Aréna smrti

Aréna smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34595/mid_arena-smrti-3CF-34595.jpg 5 6504 882

Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hladové hry začínají… Dokázali byste přežít v divočině, když se všichni snaží o to, abyste nespatřili další úsvit? V troskách země, kdysi známé jako Severní Amerika, se rozkládá Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou a udržuje si jejich poslušnost tím, že je nutí, aby každý rok vysílaly jednoho chlapce a jednu dívku ve věku mezi dvanácti a osmnácti lety jako účastníky Hladových her – boje na život a na smrt živě přenášeného televizí. Šestnáctiletá Katniss Everdeenová, která bydlí sama se svou matkou a mladší sestrou, považuje účast ve hrách za rozsudek smrti, když se nabízí jako dobrovolnice, aby nahradila svou sestru, jejíž jméno bylo vylosováno pro letošní ročník. Katniss se ale už v minulosti ocitla na pokraji smrti – a je odbornicí na přežití. Aniž by chtěla, stává se soutěžící. Má-li však vyhrát, musí učinit řadu rozhodnutí, která staví přežití proti lidskosti a život proti lásce. Uznávaná spisovatelka Suzanne Collinsová, autorka Underworld Chronicles z žebříčku bestsellerů New York Times, představuje napínavé i filozofické, dobrodružné i romantické dílo zasazené do budoucnosti se zneklidňujícími paralelami k naší současnosti.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Fragment (ČR)

The Hunger Games , 2008

Klivine
Klivine
02.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Hunger games - jedna z YA klasik, kterou jsem si nemohla nechat ujít. Je to distopicka fantasy a tak, jsem se hodně těšila. Kniha nesklamala, ale nebylo to takové když vůbec nechce číst nic jiného. Nejspíš to bylo Katniss, která už od začátku se mi zdála taková... Nijaká. Možná to bylo hranou láskou k Peetovi. Peeta mě ale docela štval. Vždycky jsem měla radši části kde se nevyskytoval, protože, byl takový až přehnaně milí a to mě prostě štvalo. Jinak dojem dobrý, svět zajímavý.

Jen... Co bylo s ostatními částmi světa?

Ninjer
Ninjer
01.09.2021 4 z 5

Prequel Balada o ptácích a hadech byla příjemná fantasy, a tak jsem se rozhodl dát šanci i dnes už klasické trilogii, která je obecně hodnocena lépe. A jo, první díl Hunger Games s podtitulem Aréna smrti je opravdu ještě lepší.

Hlavní hrdinkou je Katniss Everdeenová, šestnáctiletá dívka nezkušená v lásce, ale zase dosti zkušená v lovu, což se jí bude hodit ve zvrhlé reality show, v níž děti bojují na život a na smrt. Příběh se odehrává v budoucí Americe, ve které po devastaci válkou zase vystrkuje ouška civilizace a moderní technologie. Bohužel však především u tzv. Kapitolu, který se mstí za dávný válečný konflikt okolním chudým krajům právě těmito "hladovými hrami". Takže jo, zdejší fantasy svět je slušně depresivní a drsný.

Tolik se toho ale o státu (jménem Panem) nedozvíme, protože kniha je vyprávěna pouze z pohledu Katniss a s ní čtenář intenzivně prožívá její příběh. Protože během Hladových her nemá kontakt s vnějším světem, nevíme o něm nic ani my. Jak reagují diváci či organizátoři soutěže (proti kterým se snaží Katniss trochu bouřit) se můžeme spolu s hlavní hrdinkou pouze domnívat. Občas je to škoda, ale také má takovéto komornější a soustředěné vyprávění něco do sebe. Rozhodně to přispívá k tomu, že se kniha snadno čte, protože v ní nejsou žádné odbočky a soustředí se hlavně na děj, ve kterém nechybí všemožné zvraty.

Hunger Games jistě patří do škatulky "young adult" románů, a tak nesmí chybět romantická linka. Katniss tu obletuje pekařský synek, který také skončí v aréně (ve skutečnosti je to velká plocha, jejíž prostředí se střídá podle ročníků, nyní je to především les), ale je tu poměrně originální aspekt toho, že si hlavní dvojice nejen příliš nedůvěřuje, ale dokonce začíná každý hrát svoji hru na diváky, protože si dobře uvědomují, že za dobře předvedenou šou můžou získat od diváků různé životně potřebné dárečky. Takže i ta romance je podobně jako okolní svět překvapivě chladná.

Aréna smrti nabízí čtivý a akční příběh, který nehýří optimismem, ale dobrými nápady ano.

Osm bedlivě sledovaných puberťáků z deseti.

