Síla vzdoru

Síla vzdoru https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71087/bmid_hunger-games-sila-vzdoru-71087.jpg 4 5076 599

Katniss Everdeenová, dívka v plamenech, přežila, ale její domov byl zničen. Hurikán unikl. Katnissina rodina je v bezpečí. Peetu zajal Kapitol. Třináctý kraj skutečně existuje. Vypuklo povstání. Katniss záměrně zachránili z arény krutých a krvavých čtvrtoher a bez jejího vědomí ji už před dlouhou dobou zapojili do revoluce. Třináctý kraj vystupuje ze stínů a plánuje svrhnout Kapitol. Zdá se, že všichni o pečlivě připraveném plánu vědí – s výjimkou Katniss. Úspěch povstání závisí na její ochotě stát se pěšákem, přijmout odpovědnost za nespočetné životy a změnit budoucnost Panemu. Kvůli tomu musí odsunout stranou svoji zlost i nedůvěru. Musí se stát symbolem revoluce – bez ohledu na to, že cena může být hodně vysoká.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Hunger Games: Mockingjay , 2010

Áža707
16.04.2023 3 z 5

Jak možná někteří z vás víte, tak jsem četla první dva díly už před 2.5 lety a z více důvodu jsem poslední díl nedočetla. Jedním z nich byl i spoiler, který jsem dostala a který ve výsledku nebyl úplně přesný.

Najednou jsem dostala chuť tuto sérii konečně dokončit. Takže jsem jedničku shlédla jako film a dvojku si pustila jako audioknihu, abych měla na co navázat. Knihy jsou namluvené Terezou Bebarovou a velmi dobře se poslouchají. Asi jeden z bonusů, proč jsem sérii dočetla.

Ani pořádně nevím, kde přesně začít. Katniss mě neuvěřitelně štvala (i před 2.5 lety, i dnes). Nedokážu říct, zda víc v prvním a nebo třetím díle. Světe div se, začal mě štvát i Hurikán, jakože nikdy jsem mu nijak nefandila, ale vážně po třetím díle, jak může být někdo team Hurikán?

Děj plynul poměrně dobře, akorát nás celou dobu připravuje na epickou, velkou závěrečnou bitvu a ta se na konci vůbec nekoná. Takže za mě velké zklamání. Do toho musím přidat ty části, kdy byla Katniss bez sebe, které mohly být s ledovým klidem psaný z jiného pohledu. A pokud tohle všechno nebylo dostatečné zklamání, tak ten konec byl pro mě peklo. I bych byla schopná uznat, proč Katniss skončila s tím a kým skončila. Jen nechápu, proč ji autorka musela cpát takový násilný happening u kterého porušila vše, za čím si naše hrdinka stála předchozí dvě knihy.

Můj upřímný názor je, že se v této knize nemusela autorka bát někoho z "oblíbenců" zabít klidně i Katniss (promiň, holka!). Naopak mohla udržet na živu jiné postavy, které bohužel zemřeli. Bohužel musím přiznat, že moje oblíbené postavy jsou právě ty vedlejší jako je Prim, Finnick a Boggs a rozhodně bych ocenila, aby měly více prostoru.

Tak nějak bych řekla, že se můj názor výrazně nezměnil, je to jedna z mála knižních sérii u kterých jsou za mě lepší filmy. Knižní adaptace se rozhodně nestane mou oblíbenou a myslím, že v budoucnu ji vyhledávat nebudu. A už jsem říkala několikrát a stojím si za tím nadále, že série Divergence je mnohem a mnohem lepší.

Chtěla bych se omluvit všem fanouškům, kteří vyzdvihují Hunger Games, ale opravdu to není můj šálek čaje. Myslím si, že tohle může bavit mladší čtenáře, kteří s dystopickým žánrem teprve začínají.

3/5

Profesorskey
10.03.2023 4 z 5

Trilogii jsem přečetl jedním dechem a musím uznat, že už dlouho se mi nečetlo něco tak hezky. Není to těžká literatura. Je napsaná líbivým, úsečným a stručným jazykem, který se lehce překlání do představ a jsem moc rád, že třetí díl není výjimkou. Myslím, že není co dodat. Pokud se vám líbily první dva díly, tento nezklame. P.S. Jsem tu sám, kdo si myslí, že se zfilmování této knihy opravdu povedlo?

