Balada o ptácích a hadech

Balada o ptácích a hadech https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447101/bmid_balada-o-ptacich-a-hadech-Atk-447101.jpg 4 1387 339

Je ráno v Den sklizně, který zahajuje desáté Hladové hry. Osmnáctiletý Coriolanus Snow se v Kapitolu připravuje na svou jedinou příležitost získat slávu jako trenér, jeho šance jsou však mizivé. Dostal ponižující úkol trénovat největšího outsidera, splátkyni z Dvanáctého kraje. V Aréně bude probíhat boj na život a na smrt. Mimo ni Coriolanus začne se svou splátkyní soucítit a stane před zásadním rozhodnutím: řídit se pravidly, nebo přežít?... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

The Ballad of Songbirds and Snakes , 2020

pipa36
24.12.2023 3 z 5

Nebylo to špatné, ale kniha mě nedokázala vtáhnout do děje tak, jako předchozí díly - celkově příběh gradoval do napínavého konce, ale začátek byl takový neslaný nemastný. Některá díla se nemají uměle natahovat...

BellaBernasconi
23.12.2023 5 z 5

Ke knize jsem se dokopala díky filmu a děkuju za to, protože je to opravdu dobré a je to mnohem lepší než film.

Rita1970
19.12.2023

kniha lepší než film

*-*Kleny*-*
18.12.2023 5 z 5

Kniha se pohybuje na velmi vysoké úrovni. Propracovaností, detailními popisy myšlenkových pochodů hlavní postavy, zároveň není zdlouhavá a velmi čtivá. Autorka je opravdu talent, jak všechno vymyslela a skvěle popsala.
Po dočtení mám ale takový zvláštní divný pocit, jako kdyby se ten příběh nestal i skrze to, že Snow pak bude žít snad do devadesáti a tohle se stalo kolem jeho plnoletosti. Napadlo mě několik variant, jak to s Lucy nakonec dopadne, ale, že to skončí takto, to jsem nečekala. Tak nějak jsem jejich lásce věřila. Ale pořád je to balada, takže člověk ve šťastný konec doufá marně, až k němu vše směřuje.
Zajímavý je i fakt, že aréna je v tomto příběhu úplně vedlejší prvek, ale v původní trilogii jde hlavně o ni.
Nějak mě tato kniha zasáhla mnohem víc, než původní trilogie. Nejspíš je to tím, že vím, jak to skončí. Že Panem tu bude dalších minimálně 60 let a Snow s ním.
Celou dobu mě zajímalo, jak to autorka udělá? Jak se ze Snowa stane nejmocnější muž Panemu, když v jednu chvíli v knize ztratí úplně všechno - bohatství, postavení a ještě se zamiluje do dívky, která chce utéct daleko za dvanáctý kraj.
Tato kniha objasňuje hned několik věcí z trilogie, které mě zajímaly, a to kdo byl Tygra (nějak jsem si vždy myslela, že to spíš byla nějaká Snowova dávná milenka :´D), odhaluje celý příběh písničky o Oběšenci, ze které mě mrazí pokaždé, když ji slyším, a taky už vím, proč Snow tak nesnáší reprodrozdy a proč ho tedy Katniss o to více provokovala. Trilogie najednou dává mnohem větší smysl. Navíc se mi moc líbila ta vznešená neobvyklá jména.
Ovšem do kina se na to celkem bojím jít, co to semnou udělá, už jen čtení je silný zážitek. Desáté hladové hry jsou nejsou o moc děsivější než ty sedmdesáté, ale jsou mnohem více takové syrové, beznadějné, nepromyšlené, chaotické.
Nicméně opět kvalitní čtení.
Are you, are you
coming to the tree...

KnihomolkaKatka
18.12.2023 4 z 5

Oproti původní trilogii je tato kniha lepší, přesto si s autorkou nějak moc nesedíme. :( Hodnotila bych tak na 3,5 hvězdičky. Ze začátku jsem z knihy byla docela nadšená, ale postupem čtení moje nadšení opadávalo, občas jsem se ztrácela v tom, kdo je Splátce a kdo trenér a vůbec mi tak nějak přijde, že na to, jak moc je kniha hipovaná by mohla být lépe zpracovaná.

