Hry o život

Hry o život https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82739/bmid_hry-o-zivot-SO7-82739.jpeg 5 6525 886

Na troskách bývalej Severnej Ameriky vyrástol Panem ovládaný bohatým Sídlom, ktoré obklopuje dvanásť chudobných obvodov. Sídlo vládne železnou päsťou a svoju moc dokazuje okrem iného tým, že si raz do roka vezme z každého obvodu jedného chlapca a jedno dievča vo veku od dvanásť do osemnásť rokov, aby sa zúčastnili na Hrách o život a pred zrakmi televíznych divákov bojovali na život a na smrť. Šestnásťročná Katniss Everdeenová žije sama so svojou mamou a mladšou sestrou, o otca prišla pred rokmi pri banskom nešťastí. Keď nastúpi ako súťažiaca do hier namiesto milovanej sestričky, zdá sa, že si zvolila smrť. To však pre ňu nie je nič nové – boj o prežitie je súčasťou jej života od útleho detstva. Je rozhodnutá vrátiť sa domov, ale ak má zvíťaziť, musí potlačiť hlas svedomia a zničiť ostatných dvadsaťtri protivníkov. Hry o život sú románom plným napätia, dobrodružstva aj lásky, a hoci dej sa odohráva v budúcnosti, dajú sa v ňom nájsť znepokojivé podobnosti zo života v súčasnosti.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Ikar (SK)

The Hunger Games , 2008

Kakho-Oto
08.08.2022 4 z 5

(SPOILER) Úvodní část Hunger games je ze začátku pochopitelně seznamovací s krutým distopickým prostředím a důležitými postavami, následuje průběh 74. ročníku Hladových her, jehož vítězi se poprvé v historii stali dva účastníci, navíc ze stejného kraje. Jednalo se o teprve třetí vítězství splátců z Dvanáctého kraje. Výhry tohoto kraje však stály vždy za to – 10. ročník ovládla Lucy Grayová, do které byl chvíli zamilovaný mladý Snow. V 50. ročníku, tzv. druhých Čtvrtohrách, zvítězil Haymitch Abernathy, trenér Katniss a Peety. Proti němu stálo ve zvláštním ročníku nikoliv 23, nýbrž 47 protivníků.

knihomolka27
29.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Musím se přiznat k jednomu kacířskému knihozločinu....nejdřív jsem viděla filmy, a až pak četla knihy. A naprosto přesně si pamatuju jaký na mě měly vliv, jejich scény jsem si přehrávala pořád a pořád dokola do zblbnutí a byla jsem v největším pokušení koupit si i luk. Až takhle daleko to zašlo.

Nicméně po zhlédnutí filmu a přečtení knihy, musím říct následující.......
Kniha vás jako náročného objevitele a pozorovatele nového a neokoukaného světa dokáže uspokojit celkově více. Je to samozřejmě i tím, že vidíte Katniss do hlavy a i její myšlenky, které ve filmu samozřejmě neuvidíte a ani neuslyšíte v sobě skýtají mnoho cenných informací. Ty ve filmu bud nejsou a nebo jsou tam jen naznačeny. A ano film je skutečně dobrý, a daří se mu přenést knihu na filmové plátno opravdu důstojně...daří se mu vyjadřovat emoce ani ne tak slovy, ale obrazem, což je velký rozdíl oproti knize, ale i tak to funguje a ten motiv to má samozřejmě stejný. Až na to občasné zpracování.

Mě osobně tedy kniha přišla prostě zajímavější než film, což je co říct, jelikož jsem to opravdu nečekala. První film je skvělý, ale kniha je prostě ucelenější a mě jako fanouškovi této série poskytuje více vzrušujících podmětů a věcí na probádání. To ale nemění nic na tom, že film je opravdu skvělý, a chci ho uvést jako velmi podařený příklad toho, jak by se měli knihy převádět do filmové podoby....ponechat to nejlepší, zredukovat, což je bohužel nezbytné, vystihnout správně tu atmosféru a motiv, vyjadřovat víc obrazem než slovem, což může být mnohdy skutečně zajímavé a také případně vypustit jisté zvláštní nebo podezřelé scény...jako byla třeba ta u konce s muty....a já se ptám co to proboha jako bylo? Vždyt už to bylo úplně zbytečné tam tohle dávat, působilo to hrozně wtf a trochu mi to pokazilo zážitek z toho konce, který se naštěstí rozhodli udělat ve filmu daleko uvěřitelnější a lepší.

Na závěr chci jen pochválit a vyzvihnout herce ústředních rolí, jelikož mi každou grimasou oprvdu připomínali své knižní já. prostě BOŽÍ...ale Balada je prostě balada no

zaandulee
28.07.2022 4 z 5

Před čtením jsem viděla již mnohokrát filmy, které se mi velice líbily. Do knih jsem se proto pustila s chutí a ta mě nepřešla. S jistotou mohu říct, že je knižní série opravdu povedená. Téma knihy, nebo přímo její sci-fi námět je dle mého velmi originální a dokonale podaný. Rozdělení do 12 krajů a Kapitolu, který je všem nadřazený. Kniha skvěle ukazuje, jak to mají lidé v určitých krajích těžké, naopak jak lidé z Kapitolu neví, kde rozhazovat. Hladové hry, které musí vylosované děti postupovat jsou brutální a barbarské. Obdivuji Katniss, která se přihlásila dobrovolně místo své sestry, má obrovskou odvahu a oddanost.

