líčení událostí, nýbrž skrz osudy a zážitky lidí žijících v té době. Historické postavy jako Jana Husa, Jana Žižku, Jana Želivského, Prokopa Holého, Zikmunda Lucemburského či Oldřicha z Rožmberka zde tedy poznáváme především zprostředkovaně jakožto osoby, s nimiž se fiktivní hrdinové této ságy nějakým způsobem setkali - ať již jako posluchači jejich kázání, jako účastníci jimi organizovaných pochodů, jako spolubojovníci ve vojenském ležení či jako rádci a důvěrníci. Přestože románových postav je poměrně velké množství, zpravidla mi nedělalo problém se v nich orientovat a většina z nich na mě působila uvěřitelně. Někdy se při líčení jejich osudů trochu klouže po povrchu a přeskočí se i delší časové období, ale celkově na sebe jednotlivé dějové linky docela dobře navazují. V tomto autor odvedl mnohem lepší práci než ve svých detektivkách s Oldřichem z Chlumu, a zcela nesrovnatelně lepší než v Kronice zániku Evropy (až si skoro říkám, jestli to opravdu psal týž autor?).

Velmi se mi líbilo, jak každá delší kapitola začínala rozhovorem dvou bratranců, kteří jsou každý jiného vyznání (jeden katolík a druhý kališník), ale již patří ke generaci narozené po husitských válkách a dovedou se na události dívat s odstupem a respektem k víře a názoru druhého. Zrovna u těchto částí jsem si říkal, že by si je autor mohl sám sobě občas připomenout, když píše/psal do MF Dnes či Práva komentáře, v nichž názorové oponenty šmahem odsuzuje jako levičáky, aktivisty, patolízaly Bruselu apod. Podobně mi nejde do hlavy, že pan Vondruška ve své Husitské epopeji líčí poměry Čech 1.poloviny 15. století jako jeden velký chaos a zmar (a činí tak velmi přesvědčivě!), ale zároveň je schopen v komentářích do médií téže období opěvovat jako úžasnou dobu, na kterou bychom měli být hrdí (zapomněl snad, o čem napsal sedmidílnou ságu?). A poslední rýpnutí do autora: V médiích opakovaně zdůrazňuje škodlivost genderu, ale přitom v Husitské epopeji stvořil postavy tak hrdých a sebevědomých žen, že nad tím musí plesat srdce každé manažerky pro rovné příležitost. Například románová Markéta či Barborka jsou charaktery, které by bez mrknutí oka prošly i sítem korektnosti v dnešním Hollywoodu (zejména druhá jmenovaná, která bojuje v brnění bok po boku s chlapama a mnohé z nich rytířsky předčí - v realitě 15. století něco nemyslitelného).

A tak si opakovaně říkám: Je autor vynikající Husitské epopeje OPRAVDU TATÁŽ OSOBA, která píše pseudohistorické komentáře do médií a která stvořila škvár typu Kronika zániku Evropy? Ať už je to jakkoliv, Husitskou epopej považuji - spolu s Přemyslovskou - za to nejlepší, co jsem od pana Vondrušky dosud četl. Pokud bych někomu měl poradit, co si od daného autora přečíst, tak TOHLE !

Hobo
14.10.2022 5 z 5

Pokud takto budou pokračovat i ostatní díly, už se těším na čtenářský zážitek.
O Husa jsem se začal zajímat už někdy před třiceti-čtyřiceti lety a byl jsem dost překvapen odlišnými hodnoceními. Byly to buď zjevné tirády, nebo přesný opak. Tak byl kacíř, nebo nebyl? Samozřejmě se výklady lišily podle vyznání autorů, na internetu jsem našel výčet Husových kacířských myšlenek a i když jsem některým hluboce teologickým problémům nerozuměl, některé omyly z toho byly zřejmé i mně laikovi. A pak jsem narazil na Slezákovu historiografii. Bylo vymalováno.

jindrich7442
23.06.2022 5 z 5

Jako sériový čtenář trpím, když mám mezi jednotlivými díly velké prodlevy a prokládám četbu jinými knihami a příběhy. Proto jsem čekal na vydání posledního dílu, a následně až se mi první díly vrátí, neboť jsem je mezi tím půjčil.
Za mě veliký palec nahoru. Pro Vondruškovu tvorbu řekl bych novinka co se týká příběhu kronikářů. Baví mě i tradiční čtivost, kterou si v zásadě ve svých knihách zachovává.

15. století Čechy Jan Hus, 1370-1415 husité Václav IV.

2014  88%Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV.
2011  90%Velký král Přemysl Otakar I.
2019  69%Kronika zániku Evropy: 1984–2054
2002  84%Dýka s hadem