Nikiny
17.12.2023 4 z 5

(SPOILER) Jako vždy čtivá a skvěle napsaná kniha. Nikdo se nerodí zlý... Zlým se stává díky vlivu prostředí, v němž žije a v němž ho vychovávají.... ale i přesto... tak bezpáteřní člověk... až mi bylo zle, že jsem s ním ze začátku trochu soucítila. I když vím, co to bylo v Hunger Games za člověka. I když vím, že se postava Coriolana musela vyvinout tímto směrem. Pořád jsem "doufala", že se vydá správnou cestou. Jen škoda toho nedokončeného příběhu o jeho vzestupu na post prezidenta...

Mala-liska
09.12.2023 4 z 5

4.5/5-Silný prequel, který je stejně čtivý jako všechny ostatní díly Hunger games. Bylo velice zajímavé vidět jak probíhaly začátky Hunger games, ale také je úžasné se ponořit do filosofie charakterů, především Snowa.

Ristridin
07.12.2023 4 z 5

(SPOILER) Je super moct se vrátit do světa Hunger Games v knižní podobě, ale čekal jsem asi více a nebo tohle mohlo sloužit jako první díl třeba dvou knížek o zrodu a vzestupu prezidenta Snowa. Protože jsem se původně těšil na jeho historii, během které si umetl (a za sebou všechny zametl a otrávil) cestičku až k funkci prezidenta Panemu. Zde nacházíme spíše zrod jeho charakteru. Ale díky Finnickovi přitom víme, že se pak odehrávaly neskutečné hnusárny a prasečiny mezi smetánkou kapitolskou...
V první části se zdá Snow být až soucitný, ačkoliv zdeformovaný prostředím a obavou ze ztráty postavení, ale je možné mu i fandit a rozumět jeho pohnutkám. Vše však směřuje k tomu, že nakonec vidíme zrod toho nevypočitatelného, arogantního, zdánlivě namyšleného (ale myslím si, že uvnitř velmi nejistého) bídáka, kterého už známe z původní trilogie. V závěru pak jde pouze o rozmazleného podrazáka, který si umně získá moc a peníze na svou stranu a stojí před ním celá jeho budoucnost. Její závěr známe, ale co ten průběh? O tom bych si chtěl upřímně přečíst o dost víc, myslím, že by to byla bomba.
V průběhu knihy na nás zamrká několik paralel a náznaků děje, ke kterému dojde za příštích 65 let.
Hladové hry jsou zde vlastně méně podstatné, stále ještě ve svém zárodku, je vidět, že tu pravou pompu jim dal až sám Coriolanus.
Nejsem fanda nedovysvětlených konců, když k tomu není důvod. Co se tedy stalo s Lucy Gray?
Jak pokračoval život Tigris a proč se nakonec rozkmotřila s drahým "Korjou"? Jedině že si autorka nakonec nechala otevřená vrátka pro další příběh o kariéře prezidenta Snowa. Kéž by.

marianna7090
23.11.2023 5 z 5

(SPOILER) To. Bolo. Neskutočné.
Rozbilo ma to na milión kúskov. Teraz sa už nedokážem dať opäť dokopy.
Snažila som sa so Snowom nesympatizovat a neprechovávať k nemu veľké city, môj pohľad bol skôr neutrálny, ale to ako ma dokázal odrovnať v závere knihy, nedokážem brať inak ako zradu. Akoby som ja osobne bola tam v tom lese s ním.
Nenávidím ho. Ale milujem túto knihy, túto sériu. Mám opäť 15 rokov a dokážem žiť len Panemom. Suzanne, my "deti hier o život" Ti za toto veľmi ďakujeme.

mendule
23.11.2023 3 z 5

(SPOILER) Tak nebyla to taková hitparáda jako hunger games ale šlo to. poslouchala jsem načtené panem Táborským, což bylo výborné. Hodně se vysvětlilo, Snowova povaha už od samého počátku pokřivená, ikdyz možná vlivem okolností. Jeho postoj k 12tému kraji i k písni, která provází Hunger games. I to jak a proč vlastně hry vznikly. Ale nemám ráda neukončené příběhy, volné konce a nevysvětlené otázky. Takže co se stalo s Lucy? Opravdu nastražila na Snowa hada a proč? K čemu došla?

Kate3003
23.11.2023 3 z 5

"Slyšíš to, Coriolane? Takhle to zní když padá Snow."

