Hugo a jeho velký objev

Hugo a jeho velký objev https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/107816/bmid_hugo-a-jeho-velky-objev-RMI-107816.jpg 4 199 45

Příběh, o nějž se s vámi chceme podělit, se odehrává v roce 1931 pod střechami Paříže. Setkáte se v něm s chlapcem jménem Hugo Cabret; tento chlapec kdysi dávno objevil kresbu, která mu navždy změnila život. Hugo je sirotek, který se stará o nádražní hodiny a v půdním bytě ukrývá velké tajemství. Součástí tohoto spletitého tajemství a okouzlujícího dobrodružství, které se kolem něj odvíjí, je i zápisník Hugova otce, klíček na krku chlapcovy nové kamarádky Isabelle, záhadný majitel hračkářství Papa Georges a magie rodící se kinematografie. Celý příběh je odvyprávěn jedinečným propojením slov a ilustrací a nabízí tak nový čtenářský zážitek.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Mladá fronta

The Invention of Hugo Cabret , 2010

TaLu
24.10.2023 5 z 5

Ilustrace přímo vyprávějí příběh spolu s textem. Nejsou jen na doplnění. To dělá z knihy jedinečné dílo s úžasnou atmosférou. Něžný příběh opuštěného kluka, který se snaží přežít mezi milovanými mechanickými hračkami a hodinami. Celé se to odvíjí jako starý film, o kterých se toho čtenář dozví opravdu hodně.
Opět mě udivilo, kam se za těch "pár" let technika dostala, možná nám ale v současné překotné době chybí atmosféra starých biografů a pomalých procházek po nádražích.
Pamatuji si, že mě kdysi začátek filmu nenaladil na koukání, zřejmě to někdy pod dojmem z knihy, napravím.

evismaior
27.02.2023 4 z 5

80% - Těžko hodnotit, když jsem jako první viděla film Martina Scorseseho (a navíc několikrát, protože ho mám moc ráda) a po letech jsem se konečně propracovala ke knize. Zvláštním způsobem mě hřeje u srdce tenhle krásný příběh o malém Hugovi, který po smrti svého otce a zmizení svého věčně opilého strýce tajně dál bydlí na nádraží a udržuje v chodu tamní hodiny, což ve 30. letech 20. století není žádná brnkačka, občas krade jídlo a hodně často krade součástky z místního hračkářství vedeného podivínským starým mrzoutem (Ben Kingsley tam prostě sedí) a ty využívá na zprovoznění robota, protože doufá, že mu třeba napíše nějaký vzkaz od otce... Ale jak s tím vším souvisí zřejmě již dávno mrtvý filmový tvůrce, který si jako jeden z prvních uvědomil, co by se dalo podniknout s vynálezem bratří Lumierů? Můžeme začít snít...
Přiznám se, že pětisetstránková kniha ve mně vzbudila naději, že příběh bude ještě o mnoho košatější než ten filmový, a to jsem byla trochu zklamaná, neboť opak je pravdou - zatímco ve filmu se nádraží podařilo zaplnit pestrou škálou prokreslených charakterů (i ten nesympatický inspektor v nepřekonatelném podání Sachy Baron Cohena zde má vlastní jímavý příběh), tak v knize sledujeme pouze Huga, Isabelle jen tak trochu odstrkovaně přizvukuje (oproti filmu se k ní navíc Hugo chová celkem hnusně) a pár dalších postav z nádraží je zmíněných zkratkovitě, ploše a ne právě příjemně.
Ano, jednoznačným kladem knížky jsou ilustrace, které v mnoha případech nahrazují text, působí jako filmové záběry (postupný nájezd na detail apod.) a autor k nim ještě na závěr dodal zajímavou legendu. Ovšem to bych zase nesměla srovnávat s filmem, neboť bez urážky asi žádná byť sebelepší ilustrace pořízená podle filmového záběru nenahradí to, když je jako diváci vidíme rovnou na plátně tak, jak byly natočeny. Navíc to místy působí nerovnoměrně - někde se autor na ilustracích vyřádil a je jich tam na třicet stránek za sebou, jindy jako by mu došel dech, a tak čteme delší úseky příběhu jako text - a upřímně, autor je mnohem lepší ilustrátor než textař.
Závěrem - ráda jsem si knížku přečetla, svoji atmosféru má, ale pro příště zůstanu u filmu, který byl podle ní natočený. Koneckonců dívat se na příběh (nejen) ze začátků kinematografie právě jako na film i s četnými dobovými ukázkami dává větší smysl. Autorovi ale každopádně patří obrovský dík za to, že pro nás čtenáře tohle krásné vyprávění stvořil, protože, jak sám poznamenává, Georges Méliès je sice skutečná postava, ale příběh Huga a Isabelly je dílem samotného autora.

