Síla vzdoru

Katniss Everdeenová, dívka v plamenech, přežila, ale její domov byl zničen. Hurikán unikl. Katnissina rodina je v bezpečí. Peetu zajal Kapitol. Třináctý kraj skutečně existuje. Vypuklo povstání. Katniss záměrně zachránili z arény krutých a krvavých čtvrtoher a bez jejího vědomí ji už před dlouhou dobou zapojili do revoluce. Třináctý kraj vystupuje ze stínů a plánuje svrhnout Kapitol. Zdá se, že všichni o pečlivě připraveném plánu vědí – s výjimkou Katniss. Úspěch povstání závisí na její ochotě stát se pěšákem, přijmout odpovědnost za nespočetné životy a změnit budoucnost Panemu. Kvůli tomu musí odsunout stranou svoji zlost i nedůvěru. Musí se stát symbolem revoluce – bez ohledu na to, že cena může být hodně vysoká....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/71_/71087/hunger-games-sila-vzdoru-71087.jpg 4.23541

Hunger Games (3.)

The Hunger Games: Mockingjay (2010)

Romány, Sci-fi, Pro děti a mládež
Vydáno:, Fragment (ČR)

krausmary

Celá série Hunger Games se mi prostě vryla pod kůži, všechny tři díly byly napínavé od začátku do konce, děj měl spád a ani chvilku jsem se nenudila. Krásně mi doplnily ty malé mezery, které ve filmech chyběly. Já osobně jsem se ze začátku trochu prala s ich formou, ale to je spíš můj problém. Co se týče třetího dílu, líbil se mi asi ze všech nejméně, mrzelo mě, že smrt většiny lidí, byla odflákla, hlavně ta Finnickova :( Ke konci se mi zdálo, že to autorka chce mít rychle za sebou, přišlo mi to takové hořkosladké, Peeta se zázračně uzdraví a o pár let později už jsou jedna velká šťastná rodina. Co se stalo s Hurikánem a Haymitchem? Co se stalo s Katnissinou matkou? Jak teď žijí kapitolané? Konec by si zasloužil lepší zakončení...

hystericwidow

Vysoké celkové hodnocení vůbec neodpovídá realitě. Jestli se Collins něco podařilo, tak potom velké finále zdárně doku*vit. Pardon. "Velké finále". O formě psaní ani tak nemluvím. Collins píše úměrně standardu young adult a možná tento standard i převyšuje. Asi mi vždy jenom vadila ich-forma, ale to je detail. Co mi na třetích Hunger Games tolik vadí je zkrátka zpackaný příběh plný nesmyslností, zbytečného vraždění (ano, je to jakože drsná dystopie, ale přece i zabíjení svých postav může být prezentováno s určitou úrovní), nedotažeností a úplně nejhoršího ukončení. Ohledně děje mi během čtení vrtaly hlavou kupříkladu tyto myšlenky: !SPOILER! Ani skupina zkušených lidí nemohla několik měsíců vymyslet vhodnou strategii na dobytí Orlího hnízda. Hornický buran na to ale samozřejmě přijde v minutě! Coin usilovala Katniss o život. Proč jí tedy po vítězství nad Kapitolem zase jako nejlepší kamarádka povolí zabít Snowa? Peetovo "zázračné uzdravení" mi také přišlo dost nerealistické. A jak, sakra, mohla autorka nechat osudy většiny důležitých postav na konci vyšumět jen tak do ztracena? Co se kupříkladu stalo s mou oblíbenou Johannou? A co Hurikán!? Jako já chápu, že si na konci musela Katniss vybrat a všichni jsme si tak nějak podvědomě přáli, aby to byl Peeta, ale rozloučit se s Hurikánem jenom takhle, jakože skoro nijak!? A taková láska to prý měla být... !KONEC SPOILERU! Zklamání zkrátka veliké. A momentálních 84%? ANI NÁHODOU!

hanina7

Myslela jsem si, ze poslední kniha se mu libit nebude, protoze jsem viděla filmy a prislo mi to dost zmatené. Kniha ale překvapila a mozna vic nez to. Narozdíl od filmu to dava dohromady smysl a je nejzajímavější ze vsech tři knížek.

knihařka2

Kniha se hezky četla stejně jako předchozí díly ale z celé série se mi líbila nejméně. Čekala jsem nějaký velký závěr ale zdálo se mi jako by autorka nevěděla jak dál a tak prostě knihu rychle ukončila. Nechat něco vybouchnout určitě není řešení. Chtělo by to víc stránek a rozepsat boj Katniss proti Snowovi.
Řešení milostného trojúhelníku mě taky moc nenadchlo. Nejprv to vypadalo jako skutečně složitý problém a najednou šup sem hop tam a máme vítěze.

kraah

Nejlepší díl série. Místy naivní, místy hodně zjednodušený, místy pubertální, ale s fantastickým popisem psychického stavu hlavní hrdinky.