Čekala jsem od knihy trošku něco jiného. Doufala jsem, že se dozvím jaká cesta dovedla Coriolana Snowa do role presidenta Snowa tak jako ho známe z Hunger games. Že se také dozvím jak vlastně vznikaly hry a jaké je jejich pozadí, nebo také nějakou pořádnou romanci. Možná i to proč se Tigris dostala do nemilosti. Jenže ani jedno s toho jsem vlastně pořádně nedostala. Náznaky v knize byli, ale nebyli dostatečně zpracované, protože se autorka zaměřila na jiné a za mě méně zajímavé věci.
Coriolanus už od začátku působí trošku jako záporná postava hlavně kvůli své sebestřednosti. Musím uznat, že jeho život nebyl zrovna procházka růžovou zahradou, takže nějaké vlivy okolí na jeho vývoj určitě mají, ale on se již od první chvíle staral hlavně o to jak bude vypadat před svým okolím a jak bude jeho jednání vnímáno. Všechny svoje činy kalkuluje tak aby mu něco přinesli a dostál motu "Snow vždy vítězí". Takže mi tam chybí takový ten postupný přerod v zápornou postavu, který jsem čekala.
Hladové hry jako takové jsou tu spíše okrajově což mi zas tak nevadilo, ale chybělo mi nahlédnutí do zákulisí vzniku her. Celkově tam byla informace o plánování her jen v pár kapitolách a nic moc jsme se vlastně nedozvěděli. Myslím že kdyby se autorka zaměřila na život Coriolana jako tvůrce her mohlo by to být mnohem zajímavější než část mírotvůrce.
Romantická linka byla taková vlastně nijaká. Nebylo na ní nic co by nijak zvláště zaujalo a byla tam spíš proto aby zavdala důvod k několika zvratům, které se v knize odehrají. Mnohem zajimavější byli vztahy s ostatními postavami což je škoda.
Naštěstí autorka má dostatečně čtivý styl aby udržela pozornost i přestože příbeh neobsahuje moc akce a děj se spíš tak pozvolna táhne. Plus je i vypravěč, který umí lépe vyjadřovat svoje myšlenky a emoce, než jak tomu bylo v případě Katniss. Nejlepší část knihy byl asi epilog a to ne protože kniha skončila, ale protože je zde asi nejlépe vykreslen počátek cesty mladého studenta k funkci prezidenta a také informace o vývoji Hladových her. Celkově mi ovšem kniha dala více otázek než odpovědí.

Shaxx
21.11.2023 3 z 5

Řekněme, že jsem čekala něco jiného. Nejlépe nějakou "villain origin story", kde autorka naservíruje mladého soon-to-be záporáka a donutí čtenáře, aby mu propadli. Aby jeho charisma bylo tak odzbrojující, že i zatvrzelí bojovníci za dobro si ho oblíbí. Že se dozvíme něco o historii her, že proběhne nějaká romance, co vyrazí dech. A ono ne, tohle bylo...fakt špatný? Jedna hvězda navíc je za nostalgii. Jedním z problémů je samotný Coriolanus, on je totiž na facku už od začátku. Sebestředný narcista, který pečuje zejména o své ego, někdy naivní až téměř stupidní, nepříjemná postava už od první chvíle. Nekoná se tu nějaký zásadní a postupný psychologický přechod k temné straně vlivem tragických událostí. Je to jak u Osvícení od Kubricka - s tím, jak mnozí říkají, že Nicholson byl špatnou volbou pro Jacka Torrance, protože nedokázal vykreslit postupné pohlcení šílenstvím, vzhledem k tomu, že Nicholson vypadá jak magor už od první scény. Romance byla jedna z nejhorších, co jsem kdy četla. Celá postava Lucy je křečovitá a ne moc uvěřitelná, skoro až otravná, i když trochu jiným způsobem než Snow. Kniha nemá žádnou akci, spád, dokonce i kapitoly, kde se něco děje, jsou napsané tak nezáživně, že čtenáři až přijde, že se nic neděje. Jenom Coriovo fňukání a myšlenky na to, co by se mohlo podělat. Jestli existuje někdo, kdo HG ještě nečetl, prosím nezačínejte s touto knihou jako první.

