Hubbleovy stíny

Pátrání po galaxiích na okraji času.

Kniha se zabývá úspěchy Hubbleova vesmírného dalekohledu a je orientována zejména na oblast kosmologie. Texty jsou psány formou vědeckých povídek, téměř „detektivních“ příběhů, věnovaných vždy jedné zajímavé oblasti.

1. vydání

https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98971/hubbleovy-stiny-LhQ-98971.jpg 3.43
Literatura naučná, Vesmír
Vydáno, Mladá fronta

Chasing Hubble's Shadows: The Search for Galaxies at the Edge of Time, 2006

Kniha Hubbleovy stíny

bulat

Kniha bola inšpirovaná Hubbleovým vesmírnym teleskopom. Ale nie je zďaleka iba o ňom. Autor sa venuje rôznym zaujímavým a a málo prebádaným problémom, ktorým sa iné knihy o vesmíre venujú naprosto okrajovo. Príkladom môže byť mladý vesmír v čase, keď sa v ňom formovali galaxie. Práve proces utvárania a evolúcie galaxií je i v dnešnej dobe málo prebádaný a je v ňom veľa nejasností. Práve tu sa autor snaží trošku poodtiahnuť oponu vesmírnej hmly a naznačiť, ako sa vesmír vlastne dostal do svojho dnešného stavu. V tom má nedoceniteľnú úlohu Hubbleov teleskop a jeho snímky hlbokého a ultrahlbokého vesmírneho poľa, na ktorom pozorujeme galaxie v čase ich detského veku.

Mimochodom kniha mi niekoľko rokov ležala na poličke a priznám sa, že som po nej siahol skôr z núdze, lebo sa mi minuli iné- zaujímavejšie tituly. Rozhodne však nesklamala, naopak príjemne prekvapila práve svojou neotrelou témou- ostatne o Veľkom tresku či teórii strún píše každý druhý fyzik či vedecký novinár. A pritom som netušil, že zrovna zajtra bude mať vesmírny ďalekohľad jubileum- neuveriteľných 30 rokov!