Vesmich

Třetí díl Hadových her, přestože obálka knihy byla zdaleka nejradostnější, je zdaleka nejdepresivnější, apokalyptický a postapokalyptický, místy je to až na hranici snesitelnosti. Zejména má-li člověk rozvinutou emočně vizuální představivost. Filmy jsem neviděla a ani se nechystám, vyprávění je barvité a pestré, takže si všechno snadno představím i bez cizí (filmové) pomoci. Líčení duševních strastí má takové grády, že by to až v jednom spustilo schizofrenii - všechen ten zmar nahoře, dole, uvnitř, venku, nikde žádná jiskra naděje a když, tak natolik nepatrná, že to k uklidnění moc nepřispívá. Peeta mi lezl na nervy tak strašně, že jsem si musela opakovat, že nejsem cílovou čtenářskou skupinou a věčné polibky sem a polibky tam, byly také místy dost otravné. Celkově ze všech tří dílů mi tento přišel čtenářsky nejnáročnější, což neznamená, že by problém byl v rovině porozumění.

ronniejohns
27.12.2017

Třetí díl Hunger Games se od předchozích dvou hodně liší. Jedná se sice o poslední část, které si většinou hodně užívám, zde mě poslední díl moc nebavil.

_Peprmintka_
13.12.2017

Třetí díl nabírá lehce post-apokalyptickou atmosféru, autorka si mě po tom zklamání z druhého dílu docela udobřila. Místy jsem měla problém se začíst a famózní zakončení do nebes vychvalované série bych si představovala trochu jinak, ale jo, tenhle díl mě nadchl skoro stejně, jako první.

Abych zhodnotila celou sérii - rozhodně to nepovažuju za ztrátu času a peníze vyhozené oknem. Bavila jsem se nad očekávání a nebýt té přemrštěné romance, která nemá ani hlavu ani patu, považovala bych tu za jakousi nadvěkovou trilogii, která neurazí ani dospělého.

Jo a mimochodem. Snězte mě, ale...
KEEP CALM AND LOVE PRESIDENT SNOW!

P-man
24.11.2017

Ať si každý říká co chce, Hunger Games patří mezi špičky fantasy a sci-fi, přes skvěle vykreslené postavy až po vražedně realistický dystopický svět. Opravdu se klaním před autorkou, jak něco takového dokázala stvořit.
Nejde vybrat jeden nejlepší díl, protože všechny jsou opravdu skvostné a všechny mají něco do sebe. Opravdu velice doporučuji k přečtení.

-SPOILERY-
Smrt Finnicka byla očekávatelná. Oblíbené postavy jako on prostě nikdy nepřežijí, ale u Prim to možná autorka opravdu trochu přehnala. Byla to zbytečná smrt, opravdu zbytečná. Postrádám její význam.
Někteří kritizují fakt, že nakonec Katniss skončila s Peetou. Naopak mně to přijde jako velice logické, když přihlédnete na myšlenkové pochody Katniss a její city k Hurikánovi. Nějak si nevybavuji jediný okamžik, kdy by řekla, že by ho skutečně milovala. Líbala ho, jen když se obávala o jeho bezpečí. Prostě konečný vztah mezi Katniss, Peetou a Hurikánem byl taktéž očekávatelný. "Nakonec zůstane s tím, bez kterého by nepřežila." Kdyby Peeta zemřel, Katniss by se dříve nebo později zabila. Pokud by zemřel Hurikán, možná by se utápěla v depresích, ale stejně se z nich dostala díky Peetovi.
Chudák Cetkie! Ach bože, mě je tak líto chudinky Cetkie. Hlavně že zachránili Flavia, Octavii a Veniu, ale Cetkie...

Vážně bych si přál, aby Suzanne dopsala nějakou doplňkovou knihu. Panem si o ní vyloženě žádá!

vodopad152
02.11.2017

Kniha mě ze začátku nebavila, potom se to na chvilku zase rozjelo, ale upřímně jsem měla skoro celou knihu chuť ji vyhodit z okna. Ale za posledních 40 stránek to stálo. Autorka má moc pěkné hluboké myšlenky nad kterými jsem se musela zamyslet. Knize dávám 3 hvězdičky jen díky naprosto nejlepšímu konci.