Lenka.Vílka
17.11.2023 5 z 5

Coriolanus Snow, student tak tak skrývající zašlou elitnost své rodiny, doufá, že když se stane trenérem v následujících Hladových hrách, pomůže mu to dostat všechno zpátky. A ještě víc. Ale dostat nějaké pískle z Dvanáctého kraje? Mohlo by to být ještě víc ponižující?

Co je důležité zmínit na začátku, je fakt, kdy se děj knihy odehrává. Teprve deset let po válce. Takže lze všude cítit, že ani lidi v Kapitolu na tom nejsou nejlépe. A kdo ví, zda žít v kraji (tedy až na tu každoroční losovačku) nedavá možná větší naději. Protože když nemáte peníze, může se snadno stát, že skončíte dost špatně. Když se díky penězům těžce dostanete do Kapitolu, velice snadno se kvůli jejich absenci dostanete zpátky do krajů. A právě v tenhle moment se setkáváme s mladým Snowem.

V okamžik, kdy je jeho budoucnost, i jeho rodiny zavislá na tom, jak dopadnou Hladové hry. Přeci jen, je to teprve desátý ročník, a věci jsou trochu jinak. Žádný luxus, ani status celebrity, když se vám bude dařit, žádné pozlátko ani falešnost, prostě jenom špína. Vlastně je úplně běžné, že se "vylosovaní šťastlivci" z krajů ani začátku her nedožijí. Kvůli absenci jídla a drsným podmínkám, ve kterých jsou do začátku držení. Přeci jenom, hry tady nejsou primárně od toho, aby se lidé bavili. Jsou od toho, aby se tvrdě ukázalo, že Kapitol nikdy neodpouští a bude to připomínat napořád. Což je hodně velký rozdíl od toho, v jakých podmínkách se odehrávají o šedesát let později. Jde tady tedy skvěle pozorovat ten úvodní popud. Je to totiž Snow jako jediný, kdo se snaží už od začátku, aby jeho svěřenkyně vůbec přežila, protože je na tom zavislá jeho budoucnost. Navíc pozorování a vytváření nových nápadů je vlastně součástí jeho školní výuky. A už v ten moment je vidět vznik oné rozpolcenosti, která je pro celý vývoj charakteru Snowa stěžejní. Všechno dělá pro sebe. Aby Lucy Gray vyhrála. Protože potom vyhraje i on. A tím pádem se nastatruje jeho návrat i jména jeho rodiny. Přeci jen, jeho ambice nejsou nijak nízké. A i už v tak mladém věku je skvělým manipulátorem. Umí si věci otočit ve svůj prospěch. Co ale nezvládá, jsou city, které se v něm začínají probouzet. Přičemž sám sebe stále přemlouvá, že to tak není. Že to i nadále dělá jenom kvůli sobě. A je proto úplně skvělé, že je kniha psaná z pohledu Snowa. Protože samotné Hladové hry, jsou jenom začátek. A když přijdou první pochybnosti, je třeba se rozhodnout, zda to za to stojí nebo zda nebyl původní plán možná lepší...

("Růže jsou rudé, modré fialky,
já že tě miluju, pozná se už už z dálky.
Lásko, i okamžik s tebou je mi tak milý
a toužím s tebou být každičkou chvíli.")

Čili problém v knize není příběh sám o sobě nebo s postavami. Je to prostě zrození tohohle velkého, mocného, krutého a přes mrtvoly jdoucího budoucího Snowa, zakončený v tom nejlepším možném momentu. Je to začátek jeho příběhu, kde v podstatě sledujeme "origin záporáka" z vlastního pohledu. Takže je to tedy dost depresivní čtení. A vždy, když se ukáže jiskřička naděje, je zašlapaná nejen dějem, ale zároveň působí ta "znalost věcí budoucích".

Bylo fajn se vrátit do příběhu a osvěžit si ho před návštěvou kina. A bylo to pořád stejně dobrý. Byť tentokrát jsem to četla konečně česky, takže trochu změna vlastně proběhla...
Bohužel mi to opět připomnělo, jaká je škoda, že Suzanne Collins nemá ve svém rejstříku dobrých skutků víc knih, protože píše vážně dobře. A vlastně je mi jedno, o čem, protože je prostě strašně moc příjemné vstřebávat její slova. A celý si to užívat.

