Hry bez hranic

Hry bez hranic https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383380/bmid_hry-bez-hranic-tBx-383380.jpg 3 186 54

Mladý programátor Filip si užívá všeho, co dnešní svět nabízí dobře placeným profesionálům: cestování, drogy, sex bez závazků. Vydělávat na pohodlný život vývojem návykových her a těžbou osobních dat možná není dvakrát morální, ale když to nebude dělat on, bude to přeci dělat někdo jiný, ne? Jakmile se vynalézavému pragmatikovi naskytne během vrcholící uprchlické krize historická příležitost vytřískat na lidském neštěstí tolik, že už nikdy nebude muset vstávat do práce, neváhá propůjčit svůj cynismus dobré věci. Před čtenáři se otevře nepříjemná otázka: sledují nechutné vykořisťování, anebo efektivní záchrannou misi? Publicista a komentátor Michal Kašpárek se ve své temné grotesce strefuje do současných kultů efektivity, kreativity nebo flexibility a předkládá mrazivý i krutě vtipný pohled na generaci Y.... celý text

viweb
26.05.2020 2 z 5

Nic pro mě ani jsem nedočetla. Jazyk IT a k tomu spousta výrazů co užívá dnešní mladá generace....Za mě 3/5

Andynka
12.03.2020 2 z 5

Kniha se lehce četla. Je to jednohubka ke kávě, která se věnuje migrantům, programování, lhostejnosti k životu.
Já jsem asi úplně nepochopila, co chtěl autor knihou říci. Chvílemi mě spíše rozčilovala... Tak moc nevím, jak se ke knize postavit.
Asi je to za mě kniha, která he zbytečná. A časem si ani nevzpomenu o čem byla. Ale kdo ví. Kolikrát tyhle nic neříkající knihy, se vám zaryjí hlouběji do paměti, než by jste čekali. :-)

Nerevanin
21.01.2020 3 z 5

Dobré. Kniha se dobře čte a kladně hodnotím také práci autora s jazykem a styl vyprávění. Nejsem si zcela jistá tím, co autor chtěl touto knihou říci, ale po delší úvaze se kloním k tomu, že chtěl poukázat na egocentrismus a lhostejnost dnešní generace. Na první pohled se zdá, že hrdina je obyčejný floutek a frajírek, který tváří v tvář katastrofě (za tímto účelem je použita uprchlická krize) prozře a začne konat dobro. S určitým odstupem mi ale připadá, že ve skutečnosti je ve středu všech činů hlavního hrdiny jeho já, vše dělá jen pro svůj užitek. Jako dobrovolník do uprchlického tábora jede vlastně z nudy, hrůzy tábora pak vidí jen jako zpestření všedního dne a i když uznává, že se jedná o hrozné věci, přesto využívá zdrojů určených pro uprchlíky a přes noc se nechá odvézt taxíkem do pronajatého pohodlného domu. Ačkoli vše na vlastní kůži zažil, později souhlasí se silným protiuprchlickým názorem jisté ženy jen kvůli vidině sexu, nemá nejmenší zájem ji poučit o tom, co se skutečně děje. Ve finále zajistí práci desítkám či stovkám uprchlíků, ale vše směřuje jen k jeho vlastnímu pohodlí, aby se mohl věnovat svým koníčkům, a k problémům svých přátel z řad uprchlíků se staví zcela lhostejně. Nezajímá ho, jak se cítí, ačkoli to vlastně odpovídá duševnímu stavu jeho samotného, záleží mu jen na zisku. Autor sám kritizuje počínání svého hrdiny buď jeho vnitřními úvahami nebo prostřednictvím Vandy, jejíž názor ale zároveň znevažuje tím, že z ní učinil radikální feministku. Po přečtení jsem knihu zhodnotila jako divnou nedodělávku s potenciálem, ale po úvaze jsem došla k názoru, že se jedná o poměrně zdařilé dílo, které nutí k zamyšlení.

Lotka
25.12.2019 3 z 5

Dalo se to, ale jednou stačilo.

KateTheBlogger
12.12.2019 3 z 5

Knížka se čte rychle a zachycuje aktuální situaci, navíc je psaná jazykem současné mladé generace. Je upřímná, drzá, cynická.

dpxcz
10.11.2019 3 z 5

Kniha výborně zachycuje absurditu dnešní doby, je drzá, povrchní a užívá řeči současné generace Y. Je to taková rychločetba na jedno odpoledne.

TerkaM
06.11.2019 3 z 5

Nic moc. Spíš nic než moc. Knihu jsem si chtěla přečíst v době, kdy byl kolem uprchlické krize strašný boom - líbilo by se mi to víc. Nicméně já ji četla pozdě. Tohle je prostě jedna z těch knih, která je vhodná k jedné aktuální situaci ve světě, kterou můžete číst jen v jednom určitém momentě, ale když ji čtete jindy, jste zklamaní. Mě každopádně nebavilo číst o hlavním hrdinovi, nelíbil se mi jeho přístup k životu a kdybych někoho takového reálně potkala, asi bych ho profackovala. Čekala jsem od toho víc, nicméně jsem to alespoň měla rychle přečtené, jelikož je to fakt útlounká knížečka.

