Hrrr na ně!

od:

Hrrr na ně! https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459660/bmid_hrrr-na-ne-xsj-459660.jpeg 4.5 1082
Koupit Koupit eknihu Bazar

Ze zeměplošského moře se zvedla větrná korouhvička a teď najednou každý ví, kam vítr vane. Vynořila se nová země a staré spory. A když se dvě armády vydají na pochod, velitel Elánius z ankh-morporské Hlídky má jen několik hodin na rozřešení zločinu tak strašného, že do konce neexistuje ani zákon, který by ho postihoval. Ten zločin se jmenuje „VÁLKA“. Elánius proti zlým protivníkům, kteří se ho snaží dostat… a to jsou lidé, kteří stojí na jeho straně. Nepřítel by mohl být ještě mnohem horší. A v jeho diáři je v kolonce „Dnes nezapomeň“ napsáno – umřít! Ale dělat by to raději neměl, protože největší vynálezce a nejmazanější politik světa se už vydali na bojiště s malým balíčkem, který má zaručeně zastavit boj… Zeměplocha jde do války, a to s armádami sardinek, válečníků, rybářů, mihulí a alespoň jedním oddaným průvodcem vojenského tábora.... celý text

Série:

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 21.


Žánr:
Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: (ekniha) , Talpress
Originální název:

Jingo , 1997


více info...

Komentáře (85)

Komentáře 85 Recenze 3

Hor89
Hor89
16.05.2023 5 z 5

Další Zeměplošská kniha s Hlídkou v hlavní roli - tentokrát se v knize hodně cestuje, a jen první půlka románu se odehrává v Ankh-Morporku. Což podle mě příběhu prospělo. Kapitán Karotka je oproti předchozím knihám bohužel trochu upozaděn, ale dějová linka s Nobym a Tračníkem to více než vynahrazuje. Celkově je kniha o chlup horší než Stráže! Stráže!, má zajímavější příběh, ale o trochu méně vtipných scén a je v ní pár hluchých míst.

milary
milary
06.05.2023 5 z 5

Jak to dělal?!? JAK se dokázal pohybovat na tak tenké hraně, jako je téma válečného konfliktu v nápadné shodě s naší - zdá se nevyčerpatelnou - lidskou pitomostí, aniž by jedinkrát sklouzl k mentorování? Jak dokázal tak laskavě a s nadhledem vtipkovat o nekončícím sledu klišé, kterými bez konce argumentujeme na téma rozdílností, mlátíce se hlava nehlava "důkazy", že "my" jsme lepší než "oni", a ani jedinkrát nezesměšnit? Jak?

Zdá se mi, že tohle Pratchettovo mistrovství prolíná každým dalším dílem výrazněji. Nemyslela jsem si, vůbec jsem ze začátku nečekala, že bych našla v jedinečné fantasy řadě vedle nadstandardní porce chytré čistokrevné legrace (a napětí) něco, co by mě oslovovalo ještě výrazněji a posouvalo můj respekt k autorovi a bezbřehé potěšení z četby dál a dál. Stalo se.
Hrrr na ně! pro mě zatím nejlepší...


Elea
Elea
13.04.2023 5 z 5

Další perfektní kniha autora, tentokrát s úvahami o válce.

Rowana
Rowana
31.01.2023 4 z 5

Kniha poslechnuta v bravurním ztvárnění Jana Zadražila. Hned v prvních kapitolách mě až zamrazilo, jak aktuální se mi ten příběh zdál. Velice jsem si užívala pasáže, které se soustředili na postavu Havelocka Vetinariho, jemuž zde bylo dopřánu více prostoru, než v knihách, které jsem měla doposud možnost si poslechnout (stejně tak jako strážníkům Nóblhóchovi a Tračníkovi - taky nebylo na škodu). Celkově příběh možná nemá takový odpich jako ty předchozí, ale líbil se mi. Rozhodně si ho ráda vyposlechnu znova (a znova...).

Faila
Faila
09.09.2022 4 z 5

Terry Pratchett si prostě bravurně poradí s jakýmkoliv tématem! A co víc, i ta z vážnějšího ranku dokáže předat někdy sice trochu hořkosladce, ale většinou s laskavým humorem, který zvedne na duchu a nedovolí čtenáři se příliš mračit. A zápletky jeho děl jsou prostě neskutečné.

