Síla vzdoru

Síla vzdoru https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71087/bmid_hunger-games-sila-vzdoru-71087.jpg 4 5055 596

Katniss Everdeenová, dívka v plamenech, přežila, ale její domov byl zničen. Hurikán unikl. Katnissina rodina je v bezpečí. Peetu zajal Kapitol. Třináctý kraj skutečně existuje. Vypuklo povstání. Katniss záměrně zachránili z arény krutých a krvavých čtvrtoher a bez jejího vědomí ji už před dlouhou dobou zapojili do revoluce. Třináctý kraj vystupuje ze stínů a plánuje svrhnout Kapitol. Zdá se, že všichni o pečlivě připraveném plánu vědí – s výjimkou Katniss. Úspěch povstání závisí na její ochotě stát se pěšákem, přijmout odpovědnost za nespočetné životy a změnit budoucnost Panemu. Kvůli tomu musí odsunout stranou svoji zlost i nedůvěru. Musí se stát symbolem revoluce – bez ohledu na to, že cena může být hodně vysoká.... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

The Hunger Games: Mockingjay , 2010

Bookworm345
Bookworm345
24.03.2024 3 z 5

A takhle, dámy a pánové chcípá dokonalý potenciál na epické zakončení dystopické trilogie.
Doslova první dvě třetiny se děje úplný kulový. Potom následujou celkem napínavé části, to uznávám. Ale tomuhle chybí pořádné vyvrcholení(a já miluju epický bitvy), takže mě to zklamalo.
Já nevím, já prostě nemám ráda žádnou z postav. Tady nikdo nemá pořádný charakter a osobnost.
A totálně zbytečných smrtí je tady hafoo.....už to budí dojem, že se jich autorka jenom prostě chtěla zbavit.
Chápu, že to má asi bejt myšleno tak, že ve válce umírají lidi a může natáhnout bačkory kdokoliv, kdykoliv a kdekoliv. Tak to chápu já. Ale teď už nejsme v aréně, jako v aréně, takže asi zbytečnost.
Jinak celý svět a systém je dobře napsaný a dost zaujímavý. I Katnissina doslova v prdeli psychika stojí za zmínku. Tady to působí reálně a uvěřitelně.
..............................
Celkově: Hunger Games stojí za přečtení. První dva díly jsou skvělé. Tenhle už tolik ne.

SáraR.
SáraR.
10.03.2024 4 z 5

Tak na to, že mě kniha na začátku moc nebavila, chyběla mi tam ta akce Hladových her, konec všechno vynahradil. Rozhodně jsem nečekala, že to dopadne takhle, až mrazivě reálně. Líbilo se mi, jak se tento díl hodně točil kolem Katnissiny psychiky, to tomu dodávalo uvěřitelnost.

risha03
risha03
25.02.2024 3 z 5

Nejslabší díl série. Zatímco první dva se četli jedním dechem, zde jsem se docela i nutil číst. Ono reálně je zde minimum děje, Katniss je otravná. Pár světlých chvil to má, jak jsem již psal dříve, je to skvěla antiutopie pro teenagery, která mě baví i v dospělosti. Moment kdy nová vláda má úspořádat nové hladové hry je prostě parádní a obdobné světlé chvíle zachraňují celou knihu od špatného hodnocení. Takhle za mě průměr.

Michelle13
Michelle13
21.02.2024 3 z 5

Musím říct, že tento díl se mi líbil z celé série asi nejmíň. Přišlo mi, že z hlavní hrdinky chtějí udělat nemocnou holku, která furt brečí, trpí na úzkosti a deprese. Měla jsem z toho pocit, že ji nutí do něčeho co ona nechce, ale stejně šla a udělala to, protože neměla na výběr. Popravdě mě to tak nebavilo jako první dva díly a taky trvalo déle než jsem tu knihu dočetla. Už od začátku jsem měla problém, abych knihu dočetla, v tomto díle mi Katniss opravdu lezla na nervy, všem se když tak omlouvám, ale tento díl je nejslabší z celé série.

Zuzka_Zuu
Zuzka_Zuu
01.02.2024 5 z 5

Nádherné zakončení série i když o něco málo slabší než předešlé díly. Válka, vyvrcholení a nevyhnutelné oběti. Katnissiny myšlenky dávaly opět větší smysl k tomu proč co dělala a jak se chovala. Stojí za přečtení.

lištička123
lištička123
26.01.2024 4 z 5

Malinko slabší díl, nicméně výborné zakončení.

