Skúška ohňom

Skúška ohňom https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51500/skuska-ohnom-51500.jpg 5 5299 548

V Skúške ohňom, druhom románe trilógie, rozvíja Suzanne Collinsová príbeh Katniss Everdeenovej, kladie jej do cesty nové, nebezpečnejšie prekážky... a prekvapuje čitateľov na každom kroku. Katniss a jej priateľ z Dvanásteho obvodu Peeta Mellark napriek nepriazni osudu prežili Hry o život a zvíťazili. Katniss sa vracia k rodine a k svojmu dávnemu priateľovi Galovi, doma však nič nie je také, ako si predstavovala. Gale si udržuje chladný odstup a Peeta sa k nej obrátil chrbtom. Medzi ľuďmi sa navyše šepká o vzbure proti Sídlu, ktorú mohli podnietiť práve oni dvaja s Peetom. Katniss na svoje zdesenie zisťuje, že nevedomky priliala olej do ohňa nespokojnosti, a teraz má strach, že ju nedokáže potlačiť. Najväčšmi ju trápi, že vôbec nemá istotu, či by to mala urobiť. Čím bližšie je Katnissina a Peetova návšteva obvodov, ktorú majú absolvovať v rámci turné víťazov, tým viac je v stávke. Ak sa im nepodarí presvedčiť obyvateľov Panemu, že sú do seba bláznivo zamilovaní, následky budú hrozivé."... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Ikar (SK)

Catching Fire , 2009

Makkulka
10.04.2021 5 z 5

Opravdu skvělá kniha, od začátku do konce napínavé čtení.

Kajuš94
03.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Opět skvělé napsané. Tento díl mám nejradši z filmů.. U knihy to tak úplně není.. Arénu smrti nepředčila, proto o hvězdu min. Nicméně mě strašně bavilo jak Katnis postupně docházelo jak silné jsou její city k Peetovi.. Krása. A film mi po přečtení knihy přijde dost osekaný. Kniha ale opet přečtena za jeden den, takže netřeba slov o kvalitě

dontbullshitme
01.04.2021 4 z 5

Čtení se mi opět moc líbilo, jen dávám o hvězdičku méně za Katniss, která mi občas lezla na nervy, což asi není nejlepší důvod k nižšímu hodnocení, ale vážně mi to vadilo.

*-*Kleny*-*
30.03.2021 5 z 5

Mám husinu, když si pomyslím, že autorka má své arény tak dokonale promyšlené, jako kdyby je snad sama zažila...
Ne opravdu, dokonalost od začátku do konce. Tento díl se mi líbí ze všech nejvíce, protože tady už se objevují ty nejlepší postavy, které nejde nemilovat a taky už si k nim můžete najít nějaký vztah, což v prvním díle úplně nešlo.
Líbí se mi ten koncept partičky, která v aréně vzniká a vlastně všichni tak +- jsou za jedno, i když to na první pohled tak nevypadá.
Je to skvěle napsané, pěkně vyvážené složky popisné, dějové i úvahové. I film je top. Jediná výtka snad, že je to trochu více drsné, takže nic pro milovníky sladkých romantik.
Prostě skvělé, doporučuji.

Zlajda95
21.03.2021 5 z 5

Druhý díl svým způsobem ještě lepší, než ten první. Rozdíly mezi knihou a filmovým zpracováním se zde prohloubily, film má sice větší spád, ztrácí se v něm však motivy hrdinů a některé detaily příběhu jsou zcela pozměněny, vynechány. Výborné pokračování.

(Pozn.: čteno v rámci Čtenářské výzvy 2021 - Kniha do 15. místa v některém žebříčku na Databázi knih, konkrétně 5. místo mezi sci-fi.)

Rhodopis
20.03.2021 4 z 5

Viděla jsem filmy, a proto jsem sáhla po předloze. Opět se mi potvrdilo, že kniha je o moc lepší. Velmi dobře se mi četlo i pokračování a mohla jsem dál prožívat příběh hrdinů krutých her.

misatrix
03.03.2021 5 z 5

Kniha je vice zamerena na Katniss a jeji vnitrni myslenky, nez na samotne hry. Dle meho nazoru byl prvni dil nepatrne lepsi, ale i tak si 5 hvez zaslouzi.

Berulidemknihy
31.01.2021 5 z 5

Wow...první díl mi tolik radosti nepředal, ale ten druhý? Jsem v šoku a nadšená. Zamilovala jsem se do Johanny a do celého ,,tajného” plánu.
Kniha mě šokovala každou stranou. Velmi se těším na trojku!

Zuzka12627
25.01.2021 5 z 5

Druhy díl je také velmi povedený. Je zde vše, co jako čtenář očekávám. Velmi doporučuji k přečtení.

Babu002
15.01.2021 5 z 5

Druhý díl taktéž skvělý.
Prvně jsem viděla film, ale přesto jsem se vrhla na knihu. Bylo fajn vidět drobné změny, co se třeba ve filmu neobjevily nebo se udělaly jinak.
Knihu doporučuji přečíst!

