Aréna smrti

Aréna smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413628/bmid_hry-o-zivot-W1F-413628.jpg 5 6524 886

Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hladové hry začínají… Dokázali byste přežít v divočině, když se všichni snaží o to, abyste nespatřili další úsvit? V troskách země, kdysi známé jako Severní Amerika, se rozkládá Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou a udržuje si jejich poslušnost tím, že je nutí, aby každý rok vysílaly jednoho chlapce a jednu dívku ve věku mezi dvanácti a osmnácti lety jako účastníky Hladových her – boje na život a na smrt živě přenášeného televizí. Šestnáctiletá Katniss Everdeenová, která bydlí sama se svou matkou a mladší sestrou, považuje účast ve hrách za rozsudek smrti, když se nabízí jako dobrovolnice, aby nahradila svou sestru, jejíž jméno bylo vylosováno pro letošní ročník. Katniss se ale už v minulosti ocitla na pokraji smrti – a je odbornicí na přežití. Aniž by chtěla, stává se soutěžící. Má-li však vyhrát, musí učinit řadu rozhodnutí, která staví přežití proti lidskosti a život proti lásce. Uznávaná spisovatelka Suzanne Collinsová, autorka Underworld Chronicles z žebříčku bestsellerů New York Times, představuje napínavé i filozofické, dobrodružné i romantické dílo zasazené do budoucnosti se zneklidňujícími paralelami k naší současnosti.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Fragment (ČR)

The Hunger Games , 2008

LuciaSangster
23.10.2023 4 z 5

Filmy jsem viděla několikrát a byla jsem jimi velice unesená. Takže proč se nevrhnout na knihu? Udělala jsem dobře.

Celý svět mě bavil. Hltala jsem každé slovo a nemohla jsem se odtrhnout, protože v aréně to bylo drsné. Krásně popsané charaktery i okolí. Čtenář si připadal, jako kdyby tam byl s nimi, což je úžasný efekt.

Osobně mi nesedla Katniss, protože má takovou zvláštní osobnost, která se mi zdála nepříjemná. Naopak jsem si oblíbila Peetu, kterého mi bylo v některých okamžicích líto, protože Katniss k němu vlastně nic necítila.

Celkově musím říct, že námět a propracování bylo opravdu skvělé. Popravdě mě víc bavila kniha než film, protože tu bylo více aspektů, které většinu věcí dokázala vysvětlit a prohloubit příběh.

Janulica
05.10.2023 5 z 5

Tato kniha byla daleko větší pecka, než jsem očekávala. Film jsem neviděla, takže nemohu srovnávat. Ale ani si nemohu představit, že by mohl být lepší než-li tento román.

kajamentin
25.09.2023 5 z 5

Klasika. A musím podotknout, že o dost lepší, než film.

Bookworm345
18.09.2023 5 z 5

Skvělá kniha se zajímavým nápadem. Svět, který nám Suzanne Collins představuje je prostě boží. Katniss je skvělá hlavní hrdinka. Peeta mi přišel jako hrozně nudná a nezajímavá postava. A jejich vztah mi taky úplně nesedl. Gale mi ze začátku série přišel jako sympaťák, ale v dalších dílech mě začal štvát. Je to fakt napínavá kniha. Doporučuju.

Book_lover469
16.09.2023 3 z 5

Knihu jsem možná četla s velkým očekáváním, protože mě rozhodně nenadchla tak jako ostatní. Nebyla špatná ale rozhodně jsem četla mnoho lepších knih. A to jsem v cílové skupině. Možná mi jenom nesedl styl psaní neboť mi trvalo dlouho knihu přečíst a někdy jsem se do čtení nutila, proto 3/5.

Svět byl úžasně promyšlený a postavy byly taky dobré. Jediný kdo mi úplně nesedl byl Peeta ale doufám že se to později změní. Za to Hurikán byl příjemná postava stejně tak jako Cina. Sama Katniss pak byla velmi dobrá vypravěčka a hlavní hrdinka. Chytrá, odvážná a rozhodně ne dokonalá. V průběhu knihy jsme mohli vidět i její nedostaky které ji dělali živější, lidštější. Při každé srmti v aréně jsem s Katniss soucítila a jsem ráda že můžu říct, že svět Hunger Games není místo kde bych chtěla žít.

mfajmanova
06.09.2023 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha v podání skvělé Terezy Bebarové a nemohu jinak než hodnotit kladně. Příběh je sice cílený na jinou věkovou skupinu a vlastně i žánrově jde toto téma mimo mě, ale bavilo mě to moc.

m2056
01.09.2023 4 z 5

Nádhera nemám slov někdy i slza z oka teče sama od sebe přesto chcete číst dál a dál ať si to přečte každý kdo může.