ElikaS
21.02.2023 5 z 5

Parádní zakončení celé série! Na začátku jsem byla trošku v rozpacích z názorů a váhání Katniss, přišlo mi to trochu nesmyslné. Ještě bych chápala, jestli váhá nad tím, zda pomoci 13. kraji, ale to že přemýšlí, jestli celé povstání má smysl, to mi přišlo scestné. Ale budiž bylo jí 19, takže to mohla tak vnímat.
Obecně jsem romantička a mám ráda, když je v knížkách romantická linka a skončí happyendem. Ten by pro mě po přečtení prvních dvou dílů představovala Katniss s Hurikánem. Ovšem při čtení třetího dílu jsem si říkala, že by (snad poprvé) vůbec nevadilo, kdyby neskončila ani s jedním z nich. Všichni - Hurikán, Peeta i Katniss - měli své zkušenosti a každý z nich byl poznamenaný nějak jinak. A přišlo mi, že se v knížce všichni odcizují a dávalo mi to smysl. Takže by mi vůbec nevadilo, kdyby k sobě už cestu nenašli.
Mimochodem četla jsem hodně recenzí, kde čtenářům vadilo, jak se Hurikán proměnil, že hodně "radikalizoval" a autorka z něj udělala vlastně člověka bez soucitu. Já to takhle nevidím a přišlo mi jeho jednání i úvahy naprosto pochopitelné a možná i ze všech tří hlavních postav nejbližší. Potom, co si prožil a musel sledoval, jak mu Kapitolané ničí domov, zabijí blízké a berou vše důležité. Naprosto chápu, že je nenáviděl a neměl problém s extrémními řešeními. Za mě tohle jednání dávalo smysl a nepřišlo mi nijak na sílu.
Konec byl dojemný a bylo mi hrozně líto některých postav. Mohlo se zdát, že oběť některých významných postav, byla zbytečná. A že by se cíl podařil i bez toho, ale podle mě to k válce patří. Nevíte, jak to dopadne a jestli jste si to mohli odpustit nebo ne. Naopak to, že se někteří "zbytečně" obětovali, příběhu dodalo na reálnosti a na emocích.
Celá série pro mě byla obrovským překvapením, protože se nejednalo o klasickou young adult romantiku, ale celý příběh byl poměrně drsný a komplexní.
Celá série je fantasticky namluvena Terezou Bebarovou, která předvádí opravdu excelentní výkon.

Chytuš
12.01.2023 5 z 5

UCHOKNIHA. Ano, takhle vypadá opravdu parádní čtenářský zážitek. Nechybí nic (emoce, zajímavý dystopický svět, láska, boj o přežití, kritika mediálního pozlátka, parádní zvraty...). Kdysi dávno, když jsem viděla celou sérii zfilmovanou, horovala jsem hlavně pro první díl. Po přečtení (pardon - poslechu knížky - mimochodem naprosto EXCELENTNĚ namluvené Terezou Bebarovou) musím uznat, že poslední díl byl prostě nejlepší. Ale pozor - nemohl by být nejlepší, nebýt prvních dvou, kterými nás autorka postupně seznamuje s celým fungováním Panemu. A dělá to mazaně - vytáhne dost vysokou kartu hned na začátku a dalším vyprávěním navyšuje a navyšuje - až zjistíte, že jste Katniss a její cestě zcela propadli. Celou sérii doporučuji na vlastní nebezpečí - možná stejně jako já zjistíte, že je silně návyková a po dočtení budete mít mírné abstinenční příznaky. Ještě že máme prequel - Baladu o ptácích a hadech, na kterou se v rámci zmírnění abstinenčních příznaků hned vrhám...

Adrim
28.12.2022 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Naprosto dokonalá trilogie. Osobně se mi velmi líbila a všem ji vřele doporučuji :-).

Vlci.Sestra
16.12.2022 5 z 5

Poslední díl je úplně jiný než předchozí dva, ale zároveň si myslím, že je nejlepší. Při čtení jsem si uvědomila spoustu věcí a překvapila mě krutost světa, protože Suzanne Collins nepíše válku a pokusy o sesazení vlády jako: „Joo, bude válka po ní se všechno obrátí k lepšímu. Všechny ty lidské životy jsou nepodstatné. Hlavní je, že já jako hlavní hrdinka přežiju a můj boyfriend taky.“, ale popisuje to docela dost realisticky. Bála jsem se s hlavními hrdiny a někdy mi nad jejich osudy i ukápla slza.

HockeyGirl
04.12.2022 4 z 5

Poslední díl trilogie Hunger Games a jako u předchozích dílů to bylo super čtení. Jsem ráda, že jsou tyto díly všechny zfilmované, takže jsem mohla vždy porovnat knížku s filmem. V něčem jsou samozřejmě filmy jiné, v knížkách je něco více nebo trošku jinak popsané, ale to hlavní se neliší. Za mne super trilogie, nenudila jsem se a jsem ráda, že jsem se ke čtení konečně dokopala. Konec jsem už dočetla během jednoho večera.

jes09
10.11.2022 5 z 5

Za mě skvělé završení série, dokonce mě to až překvapilo.

