Húrinovy děti

Poprvé vychází další z Tolkienových příběhů. Húrinovy děti jsou tragickou pověstí o prokletí a zkáze rodu velkého lidského bojovníka z konce prvního věku Středozemě. * Po Hobitovi a Pánu prstenů jsou třetím Tolkienovým příběhem z fantastické Středozemě. Autor knihu za svého života pouze rozepsal, pracovat na ní začal dokonce už v pětadvaceti letech. Z Tolkienových poznámek sestavil Húrinovy děti do finální podoby jeho syn Christopher, který je držitelem autorských práv na odkaz slavného spisovatele.

Existují příběhy o Středozemi z dob mnohem starších než Pán prstenů, a příběh vyprávěný v této knize je zasazen do rozlehlé země za Šedými přístavy na západě, kudy se kdysi procházíval Stromovous, ale která se potopila při obrovském kataklysmatu, jímž skončil První věk světa. V oné pradávné době sídlil první Temný pán, Morgoth, v obrovité pevnosti Angband na severu, a tragédie Túrina a jeho sestry Niënor se odehrávala ve stínu strachu z Angbandu, za války, kterou Morgoth vedl proti zemím a ukrytým městům elfů... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/426/hurinovy-deti-l0x-426.png 4.4707

Pán prstenů

The Children of Húrin (2007)

Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo

Murysek

Příběh mě zaujal v Silmarillionu, ta kratší verze byla o trochu lepší než celá kniha, ale i tak stojí určitě za přečtení.

puml

Osobně mám příběhy prvního a druhého věku radši než Hobita a Pána prstenů. Ten zhuštěný styl, spousta jmen a příběhy jen zpola načrtnuté a často nedopovězené. Občas to může působit fragmentárně a neuceleně, ale to mě na tom právě fascinuje, ta slepá místa, ty dějové zkratky s minimem popisů, ta až antická tragika některých postav. To je pro mě to nejlepší z Tolkiena. Celý ten humbuk kolem Hobitů, Hobitína a Dna pytle mi přijde zbytečně zveličený a nelze to moc srovnávat s hutností a tragikou příběhů Silmarillionu a prvního a druhého věku. I když uznávám, že i Hobit a Pán prstenů mají své neodolatelné kouzlo. Doporučuji.

Čtení:
1. duben - květen 2012
2. červenec 2017

Archie

Krasnou reci odvypraveny, smutny pribeh ze stare Stredozeme, z dob davno pred vznikem Spolecenstva. Kniha neni vypravena standardnim jazykem, pusobi spis jako stara povest, velika epika plna velkych cinu odprostenych od te bezne peny dnu. Presto, Tolkienum jazyk, autenticita jeho sveta i hrdinu, propracovanost spolu s dokreslenim znameho sveta Pana prstenu, nedava vetsi prostor nude, ackoliv se mohou Hurinovi deti zdat oproti spinavejsim a zivelnejsim kniham prilis sosne a chladne. Je to ale zvlastni krasa, ktera provazi kazdou stranku tragedie Hurinovych deti. Souboj s drakem Glaurungem pak potesi snad kazdeho, bez ohledu na sympatie k celkovemu pojeti. Stejne tak i nadherny prebal a ilustrace Allana Lee. Člověk, který utíká před tím, čeho se bojí, někdy shledá, že si k tomu jen zkrátil cestu..

damte

D-O-K-O-N-A-L-É. Ze všech knih od Mistra se na první příčce mého žebříčku drží právě tato. Je to teskná a drsná epika s hloubkou a úžasně vykreslenou atmosférou. Trágo jak má být, i slza z oka se vyronila. Velmi podobné Béowulfovi, Húrinovy děti jsou však ještě o stupínek výše. A když se k tomu přidají ilustrace od Leeho, nelze odolat. Považuji zatím za nejlepší literární dílo, co jsem četl. Kdo nečetl, nechť to napraví!

Adelajda_4

Existuje i jiná tvář Tolkiena, než ta, která napsala epické příběhy o Hobitovi a Pánovi prstenů. Tahle tvář je jiná a vytvořila tento velmi smutný příběh. Musím se přiznat, že právě tento příběh mě zasáhl mnohem víc, než již zmiňovaná slavnější díla.