Criosphinxx
05.09.2022 5 z 5

Zajímavá kniha. Ačkoliv má přes 500 stran, nelekněte se toho! Většinu knihy tvoří ilustrace a to té knize dodává atmosféru a určitou originalitu. (Jsou součástí vypravování)

Kniha je sice určená pro děti a mládež, ale myslim, že to spíše po té lince dobrodružné. Když si to tak vezmu, tak místy je dost smutná, ale zároveň má v sobě poselství, které ocení právě člověk dospělý. A i informace v ní jsou pro mne nové - doporučuji všem milovníkům kinematografie.

Film jsem ještě neviděl, ale vrhnu se na něj, rozhodně mě to zajímá.

Pokud chcete něco rychlého, milého, dobrodružného a s originální zápletkou, tak honem do toho!

Čand@
15.02.2022 5 z 5

Toto je snáď najzvláštnejšia kniha, aká sa mi doteraz dostala do rúk. Román, v ktorom ilustrácie nie že dopĺňajú dej, ale priamo ho vyprávajú a sú jeho neodpárateľnou súčasťou, sa len tak nevidí. Knihu som čítala svojej mladšej dcére na dobrú noc. Jej originálne spracovanie s celostránkovými kresbami bolo pre mňa i pre ňu fantastickým umeleckým zážitkom. Chválim. A film som ešte nevidela :)

andrii24
22.01.2022

Potomci otci iluzí. Spatřil STŘÍBRO, divotvorné dílo. Kouzlo zelektrizovaného prachu, nesené/povznesené mimo/nad realitu. Světlo světel, světa BIO.

Elulilinka1
02.01.2022 4 z 5

Možná jsem čekala více obsáhlejší knihu, co se týče příběhu jako takového. Na druhou stranu ale musím uznat, že ty všudypřítomné ilustrace dodávaly knize takovou zvláštní, ovšem skvělou a tajemnou atmosféru.

Pelerine
20.04.2021 5 z 5

Četla a vnímala jsem tu knihu už podruhé (poprvé nedlouho po jejím prvním vydání). Pokaždé mě to spojení ilustrací a textu úplně dostalo. Musím říct, že ten příběh je zasazený do doby a na místo, které opravdu miluju, kdekoli se objeví. Navíc to zpracování prvního vydání mě osobně naprosto okouzluje. Za mě úžasný vizuální a fantaskní zážitek...

Fortuna7
10.12.2020 4 z 5

Film mě nikdy moc nechytl a vlastně ho nikdy nedokoukala. Ale teď po přečtení knížky ho rozhodně dokoukám. Moc se mi líbí zpracování celé knihy, protože se díky tomu rychle četla. Kniha je i poučná a asi i proto bych ji doporučila.

nicolettkaa
16.06.2020 5 z 5

Takhle to vypadá, když do sebe zapadnou ozubená kolečka naprosto dokonale. Příběh je takový milý, pro mě jako obdivovatelku starých filmů, skvělé připomenutí jejich počátků a zpracování knihy naprosto dokonalé - text/obrázek. Ani kniha, ani komiks a tak skvěle to funguje. Měla jsem ji jen půjčenou, ale určitě si ji i pořídím do své knihovny.

ReniHan
09.05.2019 5 z 5

Přiznávám. Film jsem viděla první. Ale to mi nezabránilo ve čtení této knihy. Je taková hezká, milá... Rozhodně nic složitého. Doporučila bych mladším ročníkům ;)

Majdusak
15.04.2019 5 z 5

Nelze dát jinak než pět hvězd. Kniha, kterou člověk může listovat snad donekonečna a u toho tak jako mimochodem čte, vše se prolíná, ozubená kolečka cvakají... trochu smutné, hodně dojemné a hodně krásné. Půjčeno z knihovny, ale asi koupíme domů.