Mala-liska
Mala-liska
03.12.2023 5 z 5

Krásné zakončení trilogie, kniha jako všechny ostatní byla čtivá a mistrně psaná

Ristridin
Ristridin
30.11.2023 5 z 5

Tak třetí díl je u mě sice nejslabší a dal bych spíš 4/5, ale za ten závěr si to zaslouží nakonec plný počet. Mrazivé ukončení celé série.
Popis a průběh války mi přišel trochu příliš rychlý a zde je asi dobře, že filmově vznikly dva díly, které dokázaly ukázat válku s Kapitolem i o něco detailněji v jiných krajích (takže za mě plus filmů oproti předloze, která byla stručnější). Stejně tak z pohledu emocí, Katniss už v knize působí příliš vyprahle, což je nakonec ale pochopitelné.
V závěru v epilogu už jí vlastně žádné pocity nezbyly a jede spíš na automatiku jako stroj.
Nutno dodat, že u žádné postavy si nemůžete být jistí, že vše přežije, smrt střídá smrt. Ukončení skvělé a vlastně by mě zajímalo, zda si vítězná strana nakonec pomohla. Vedlo to všechno ke zlepšení nebo se jen přerozdělila moc mezi jiné osoby, které umně schovávají vlastní ambice? Těžko nastartovat něco po takové dlouhodobé tyranii.

Nathally
Nathally
06.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Celá tato série mě moc bavilo, jen mě neskutečně štval Peeta, i když vím, že ho Kapitol mučil, ale i tak ho to neomlouvá. Celkově bych byla asi raději, kdyby Katniss skončila s Hurinákem. Obrovský šok byl u Prim.

mila2411
mila2411
31.10.2023 4 z 5

Tak jako ANO, první a druhý díl bavil určitě více. Děj se hodně posunul: válka, chudák Katniss musí hodně rychle dospět a přijmout spousty vážných rozhodnutí. Pořád velmi nadprůměrné vyprávění, možná by to šlo odvyprávět trošku rychleji... jako rozloučení více než důstojné, celá série se povedla.

m2056
m2056
01.09.2023 5 z 5

Třetí díl bohužel poslední nečekal jsem takový závěr aspoň je to zajímavé až do konce. Čte se vážně dobře.

puczmeloun
puczmeloun
29.07.2023 4 z 5

CITACE: "Kolektivní vědomí má ale obvykle krátkou paměť. Jsme vrtkavé pošetilé bytosti s výjimečným darem ničit samy sebe."

...válka, vojenská a lidská dilemata, dystopie a vývoj lidstva pohledem spisovatelky. A ona zmíněná válka (spolu s přímou "hladovo-herní" akcí), která je v celé knize jen málo, slouží jako pozadí rozhodování o tom, kdy je možné obětovat lidské životy, jak vybírat mezi dvěma špatnými možnostmi, jak osobní cíle ustupují obecnému "blahu", jak jednotlivé osobnosti rozhodují v celkovém dění posouvané mnoha nebo jaké detaily rozhodují posun dějin. Celý příběh sice přímo navazuje na předchozí dva díly, ještě víc než předtím je to ale celé možné brát jako metafora toho, jak šílené lidstvo může být. Ona "individuální" dystopie hladových her a skupinová čtvrtoher se tady mění v chaos občanské války a řadu hutného psychologického pesimismu. A i optimističtěji laděné zakončení se mu nevyhýbá...

18LenkA12
18LenkA12
10.07.2023 4 z 5

Třetí díl série, začíná přesně tam kde skončil díl předchozí. Hlavní hrdinka opět popisuje spoustu situacích z předešlých dílů. Nějaké detaily případně vysvětlení chování damych postav je k závěru dobře vysvětleno a ve srovnání s filmem rozhodne lepší. Ač nějaké detaily byly překvapivé, stále je pro mě lepší filmové zpracování než knižní předloha.

stelka_knihomol
stelka_knihomol
21.05.2023 5 z 5

Všichni povinně přečíst

Kate3003
Kate3003
15.05.2023 4 z 5

I když je knižní příběh skvělý, bude to pro mě asi jeden z mála příběhů kdy mám o něco raději filmové zpracování, protože dokázalo lépe ukázat určité části příběhu které se netýkají přímo Katniss a hlavně mnohem lépe zvládlo ukázat emoce.
Né, že by knižní předloha nevzbuzovala žádné emoce, ale z pohledu Katniss občas máte pocit, že některé scény postrádají tu správnou jiskru, která by zažehla požár. Katniss je skvělá hrdinka pro tento příběh, protože u hladových her nechcete mít hrdinku, která by byla veselá a naprosto superdokonalá jako většina YA hrdinek, ale sázka na ní jako na hlavního vypravěče v určitých okamžicích nebyla úplně to pravé ořechové.
Chyběli mi tam takové ty scény za oponou, které jsou v knize jen naznačeny, ale do filmu jsou skvěle zasazeny. No a celé to završil konec, který prostě není úplně šťastně podaný a trošku zazdil celý příběh. Naštěstí je celý svět a námět tak dobře vymyšlený, že udrží pozornost i přes to jak špatná vypravěčka vlastně Katniss je.