Celá série rozhodně stojí za přečtení, během ní se napláčete, nasmějete a bude přežívat společně s Katniss a dalšími splátci.

ronnies.library
27.07.2022 5 z 5

opět si pokládám tu stejnou otázku…proč jsem tak dlouho čekala?! já to miluju. tak originální a úžasný a panebože. ve mně se tak strašně míchaly všechny pocity. když vezmu teď romantickou linku…to bylo Peeta pak Gale pak zase single Katniss pak zase Gale a pořád dokola. no nedokázala jsem odhadnout kdo s kým a jak až do konce. můj nejvíc fav díl je dvojka, což je docela výjimka, protože druhé díly bývají vycpávky. všechny ty nástrahy a arény. já se vždycky těšila na arénu, nejlepší část. jo a Haymitch a Cetkie jsou největši soulmates. ve trojce jsem trnula celou dobu čtení strachem, co bude dál a opravdu oprávněně. jsem bulela jak želva celou trojku. vůbec mi nedocházely náznaky, než to bylo teda opravdu řečeno. jsem při čtení zároveň koukala i na filmy a musím říct, že jako doplněk ke knihám to byl luxus. já to fakt strašně miluju a šíleně se těším na Baladu o ptácích a hadech i jako filmové zpracování. no jinak konec trojky jsem absolutně nepobrala.

J.Clouseau
27.07.2022 5 z 5

Jsem ráda, že jsem napřed četla knihu, než jsem viděla filmové zpracování. Film byl celkem zklamání, ale jako kniha je to pecka :)

ivetdos
12.07.2022 5 z 5

Čekala jsem, že dostanu totožný příběh jako ve filmu, takže jsem si se čtením dala načas, velká chyba :) jen jsem se ochuzovala o skvělý zážitek. Musím říct, že mě kniha dost překvapila. Kromě neskutečné čtivosti, údernost a lehkosti vyprávění vlastně autorka celkem šetřila s vykreslením emocí postav. Film mě emocionálně zasáhl o něco víc, ovšem co se týče děje, nemá kniha konkurenci. Filmy znám nazpaměť, ale v knize jsem se dozvěděla detailnější informace o Peetovi (který je mimochodem mnohem sympatičtější v knize), lépe propracovaná byla zápletka s Routou, závěrečná scéna v aréně a v neposlední řadě jsem se dozvěděla plno důležitých informací pro pochopení chování některých postav. Kniha má více vrstev, které mi při koukání na film unikaly a jsem opravdu ráda, že jsem se rozhodla si knihu pořídit. Pokud nad přečtením série jen uvažujete, určitě neváhejte. Stojí za to :)

Vlci.Sestra
04.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Moc se mi líbilo, jak autorka popsala svět, ve kterém se odehrává děj, krutost hladových her i lidskou nevědomost. Doporučuji hlavně těm, co potřebují romantiku vyvážit sekáním hlav... :-)
Jinak mi na konci bylo strašně líto Peety. Vím, že za to Katniss úplně nemohla, ale přece jen mohla být trochu soucitnější.

L.R
28.06.2022 5 z 5

Ke knize jsem se dostala, až po shlédnutí filmů.. Většinou to mám na opak, takže sem tímto byla ochuzena o ,,neznalost" děje, nicméně i tak mě kniha bavila navíc film končí o dost dřív. Kniha se četla vlastně sama, takže za mě super lehčí čtení a jdu do dalšího dílu :)

kačuleee29
26.06.2022 5 z 5

Wow. Škoda, že jsem se jí tak zdráhala. Fakt skvělá kniha, nemohla jsem se od ní vůbec odtrhnout. Hrozně hezky napsané. Hned jsem se ponořila do děje. Byla plná napětí a dobrodružství, ale i lásky. Celkově je tenhle nápad boží. Doporučuju!!

MonaLisa42
21.06.2022 5 z 5

Toto je naprosto úžasná kniha.
Moc se mi líbila už v pubertě a nyní jsem se k ní vrátila a stále stojí za to. Je plná napětí a akce, lásky i zoufalství, přátelství i krutosti. Postavy si mě získaly a příběh byl strhující. Katniss je zajímavá postava, která se určitě bude ještě nadále vyvíjet. Peeta mi na konci bylo moc líto, ale doufám, že se jejich vztah napraví.
Těším se na další díl. Moc děkuji!!!

lenka7767
10.06.2022 3 z 5

Ze začátku jsem se nemohla začíst kvůli plochému stylu psaní, pak jsem se začetla a ke konci mě to už zase nebavilo. Čekala jsem více akce, vztahu mezi Peetou a Kat jsem nerozuměla. Nějak se mi nechce pokračovat s dalšími díly. Vím že, nejsem Young adult kategorie, ale na druhou stranu některé knihy bývají dobré. No Maasove se to nevyrovná.