Lubošovo
Lubošovo
15.06.2022 3 z 5

Moc mě to mrzí, ale tohle se úplně nepovedlo. Doufám, že série o Noční hlídce neztratila dech úplně. Předchozí tři díly byly super, ale tohle se úplně nepovedlo. Přijde mi, že hlavní pozornost je věnována Elániovi, na kterém toho vlastně moc zajímavého není. Ostatní hrdinové hrají spíše vedlejší role , což je velká škoda. Zatáhnout Noční hlídku do války a politiky nebyl úplně nejlepší tah. Pokud s Terrym teprve začínáte, rozhodně nazkoušejte tuhle knihu mezi prvními.

puczmeloun
puczmeloun
12.06.2022 5 z 5

Čtvrtý návrat k Elániově Městské hlídce jsem četl už hodně dávno a pamatoval si tak jen útržky témat a scének. Paradoxně o samotném konání policistů mi v mysli nezůstalo skoro nic. A jsem za to rád, protože jsem se po letech mohl znovu nechávat překvapovat detektivkou propojenou s kritikou války, mezinárodního práva, latentního rasismu, trefováním se do všech možných (i nemožných) témat a jako obvykle zdaleka nejen kulturních odkazů (doporučuji klasický web L-Space). S čímž se pojí otázka, že by mě opravdu zajímalo, jak Pratchett knihy psal. Šel od základní kostry děje, na kterou pak vše nalepil? Nebo od jednotlivých etud, vtípků a scének, ze kterých následně skládal celou knihu? Jedno bez druhého by totiž nebylo ono, někdy jsou ale myšlenkové pochody od původních témat až velmi vzdálené – třeba při zamyšlení se nad stálostí tetování.

Pátou hvězdu pak přihazuji za interpretaci Jana Zadražila v audioknižní verzi. Je to už čtvrtá kniha ze Zeměplochy, které propůjčuje svůj hlas, a i když jsem se u prvních dílů sžíval s širokou paletou všemožných postav pomalu, Nohy z jílu a Hrrr na ně už jsem si jen užíval. Jde pro mě o nejpovedenější a nejzábavnější audioknihu za poslední měsíce. Velmi jsem se těšil na každé další zapnutí přehrávače.

IYv
IYv
12.04.2022 5 z 5

Posloucháno momentálně jako audiokniha a nestačím se divit, co aktuálních zážitků v tom nacházím. Skvělý Jan Zadražil!
Poslechla jsem si Soudné sestry i Noční hlídku a konstatuji, že zážitek je úplně jiný, než ze čtení. Ale musím říct, že jsem pratchettovky přečetla cca před 15 lety. Teď si užívám dramatizaci a to jsem si vždycky myslela, že nad knihy není...

1871
1871
17.02.2022 5 z 5

Hrrr na ně! Právě vrcholí krize Rusko - Ukrajina. Za mých mladých let se vždy tradovalo, jak jsou masy hnány do války jen zvůli mocných a pro zájmy mocných a dnes se to tu objevuje znovu...Blbost, není to jen tím.
A o to víc v souvislostí se skutečností praští člověka do očí to, co v tom příběhu je. Jak moc obyčejných lidí se nechá strhnout náladou, chtějí být dobrovolníky a přejímají tak absurdní důvody pro válku, až to bolí. A ten kdo dobrovolníkem být nechce obdrží bílé pírko, znak zbabělce. Doufám, že i dnes se najde nějaký policista, který zatkne viníky na obou stranách a postaví je před soud za spiknutí, úklady proti míru, nedovolené ozbrojování...

mina_harker
mina_harker
07.01.2022 3 z 5

Tento díl mě moc nebavil. Možná hlavně kvůli vážnému tématu války.

Alex.rrr
Alex.rrr
03.01.2022 4 z 5

realita převrácená do světa Zeměplochy. Bravurně zpracováno a zapracováno. Jediné, že válčení a politika není můj šálek kávy, ale to je jen osobní pohled. I tak je kniha báječná, a i přes občasné větší soustředění u knihy byla skvělá a těším se na další díl.

Bess.h
Bess.h
17.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Já jsem nadšená. Tentokrát více Elánia a méně Karotky. A překvapivě více Vetinariho?!