scarletblue
scarletblue
14.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Poprvé na mě doléhá poslední díl v takové síle. Třesu se strachy a zlobou spolu s Katniss. Pláču a jsem zmatená s Peetou. Nenávidím s Johannou. Pohrdám vším a každým s Enobarií. Blázním jako Annie. Mozek mi šrotuje na plné obrátky jako Diodovi a nakenec jsem závislá jako Haymitch. Neuvěřitelné, že zbylo pouhých sedm splátců, kteří mohli vyprávět příběhy 75 vítězů, 75 let plné krve a nenávisti. Tuhne mi krev v žilách nad Priminou smrtí, zbytečnou a nepochopitelnou. Je jedno kolikrát tuto sérii přečtu a shlédnu v televizi. Vždycky mě naprosto rozdrtí.

Na tomhle díle mi vadila jediná věc. To jak Katniss vzdala snahu zachránit Peetu. Nebylo to od ní fér. On by za ni bojoval jak správně upozornil Haymitch. Epilog je katastrofa. Vyzněl jako by k dětem neměla žádný vztah, jako by je měla pouze kvůli Peetovi. A vlastně jako by z ní zbyla jen prázdná schránka, která nic necítí. Pouze hledá oporu v Peetovi a za odměnu mu dává rodinu, po které touží. Nevím, nějak mě to odrovnalo.

Vjeerus
Vjeerus
27.04.2023 3 z 5

Myslím, že třetí díl Hunger Games je krásná ukázka toho, jak lze zabít dokonalý potenciál knihy. Příběh sám o sobě není vůbec špatný a myšlenka s vytvořeným světem je ještě lepší, ale...
Celý můj pocit závisí na hlavní hrdince. A s tou mám komplikovaný vztah. Jako postava je dokonalá. Hodně moc narušená dívka na prahu dospělosti, s mnoha traumaty, které prostě formují její chování. Dále, i když to není přímo řečeno, domnívám se, že trpí aspergerem. A tím zjištěním se mi spousta věcí vysvětlila.
Ale s tím, co dostala hlavní hrdinka do vínku, je pak opravdu špatná vypravěčka příběhu. Nebo spíš rozhodnutí autorky postavit do role jediného vypravěče osobu, která neumí vyjadřovat a projevovat emoce. Spousta částí, které měli vyjádřit smutek, zoufalství nebo radost jsou pak jen odstavec v příběhu bez emočního zabarvení, ticho a přemýšlení o nesmrtelnosti chrousta, nebo neustálým křičení jména do ochraptění.
Takže bohužel se pro mě příběh stává průměrným, kdy si raději pustím film, který mi dá náhled i na jiné postavy co dělají, jak přemýšlí apod. Největší mínus je prostě závěr, kdy se hlavní hrdinka ponořila do tak moc depresivního stavu, že nevnímala nic a nebyla nám schopna předat cokoliv jiného než apatii a letargii. Jak moc by bylo fajn využít stránky epilogu (ne, ten fakt neměl být napsán) na vyjasnění toho bordelu, který nastal po smrti vůdců, například očima Cressidy nebo Haymitche.
Posloucháno jako audiokniha, kdy paní Bebarová opravdu dělala co mohla, aby dostala do příběhu co nejvíce emocí. Myslím, že namluvené to bylo opravdu perfektně.

Áža707
Áža707
16.04.2023 3 z 5

Jak možná někteří z vás víte, tak jsem četla první dva díly už před 2.5 lety a z více důvodu jsem poslední díl nedočetla. Jedním z nich byl i spoiler, který jsem dostala a který ve výsledku nebyl úplně přesný.

Najednou jsem dostala chuť tuto sérii konečně dokončit. Takže jsem jedničku shlédla jako film a dvojku si pustila jako audioknihu, abych měla na co navázat. Knihy jsou namluvené Terezou Bebarovou a velmi dobře se poslouchají. Asi jeden z bonusů, proč jsem sérii dočetla.

Ani pořádně nevím, kde přesně začít. Katniss mě neuvěřitelně štvala (i před 2.5 lety, i dnes). Nedokážu říct, zda víc v prvním a nebo třetím díle. Světe div se, začal mě štvát i Hurikán, jakože nikdy jsem mu nijak nefandila, ale vážně po třetím díle, jak může být někdo team Hurikán?