JustVea
16.08.2023 5 z 5

Tuto knihu už mám doma nějaký ten pátek. Dlouho jsem po ní pokukovala, ale pořád jsem na ni neměla chuť. Dokud jsem nedávno neviděla filmové zpracování. Po jeho shlédnutí jsem si knihu prostě musela přečíst a již po prvních stránkách jsem věděla, že jsem neudělala chybu.
Co se týče filmového zpracování, musím vypíchnout, že se velmi drží knihy. Samozřejmě v knize nacházíme spoustu detailů a myšlenek, které film nedovede ukázat. Některé pasáže jsou naprosto přesné, jiné velmi podobné. Vše důležité je však na místě.
Nemohu této knize v podstatě nic vytknout. Atmosféra v knize je skvěle vykreslená a pohled Katniss poskytuje velký prostor pro sdílení jejích myšlenek. Ukazuje nám odůvodnění jejích rozhodnutí a blíže poukazuje na vztahy mezi ní a lidmi okolo. Upřímně jsem si knihu užila mnohem víc než film samotný.

Araso
30.07.2023 4 z 5

Nepatřím do cílové skupiny pro tuto knihu.. přesto se mi dostala do rukou a já ji přečetla jedním dechem. Jestli se mi dostane do rukou druhý díl, sáhnu po něm... ;-)

AltaMari
19.07.2023 5 z 5

Poslouchala jsem jako uchoknihu, moc příjemný zážitek. Velmi pěkně vykreslený dystopický svět (kde byste žít nechtěli), děj má logiku a spád, o překvapení není nouze a až na pár srdceryvných míst jsem ani neměla pocit, že jsem trochu (dost) starší než cílová skupina.

18LenkA12
05.07.2023 4 z 5

Kniha je plná dobrodružství a napětí. Díky knize jsem pochopila nějaké detaily, které byly vynechány ve filmu. Některé podpisy jednotlivých situacích mi přišly zbytečné a zdlouhavé.

BaruSme
04.07.2023 3 z 5

Nutno říci, že jsem nikdy neviděla ani filmové zpracování a do přečtení knihy jsem neměla tušení, o čem děj vůbec je. Jediné, s čím jsem do toho šla, byl fakt, že je to už řadu let populární příběh s vysokým hodnocením v celosvětovém měřítku.

A asi jsem četla jinou knihu nebo jen má očekávání byla příliš vysoká. Příběh není špatný, minimálně nápad je to brilantní. Ale celé to bylo až nemožně předvídatelné a bez jakéhokoli ,,wow efektu". Romantická linka byla také úplně jasná a spousta částí mi přišla do děje ,,na sílu" vtlačena, aby vyplnila prázdná místa.

Kniha mě ale i tak dobře zabavila, především asi tou jednoduchostí a možná trochu zvědavostí, jestli se dostaví zvrat, na který čekám (a to nejsem milovník příběhů, kde se děj bortí na každé stránce). Ale nezanechala ve mně žádné silné emoce a bohužel ani chuť na ostatní díly.

Rihatama
23.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Coriolan Snow. Kdo jiný by mohl stvořit a řídit hry, v nichž nejde o nic menšího, než o lidský život? Uplynul celý rok, než jsem opět vstoupila do arény smrti, na Coriolana jsem přesto nezapomněla. Středověká obdoba gladiátorských her, jenže podstatně vylepšená. A z ochozů na hry neshlíží staří Římané, ale vyvolená společenská vrstva Kapitolu a přes domácí obrazovky pak obyvatelé kolem se rozkládajících 12 krajů s těmi méně vyvolenými, hladovými, z nichž se nedobrovolně rektrutují každoroční hráči. Suzanne Collins ani tentokrát nevybavila svou hlavní hrdinku výlučně kladnými (ani zápornými) rysy. Fajn. Čtenář tak nedostává nerealistický černobílý příběh, realisticky prosycený krvavými souboji o život, dále okořeněný romantickou linkou. Co je však skutečné a co na efekt? Nemám ráda reality show a nikdy jsem se na ně nedívala ani z důvodu tzv. studia sociologických experimentů, protože o nic jiného nešlo. Hry o život, ač reality show, však berou cenu nejvyšší. A tak jsem udělala výjimku. I když nejde o náročnou ani hlubokou literaturu (chléb a hry nikdy nebyly o hloubce duše, jen emociálním hladu), vím, že k vítězům těchto her Katniss Everdeenové a Peetovi se zase vrátím.

