Aréna smrti

Aréna smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34595/mid_arena-smrti-3CF-34595.jpg 5 6526 886

Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hladové hry začínají… Dokázali byste přežít v divočině, když se všichni snaží o to, abyste nespatřili další úsvit? V troskách země, kdysi známé jako Severní Amerika, se rozkládá Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou a udržuje si jejich poslušnost tím, že je nutí, aby každý rok vysílaly jednoho chlapce a jednu dívku ve věku mezi dvanácti a osmnácti lety jako účastníky Hladových her – boje na život a na smrt živě přenášeného televizí. Šestnáctiletá Katniss Everdeenová, která bydlí sama se svou matkou a mladší sestrou, považuje účast ve hrách za rozsudek smrti, když se nabízí jako dobrovolnice, aby nahradila svou sestru, jejíž jméno bylo vylosováno pro letošní ročník. Katniss se ale už v minulosti ocitla na pokraji smrti – a je odbornicí na přežití. Aniž by chtěla, stává se soutěžící. Má-li však vyhrát, musí učinit řadu rozhodnutí, která staví přežití proti lidskosti a život proti lásce. Uznávaná spisovatelka Suzanne Collinsová, autorka Underworld Chronicles z žebříčku bestsellerů New York Times, představuje napínavé i filozofické, dobrodružné i romantické dílo zasazené do budoucnosti se zneklidňujícími paralelami k naší současnosti.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Fragment (ČR)

The Hunger Games , 2008

PrincessAgnes
18.02.2015 5 z 5

Nesnáším mainstream, Harryho Pottera jsem četla až když si všichni kolem čmárali na čela klikyháky a v kině běžel první díl. Stmívání a celá upírská série mě dohnala až když jsem v zájmu zachování svého společenského života byla nucena jít na premiéru posledního dílu a 50 odstínům šedi dodnes statečně odolávám. Z nedostatku knížek ve svém okolí jsem ale nakonec po dlouhém přemlouvání sáhla po Hunger Games a musím říct, že toho nelituju. Mnohem více lituju toho, že jsem si přečetla předchozí hodnocení. Knihu jsem četla v originále a dialogy mi nepřišly špatně napsané ani jednoduché. Celkově jsem ji přečetla dost rychle, vtáhla mě do děje a líbilo se mi, že si můžu jen domýšlet, co asi prožívají ostatní soupeři. Potěšilo mě i filmové zpracování, které docela odpovídalo mým představám, pokud bych ale nejdřív viděla film, asi bych od knihy upustila. Takhle jsem spokojená a hodnotim pozitivně!

FreckledCathy
17.02.2015 5 z 5

Dokázala jsem to a odolala všem spoilerům, ať knižním nebo filmovým a počkala si, až konečně budu mít trochu volného času na čtení a vyplatilo se! :) Těšila jsem se a byla jsem celkem zvědavá, co se z toho vyklube při tak vysokém hodnocení. A jsem nadšená! Začetla jsem se a hltala stránku za stránkou, uprostřed noci se přemlouvala, ať už jdu konečně spát, že na ty stránky stejně už pomalu nevidím a ráno okamžitě pokračovala. Katniss je mi sympatická, takže se jdu vrhnout na další díl, vidím to na dlouhou noc! :D

meinita
10.02.2015 5 z 5

bohužel přečteno až po filmovém zpracování, ale i tak je kniha fantasticky napsaná a nemohla jsem se od ní odtrhnout

Pralev
07.02.2015 5 z 5

Od Hunger Games jsem moc nečekal, přece jen trailery na filmy v kině na mě udělaly nevalný dojem. Nicméně na doporučení jsem po knize přece jen sáhl a byl neuvěřitelně překvapený, jak mě příběh strhl. Na obálce mého vydání je "Constant suspense... I couldn't stop reading" napsané Stephenem Kingem. Asi bych svůj komentář mohl zakončit prostým sdělením, že se pod Kingův názor taky podepisuji.