Elen telemna
10.04.2019 5 z 5

Krása, co bych měla ještě dodat?
Kniha není žádným uměleckým dílem, ale svou jednoduchostí a upřímností se mě velice dotkla a navždy si získala místo v mém srdci.
Příběh byl hluboký a čistý a samotný styl text-obrázky mě velice zaujal a během čtení vytvářel opravdu příjemnou a kouzelnou atmosféru.
Ale nejvíce si vážím toho, že díky Hugovi jsem opět pocítila, jaké to je mít sny. Jaké to je mít přání a touhy, za kterými si člověk jde a které činí jeho život smysluplným. A poznala jsem jednu velice důležitou věc. Svět je jeden velký stroj tvořen různými součástkami. A žádná z těchto součástek není navíc. Každá má svůj vlastní úkol, každá je důležitá.
"A jestli je svět jeden velký stroj, tak já jsem tady z nějakého důvodu. A znamená to, že ty jsi tady taky z nějakého důvodu."

Litocha
19.02.2019 4 z 5

Kniha ze zajímavého prostředí, která má spád. Příběh je ve své podstatě vlastně docela jednoduchý, ale obrazová složka přidává další rozměr. Možná tam ale na mě bylo trošku moc náhod a postavy by si zasloužily líp prokreslit. Ale jako dobrodružství pro děti a hold prvním filmům, proč ne.

Vendula39
31.12.2018 5 z 5

Nejdříve jsem viděla film a po několika letech jsem našla v naší malé obecní knihovně i knížku. Velice se mi líbil příběh Huga a jeho kamarádky a asi každý by chtěl zažít něco podobného i ve skutečnosti.

ApolenkaS
07.10.2018 5 z 5

Nádhera! Úplně mě knížka vcucla. Ten způsob vyprávění kombinací kreseb a textu!!! Čtenář je opravdu doslova vtažen do příběhu. Doporučuji všem malým objevitelům... :-)

Tomas@S
22.06.2018 5 z 5

Knizku jsem si pujcoval ke cteni/prohlizeni uz v dobe kdy byl natoceny film, a schvalne jsem nechtel ten film videt driv abych si tenhle unikatne zpracovany pribeh vychutnal a docenil. A udelal jsem jenom dobre, opravdu to v te knize funguje i kdyz to neni klasicky komiks a cely pribeh, az na par textovych pasazi, je vypraven pouze obrazove. A je to dojemny a krasny pribeh. Uz jsem pak nemel ani potrebu videt film. Kdyz jsem ho po delsi dobe nakonec prece jen shledl, mohl jsem pouze ocenit jeho kvalitu. Nicmene je to stale jenom prevypraveny pribeh z teto knihy.

fojtikjirik
28.04.2018 5 z 5

Nedávno jsem shlédnul skvělý film. Pak jsem se dozvěděl, že film byl natočen podle knižní předlohy. Knihu jsem si tedy později taky přečetl. Je psána neobvyklým stylem. Část děje je vyprávěná pomocí obrázků, takže knihu díky tomu lze i přes velký počet stran přečíst během několika dnů. Jak knihu, tak film můžu určitě doporučit.

laepus
26.02.2018 5 z 5

Musím za plno. Stejně jako jsem šel za plno i u filmu. Je to čistá nádhera, jak literární, tak i obrazová. No a samozřejmě filmová. Člověk se díky Hugovi opět stává malým klukem. Pokud to tedy dokáže - pokud nikoli, tak pak chápu někoho, že mu tohle dílko připadá o ničem. Já jsem pořád malý kluk, pořád ten malý Honzin, co lítá po hřišti, leze po stromech a hltá vše nové. A přesně tohle ve mně vyvolává Hugo. Asi si budu muset ten film pustit hned teď znovu :)

rarášek
22.10.2017 5 z 5

Tuto knihu jsem objevila v Levných knihách a hned jsem si vzpomněla na film. Koupě rozhodně nelituji. Líbilo se mi propojení ilustrací a textu. Skutečně to svým stylem připomínalo film. Zaujala a dotkla se mě část, kde se Hugo a Isabelle koukali na Paříž a on jí povídal o tom, co cítí, když se takhle dívá dolů a vidí všechno to dole pod ním.
Musím uznat, že tohle je jedna z těch výjimek, kdy se mi líbila jak knížka, tak film. :)

Risris
11.10.2017 5 z 5

Jo, tato kniha je prostě super prostě super a to i ilustrace jsou krásné.

zfilmováno

Autorovy knížky

Brian Selznick
americká, 1966
2008  86%Velký objev Huga Cabreta

Kniha Hugo a jeho velký objev je v