puczmeloun
23.06.2023 4 z 5

Tohle prostě nemůže napsat spisovatel - jedině spisovatelka. Je to jiné - a i když hodně drsné - pokládá autorka důraz na v tomto žánru nezvyklé věci. Jasně, v některých pasážích se pak člověk může cítit nemístně (a u audiobooku, kdy se nedá "myšlenkově přeskakovat" je to ještě důraznější, než u psaného textu), ale i tím je ve výsledku tato kniha zajímavá. Odkazuji především na pocitové a vztahové pasáže.

Pokud jde o samotný děj, mám za sebou už tři zpracování (kniha, film, audiokniha...), takže žádné překvapení v těch nejdůležitějších zvratech, ale stále se mi líbí onen styl a nápaditost. Navíc hlas vypravěčky - v tomto případě Terezy Bebarové - ke knize opravdu sedne...

denoush
13.06.2023 1 z 5

Strašně jsem si chtěl knihu přečíst, protože filmy se mi velice líbily, ale po asi dvaceti stranách jsem knihu odložil. Dlouho jsem se přemlouval, abych jí dal ještě šanci, ale už jsem se k ní nevrátil. Autorčin styl psaní mi nesedl a nedokázala si udržet mojí pozornost. Ale jestli se filmy řídily knihou, tak k ději nemůžu nic namítat, ten se mi líbil.

Aiden888
12.06.2023 5 z 5

Kdysi dávno jsem si tuhle knížku někde půjčila, abych ji po pár stránkách odložila. Vůbec mě, na rozdíl od filmového zpracování, nebavila. Teď po letech jsem jí dala druhou šanci, abych s překvapením zjistila, že je vážně dobrá. Autorce se podařilo vymyslet námět, se kterým by se toho ještě dalo vymyslet mnohé. Na to, že kniha nese označení YOUNG ADULT to překvapivě vůbec není infantilní, ale má to švih, pořád se tam něco děje a film z knížky nic podstatného neubral.

bumble
03.06.2023 5 z 5

Filmové zpracování viděl asi každý. Celá série v knize se mi zdá však ještě o level výše. Velmi povedené. Rozhodně všem vřele doporučuji.

bobík123
24.05.2023 5 z 5

Jelikož jsem viděl filmovou verzi už několikrát a věděl jsem co se bude odehrávat bylo to skvělé, čte se to rychle a pořád se něco děje. Nebylo kapitoly co jsem se vyloženě nudil. Nejvíce mě mrzí že jsem nečetl dříve knihu než viděl filmové zpracování... Ikdyž si myslím, že se filmové zpracování velice povedlo.

Ditye
18.05.2023 4 z 5

Mě chvíli trvalo než jsem si zvykla na přítomný čas ve kterém je kniha psána. První čast knihy mě moc neoslovila, ale jakmile začaly hry, začalo mě to nezkutečně bavit.

scarletblue
11.05.2023 5 z 5

I když jsem sérii viděla a četla několikrát, tak je to tentokrát poprvé, co jsem se nesoustředila tolik na děj jako na vztahy a emoce hrdinů. Katnniss jsem jako postavu nikdy ráda neměla, působila na mě bezcitně. Nyní však poprvé mám pocit, že jsem ji naplno pochopila. To jak ji změnila ztráta otce a vlastně i matky, která ji opustila v kritickém momentě, kdy neměla možnost skutečně truchlit za otce a musela se postarat o svou rodinu. Převzala tak jeho roli. Co asi udělá taková zkušenost s dítětem? Není divu, že je tak emočně nedostupná a Peeta nemá v prvním díle šanci se dostat do jejího srdce. Nebo spíš do její hlavy, která nepřipouští lásku jako sílu, ale lásku jako slabost. Láska pro Katniss znamená slabost a smrt. Proč by se tedy nechala znovu zranit? Musím uznat že si Katniss získala místo v mém srdci stejně jako si získala Peetovo či Cinovo. Je to vůbec poprvé, co jsem si vychutnala příběh osudem pronásledovaných milenců a ne Hladové hry!