Nicméně níže jsem četl komentář, který mě nutí reagovat a pro čtenáře touto knihou dosud nepolíbené ukázat druhou stranu mince. Podotýkám, že normálně nemám ve zvyku se vymezovat proti hodnocením jiných a že v tom není nic osobního.

Jednoduchost příběhu? Příběh několikrát změní tempo a několikrát přijde zásadní zvrat. Ano, základní premisa je samozřejmě jednoduchá, ale to je obvykle skoro u každého příběhu.

Ich forma - naprosto perfektně zvolená forma vyprávění. Díky ní nesledujeme Arénu jako diváci, ale prožíváme ji spolu s hlavní postavou, jsme tam s ní. Díky ich formě rovněž nevíme, co se děje v hlavách ostatních postav a nemůžeme (stejně jako hrdinka) tušit, komu můžeme věřit a komu ne.

Psychika postav - vytýkat autorce, že se psychika postav během těch pár dnů (týdnů) výrazně nezmění, mi přijde s prominutím mimo. Právě v tom je pointa, že Katniss dělá v Aréně to, co dělala celý život. Jinak určitý vývoj přece jen existuje, jde sledovat, jak se Katniss stává postupně čím dál více "zdivočelou".

Málo brutality - na mě osobně tedy daleko více zapůsobí a vryje se mi do paměti scéna, kdy Katniss jen slyší, jak oběť prosí o život, než explicitně popisované usekávání končetin, gejzíry krve apod.

Franklin
05.02.2015 5 z 5

Ze začátku na mě kniha působila velice prostě a jednoduše. Ovšem jenom ze začátku. Čím více se člověk blížil konci knížky, tím více přibývalo nečekaných zvratů. Příběh gradoval dle mého názoru až do poslední věty, poslední stránky. Jsem rád, že mi stačí jen natáhnout ruku a uchopit druhý díl.

Jordyz
05.02.2015 5 z 5

Nejdřív jsem viděla film....to mi trochu skazilo zážitek, přišla jsem o veškerá překvapení.......ale i tak dobré počtení :-) Jdu na druhý díl.....

sandra.sancho
02.02.2015 5 z 5

Skvělé čtení, film jsem naštěstí neviděla, takže nemůžu srovnávat :) Pro mě originální příběh, a i když už mi není 16 let, dokázala jsem se naprosto vžít do Katniss :)

elfinkaa97
26.01.2015

Úžasný a skvělý příběh, který ukazuje lidskou vynalezavost a schopnost zachovat chladnou hlavu ve složitých situacích. Sice konec třetího dílu dopadl tak,jak jsem chtěla ale třeba mi bylo líto, že tam už moc nebyl Hurikán, autorka mohla napsat, co se s ním pak přesně stalo.

Nemesis Moriko
24.01.2015 4 z 5

Knihu jsem četla již po druhé nebo po třetí, ovšem s velkou přestávkou. Prvně jsem byla z knihy unešená, ale teď na podruhé.. no, je to dobrá kniha, čtivá a s hezkým příběhem (ale bez té červené nitě mezi hlavními postavami bych se obešla, navíc náznak milostného trojúhelníku, který se pak rozvine v dalším díle knize dost ubral), Katniss jsem měla docela ráda, ale strašně mě štval Peeta. Navíc ona Hunger Games mánie, jež se kolem nedávno prohnala,.. no, jeden můj kamarád to shrnul docela pěkně: "Zajímá je to jen proto, že je o tom film, hlavní postava je šestnáctiletá holka a je to v budoucnosti." docela s ním souhlasím.
Hunger Games je jako kniha dobrá, ale jsou i lepší.

Kristel
23.01.2015 2 z 5

Autorka vymyslela svět s neuvěřitelně zajímavým tématem, ale nedostatečně zpracováno jak po obsahové stránce, tak po té jazykové. Jednoduché větné vazby. Malá slovní zásoba. Chybějící opravdová zápletka (část s bobulemi byla spíše úsměvná nežli dechberoucí). Chvílemi jsem se opravdu nudila. Za mě jednoznačné zklamání.

