Síla vzdoru

Síla vzdoru https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71087/bmid_hunger-games-sila-vzdoru-71087.jpg 4 5069 598

Katniss Everdeenová, dívka v plamenech, přežila, ale její domov byl zničen. Hurikán unikl. Katnissina rodina je v bezpečí. Peetu zajal Kapitol. Třináctý kraj skutečně existuje. Vypuklo povstání. Katniss záměrně zachránili z arény krutých a krvavých čtvrtoher a bez jejího vědomí ji už před dlouhou dobou zapojili do revoluce. Třináctý kraj vystupuje ze stínů a plánuje svrhnout Kapitol. Zdá se, že všichni o pečlivě připraveném plánu vědí – s výjimkou Katniss. Úspěch povstání závisí na její ochotě stát se pěšákem, přijmout odpovědnost za nespočetné životy a změnit budoucnost Panemu. Kvůli tomu musí odsunout stranou svoji zlost i nedůvěru. Musí se stát symbolem revoluce – bez ohledu na to, že cena může být hodně vysoká.... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

The Hunger Games: Mockingjay , 2010

Takyumímčíst
22.06.2021 3 z 5

Můj nejméně oblíbený díl. Četla jsem ho strašně dlouho, vůbec mě to nebavilo. Myslím, že kdybych si dnes dala rereeding všech dílů, asi to bude jiné, ale nevím.
Prostě mi tam chyběla ta aréna. 13. kraj mě nezaujal tolik jak by asi měl. Film hodnotím stejně. S koncem jsem spokojená, i když bych kromě epilogu o pár let později, kde nám toho zas tolik neřekli, zjistila, jak to po tom všem v Panemu vypadá. Možná by se hodil nějaký sequel, kdo ví.

bacouch
22.06.2021 3 z 5

Jednička excelentní, dvojka výborná a trojka...mě zklamala. Z psychologického, dobrodružného fantasy románu, plného neotřelých a originálních nápadů se stal normální americký akčňák. A hlavní hrdince jsem nějak přestala rozumět. Škoda.

xafun
06.06.2021 4 z 5

Zajímavý děj, zvláštní konec.

havranice
29.05.2021 5 z 5

Tento díl hodnotím nejvýš. Měl prvky politického thrilleru - to mě bavilo a mělo to přesah. Psychologie postav se prohloubila, jejich postoje k válce a ke strategii "účel světí prostředky" stimulovaly k zamyšlení. S politickým i vztahovým vyústěním příběhu jsem byla spokojena - dávalo to vše smysl. Epilog byl skvělou tečkou za příběhem.

Zruza
21.05.2021 4 z 5

Tento díl mě bavil nejméně. Pořád však silný příběh a dobré zakončení.

andrejci
21.05.2021 5 z 5

Tak poslední díl je za mnou a já musím říct, že to bylo super. Stejně jako předchozí dva díly i tenhle byl hodně čtivý. Sice mi to ze začátku trošku trvalo, ale potom už to bylo super. Tady už bylo hodně věcí, které byly jinak než ve filmu. Co mě u třetího dílu hodně překvapilo byla psychologie postav. Ve filmu tak nevynikla. Největším překvapením pro mě byl Hurikán a Haymitch. Ti byli úplně jiní.
Co tady trošku pokulhávalo byl popis situací. Hry popisovala autorka perfektně. Ale tady se většina děje odehrávala v podzemí a to jí podle mě spíš uškodilo.
Na předchozí dva díly to nemá, ale nebylo to špatné. Hodnotila bych to tak na 4,5 hvězdičky.
Co ještě podotknu jsou obálku. K celé sérii se hodily.