Verunka926
22.05.2022 3 z 5

Čtení prvního dílu této známé série jsem si užila, nicméně určitě se nezařadí mezi mé nejoblíbenější knihy. Příběh mě bavil, vztahu mezi Katniss a Peetou jsem fandila a lhala bych, kdybych tvrdila, že jsem si více neoblíbila Peetu. Líbilo se mi, že děj rychle utíkal a než jsem se nadála, už jsem dočítala poslední stránku. Musím se ale přiznat, že absolutně netuším, co bych měla očekávat od dalších dílů a jestli se do nich mám vůbec pouštět.

Tebby
13.05.2022 3 z 5

Tak bohužel... já se jedním z fanoušků Hunger Games bohužel nestanu. V průběhu celé knihy jsem se nedokázala přenést přes ten příšerný přítomný čas... V první části jsem se do čtení nutila. Druhá už byla mnohem zajímavější. Bohužel ve třetí to zase začalo upadat. Nápad je to určitě zajímavý, ale moc netuším, proč je okolo toho tolik povyku. 3*

Hanncha
06.05.2022 4 z 5

Skvěle napsáno v první osobě. Doporučuju i jako audioknihu v angličtině.
Četla jsem celou sérii už asi po třetí. A pokaždé se na to dívám jinýma očima a pořád se mi tam nabízejí nové smysly. Což zní navýsost kýčovitě, ale je tomu tak. Ráda se k celému příběhu stále vracím.

padyska
30.04.2022 4 z 5

Příběh je strhující a geniálně vystavěný, tak, že čtenáře udržuje v neustálém napětí. Jsem ale po přečtení prvního dílu mírně eticky zmatena - jde přeci jen o děti a jejich vraždění k vůli nějaké show. Doufám, že se to v následných dílech nějak lépe osvětlí.

BlueTer
27.04.2022 5 z 5

Je naprosto jasné, že tady nemůžu hodnotit upřímně, protože Hunger games miluju už od 15 let a ta láska trvá až doteď (o 10 let později). Ale viděla jsem jen filmy takže jsem si řekla, že si musím konečně přečíst knihy. Nejsem zklamaná. Kniha je krásně jednoduše napsaná, všechny popisy ať už šatů, krajiny nebo pocitů, jsou skvěle napsány. A i když takový žánr moc často nečtu, musím přiznat, že tohle je moje srdcovka, na kterou asi nikdy nezapomenu.

DomYell
22.04.2022 2 z 5

Vemte Stmivani, nadech 50 Odstinu Sedi, pokapejte to trochu utopii a bezmoci o nespravedlivem svete a mate Hunger Games.

Ocekavani byla pomerne velka... prvni stranky ani nebyly moc marne, ale pak, jako by to pani spisovatelka sama psala hladova a honorar ji byl suchy chleba.

Slovni zasoba je prumerna. Obraty, gradace, sila to je velice spatne. Dej predvidatelny, neco, jako napeti jsem pocitil akorat tak na deskach knihy pri otevreni...

I ta casova linka je cela spatne...z knihy vyplyvaji 2 veci...Hladove hry probihaji kvuli akci pouze par dnu. Hladove hry probihaji tydny a bojovnici drive umrou hlady, nez ze by se umlatili. Tak jak to tedy je....? A nebo B?

Nechapu tu slavu kolem....

Anushka1
18.04.2022 5 z 5

Konečně nastal čas na přečtení této série. Sice už asi nejsem úplně věková kategorie, na kterou je příběh zaměřený, ale i tak mě kniha velmi bavila. V prvním díle není děj nijak složitý. Spíše nás kniha pouze seznamuje se světem po občanské válce, kde poražené kraje musí každý rok poslat jedno děvče a chlapce do Hladových her, kde budou s ostatními splátci bojovat na život a na smrt. Tenkrát se do hry dostává Katniss, která má po dlouhé době šanci vyhrát pro svůj 12. kraj.
Asi nemá cenu úplně do detailu popisovat příběh. Buď to máte přečtené, nebo jste viděli film. Musím ocenit i filmaře, kteří příběh dokázali velmi dobře přenést na filmové plátno. Je to taková oddechovka a určitě se pustím do dalších dílů.

midone
14.04.2022 5 z 5

Výborné, výborné výborné. Je to originální má to uvěřitelné postavy, příběh..... Myslím, že zrovna Hunger games je jedna z malá knih se kterou nešlápnete vedle.

ZuzanaZ83
04.04.2022 4 z 5

Nespadám do kategorie Yound Adult, přesto jsem si knihu pro mladé neuvěřitelně užila. Napínavé, drsné a velmi čtivé!