Hudba pro chameleóny

kniha od:

Hudba pro chameleóny obálka knihy
Mé hodnocení:

KoupitKoupit eknihu

Poslední povídková sbírka Hudba pro chameleóny, kterou Truman Capote vydal za svého života, obsahuje třináct povídek a črt a delší novelu „Ručně vyřezávané rakvičky“. Všechny povídky spojuje nádech snovosti, nedořečenosti a nevysvětlených tajemství, v črtách autor zpracovává setkání s Marilyn Monroe, Willou Catherovou, E. M. Forsterem, Gorem Vidalem a jinými slavnými osobnostmi. V nejzdařilejším textu sbírky, v „Ručně vyřezávaných rakvičkách“, pak úspěšně navazuje na literární metodu „faction“ neboli „non-fiction novel“ – tedy román vystavěný z pravdivých událostí –, kterou použil ve svém nejslavnějším románu Chladnokrevně. Hudba pro chameleóny vychází v původním složení poprvé, vůbec poprvé je do češtiny převedeno sedm povídek i zásadní autorova předmluva, kde Truman Capote rekapituluje svoji spisovatelskou dráhu, hovoří o poslední tvůrčí krizi a představuje nový styl psaní, jehož výsledkem je právě tato kniha....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135554/hudba-pro-chameleony-135554.jpg 4.339
Žánr
Literatura světová, Povídky
Vydáno, Argo
Orig. název

Music for Chameleons, 1980

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (7)

Kniha Hudba pro chameleóny

Přidat komentář
palka452
včera

Skvělé

mgeisselreiter
13.09.2020

Bohužel jsem nedávno viděl film Capote z roku 2005, který mě dost negativně ovlivnil v pohledu na život spisovatele. Mnohdy je totiž lepší některé věci nevědět. Každopádně hned první povídka byla ještě pod "vlivem", ale s dalšími už jsem byl lépe sžitý a dokázal si je vychutnávat. Capote je opravdu velmi dobrý spisovatel a tato různorodá sbírka jeho krátkých prací to jen dokazuje. 80%, 13. 9. 2020.


maruska283
25.02.2020

Moje první kniha od Capoteho mě naprosto odrovnala, prsotě skvělé čtení.

boticelli
05.07.2018

Truman s Marylin po pohřbu nemají chybu! Takhle od “huby” to dovede pustit do éteru jenom on! Ke knížce se rád vrátím, je taková ...americká.

MC87
26.03.2017

Skvělé, syrové povídky, plné dekadence a nádechu "staré" Ameriky. Až na extrémně nevýraznou (naštěstí jen třístránkovou) povídku Mr. Jones je vše maximálně čtivé a kniha se dá přečíst za půl dne.

Atmosféru knihy tvoří zajímavé charaktery, všudypřítomný alkohol a autorovy vyjadřovací schopnosti, kdy neváhá chvílemi psát vulgárně. Na trhu existuje i dvojjazyčné vydání, které doporučuji, protože Capoteho angličtina není složitá a je logická.

Babouš
03.07.2014

Je to sbírka povídek, kratších i delších, z nichž některé jsem slupnul hned a s jinými jsem se trápil po mnoho večerů. Capote je v tomhle hrozně nepředvídatelný a kvalita jeho tvorby je hrozně rozporuplná. Rozhovory (např. s Marilyn Monroe) mi přišly asi zajímavější než povídky/příběhy. Ručně vyřezávané rakvičky mají výborný start, atmosféru, ale v polovině to přestane být zajímavé, jako by autor ztratil dech. Na druhou stranu ta povídka o paní a kočkách v mrazáku měla výborný závěr a pointu, ale to před tím tak zajímavé nebylo. Jak říkám, rozporuplné...

Obálka s obrazem od Ivany Lomové je ale skvělá.

Sorry - Lazy
11.03.2013

Vynikající. Kniha se čte sama. Za dva dny nebylo co řešit. Pokud nemáte co na práci, za půl dne...