Charlie119

Nečetl jsem víc než snad dvakrát a asi už ani číst nebudu. Je to smutný příběh. Moc člověka nepovzbudí.
Je ale pravda, že je to jeden z mála příběhů, který nemá šťastný konec. Když opomenu fragmenty Nedokončených příběhů, kde se podobné neveselé osudy najdou také.

Rudla333

Pro mě asi nejlepší kniha od Tolkiena. Spíše než o nějaké epické fantasy se jedná o tragédii, je to zkrátka takový jiný Tolkien. Knihu ale určitě můžu doporučit, i když je to asi něco trochu jiného, než většina fanoušků Pána prstenů čeká.

Kniha by se ale určitě měla číst před Silmarillionem, jinak to moc nemá smysl.

DuncanIdaho

Připadá mi to jako trochu jiný Tolkien, méně fantazie a více tragédie. Upřímně řečeno, tohle dílo je spíše tragédie jako od Shakespeara. Je to taková temná legenda z mítů nějakého národa. Konec je jasně Romeo a Julie. Je to napínavý a čtivý příběh. Je zde dobrý popis krajiny, historie a různých rodinných vztahů mezi elfy i lidmi. Komu nevadí ponuré smutné pozadí příběhu a tragický konec alá Shakespeare, tak tomu knihu doporučuji přečíst.

thera23

Pan Tolkien nezklamal. Z počátku jsem se musela znova zorientovat v mapě a v rodokmenu, něco si připomenout ze Silmarilionu a pak to už jelo :-)... Často jsem nekontrolovaně skoro až vykřikovala, jak bych snad měla vliv na sudbu: "Nedělej to, prosíííím!!!... A ono se stalo..."

marek7722

Něco jako z řeckého dramatu. Hlavní hrdina Túrin je chodící pohromou. Trvalo mi, než jsem si zvykl na jazyk jakým je kniha psaná a na množství názvů a jmen. Z knížek od Tolkiena za mě nejslabší,ale přesto obstojná.

Dacky94

Čekal jsem, že se vyrovná Silmarillionu, a i-když nejsem zklamaný čekal jsem víc.

Mety15

Super kniha. Doporučuji

lassse

Pěkné rozšíření Tolkienovského světa, akorát na styl psaní jsem si musel zvyknout.

Galadwen

Přečteno podruhé v rámci přípravy hudebního divadla... Pořád ještě si myslím, že Túrin by byl i bez Morgothovy kletby chodící katastrofa. Tady Temný pán věru neměl moc práce :-)

Selendra

Moje první kniha od Tolkiena. Krásný a temný příběh. Pan Tolkien si vážně vyhrál, jak se jmény, se světem, se vším. Smekám.

Vampirosa

Húronovy děti jsou napsány jistým stylem, na který si musím nějakou dobu zvykat, než ho zpracuji a mohu se soustředit na děj. Jelikož jsem v tomto světě mírně pokročilým znalcem, souvislosti jsem si k sobě neuměla moc pospojovat nebo jsem o nich dokonce ani nevěděla. Příběh se hemží mnoha jmény a názvy, ve kterých se mnoho čtenářů může ztratit a být možná i znechuceni jejich (doslova) zahlcením. Pokud si však odmyslíme tyto složitosti, příběh je sám o sobě velmi jednoduchý a nijak napínavý. Trochu mě mrzelo, že v podstatě nadpisy čtenáři okamžitě prozradí, co skrývá další kapitola a dočkat se tak nějakých překvapení je snad i nemožné.

Příběh pojednává o velmi smutném údělu Húrinových dětí, který sledujeme hlavně očima Túrina, který si prošel mnohým. Ačkoliv ho na bedrech tížila temná sudba, sám se mnohokrát zachoval pyšně, což jsem mu nedokázala odpustit. Jako malého jsem ho měla ráda, ale jako dospělý muž měl potřebu si masírovat svoje ego. Neříkám, že vždy se zachoval špatně. Však se proslavil mnoha hrdinskými činy! Ale jeho rozhodnutí ho dovedly, tak kam ho dovedly.

Závěrem bych tuto knížku snad ani tolik nedoporučovala. Raději sáhněte po Hobitovi, který je mnohem lepším a pozitivnějším čtivem. :)

PatSandor

Pro mně NEJ série žánru fantasy - hodnotím celou Středozem. Dostala mně hned při prvním přečtení. Propadl jsem Středozemi a celá série má speciální místo v knihovně.
Tento příběh je temný a smutný úplný opak Hobita.

