Skúška ohňom

Skúška ohňom https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51500/skuska-ohnom-51500.jpg 5 5294 548

V Skúške ohňom, druhom románe trilógie, rozvíja Suzanne Collinsová príbeh Katniss Everdeenovej, kladie jej do cesty nové, nebezpečnejšie prekážky... a prekvapuje čitateľov na každom kroku. Katniss a jej priateľ z Dvanásteho obvodu Peeta Mellark napriek nepriazni osudu prežili Hry o život a zvíťazili. Katniss sa vracia k rodine a k svojmu dávnemu priateľovi Galovi, doma však nič nie je také, ako si predstavovala. Gale si udržuje chladný odstup a Peeta sa k nej obrátil chrbtom. Medzi ľuďmi sa navyše šepká o vzbure proti Sídlu, ktorú mohli podnietiť práve oni dvaja s Peetom. Katniss na svoje zdesenie zisťuje, že nevedomky priliala olej do ohňa nespokojnosti, a teraz má strach, že ju nedokáže potlačiť. Najväčšmi ju trápi, že vôbec nemá istotu, či by to mala urobiť. Čím bližšie je Katnissina a Peetova návšteva obvodov, ktorú majú absolvovať v rámci turné víťazov, tým viac je v stávke. Ak sa im nepodarí presvedčiť obyvateľov Panemu, že sú do seba bláznivo zamilovaní, následky budú hrozivé."... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Ikar (SK)

Catching Fire , 2009

jancapen
16.10.2021 4 z 5

Druhý díl Hunger games měl pro mě pomalejší rozjezd, moc mě nebavilo politikaření a hrátky s prezidentem Snowem. Vše se ale otočilo, když se začaly chystat a následně konat čtvrtohry. Opět mě to hodně vtáhlo do děje a nakonec i celkem překvapilo. Konec byl opravdu hodně otevřený, takže teď už nejde sérii nedočíst.

Lovana
06.10.2021 5 z 5

Druhý díl série Hunger Games mě bavil o něco méně než první díl a Čtvrtohry za mě byla pořádná podpásovka. Ale po návratu do arény mě kniha zase hodně bavila a knihu jsem si velmi užívala. Takže přesto, že první díl se mi líbil o trochu více, tak i tento byl skvělý a určitě to není vycpávka, jak se bohužel někdy u vícedílných sérií stává...

Hodnocení 4,5*/5*

Vendy1993
16.09.2021 4 z 5

Opět skvěle napsané, hezky to odsýpá a musím říct že mě to bavilo víc než jednička. Navíc musím uznat velké plus pro filmaře protože opět až na maličké drobnosti se drželi knihy.

killy
03.09.2021 4 z 5

Druhý díl trilogie je trošku akčnější, záludnější a napínavější... Konec mě ale hrozně zklamal a navíc se sem začíná motat politika... Takže za mě malinko horší než první díl. Kniha ale perfektně odsejpá a rozhodně při čtení nenudí. Navíc trocha té romantiky taky neškodí :)

tatjana1737
20.08.2021 5 z 5

Sérii jsem četla před notnou dobou, stejně jako jsem viděla filmy. Ty se mi zatím nepodařilo osvěžit, ale vybavuji si, že u dvojky pro mě pobyt v aréně měl velký drive (ač v knize zabírá velice málo prostoru) a líbily se mi vedlejší postavy. Tím, že vím, co se v ději bude odehrávat, jsem si vychutnávala, že Katniss to do poslední chvíle netuší, a že lavíruje, kdo je a kdo není spojencem, koho se zbavit. Tohle uvažování o schopnosti vraždit Collinsová vystihla asi nejlépe u prequelu s budoucím prezidentem Snowem, který - pro mě zpětně velmi překvapivě - v sérii nezaujímá tolik místa. A opět musím smutně konstatovat, že byť Hunger games obsahují i milostnou linku, v pocitech hlavní hrdinky jsem se neorientovala, ale to ona také ne...

Ešína
25.07.2021 3 z 5

Pokračování mě už nebavilo tak moc jako první díl ale i tak jsem si čas s touto knihou užila.

roman9276
20.07.2021 5 z 5

Pokračování mě bavilo ještě víc, celkově mi tady postavy přišly víc reálnější, když se každý vítěz psychicky vyrovnával jinak s hrami. Podle mě tohle byla nejlepší aréna, kdy až do poslední chvíle mi Dratkiino tik tak nedocházelo. Propojení s rebely a revolucí bylo skvělý a konec byl hodně nečekanej a poslední věta mě byla hodně šokující, že jsem hned potřeboval další díl. I po několikátém čtení mě to stále baví.

Takyumímčíst
22.06.2021 5 z 5

Kniha by byla přečtená za jeden den, kdybych si ji nechtěla šetřit :D. K filmovému zpracování - za mě druhý díl odpovídá více knížce než předchozí díl, takže super.

Strašně mě to bavilo, bylo super nahlédnout zpětně i do předchozích her, dozvíte se třeba jakým způsobem vlastně vyhrál Haymitch atd. Určitě najdete vývoj hlavních postav a děj bezesporu taky (žádný "vycpávkový" prostřední díl. Asi nemám moc co dodat. Jsem velká HG fanynka.

havranice
29.05.2021 5 z 5

Ale jo, druhý díl byl lepší než první, přišel mi promyšlenější, chytřejší. V rámci žánru YA je to fajn příběh. Opět velmi pohlcující. Líbí se mi láska obou chlapců k hlavní hrdince - je nesmírně nesebestředná, velkorysá.....