Abia
01.11.2017

Nemůžu říct, že by mě poslední díl vyloženě zklamal, četla jsem stále a chtěla vědět, jak to dopadne. Jenže toho násilí tam na mě už bylo moc a přišlo mi to zbytečné. Až jsem ke konci, když jsem si četla o Prim, přemýšlela o tom, co je autorka za člověka a čím asi žila, když to psala. Díky tomu myslím, že už znovu tuhle sérii číst nebudu.

Petra024
26.10.2017

Úžasný, škoda že to skončilo. Nejlepší díl ze všech.

martinkaLLL
18.10.2017

Nádhera, až mi je líto, že už je konec. Nejraději bych to vše zapomněla a šla si to přečíst znova.

orangerose
08.10.2017

Cela serie byla pekne akcni a bavila mne :)

Rika007
05.10.2017

Celé serie byla super. Určitě jsem ji nečetla naposled.

LadyAlis
21.09.2017

Až na ten konec super závěr série :)

dancadragneel
20.09.2017

Poslední díl rozhodně doporučuji... naproti filmovému zklamání tato kniha obsahuje všechny odpovědi na tolik otázek, které tahle série má. Je pravda, že na díly s arénou tento díl rozhodně nemá, ale zase se tu řeší více psychika hlavní postavy a celá situace Panemu. Rozhodně skvělé zakončení a pokud jste někdo měl to štěstí nevidět film, nedoporučuji vám se na něj dívat, je strašný...

SmallLucia
12.09.2017

Mě to prostě baví, ať už se v mém okolí setkávám s odporem.

vandalindakova
02.09.2017

(Může obsahovat spoilery)
Poslední díl mě bavil o něco méně. 3/4 knihy se pouze natáčejí protiodbojové proklamy a řeší se situace v krajích. Až po příjezdu do kapitolu se děj zase začíná rozjíždět. Z Katniss se nakonec stává dost labilní člověk, což se ani není čemu divit, potom všem, čím si musela projít. Spíš mě překvapilo, že se z toho dokázala vzpamatovat. Je mi líto Prim, ale jsem ráda s kým Katniss nakonec skončila.
Ale na díly s Arénou to prostě nemá. Přesto celou sérii hodnotím velmi kladně.

Nikiny
29.08.2017

Skvělé zakončení, musím říct, že i když jsem nejprve viděla film, konec knihy jsem obrečela. Je mi líto, že tato série skončila (jako u každé dočtené série). Teď se znovu podívám na film a bude mi to líto dvakrát tolik :(. Obdivuji, že autorka nenechala vše skončit dobře... jak to kolikrát bývá... toto je alespoň realistický konec knižní série...

silvara
26.08.2017

Suzanne Collins dokázala v prvních dílech čtenářům představit velmi zajímavý, dystopický svět. V posledním díle se děj přesouvá z arény pryč a z Katniss se stává tvář revoluce, která má postupně zachvátit celý Panem. A právě tady to začíná váznout, protože Katniss není očividně jediná, která netuší, jak se taková revoluce dělá. Netuší to totiž ani autorka a na knížce je to silně znát. Ale i přes určité nedostatky měla Síla vzdoru pár velice dobrých momentů. Jen je škoda, že tak dobře rozjetá série je ukončena tak neadekvátním dílem.

Isew
19.08.2017

Poslední díl. Konec. Už teď je mi smutno, že to nepokračuje. Ale nemělo by jak. Příběh se uzavřel. Pokud někdo tento díl považuje za slabší, tak já ne. Je jiný. Už v něm nejsou Hladové hry, ale hry o budoucnost. Autorka nám Katniss vykreslila do té míry, že se její rozhodování dalo předpokládat, přesto když u popravy vyletěl šíp a trefil tu správnou osobu, vykřikla jsem JO! Celý třetí díl jsem si říkala, že i kdyby povstalci vyhráli, bude to cesta k lepšímu? Nepřichází po jednom tyranovi náhodou tyran další? V minulosti to tak mnohokrát bylo. Někdo může tento díl považovat za příliš upovídaný. Já jsem ráda, že se ozřejmila minulost a pohnutky mnoha zúčastněných. Pak vše dávalo smysl. Skvělá série.

dia.riedl
22.07.2017

-------Může obsahovat spoilery--------
V prvé řadě musím říct, že Katniss nesnáším. Ale ostatní jsem si oblíbila, nejvíc ze všech Haymitche a Peetu. Ach starostlivý pekař Peeta.
První díl byl fajn, bavil mě děj v aréně a i ty rozhovory a tréninky a přípravy a všechno kolem. Jen mi neskutečně lezla na nervy ta Katnissiina nerozhodnost! Bylo mi Peety líto. Na druhou stranu jsou tam i krásné momenty ze strany Katniss, třeba její vzpomínky na otce, domov, Hurikána a lov a potom chvíle s Routou a Peetou v aréně.
Také Cinnovy návrhy šatů. Hlavně ty svatební! (ze druhého dílu, vím)