HAL

Nejlepší příběh jaký kdy Tolkien napsal.

Vlastina67

Smutný příběh, ale jelikož jsem ho ve zkrácené verzi znala ze Silmarillionu, tak už mě tolik nebavil.

jakub6611
30.11.2016

Jako všechny knihy od pana Tolkiena je to moje Edda!

TheTara18
09.11.2016

O Húrinovi samotném a Húrinových dětech se dozvíme již z knihy Silmarillion. Zde je příběh popsán daleko detailněji a propracovaněji. Zabrousí se zde do Húrinova dětství, jeho dospívání až po jeho dospělý život. Příběh vypráví o prokletí Húrinova rodu samotným temným pánem Morgothem. S tímto prokletím se musí v životě vypořádat dvě Húrinovy děti - syn Túrin a dcera Niënor. V knize jsou popisována jejich utrpení, která jsou místy až příliš krutá a smutná. Knihu zkompletoval syn pana Tolkiena Christopher, který dal dohromady všechny otcovy spisy a ucelil je tak v knihu. Osobně musím hodnotit knihu pěti hvězdami za mimořádně povedenou knihu. Doporučuji přečíst.

MorriconeTheGod
20.09.2016

Psáno zcela jinak než Pán prstenů nebo Hobit... způsobem připomínajícím spíše nějaký starý epos. Kniha má zvláštní atmosféru, ale je těžké se někdy prokousat výčty jmen a oblastí, když to člověku nic neříká.

xelzax
03.09.2016

Hrozně depresivní a zároveň krásné

KaRei
01.09.2016

Legendu o Húrinových dětech jsem už znal ze stručnějšího podání v Silmarilionu. Věděl jsem tedy, jak příběh dopadne, ale přesto mě kniha uchvátila. Mnohem detailnější, než v Silmarilionu. Nádherný příběh, ač se smutným koncem. Nazval bych to takovým Tolkienovým Hamletem :D

Kostěj
30.08.2016

Húrin si brzo všiml, že Túrin nůž nenosí, a zeptal se, zda z něho kvůli jeho varování dostal strach. Túrin odpověděl: "Ne, ale dal jsem nůž dřevořezbáři Sadorovi."
"Pohrdáš tedy otcovým darem?" řekla Morwen a Túrin zase odpověděl: "Ne, ale miluji Sadora a je mi ho líto."
Nato řekl Húrin: "Všechny tři dary byly tvé a směl jsi je dát, Túrine: láska, slitování a nejmenší ze všeho - ten nůž."

Kris12
24.08.2016

Parádní kniha, přečtená jedním dechem. Vřele doporučuji, skvělý příběh, vše na sebe krásně navazuje.

Aredhelka
02.08.2016

Húrinovy děti by si rozhodně měl přečíst každý fanoušek pána prstenů a každý, kdo se vůbec o minulost toho, co se ve Středozemi stalo, zajímá. Ze začátku může kniha působit trochu zmateně až nečtivě, je napsaná velmi zvláštním způsobem, který se však v průběhu četby stane právě tím, co dělá knihu tak skvělou. Vše na sebe navazuje, neexistují tu hluchá či nudná místa, a kniha celkově nádherně doplňuje celou trilogii Pána prstenů. Knihu musím jedině doporučit.

BLeeCraleek
26.05.2016

Nejsem velký znalec souvislostí a tak jsem se hlavně na začátku dost ztrácela v těch názvech. Místy mi to přišlo jako kousky z Bible (Húrin syn Túrina, syna…) Vypravování mi přišlo velmi stručné, spíš jako informativní průlet dějem (čemuž pomáhaly už zmíněné pasáže s vyjmenováváním rodů). Příběh je jinak pěkný, hezky stavěný, ne moc překvapivý, ne nudný. Dost smutný.

Michal1999
24.05.2016

Húrinovy děti mě bavily o něco méně než Pán prstenů. Hlavní hrdina časem ztrácel mé sympatie a to, co oceňuji asi nejvíc, je báječně temná atmosféra (což je občas málo).

czpilar
19.03.2016

Kniha mi stylem hodně připomíná čtivější Silmarillion. Rozhodně doporučuji fanouškům Pána prstenů.