KnihoSny
08.11.2022 5 z 5

poslední díl už tak nepřevažuje ale i tak za mě super doporučuji:* Katniss je proste srdcovka:*

Vixiene
08.09.2022 5 z 5

Konečně jsem se pustila do posledního dílu tohoto knižního skvostu a dočetla tím celou sérii. Jedním slovem - zbožňuju! :-D Ikdyž mě Katniss občas rozčilovala, tak mi to už neubíralo na tom, že jsem si děj užívala, byť závěr mi přišel celkem napěchovaný akcí, jakoby se autorka rozhodla dohánět co nejvíc toho jde na posledních pár stránkách.

Za sebe doporučuji celou sérii a snad se brzy vrhnu na Baladu o ptácích a hadech, teď se na ni těším ještě víc :-)

Kakho-Oto
12.08.2022 4 z 5

(SPOILER) Není to tak zábavné jako předchozí dva díly, ale i tak se jedná o čtivou záležitost. Jsem rád, že trilogie skončila vítězstvím rebelů, smrtí diktátora Snowa i Coinové, která by se nejspíše stala dalším zlým diktátorem, a nadějí pro lidstvo do budoucnosti. Na druhé straně bych řekl, že z dvojice Finnick Odair a Primrose Everdeenová měl někdo přežít. Autorka tak dala najevo, že boj dobra se zlem byl nanejvýše těžký. Nechápu stesky některých, že si Katniss vybrala Peetu, nikoliv Hurikána. V knize je srozumitelným způsobem vysvětleno, proč tak učinila. Navíc Peeta patří jednoznačně ke kladným postavám, na rozdíl od Katniss nechtěl poslední ročník Hladových her (tentokrát s kapitolskými dětmi), byť ve skutečnosti tyto hry nechtěla ani Katniss, jak se vzápětí ukázalo při popravě Snowa, kdy místo něho zastřelila Coinovou.

DreamerX9
11.08.2022 4 z 5

Tenhle díl jsem četla uz před nějakou dobou, když jsem chtěla vědět jak to celé dopadne ještě než vůbec tenhle díl byl v kinech.
Návrat byl stejně napínavý, čtivý jako tenkrát.
Jedná z nejlepších sérii a rozhodně lepší knihy než film už jen kvůli spoustě věcem Které ve filmu nebyli :)

ronnies.library
27.07.2022 5 z 5

opět si pokládám tu stejnou otázku…proč jsem tak dlouho čekala?! já to miluju. tak originální a úžasný a panebože. ve mně se tak strašně míchaly všechny pocity. když vezmu teď romantickou linku…to bylo Peeta pak Gale pak zase single Katniss pak zase Gale a pořád dokola. no nedokázala jsem odhadnout kdo s kým a jak až do konce. můj nejvíc fav díl je dvojka, což je docela výjimka, protože druhé díly bývají vycpávky. všechny ty nástrahy a arény. já se vždycky těšila na arénu, nejlepší část. jo a Haymitch a Cetkie jsou největši soulmates. ve trojce jsem trnula celou dobu čtení strachem, co bude dál a opravdu oprávněně. jsem bulela jak želva celou trojku. vůbec mi nedocházely náznaky, než to bylo teda opravdu řečeno. jsem při čtení zároveň koukala i na filmy a musím říct, že jako doplněk ke knihám to byl luxus. já to fakt strašně miluju a šíleně se těším na Baladu o ptácích a hadech i jako filmové zpracování. no jinak konec trojky jsem absolutně nepobrala.

kačuleee29
05.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Oficiálně jsem fanoušek Hunger games :D! Je to úžasně napsané a vymyšlené. U tohoto posledního dílu jsem se trochu bála, protože se hlavní postavy neocitnou znovu v aréně. Autorka si ale dobře poradila :). Příběh se tentokrát vyvíjel smutně, bylo mi líto všech, kteří museli zemřít. Pořád to ale bylo (samozřejmě) super a moc jsem si knihu užila. Třináctý kraj byl moc zajímavý. Jsem moc ráda za ten konec :). Chci se i podívat na filmové zpracování, jsem na něj zvědavá. A taky se těším na Baladu o ptácích a hadech, moc jsem nebloumala, o co tam půjde, tak to pro mě bude překvapení :).