VeDny
11.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Temné jakoby třetí kolo hladových her už se odehrává v dolech a v pošmourném městě, čili pro mě zmizelo kouzlo krásného prostředí lesů. Navíc zmizela má fascinace tím, že hrdinčiny pohyby a pocity sleduje celý jejich svět v přímém přenosu, tajemství se objevovala jedno za druhým a stávala se veřejnými.
Na druhou stranu je svět stejně skvělý jako o prvních dvou knih a napsané to není o nic hůř. Její výběr z dvou chlapáků mě zrovna neohromil, ale finiš dobrý. :)

Lily-fairy
09.05.2021 5 z 5

Možná to nebyl konec podle mých představ, ale konečně kniha, kde se ve válce umírá a má to psychické následky. Boží série, až mě mrzí, že jsem ji přečetla za týden.

mi-nul-o
07.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Moc nevím, co si o tom myslet.. Víc než polovina knihy totální nuda, postavy se různě psychicky hroutí, Katniss skáče podle toho, jak kdo pískne.. Pak se konečně dá trochu do kupy a s pár věrnými se vydá zabít Snowa - cesta zrychlený přehnaný masakr, zbydou vlastně jen ona, Hurikán a Peeta - jak překvapivé, že. A na konci vyjde najevo, že to bylo úplně zbytečné, Kapitol byl dobit a Snow zajat i bez nich. Hmm.
A protože Hurikán vyklidil pole, Katniss zůstane s Peetou, vezmou se, mají dětičky a pohádka dobře dopadla.
Hmm. Nevím, no. Buď je tam jakýsi vyšší podtext nebo si to jen namlouvám, abych byla závěrečným dílem zklamaná o trochu méně. Jak tady kdosi psal - jakoby autorka uměla psát jen prostředí hladových her, podepsala smlouvu na 3 díly, tak se to snažila protáhnout a sezáplatovat, jak to jen šlo.
Škoda.
Ale přimělo mě to přemýšlet a celkově celá série za přečtení rozhodně stála, prostředí hladových her bylo úžasné, takže ano, dám tomu 4*.

RTG
30.04.2021 3 z 5

U prvního a druhého dílu jsem si řekla: bomba.
U tohohle: hm, no a co?
Musím říct, že mě poslední díl celkově dost zklamal a jediná věc, která ho podle mě zachránila od jisté zkázy, byl konec. Ten dostal spád stejně jako předchozí díly, stejně ale myslím, že si knihu znova nepřečtu.

Kajuš94
25.04.2021 3 z 5

(SPOILER) No.. To jsem nečekala.. Tady byl film lepší než kniha a to se mi dlouho nestalo. Děj celkem zdlouhavý a konec zas moc uspěchaný. Čtivé to bylo, některé části až děsivě dobře popsané viz muti v podzemí, ale více hvězdiček si kniha nevyslouzila. Musím však uznat že tady bylo lépe popsané co Katnis zažívá po pádu kapitolu. Ve filmu byla dost necitliva..

Tialexa
24.04.2021 5 z 5

Nejprve jsem viděla film, ale kniha byla lepší i když některé části byly ve filmu lepší. Ale jinak celkově je lepší kniha než film. Rozhodně doporučuji.

Adýsek
17.04.2021 4 z 5

První polovina knihy byla za mě bohužel slabší. Věci, jako třeba Katnissiny psychické problémy, se dost opakovaly. A některé její reakce jsem (zase) nechápala. Ale z omylu, že je tahle kniha slabším článkem celé této skvělé série, mě vyvedla závěrečná část.
Řeknu jenom, že to bylo skvělé, nabité, překvapivé a mělo to spád. (A stojím si za tím, že tam ten epilog má být :-)
Děkuji autorce!

dontbullshitme
12.04.2021 4 z 5

Je to opravdu povedená série, silný příběh, ale z nějakého důvodu je pro mě poslední díl nejslabší, těšila jsem se, až to konečně dočtu, což je škoda, první díl jsem si vážně užívala. :)

NoctisSol
11.04.2021 5 z 5

Skvělé zakončení plné emocí, zvratů a akcí. Všechny postavy se pěkně vybarvily a to, co nakonec udělala Katniss bylo nečekané. Skvělé hraní s emocemi a se psaním, skoro žádné slepé místo a způsob vražd byl až obdivuhodný. Tahle autorka ukázala, že něco v sobě má a já se budu těšit na každou její knihu, protože její styl je vážně osobitý a lehký, ovšem skrývá v sobě víc než se zdá.

Ganie
01.04.2021 4 z 5

Musím říct, že ten konec byl velmi povedený! Kam až jsou lidé schopní zajít, aby dosáhli svého. Své představy "dobra". Jako kdyby mohly jejich činy skutečně být dobré, pokud tím sledují vyšší cíle, kterým věří. Ale stejně jako v životě, záleží na úhlu pohledu a každý se na tutéž situaci bude dívat jinak.