VeDny
11.05.2021 5 z 5

Druhý díl neméně skvělý. Dokonce mě bavil i trochu víc, jelikož už to nebyla jediná hrdinka proti celému světu, ale vynořovaly se další zajímavé postavy. A sledovat, jaké osoby vyhrály předchozí ročníky bylo zajímavé, každý zvláštní, každý na to šel jinak. Někomu pomohla náhoda, jiní byli zabijáci. Kapitol najednou ztrácí na té své velkoleposti, objevují se nová tajemství a naděje. I film i knihu jsem pohltila několikrát, neskutečná práce.

andrejci
11.05.2021 5 z 5

Neuvěřitelně čtivý díl. Druhé díly bývají nejslabší, ale tenhle to pravidlo porušil. Byl prostě super. Velké plus je za části co nebyly ve filmu. Tady jich bylo mnohem a víc a užila jsem si je. Za mě teda vedly scény u rybníku a na cestě do Kapitolu. Filmové zpracování mi přišlo celkem táhle a nudné. Jsem ráda, že to knížka můj pohled na druhý díl změnila.
Začátek byl super. Nejvíc jsem si to, ale užila od druhé části. Přehlídka a všechno za mě super. Rozhovory, příprava. Popis šatů byl opět skvělý. Autorka má všechno krásně promyšlené. To co muselo splátci zvládnout bylo super. Podle mě se mnohem zlepšil popis. Hlavně arény. Tu jsem si opravdu užívala.
No a konec. Věděla jsem jak to mám skončit, ale i tak mě to zasáhlo. Nečekala bych, že jsem si ho to tak oblíbila. Nutně potřebuji další díl. Za tenhle díl před autorkou smekám klobouk.

Zruzana
09.05.2021 5 z 5

Za mě nejlepší díl série. Začátek mě však chvilku nebavil. I tak, ale doporučuji.

Lily-fairy
07.05.2021 5 z 5

Ano, možná to má pár nelogičností a scén “deus ex machina”, ale víte co? Mně je to jedno. Pořád má příběh hlubší přesah, zajímavé zvraty a nečernobílé postavy, takže jsem naprosto spokojená.

Skjaninka
02.05.2021 3 z 5

Dovolím si toto druhé pokračovanie zhodnotiť tak, že bolo o chlp lepšie ako jednička.
Nedalo sa odtrhnúť. Aj keď som viac krát mala pocit, že je to nelogické, alebo by si niektorá pasáž zaslúžila obšírnejšie pojatie, privrela som obe oči a hltala dej až do poslednej stránky.

3/5

Fortuna7
02.05.2021 5 z 5

No já byla unešená.
2. dílů sérií se trochu bojím, protože bývají vycpávkové, ale Vražedná pomsta je skvělé pokračování Arény smrti. Musím pochválit originalitu, se kterou autorla vymyslela arénu, protože to je naprostá pecka.
Já tuhle sérii miluju a miluju i filmy. Mohu jen a jen doporučit

KáťaM.
25.04.2021 3 z 5

Rozhodně se nedá říct, že by šlo o vycpávkový díl, jak už to tak u druhých dílů bývá. První se mi ale líbil daleko víc, někdy tady totiž děj plynul tak rychle, až jsem vůbec nestačila vstřebávat, co se vlastně dělo, zvlášť závěr byl takový moc rychlý. Určitě se ale pustím i (v mém případě do poslechu) posledního dílu, chci vědět, jak trilogie dopadne. Druhý díl hodnotím jako lepší průměr.

Tialexa
25.04.2021 5 z 5

Druhy díl byl super. Doporučuji

F-i-n-r-o-d
23.04.2021 1 z 5

Přemýšlím, v čem je vlastně kniha dobrá nebo nadprůměrná. Propracovanost a vykreslení postav? Ne. Originalita a logika děje? Vůbec ne. Propracovanost a popis světa? Představené myšlenky? Vzbuzené emoce? Ne. Ne. NE! V druhé polovině se nedá upřít, že děj odsýpá, ale bylo třeba k tomu zcela vykrást první knihu. Mám pocit, jako bych koukal na hollywoodský trhák. Vše klouže jen tak po povrchu, postrádá hlubší smysl nebo naráží na logické nedorazy. Nebýt zřejmě dobře zvládnutého marketingu a drnkání na náctiletou strunu (byť stejně nepovedeně), kniha by nemohla dosáhnout takové popularity. Z podprůměru ji vytahuje pouze začátek 6. kapitoly. Konec mě nepřesvědčuje, abych tuhle trilogii vůbec dočetl, a nestačí na to, abych hodnotil lépe.

sarekaslukova
12.04.2021 5 z 5

Za mě ještě o chlup lepší než díl předešlý, u toho člověk mohl skončit a děj by byl uzavřený, tady se pokračování ke četbě vybízí.

NoctisSol
11.04.2021 5 z 5

Skvělé pokračování, postavy se suprově mění a akce je tam furt a i dialogy jsou důležité. Líbí se mi, že i jiné postavy zde dostaly své místo na akci a že ještě víc jen zkreslily krutosti Hladových her. Pěkná akce, emoce i vše ostatní se zajímavým koncem.