“Ze všech dobrodružných románů, které jsem kdy četl, Hunger games mají nejblíže k dokonalosti.” ~ Rick Riordan

MonaLisa42
22.06.2022 3 z 5

V minulém díle jsem se tolikrát nasmála, ale teď se mi chce brečet.
Knihu jsem přečetla jedním dechem a toužila jsem zjistit, jak to nakonec celé skončí. Nelituji času stráveného při čtení, ale je mi smutno toho, jak se děj vyvíjel a kolik hrdinů muselo zemřít. Děj byl nevyzpytatelný, což mě těší.
Rozhodně se ráda podívám na filmové zpracování. Děkuji!!!

Anushka1
09.06.2022 4 z 5

Ač se může zdát, že poslední díl není o žádných hrách, opak je pravdou. Všichni jsou součástí nějaké hry. A je jedno zda v aréně nebo na pozadích politických tahanic. Přesně do takové situace se dostává Katniss potom, co zničila arénu a vzbouřenci ji odvezli do Třináctého kraje. Pro dobro svých nejbližších souhlasí, že se stane tváří revoluce, reprodrozdem. Katniss má v hlavě pouze jednu myšlenku a to zabít prezidenta Snowa. Ovšem v průběhu povstání zjišťuje, že nepřátelé se můžou nacházet mnohem blíže než v Kapitolu. Přežije Peeta mučení, kterému je vystaven? Skončí Katniss nakonec s ním nebo dá přednost horkokrevnému Hurikánovi? A osvobodí se Panem od hrůzovlády Kapitolu a prezidenta Snowa? A za jakou cenu?

Závěrem trilogie se hodně prolíná politika, ačkoliv akce taky nechybí. Osudy všech postav se postupně uzavírají a vy můžete knížku po poslední stránce zavřít s pocitem, že takhle to asi mělo skončit. Jsem ráda, že jsem se konečně dostala k přečtení i této známé knižní série a ačkoliv asi nejsem úplně cílová skupina, tak mě příběh celkově bavil. Ač místy byl dost předvídatelný a způsob psaní byl také přizpůsoben spíše mladším čtenářům. Určitě může doporučit. Nudit se nebudete.

BlueTer
07.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Jak už jsem psala u předchozího dílů, nedokážu tuto knihu posoudit objektivně, protože ji miluju. Třetí díl je solidní zakončení už tak skvělé série. Katniss tady svádí svou poslední bitvu, z Peety je troska (pak už ne) a dojak v podobě Prim a Finnicka. Dej svižně ubývá a nic knize nechybí ani trochu romantiky, napětí ani humor. Všechny postavy jsem si zamilovala a s koncem jsem velice spokojená. Katniss si ani nikoho jiného nemohla vybrat a i když je konec happyend pořád na mě působil velice depresivní, protože i kdyby se všichni snažili sebevíc, už nikdy nebudou stejní. Po přečtení knih si tím ještě více cením filmů které jsou dokonalé. Hunger games mě prostě nikdy neomrzí, ať už v jakékoliv podobě.

Haloon
15.05.2022 5 z 5

Tak tedy za mě má trilogie vzestupnou tendenci. Právě v tomto díle jsem nejsnáze věřil postavám a tomu, kam se skrze bolest a soužení dostali ve svém přesvědčení. Věřil jsem tomu a pochopil, proč se už knižní Hunger Games stalo světovým fenoménem.

_Žanet_
06.05.2022 4 z 5

Poslední díl z celé trilogie mě bavil, ale zároveň mi připadal nejslabší. Kdybych mu nadělila plný počet hvězdiček, nebylo by to vůči předchozím dvěma dílům spravedlivé.
Nikdy jsem nebyla typ, kterého by příliš bavila politika a politická témata a bohužel mi přišlo, že v tomto díl se to netočilo kolem ničeho jiného, než kolem politického pletichaření. Trošku mi chybělo napětí, které jsem zažívala u čtení prvních dvou dílů, které jsem hltala jedním dechem.
Z celé knihy byla nejlepší první část, bavila mě víceméně i ta druhá, ale jakmile se Katniss s jejím týmem dostali do města, spád děje na mě najednou působil uspěchaně a trochu odfláknutě. Ve filmech to tak nepůsobí, jelikož jsou to filmy, ale myslím si, že autorka knihy si na poslední části mohla dát více záležet. Nicméně, velice mě zaujalo, jak surový byl popis toho, čím si po psychické stránce procházela teprve sedmnáctiletá hrdinka a jelikož jsem milovnicí této série, i přes negativnější hodnocení posledního dílu, si ji někdy nejspíš přečtu ještě jednou.

Hanncha
06.05.2022 4 z 5

Pamatuju si, jak jsem si nechtěla knihy kvůli filmům přečíst, ale dobře, že jsem tak učinila. Pro mě bylo velmi atraktivní, že vše bylo vyprávěno z pohledu Katniss.