Druhý díl je pro mě nejlepší, přichází Finick a s ním legrace, Haymitch jde do sebe a navíc se o něm dozvídáme spoustu věcí. Samotná aréna je dokonale vymyšlená a strašně mě bavila! Užívala jsem si nové postavy a to, jak zachraňují Peetu, aniž by to on nebo Katniss věděli. V posledních dvou kapitolách mě ale Katniss tak neskutečně štvala! Říkala jsem si "proboha oni nejsou tvoji nepřátelé!". No chtěla jsem si u toho rvát vlasy. A stejně jí to museli vysvětlit oni...Pro mě rozhodně nejlepší díl, ke kterému se i ráda vrátím. Ke zbylým dvěma ne.

Třetí díl byl pro mě zklamání a nuda. Třináctý kraj mě nějak nenadchnul, pořád se jen točily proklamy...A co mi to udělali se starostlivým pekařem?! A Katniss mi přišla úplně mimo. Její myšlenky byly z cesty a nesnášela jsem jí snad v každé kapitole. Ještě z ní udělali reprodrozda, vzor statisíců lidí a přitom neudělala VŮBEC NIC, všechno za ní udělali ostatní, ona byla jen tvář toho všeho!!
Celkově se kniha táhla, opět přibyly nové postavy, které jsem měla ráda, ale druhá půlka knihy byla hodně zmatená. Revoluce a průnik do kapitolu mi přišly nedotažené. Celou dobu se řešily jen Katnissiiny myšlenky. Navíc byla pořád nadopovaná nebo jí uspávali a když byla při vědomí tak jen fňukala, no prostě opruz. A vážně mě mrzelo, co prevedli s Peetou a Hurikánem, že byl takový chladnokrevný. Konec byl takový uspěchaný, ani nevím, co si mám pořádně myslet. Všichni se v závěru chovali strašně divně a epilog to celé tak usekl a ve mě zůstal ten podezíravý divný pocit. Přijde mi, že do té série to nějak nezapadá.

Ještě musím zmínit některé věci, které mi ovšem zůstanou v paměti. To třeba písně. Mnohem víc se mi líbí ty české verze z knihy, než ty z filmu. Ten text je úchvatný. A právě v epilogu se mě to dotklo nejvíc.
A mrzely mě samozřejmě úmrtí - Routa, Cinna, Finick, Prim i Boggs

Nicméně jsem ráda, že jsem knihy přečetla, jak říkám, ráda se vrátím k druhému dílu, ráda si pustím filmy, ale nestanu se součástí toho šílenství kolem této série a myslím, že ve třinácti by se mi to nelíbilo o nic víc.

Schary
21.07.2017

Dost mě to zklamalo...

Rudla333
07.07.2017

Hunger Games považuju za poměrně povedenou sérii, aspoň co se prvních dvou dílů týče. Tady ale autorka podle mě naprosto vybouchla. Zvraty byly naprosto uměle vykonstruované, postavy se chovaly divně.
A když jsem dočetl, říkal jsem si. "Hm, a to je jako všechno?" Bohužel, mimo arénu šla tahle série rychle dolů.

JosefW
06.07.2017

Stejně jako oba předchozí díly, i zde jsem se nakonec rozhodl pro čtyři hvězdy. Ačkoli druhý díl byl asi nejlepší, mě bavil i závěr trilogie. Osvětlení věcí ve filmu nevyřčených, některé scény úplně jinak, dokonce jsem se občas i výborně zasmál (otázka je, jestli to bylo v těch místech plánované?). Já byl spokojen.

Elea
25.06.2017

Pro mne nejslabší díl trilogie, místy hodně rozvláčný, děj je nadstavovaný opakovanými vzpomínkami, až závěr to trochu zlepšil.

Dáma s hrnstjm
20.06.2017

Děj na mě působil velmi překombinovaně... tak na tom bývají druhé a další série úspěšných seriálů, snaží se zaujmout všemi možnými i nemožnými prostředky. Tady toho bylo také dost, včetně přílišné brutality, která určitě nebyla nezbytná. Škoda.

surynas
18.06.2017

Chystám se celou sérii číst podruhé. Suzanne Collins přišla s něčím novým a úžasným, dnes je těžké napsat dobrou sérii knih aby každý díl čtenáře bavil. A musím říct že každý díl, každá kapitola, každá stránka BOŽE! Prostě jednoduše bez keců: Skvělý, skvělý úžasný.

Lucik100
15.06.2017

Bývají knižní série, ve kterých se každým dalším dílem celý příběh horší. Toto je však naprostý opak.