Kakiko
22.01.2015 2 z 5

Štve mě, že musím být zase kritická, ale bohužel to jinak nejde.

Nejdříve se pozastavuji nad hodnocením a nad tím, že je to 14. nejoblíbenější kniha! Jak?

V první řadě jsem po celou dobu měla pocit, že to nepsala dospělá ženská, ale nějaká mladá holka, která se psaním nemá zkušenosti. V podstatě styl, jakým píše, není ničím zajímavý. Je jednoduchý, nepoutavý. Asi bude jednodušší, když své pocity rozdělím na plusy a mínusy. :)

+ nápad
Ano, pravda je, že zde máme Běh o život nebo film Battle Royal, ale stále si myslím, že je to téma, z kterého by šel udělal trhák, z něhož by všichni padali na kolena. Suzanne na tohle ale neměla.

Tím jsem asi vyčerpala všechny plusy. :D

- jednoduchost příběhu.
Je to tak. Paní spisovatelka v podstatě nepromyslela, vše nám na talíř servírovala moc jednoduše. Sakra, takhle tomu nikdo nemůže uvěřit.

- ich forma
To byl taky průser. Celou knihu jsem bojovala s ničím zajímavou Katniss a přitom by bylo zajímavý podívat se třeba do hlavy tomu "velkýmu" drsňákovi Catovi. To by si ale musela pohrát trošku víc s psychikou postav, že.

- psychika postav
Tohle přeci muselo přijít. Já nechápu, jak něco takového může spisovatel odfláknout! Postavy byly nemastný neslaný. Díky ich formě nám bylo pouze sděleno, tohle je prý šílenec, věř tomu. Já tomu nevěřím. Sorry, ale i já umím zabijáka psát líp než Suzanne C. a to jsem velmi sebekritická!
Katniss je kapitola sama o sobě - nuda, nuda, nuda. Naivní holčička, která je ale velká hrdinka, i když udělala v podstatě velký hovno.
Navíc se nijak nevyvíjí. Pokud bych já byla v nějakých takových hrách, změnilo by mě to. Každýho by to změnilo. Ale v téhle knize se lidi neměnili.

- nereálnost
Souvisí to asi se vším řečeným výše. Co si Katniss myslela, to byla pravda, co viděla, to byla pravda. V podstatě byla ta holka dokonalá!!! Vůbec nechápu, jak mohla všechny tak skvěle odhadnout. To je šílenec, to zabiják, to mazanej zloděj. Věřte tomu ne, ta holka má pravdu. Tečka. Čau, nechci se o tom s vámi dál bavit (jakoby za autorku, rozumíte snad).

- málo brutality
Asi jsem trochu psychouš, vím to i o sobě. Ráda vytahávám z lidí střeva a trhám je na kusy. Prosím vás, ale jen na papíře, jasný? :) To mi tam chybělo. Když se rozhodnu psát knížku o zabíjení, tak se mu taky věnuji, ne? Mně nestačí, když někdo po někom hodí oštěpem. Tady nejde o to, že se mi to líbí. Z těchto věcí je mi blbě, i když je sama píšu, mimochodem, je mi blbě, i když vidím větší množství krve. Ale v týhle knížce je to nutnost sakra! Tohle je hra o život! A když se o smrti autorka zmíní jen bokem tak tomu trochu starší čtenář jednoduše nevěří! Ale to je s dalšími x věcmi v knížce.

Ještě jsem zapomněla na jedno mínus: žádné napětí!
Jako pardon, ale lidi, kteří o týhle knížce tvrdí, že byla napínavá, tak asi v životě nečetli napínavou knížku. Tady se napětí rovnalo dokonce mínusům! Žádný momenty překvapení, žádná nedočkavost, jak to dopadne, žádné neklidné vrtění na židli a rychlé čtení řádků, abych už sakra věděla, jak to dopadne. Tohle šlo naprosto okolo mě.

