Hus a naše doba

Hus a naše doba https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206647/hus-a-nase-doba-Kuc-206647.png 3 2 2

Do hospodářsko-politického rozboru konce středověku umístěný portrét hlasatele nového sociálního řádu. Hus vystoupil ne jako pouhý moralista a náboženský reformátor, ale jako revolucionář, který otřásl samými základy středověkého názoru na člověka, který bojoval nejen proti koření zla-církvi jakožto finanční velmoci, ale zároveň i za lepší příští pro všechny. Odpor proti bujícím zlořádům církve se zvedal již dříve, byl však jen teoretický (pasivnost sekt, intelektuální kritika Wiclifova). Teprve Hus zvedl hlas k aktivnímu odboji proti utlačovatelům a stal se tak prvým průkopníkem těch idejí a snah, které jsou nám i dnes blízké. Studie (po prvé vydaná r. 1919) stručně črtá hlavní proudy husitského hnutí, úspěch a význam revoluce i příčiny jejího úpadku. Dovozuje posléze, jak se husitství přes mohutný odpor domácí i světové reakce stalo průběhem půltisíciletí nejsilnější složkou české národní tradice.... celý text

Adelajda_4
07.05.2017 1 z 5

Nejedlý byl bezpochyby skvělý historik, ale tohle je tak tendenční záležitost, že se to nedalo.

WEIL
16.09.2011

Dlouho se o Husovi nemluvilo, vlastně po celou dobu vlády rakouského císařství, až po vzniku ČR se o jeho osobě zase začlo mluvit, psát.