Děj plynul poměrně dobře, akorát nás celou dobu připravuje na epickou, velkou závěrečnou bitvu a ta se na konci vůbec nekoná. Takže za mě velké zklamání. Do toho musím přidat ty části, kdy byla Katniss bez sebe, které mohly být s ledovým klidem psaný z jiného pohledu. A pokud tohle všechno nebylo dostatečné zklamání, tak ten konec byl pro mě peklo. I bych byla schopná uznat, proč Katniss skončila s tím a kým skončila. Jen nechápu, proč ji autorka musela cpát takový násilný happening u kterého porušila vše, za čím si naše hrdinka stála předchozí dvě knihy.

Můj upřímný názor je, že se v této knize nemusela autorka bát někoho z "oblíbenců" zabít klidně i Katniss (promiň, holka!). Naopak mohla udržet na živu jiné postavy, které bohužel zemřeli. Bohužel musím přiznat, že moje oblíbené postavy jsou právě ty vedlejší jako je Prim, Finnick a Boggs a rozhodně bych ocenila, aby měly více prostoru.

Tak nějak bych řekla, že se můj názor výrazně nezměnil, je to jedna z mála knižních sérii u kterých jsou za mě lepší filmy. Knižní adaptace se rozhodně nestane mou oblíbenou a myslím, že v budoucnu ji vyhledávat nebudu. A už jsem říkala několikrát a stojím si za tím nadále, že série Divergence je mnohem a mnohem lepší.

Chtěla bych se omluvit všem fanouškům, kteří vyzdvihují Hunger Games, ale opravdu to není můj šálek čaje. Myslím si, že tohle může bavit mladší čtenáře, kteří s dystopickým žánrem teprve začínají.

3/5

Profesorskey
Profesorskey
10.03.2023 4 z 5

Trilogii jsem přečetl jedním dechem a musím uznat, že už dlouho se mi nečetlo něco tak hezky. Není to těžká literatura. Je napsaná líbivým, úsečným a stručným jazykem, který se lehce překlání do představ a jsem moc rád, že třetí díl není výjimkou. Myslím, že není co dodat. Pokud se vám líbily první dva díly, tento nezklame. P.S. Jsem tu sám, kdo si myslí, že se zfilmování této knihy opravdu povedlo?

ElikaS
ElikaS
21.02.2023 5 z 5

Parádní zakončení celé série! Na začátku jsem byla trošku v rozpacích z názorů a váhání Katniss, přišlo mi to trochu nesmyslné. Ještě bych chápala, jestli váhá nad tím, zda pomoci 13. kraji, ale to že přemýšlí, jestli celé povstání má smysl, to mi přišlo scestné. Ale budiž bylo jí 19, takže to mohla tak vnímat.
Obecně jsem romantička a mám ráda, když je v knížkách romantická linka a skončí happyendem. Ten by pro mě po přečtení prvních dvou dílů představovala Katniss s Hurikánem. Ovšem při čtení třetího dílu jsem si říkala, že by (snad poprvé) vůbec nevadilo, kdyby neskončila ani s jedním z nich. Všichni - Hurikán, Peeta i Katniss - měli své zkušenosti a každý z nich byl poznamenaný nějak jinak. A přišlo mi, že se v knížce všichni odcizují a dávalo mi to smysl. Takže by mi vůbec nevadilo, kdyby k sobě už cestu nenašli.
Mimochodem četla jsem hodně recenzí, kde čtenářům vadilo, jak se Hurikán proměnil, že hodně "radikalizoval" a autorka z něj udělala vlastně člověka bez soucitu. Já to takhle nevidím a přišlo mi jeho jednání i úvahy naprosto pochopitelné a možná i ze všech tří hlavních postav nejbližší. Potom, co si prožil a musel sledoval, jak mu Kapitolané ničí domov, zabijí blízké a berou vše důležité. Naprosto chápu, že je nenáviděl a neměl problém s extrémními řešeními. Za mě tohle jednání dávalo smysl a nepřišlo mi nijak na sílu.
Konec byl dojemný a bylo mi hrozně líto některých postav. Mohlo se zdát, že oběť některých významných postav, byla zbytečná. A že by se cíl podařil i bez toho, ale podle mě to k válce patří. Nevíte, jak to dopadne a jestli jste si to mohli odpustit nebo ne. Naopak to, že se někteří "zbytečně" obětovali, příběhu dodalo na reálnosti a na emocích.
Celá série pro mě byla obrovským překvapením, protože se nejednalo o klasickou young adult romantiku, ale celý příběh byl poměrně drsný a komplexní.
Celá série je fantasticky namluvena Terezou Bebarovou, která předvádí opravdu excelentní výkon.