Hry Osvobozeného divadla 1

Hry Osvobozeného divadla 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93681/hry-osvobozeneho-divadla-1-93681.peg 5 36 6

Hry Osvobozeného divadla série

Úvodní svazek výboru z her Osvobozeného divadla, sdružující jejich čtyři ukázky, jak je představuje OSEL A STÍN (1933), BALADA Z HADRŮ (1935), RUB A LÍC (1936) a TĚŽKÁ BARBORA (1937), , ve zkratce naznačuje cestu, jakou V+W vedli svou divadelní tvorbu, aby ji zaostřili v útočnou zbraň politické a sociální satiry. Jednoznačně zde napadli nacionalistickou diktaturu a imperialismus.... celý text

radusak9806
17.06.2020 5 z 5

Přečteno v jiné knižní sérii, nyní jako pořádná fanynka jsem si pořídila i tuto.

1amu
22.09.2018 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek . Zachycuje časovou linii Osvobozeného divadla, které zkrátka kvůli svým angažovaným hrám nemělo nikdy klidný život.
Osel a stín - samozřejmě nepřekousli fašisté . Balada z hadrů - tu museli hrát vedle v Rokoku, než se mohli po obrovském úspěchu vrátit "k Novákům" do Vodičkovy ulice. Rub a líc - přímo nutil ke zfilmování, což se stalo, byl natočen Svět patří nám (ve filmu nehrála svou domovskou roli Markétky, dívky se sametovým hlasem - Jarmila Švabíková, nahradila ji z komerčních důvodů a dobře Adina Mandlová). A pak Těžká Barbora . Bohudík (ještě s Caesarem) byla hrána i Balada z Hadrů a Těžká Barbora na rozhraní šedesátých let XX.století v divadle ABC s Werichem a Horníčkem. Jde o hry moderní, které mají divákovi pořád co říci.

Rup
22.10.2013 5 z 5

Humorné, vtipné, satirické, hluboké, nadčasové. Ovšem o humoru se nemá kecat, ten se musí dělat. A oni to dělali geniálně. Pokud se sám nechci zesměšnit, pak nemám co bych dodal.

beat.ea
04.06.2013 5 z 5

(nejen) Osel a stín prostě musíte milovat!
táááák moc chytří pánové :)

Stilico
28.07.2012 5 z 5

Humor, který Voskovec a Werich vnesli na divadelní jeviště a filmová plátna, je nadčasový, i když zrovna pojednává o zcela určité době. Důkazem toho je i tento výběr her, kde hlavní problematiku tvoří hospodářská krize 30. let a radikalizující se Evropa, která směřovala k válce.

eraserhead
30.10.2011 5 z 5

Nevím, zda není škoda, že patrně to nejlepší z Osvobozeného divadla dali hned do prvního svazku. Tohle je fakt bomba, trefné, humorné, ironické, sociálně-kritické, komické, úderné. Prostě radost číst. Hra se slovy, významy, dvojsmysly. Tohle se V+W opravdu povedlo. Jen škoda, že jak se říká, nemůže být každý den posvícení, a další svazky jsou mnohem slabší.

Autoři knihy

Jan Werich