*-*Kleny*-*
30.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Série jako celek bylo velmi silné čtení. Tak jako si u některých postav přeji na chvíli být v jejich kůži a žít kousek jejích příběhu, tady jsem byla pořád ráda, že jsem na té druhé straně knihy, na té ,bezpečné´. Jsem moc ráda, že jsem se donutila si ji přečíst a nezůstat jen u filmů. Opravdu kvalitní kousky, promyšlené, ucelené. DOPORUČUJI.
Chtěla bych vyzdvihnout především, opět skvěle napsané, postavy, které si stále udržují své hodnoty a povahy napříč všemi díly a je zde patrný i nějaký jejich vývoj. Poté také jejich skvělá jména. Neotřelá a každé mi sedlo k postavě.
Tento díl byl však pro mě nejslabší z celé série. To, že nebyl téměř akční, hlavně první polovina, se dalo očekávat, jelikož se seznamujeme s novým prostředím 13. kraje a také válka na Kapitol se nedá naplánovat přes noc. Ovšem poměrně dost věcí, hlavně v druhé části knihy, jsem si podle popisu nedokázala dost dobře představit, zde mi pomáhalo hodně to, že znám film a pak jsem občas i nechápala určité jednání hlavní hrdinky. Nějaké akce mi přišly zbytečné.
Pak mi také vadily Katnissiny dlouhé úvahy, které často brzdily děj a které neustále odůvodňovaly nějaké její rozhodnutí, ačkoli by to kolikrát ani nebylo potřeba. Myslím, že kouzlo prvních dvou knih je hlavně v tom přílišném neuvažování. (V arénách na to nebylo moc času).
A nakonec mi tam chyběla nějaká ta postranní romantická nitka. Do jisté míry ji zde zastupoval Finnick s Annie, ovšem chybělo mi ke konci trochu více rozepsání sbližování se Katniss s Peetou. Celkově jejich navracení do ,normálního života´, zakládání rodiny (zde by se hodily i ty Katnissinyy pocity), bych rozepsala aspoň do kapitoly. Ten epilog byl nějaký krátký po těch všech hrůzách. To mi tam chybí, byť chápu, že autorka z toho nechtěla primárně udělat ,slaďárnu´ v postapokaliptickém světě.

misatrix
06.03.2021 5 z 5

Pribeh plny bolesti, rozhodovani a prijimani jejich nasledku. Pribeh o trvalych jizvach, ktere se nikdy nezahoji. Mnoho lidi je poslednim dilem zklamano, nerozumim proc.

1bublina
05.03.2021 5 z 5

První část knihy mi přišla maličko nudnější a nemohla jsem se začíst. Ale od druhé části už jsem knihu přečetla na jeden zátah. První jsem viděla film a byla jsem mile překvapená, jak věrně se tvůrci filmu drželi knihy. Konec byl napínavý i přesto, že jsem věděla, jak to dopadne. V budoucnu se k triologii určitě vrátím a přečtu znovu.
ČV 2021 - 18. Kniha z prostředí, ve kterém bych se nechtěl(a) ocitnout.

Berulidemknihy
18.02.2021 5 z 5

(SPOILER) Tahle knížka bylo něco jiného a zároveň stejného...nevím jak to pořádně popsat, každopádně miluju to, miluju, miluju a miluju! Nikdy bych neřekla, že mě Hunger games tak nadchnou.
Brečela jsem při smrti Finnicka a Prim. Obdivovala Katniss za to jak se tomu všemu postavila. Nenáviděla Hurikána, že Katniss na konci jen tak opustil. Milovala Haymitche a věřila v Peetovo uzdravení.
Autorka přímo výborně popisuje emoce, že se cítíte, jako byste ten příběh prožívali vy sami.
Jediné co mi vadilo byla odfláknutá romance Peety a Katniss na konci, dalších dvacet stránek, bych klidně dokázala číst o vývoji jejich lásky...Ale tak chápu, že to nebylo to hlavní.
Nemůžu se dočkat až si pustím film!