Karcoolka2210
13.11.2023 4 z 5

Vždy sa teším, keď sa autor vráti so sveta, ktorý vytvoril. Suzanne Collins sa to podarilo. Príbeh mladého Snowa zodpovedal mnoho otázok a aj napriek tomu, že som vedela kde nakoniec skončí, tak časť mňa dúfala, že nie, nevyberie si túto cestu. A to je podľa mňa skvelé, že sa to autorke podarilo, vyvolať emócie, ktoré sa menili s blížiacim sa koncom. Nuž, som rada, že som si prečítala Baladu, len by som rada vedela viac o Lucy Gray a Tigris. AJ

Lexie321
13.11.2023 4 z 5

Zo začiatku bola kniha super, ale potom moje nadšenie trocha opadlo. Ocenila by som ak by aj Lucy Gray mala rozprávanie. Celkovo je to dobrá kniha ale na pôvodnú trilógiu to nemalo.

zuzmi39
10.11.2023 5 z 5

Nečekejte knihu napěchovanou akcí jako byly její předchůdkyně. Kdepak, o akci tato kniha není (ačkoliv se tam v jistých dávkách vyskytuje). Balada o ptácích a hadech je dokonalá ve svém vlastním slova smyslu. Je to kniha o charakteru a jeho postupném přerodu, obsahuje spoustu psychologických námětů a zajímavých myšlenek. Coriolanus Snow je opravdu výborně zpracovaná hlavní postava, a přestože na konci už nejde jinak než ho nenávidět, člověka stále nepřestává překvapovat síla jeho ambicí. Ostatní postavy se autorce také velmi povedly, zejména Lucy Gray nebo třeba Tigris, která byla dalším pojítkem s původní trilogií a bylo zajímavé ji poznat více.

Je třeba říci, že tato kniha celé sérii dává zcela nový rozměr. Bude zajímavé si znovu pustit filmy a vidět prezidenta Snowa, jak slyší Katniss zpívat píseň o stromu oběšence, teď, když víme, co se dělo mnoho let předtím u zrodu této písně. Jaké z toho měl asi pocity?

Chikko
07.11.2023 4 z 5

(SPOILER) Ještě dodatek: Líbí se mi, že tahle kniha, je písni Oběšencův strom jako hymně vzbouřenců, dává úplně nový rozměr. Pojďme se společně zasnít nad tím, jak prezident Snow sedí ve svém paláci, sleduje zprávy z krajů a poslouchá, jak proti němu pochodují v rytmu písně, kterou o něm napsala jeho první a jediná láska, která z něj málem udělala dobrého člověka... :D

Chikko
07.11.2023 4 z 5

Jsem ráda, že se mi po celou dob povedlo nemít Coriolana Snowa ráda. Jasně, antipatie k mladému Snowovi jsou mnohem menší, než k tomu starému, ale bála jsem se, že to bude další příběh, ve kterém člověk fandí hlavnímu hrdinovi a přeje mu šťastný konec, i když ví, že ten není možný.
Coriolanus byl sobecký a sebestředný, taky byl ale hodně naivní a spousta věcí, hlavně v první části knihy, se mu nedá moc vyčítat, protože tak byl jednoduše vychován... V druhé části knihy už se ale ukazuje i jeho skutečný charakter a můžeme sledovat vznik peridenta Snowa, jak ho známe a nenávidíme. :)

TynaBehuncikova
31.10.2023 3 z 5

Čekala jsem něco jiného a tohle mě trochu zklamalo. Myslela jsem že ten vývoj bude víc postupný a zajímavější, jenže on od samého počátku byl Snow extrémní sobec a hajzl, pouze se chvilkově nadchl pro iluzi lásky. Lucy Gray byla napsaná skvěle.

mila2411
31.10.2023 5 z 5

Hladové hry se zcela oprávněně staly natolik úspěšným artiklem, že autorka pokračuje. Když už není moc kam dál, jde se dozadu a vypráví příběh o tom "jak to všechno vlastně začalo". A musím bez okolků říct, že ANO. Líbilo se. Bavilo to moc! Pro ty co mají načteno se mnohé osvětlí, budoucí arcizáporák se postupně a uvěřitelně vyvíjí... pěkné, nečekané a to lepší. Jako audiokniha s vynikajícím M. Táborským je to XXXL zážitek.