Taufa
07.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Hlavní hrdinka vstoupí do příběhu tak nějak nedobrovolně, což ji odlišuje od jiných příběhů. Jazyk má kniha krásný, čte se sám a detailní ženský popis ať už barev, vůní a pocitů příběh ještě zlepšuje. Poselství a reálnou scénu z budoucnosti s propracovanými detaily hodnotím velice kladně. Hunger Games dávají skvělý čtenářský zážitek ze současnosti (události v Kapitolu) nebo možná i budoucnosti o zbytečnosti války... Hlavní myšlenka je velice silná a přijde mi promyšlená od začátku do konce všech tří knih. U této knihy jsem si uvědomil, jak nelze u filmu zpracovat vše a oprávněně má kniha krásných 90 %! Na to, že jde o druhý díl série, tak příběh nijak nepolevil, je to krásná kniha, DOPORUČUJI!

VeruMalfoy
06.01.2021 5 z 5

Tak tenhle díl byl úžasný, plný akce a napětí! A skončil opravdu zajímavě! Líbilo se mi jiskření mezi oběma možnými páry, i když z filmu vím, kdo si Katniss získá. Také miluji tu pomalu vzrůstající vzpouru, která vede k vyvrcholení! Těším se na poslední díl!

Bethanee
05.01.2021 5 z 5

Moderní George Orwell se sympatickými postavami a hlavní hrdinkou, která nikdy nechtěla být hrdinkou. Originální příběh a dobře se to čte.

Lea_41
01.01.2021 5 z 5

Mohu říct že druhý díl se mi líbil mnohem víc než první. Sakra a co ten konec? Trochu jsem konec předvídala, ale odhadl jsem asi tak 1/1000.

Mášenka31
08.12.2020 5 z 5

Druhý díl pokračuje v depresivním nastavení prvního dílu, bezmocnost se prohlubuje a vyhlášení 75. Hunger Games přidává hezký twist, který dokáže nádherně vykreslit další chybějící části, jak vlastně funguje panemská společnost, a vybrušuje ustálené charaktery hlavních postav.

Líbí se mi, že jsou chvíle, kdy se děj nijak neposouvá kupředu, ale přesto zanechává nějaké emoce. Oceňuji, že v kritických chvílích, kdy dochází k nějakému zvratu, jsou popisy krátké a věcné. Krásně to dokresluje atmosféru právě stanuvší se události.

Lučina7
17.11.2020 4 z 5

Druhý díl nezklamal, už se těším na třetí.

monika0356
17.11.2020 5 z 5

Mám za sebou druhý díl a snad ještě lepší než první, moc mě toto čtení baviii

Anička.pa
05.11.2020 5 z 5

Páni, to byla zase jízda :-) Příběh plný zvratů. Líbilo se mi, že díky čtvrtohrám jsme měli možnost poznat další vítěze hladových her, kteří mi byli velmi sympatičtí, především Finnick. Ten konec? Nevidět film a ještě k tomu čekat takovou dobu na poslední díl, bych se asi zbláznila. To byl jediný okamžik, kdy jsem za shlednutí filmů byla ráda a nemusela žít takovou dobu v tom, co bude dál. Okamžitě se vrhám na třetí díl :-)

MyBookWorld
25.10.2020 5 z 5

Fantazie při čtení knihy jede na plné obrátky. Noví splátci z řad vítězů, každý je originální a něčím zajímavý, nové překážky v aréně. A k tomu všemu milující Peeta a neohrožená Katniss. Katniss, vykašli se konečně na Hurikána ????

Áža707
21.10.2020 3 z 5

Oproti prvnímu dílu mi nevadilo vzpomínání Katniss a přišlo mi, že sem to víc patří než v předchozí části, kde mě to doopravdy rušilo. Tady to pomáhalo řešit nějaké věci v průběhu děje, takže to oceňuji.

Celkový příběh se dobře čte a docela hezky se rozběhne, takže vás to vtáhne do děje naprosto snadno a najednou jste na konci knihy ani nevíte jak.

Hurikán mě strašně štve, nevím proč ale štve a co si mám myslet o Finnickovi, to zatím moc nevím. Co se stalo Cinnovi mě strašně zasáhlo a zajímalo by mě, co se s ním stalo. (Jo a upřímně ve filmu mě to štvalo ještě víc, protože je tam fakt pěknej)

Rozhodnutí Kapitolu mě fakt extrémně naštvalo a o to zajímavější a lepší bylo zjištění na konci.

Samozřejmě jsem si nemohla odpustit ani shlédnutí filmu a platí to samé jako o jedničce, že je to velmi povedený film ???? samozřejmě až na pár detailů, ale nenašla jsem nějaký extrémní věci, co by mi hodně vadily.

Jsem zvědavá na závěr celé série.

⭐ 4/5