Alethea_k
29.10.2019 3 z 5

Autor skvěle vykreslil dnešní realitu. Na co vztahy? Můžu si domluvit sex během několika vteřin přes aplikaci, proč se o něco snažit, když nemusím nic dělat a ještě z toho profitovat. Bohužel, dnešní generace. Také je poznat, jak jsme my mladí lidé hloupí a představujeme si naivně, že všechno bude dobrý. No z literárního hlediska žádná perla, ale na to, aby si člověk uvědomil, za jaký tým kope, dobrý.

mezereon
28.10.2019 4 z 5

Kniha, ve které najdete mnoho nadsázky, cynismu, ale i pravdy, jak žijí někteří lidé ve věku okolo 30 let. Jinak je to rychlé čtivo, u kterého se často zasmějete, zvláště pokud jste hráli nebo stále hrajete počítačové nebo konzolové hry. Jako oddychovou četbu doporučuji.

adevis
25.09.2019 3 z 5

Po prvních pár stránkách jsem netušila, co si o knize myslet. Nezaujala mě a vlastně jsem ji ani moc nechápala. Nakonec to nebylo zas tak špatné čtení, sem tam to bylo i úsměvné. Možná jsem ji jen dostala do ruky ve špatný čas. Takže bych se k ní měla ještě někdy vrátit a dát ji šanci mé hodnocení zlepšit, uvidíme. :))

Valeyman
18.09.2019 5 z 5

Jednoznačně 5 hvězd, oddychovka a jednorázovka do tramvaje. Bavilo mi to, občas jsem u toho dostal záchvat smíchu, zajímavá sonda do duše programátora, bohéma a celoživotního prokrastinátora. Skvělé :-) !

KaMal
16.08.2019 3 z 5

Oddychová jednohubka, přinášející cynický pohled na fungování některých mileniálů aneb jak při co nejmenším úsilí vytřískat z okolního světa co nejvíc...

vakkets
03.08.2019 5 z 5

Srozumitelný příběh, je tam sice pár bizarností, ale četlo se to skvěle a chytře to naráží na paradoxy dnešní společnosti.

xmilek
21.05.2019 3 z 5

Rychlokniha, která nahlíží na život programátora, který žije prokrastinací, snaží se o sex, hraje "kamiony" a končí v uprchlickém táboře. Ovšem jinak, než to vypadá. V knize je spousta nepřesností. Když už o něčem píšu, tak si zjistím jak to funguje (=.

zuzak07
08.04.2019 2 z 5

Pro mě zbytečně strávený čas, který naštěstí nebyl moc dlouhý. Proč mám číst o povrchním egoistickém člověku, kterých je náš svět plný?

ailleen
07.03.2019 2 z 5

Povrchni popisy ztracene generace, bez hloubky a obsahu. Popisy uprchlickeho tabora zabirajici temer polovinu knihy vylozene zbytecne. Nedoporucuji zacinat s ctenim.

Jonny
26.02.2019 3 z 5

Na tuhle knížku jsem se těšil od okamžiku, kdy bylo oznámeno její vydání. Díky tomu bylo takřka nemožné, aby bylo moje očekávání naplněno.

Oceňuji:
- aktuálnost použitého slovníku
- neotřelost některých myšlenek

Problém jsem měl s pasivitou/lhostejností hlavního hrdiny. A děj mi taky přišel zbytečně přímočarý.

Kniha stojí za přečtení. Je to dobrý, zajímavý průměr.

hellena1523
15.02.2019 3 z 5

Když kniha vyšla, všichni pěli samou chválu, já však to nadšení zas až tak nesdílím... I když... Michal Kašpárek beze sporu píše velice čtivě, svižně a příběh sám o sobě byl perfektně vystavěný, vypointovaný.
Tady ovšem má pozitivní zpětná vazba končí...
Kniha byla místy velmi vtipná a sarkasmus vcelku sympatický, ale dost často na mě působil křečovitě. Zkrátka spíš jako póza za každou cenu.
Autor otevírá řadu témat, jimiž kritizuje společnost. Ale je to přesně ta kritika z pozice bílého bohatého muže, jenž nastavuje zrcadlo společnosti, ale přitom nemá tušení, jaké to je skončit ze dne na den na ulici nebo nemít na jídlo, což právě ta společnost denně řeší,proto nemá kapacitu na řešení problémů, které by měly řešit vlády zúčastněných zemí. A to vlastně ve mně jen utvrzuje názor, že je to celé jen taková póza,která je teď hodně moderní,jelikož je kontroverzní. Myslím, že jedni budou autora a jeho skvěle napsanou prvotinu milovat, druzí "nenávidět", protože sami řeší dost svých vlastních problémů. Záleží na tom, co (ne)má čtenář za sebou.
Rozhodně je to ale perfektní kniha do diskuse a už proto bych ji doporučila přečíst.

magnolia
12.02.2019 3 z 5

I když jsem mnoha slovům a občas i něčemu dalšímu úplně nerozuměla, bavilo mě to. Ostatní komentáře jsou trefnější, tak jim dávám palce.

Sorrow
23.01.2019 3 z 5

Hry bez hranic jsou aktuální, drzé, ale na můj vkus trochu moc povrchní. Autor skvěle zachytil absurdity dnešní doby, kterým se budoucí čtenář jistě zasměje, jen nevím, jestli v té době bude ještě vědět, co je to Tinder... Řeč generace Y mě děsně vytáčí, ale sypu si popel, sama tak taky (občas) mluvím. Pár myšlenek mě zaujalo a oceňuji, že pan Kašpárek nejde názorově tak úplně s proudem, ale na jisté fenomény doby nechává nahlédnout zase jinou optikou.
PS: Lednové turné Listování je v plném proudu, tak zajděte :)