_Žanet_
_Žanet_
31.08.2021 5 z 5

První díl série Hunger Games je pro mě jednou z mála knížek, kde mi hlavní hrdinové nepijí krev. V celé knize se snad nenajde jediná postava, která by mi byla nesympatická a to kupodivu i z ostatních splátců. Také je to jedna z mála knih, u které mi nevadilo vidět nejdříve filmy, protože až na pár detailů, mi první film připadal téměř totožný s celou knihou, která skvěle doplňuje věci, které už se do filmu nevešly nebo byly vynechány. Opravdu mě bavilo dozvídat se pocity hlavní hrdinky Katniss, přičemž mi její myšlenkové pochody přišly logické a reálné. U některých knih mi připadá, že hlavní hrdinky vůbec nepřemýšlí a autor se nedrží jejich charakteru, ale to se zde vůbec nedá tvrdit. Za to smekám kloboukem před autorkou a musím pochválit i reálnost popisu života v chudobě. Už teď mám rozečtený další díl a jsem zvědavá, jestli z něj budu stejně nadšená jako z toho prvního.

Pajakub47
Pajakub47
28.08.2021 5 z 5

Trochu mě odrazovalo označení YA, ale musím říct, že jsem z knížky nadšená....Bavila mě od začátku do konce! Rozhodně doporučuji!

Nemám.jméno
Nemám.jméno
23.08.2021 5 z 5

Jistě bych už opakovala jen to, co bylo mnohokrát řečeno. Tak snad jen: Hunger games jsou fantastickým počinem v žánru dystopie. Takhle má vypadat svět, ve kterém nevíte, jestli se dnes vůbec najíte. Takhle má vypadat svět, ve kterém vám nikdo nezaručuje, že se dožijete příštího dne.

tatjana1737
tatjana1737
20.08.2021 5 z 5

Po Baladě o ptácích a hadech jsem, tako jako mnozí jiní, pocítila touhu vrátit se do světa Hunger Games a zopakovat si příběh Katniss Everdeenové. Bohužel mi tentokrát ke čtení chyběl film, který se s knihou hezky snoubí a doplňuje. Film umí navodit atmosféru, kniha zase dovysvětlí hodně souvislostí, které z adaptace nejsou na první pohled zřejmé (kupříkladu celý kontext Hladových her). Mé hnidopišské já si všimlo několika překlepů a tiskových chyb v mém vydání, ale četlo se to hezky. Jen mi z knihy (a ostatně ani z filmu) pořád moc nevychází ta romantická linka, z Katniss a jejího "lavírování" jsem pořád na rozpacích. Vždycky si navíc vzpomenu na to, jak Hunger Games sledovali Simpsonovi. Marge se rozplývala nad milostným trojúhelníkem a řešila, kterého z chlapců si hrdinka vybere, Homer se zklamaně ptal, kdy už se ty děti začnou vraždit?

misazabkova
misazabkova
17.08.2021 5 z 5

SUPER!!! Nečekala jsem, že mě kniha bude tolik bavit. Nakonec však předčila mé očekávání. Naštěstí v knize nebylo tolik násilí za což jsem velice vděčná. Hlavní postavu jsem si zamilovala hned na začátku. Doufám, že film bude stejně dobrý jako kniha.
Určitě neváhejte a stáhněte po této knize.

shadowhunter06
shadowhunter06
01.08.2021 4 z 5

Musím přiznat, ač nerada, že jsem první viděla film Hunger Games. Film mě zaujal natolik, že jsem se rozhodla přečíst knihu a rozhodně jsem nebyla zklamaná! Očekávala jsem více rozdílů mezi filmem a knižní předlohou, ty byly ovšem jen nepatrné a za to jsem ráda. Děj mě bavil od samého začátku, velmi oceňuji, že i pouhé popisy, ať děje, postav či krajiny, nikdy nebyly nezáživné, ale naopak velmi čtivé. Také romantická zápletka není obyčejná, ale plná nezodpovězených otázek, za což jsem velice ráda, jelikož mi nikdy úplně nesedl vývoj mnoha knih, kdy láska přehlušila veškerou pointu knihy. Rozhodně se těším na přečtení dalších dílů a vřele doporučuji každému fantasy/young adult nadšenci :)

Ešína
Ešína
25.07.2021 4 z 5

Když jsem viděla film, který mě zas až tak nenadchl, chtěla jsem si přečíst knihu. Ta mě bavila o něco víc než film. Zajímavé zpracování a nápad. Určitě doporučuji

roman9276
roman9276
20.07.2021 5 z 5

Hunger games je prostě láska. Filmy jsem viděl milionkrát a letos mám takovej re-readingovej rok, tak jsem si řekl, že se po letech k hladovejm hrám vrátim a dobře jsem udělal. Každej díl má něco do sebe, ale když jsem to četl poprvý bylo to nový, neotřelý, distopie jak má bejt. Zase když se Katniss přihlásila místo Prim skoro jsem ani nedejchal a takovejch momentů tam celá halda. Proto to tak miluju.

littlestar
littlestar
11.07.2021 5 z 5

Film jsem viděl před 6 lety. Věděl jsem tedy, jak to zhruba dopadne, ale detaily jsem si nepamatoval. Proto jsem se na knihu těšil a očekávání bylo naplněno. Kniha zanechala silnější dojem než film /soudě dle mého hodnocení na ČSFD/, vyprávění mě bavilo, mohl jsem se od čtení odtrhnout a těšil se na každou další stránku. Příběh, postavy, dialogy - za mě dobře zvolené. Příjemný bonus na závěr rozhovor s autorkou. Takže vytahuji hodnocení ve výši 95 %

jprst
jprst
09.07.2021 5 z 5

Už před několika lety jsem se nechal nalákat vysokým hodnocením celé této série, ale zvládl jsem s bídou první díl s tím, že tohle pro mě prostě není. Kdybych to chtěl hodnotit, tak dám ze slušnosti jednu hvězdu, abych neurazil. Ale mí potomci a hlavně vnoučata jsou tím nadšeni, tak zde uvádím jejich hodnocení, které je zcela jednoznačné. Nicméně další díly jsem si odpustil a to i do budoucna.