To asi tak vše, co bych k tomu řekla. Nechci zde dávat jednotlivé příklady z knihy a spoilerovat. Předem říkám, že pro lidi v mém věku (19) tohle není. Podívám se na filmy a tu trilogii snad dočtu. Ale zcela jistě vím, že se ke knize už nikdy nevrátím. Autorka měla dobrý nápad, kniha měla obrovský potenciál, ale bohužel se stalo to, co se poslední dobou stává dost často - autor na to nemá.

V hodnocení jsem se slitovala, řekla jsem si, že nebudu zlá, jinak mám chuť tomu dát tak 10% za snahu.

Palele
22.01.2015 4 z 5

Začala jsem knihu číst hlavně proto, abych byla v obraze a dokázala tak odpovídat na neustálé zvědavé otázky svého syna ohledně celé série, kterou viděl zfilmovanou. Jsem příjemně překvapená. Neotřelý nápad, zajímavé postavy a výborně napsané, takže mi nedělalo nejmenší problém celou sérii dočíst.

Ivka222
19.01.2015 5 z 5

Kniha je veľmi zaujímavá a výborne sa číta. Príbeh vás pohltí do deja a vôbec ju nemôžete prestať čítať :D Oplatí sa prečítať celú sériu. Filmy sú tiež dobre spracované, ale kniha vždy ponúka niečo viac :) Tak šup šup prečítať, určite nesklame.... mňa teda vôbec

marketa.z.
18.01.2015 5 z 5

Dokonalá kniha. Snad nejpoutavější, co jsem kdy četla.

Pedros
14.01.2015 5 z 5

Pro ty, kteří zvažují, jestli se nejdříve podívat na film, nebo nejdříve si přečíst knihu, rozhodně jděte do knihy! Já se nejdříve dívala na film, který mě velmi zaujal, tak jsem si chtěla přečíst knížku. Až do téhle doby sem nikdy nedokázala přečíst knihu, kterou už jsem viděla zfilmovanou. Teď tomu bylo úplně jinak. Příběh byl sice stejný, ale přesto byl něčím jiný. Tolik toho má kniha navíc... Film i kniha jsou skvělí, ovšem kniha je kniha. A ti kdo už film viděli, rozhodně si přečtěte i knihu. Stojí za to.

Tamína
13.01.2015 5 z 5

Mám rádá knížky ,které mají charakter...Hladové hry mě přesvědčily o tom,jak se člověk musí přetvařovat, aby vubec přežil :D Miluju Hungry

Sabka123
12.01.2015 5 z 5

Nikdy jsem sci-fi knihy moc nevyhledávala, ale teď mám chuť přečíst si další díl, protože mě naprosto nadchla. Četla jsem ji jedním dechem a můžu ji jedině doporučit, byla totiž naprosto skvělá!

Simho
11.01.2015 5 z 5

Nejlepší kniha, co jsem četla!

Veronika.C
07.01.2015 5 z 5

Kniha je naprosto skvělá. Vždycky jsem ráda když je kniha zfilmovaná a já se po přečtění mohu podívat na filmové zpracování. Bohužel v tomto případě to bylo pačně ale nijak mi to nevadilo. Ikdyž jsem věděla jak bude děj probíhat tak mě kniha doslova pohltila nemohla jsem se od ni odtrhnout. Naštěstí jsem k Vánocům dostala celou sérii takže dnes večer se hned pouštím do druhého dílu :-)

MATY-sek
04.01.2015 5 z 5

Stejně jako většina ostatních čtenářů této knihy, jsem nejdříve viděl filmové zpracování, teprve potom jsem četl knihu. Je hodně zajímavé, že se film moc nerozchází z dějem v knize... Většinou některé pasáže ve filmech chybí, ale tady je všechno. Byl to hezký dáreček pro manželku pod stromeček ... :o) Můžu všem doporučit.