Takyumímčíst
Takyumímčíst
22.06.2021 5 z 5

Miluju Hunger Games!
Nejprve jsem viděla film, za což jsem ráda, protože má oproti knížce několik nesrovnalostí, a kdybych nejprve četla knihu, tak bych na film úplně zanevřela. I přesto, že Katniss občas leze trochu na nervy, mám ji ráda, je lidská - má i záporné vlastnosti, není to ta dokonalá hrdinka.

Moje srdcovka Doporučuju.

pipa36
pipa36
06.06.2021 5 z 5

Pro mě velmi povedený návrat do post apo světa, který jsem si plánovala delší dobu. Hunger Games jsem poslouchala kdysi dávno, a i když se mi první díl líbil nejvíc, další mi v paměti taky zanechaly jistou stopu. Takže už jsem věděla, do čeho jdu - poslech audioknihy v dokonalém hereckém i hlasovém provedení Terezy Bebarové, díky které řadím Hunger Games (hlavně první díl) mezi mé nejlepší audioknihy vůbec.
Znovu hodnotím 5* a doporučuji - knihu a ještě víc audioknihu.

Joymg
Joymg
11.05.2021 5 z 5

Skvělá kniha, jedna z nejlepších sérií na postapo a dysto. Nejlepší na tom vlastně je, že kultura Kapitolu je vlastně tak podobná té naší. Trochu to za vlasy autorka přitáhla, ale kdyby jel někdo naší kulturou nepolíben do velkého města nebo uviděl dnešní telku, taky bychom mu připadali přitažení za vlasy. Divné kostýmy, zmalovaní, šílené vlasy jak barevně tak tvarem atd. Takže přenos pocitu na čtenáře i diváka super.
Jediné, co jsem nikdy moc neopěvovala, byl Peeta, ale tak je to s lidmi běžně, ne každý vám padne do noty.
Obecně nápad i zpracování naprosto super.

Zruzana
Zruzana
09.05.2021 5 z 5

Kniha mě dostala do čtení. Já bych i řekla, že je to taková klasika, kterou se hodí znát. Má to i filmové zpracování, které je docela povedené, ale kniha je kniha. DOPORUČUJI!

Akjort
Akjort
08.05.2021 5 z 5

Při nějakých úsecích jsem úplně přestala vnímat okolní svět a vnořila jsem se do děje, jako bych já byla hlavní postava. Svět byl velice dobře popsán. Přečetla jsem už všechny díly Hunger games a nejvíce se mi líbil právě tento první díl. Rozhodně tuhle knihu všem doporučuji. Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla.

andrejci
andrejci
06.05.2021 5 z 5

Tak po deseti letech jsem se i já dostala prvnímu dílu. Filmy mám moc ráda takže na knížku jsem se moc těšila a hlavně na rozdíly a části ve co nebyly ve filmu. Byla jsem celkem překvapená, že jich tam moc nebylo.
Knížka byla hodně čtivá. Celkem mě překvapila ich- forma. Moc ji nemusím, ale tady mě to bavilo. Jen jsem se na ni musela zvyknout. Jediné k čemu bych měla výtku je popis. Filmy jsem viděla takže jsem měla celkem lepší představu o tom jak to tam vypadá. Podle knížky bych si Panem asi nedokázala moc představit. Co jsem si, ale dokázala představit a to krásně byly popisy šatů.
Postavy za mě super. Velké plus je tam za myšlenkové pochody. Konečně vím co se postavám děje v hlavě. Sice jsem se musela s Katniss trošku sžít, ale potom už to bylo super. Hodně a příjemně mě překvapil jejich trenér.

Lily-fairy
Lily-fairy
03.05.2021 5 z 5

Dlouho jsem se knize vyhýbala. Ano, film byl fajn, ale měla jsem tím pádem spoilery a čekala jsem obyčejný ya akčňák. Jak jsem se zpletla! Kniha si hodně hraje s tématikou morálnosti vražd a totalitních režimů, přesně to, co v knihách miluji. Také se mi líbí, že postavy rozhodně nejsou černobílé... Okamžitě jdu na další díl!

Skjaninka
Skjaninka
02.05.2021 3 z 5

Mám rada zmyslené svety, vybočujúce z reality a zasiahnuté apokalypsou. Rada sa norím do fantázie, do nevšednosti a o to viac, pokiaľ je tento svet zaujímavo "vymyslený".
Kniha moje očakávanie splnila, aj keď už v predchádzajúcích komentároch boli všetky nedostatky zmienené, nevadia mi.

3/5