Terry Pratchett tady opět skvěle po Zeměplošsky ilustruje běžné problémy lidstva a dovádí je do absurdity, ale úžasně absurdně. Až tak, že se člověk přes to skvělé humorné čtení najednou zastaví a zamyslí se jestli se taky nechová jako serža Tračník a místo toho by se měl víc chovat jako desátník Noby/Běta a víc se ptát. Naštěstí pak serža prohlédl, tedy alespoň tak, že mu dřevěná hlava Klačana jako vývěsní štít hospody nepřijde tak dobrá.
Terry prostě trefně ukazuje dvě rozdílné kultury, které jsi jsou ve výsledku podobné jako vejce vejci. Koukají na sebe s nedůvěrou, předsudky a označují se blbými stereotypy aby se pak stejně hádali o kus plovoucí pemzy na paty. A do toho nám ukazuje mále mikro příběhy, viz serža tračník a jeho nedůvěra v Klačany, desátník Noby a jeho nepochopení žen. A rozhodně stojí za zmínku Leonardo a jeho problém s plnou hlavou nápadů, nápadů které bohužel se mohou použít jako zbraně a jeho nechuť něco takového vymýšlet, až se sám dobrovolně zavřel a izoloval od světa.
No prostě jsem unešená a tahle kniha mě bavila asi nejvíc po prvním díle s hlídkou.
P.S.: zatím čtu od Pratchetta jen hlídku a to postupně.

evvva
evvva
14.11.2021 3 z 5

Pro mě tenhle díl ze slabšího soudku, nemohla jsem se začíst, občas jsem se přistihla,že čtu ze setrvačnosti, což neznamená,že je kniha horší nebo méně kvalitní. Je to jen o mém pocitu z ní. A ten máme každý subjektivní. Jako např.chuť a tak,jak mi nechutná květák a spoustě lidí ano,tak je pro mě tenhle díl horší a jiní se jen oblíznou. Tak smělo do toho,ať víte, co jíte!

theMarty
theMarty
14.08.2021 5 z 5

Někde se to táhlo, ale jako žonglující Vetinari a Běta Noby? A Leoprd z Ankh-Morporku? Pořád to nemůžu rozdejchat.

Veni, vidi, Vetinari!

jaroiva
jaroiva
03.07.2021 5 z 5

Podruhé se mi to líbilo už trochu míň než napoprvé, ale tentokrát chci přečíst znovu celou hlídku, nejen Noční hlídku, takže jdu postupně.
Stejně je mi pořád smutno po Potroublovi. Ten mi tu prostě chybí.
Tento díl se svým cestovním zaměřením trochu blíží sérii s mágy. Mám přece jen raději, když se hlídka pohybuje po Ankh-Morporku.

Karotka opět skvělý, Elánius mě v tomto díle moc neuchvacuje.
Už se ale stejně těším zase na tu Noční hlídku.

NannyOgg24
NannyOgg24
02.07.2021 5 z 5

Noční hlídka je prostě super. Patří k mým nejoblíbenějším ze Zeměplochy. Vždy mě pobaví a překvapí.

slawa.cap
slawa.cap
11.05.2021 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Z počátku to vypadalo že nedám víc než 3*, ale po první třetině jsem to přehodnotil. Občas mi bylo až nepříjemně, když autor popisoval zákulisní politické čachry - prostě největší blbec dělá nejzásadnější rozhodnutí - jak nepříjemný otisk reality.
Další věc, které si všímám už delší dobu, ale tady byla už nepřehlédnutelná je časté střídání vykání a tykání a to i třeba během jednoho rozhovoru.
Ale humor byl úderný jako vždy a spousta pozemských věcí trefně převedena na Zeměplochu.
Jednasedmdesátihodinový Ahmed a věštba paní Bochánkové pro mně pro mě byl jedny z nejzajímavějších vývojů v příběhu.
Jen by mně zajímalo, co a jak by vytěžil Pratchett ze současné migrační krize...

TERRORDROME
TERRORDROME
28.02.2021 4 z 5

Túto knihu neomylne ťahajú zavedené postavy ktoré robia presne to čo majú, takže si človek možno ani nevšimne že príbeh je pod všetkým tým nánosom hlášok, narážok a urážok v podstate taký chudokrvný a obyčajný. Story o tom ako sa z mora vynoril bájny stratený ostrov a vyvoláva vojnový ošiaľ by mohol byť solídne vyhecovaný absurdistan, ale nakoniec je to len o tom že mocný chcú vojnu lebo sú proste blbci. Smrdutý Morporský výkvet versus handráci z Turbanistanu určite nie sú vrcholom Zemeplošských eskapád, ale hrdinovia sami o sebe sú našťastie dostatočne vyšinutý, chrlia zo seba prúdy perál, dedukčných nezmyslov a vo svojej najlepšiej tradícii sa vzpierajú autoritám. Teda okrem Nobyho a Freda, ktorý sú nútený na ponorkový výlet so samotným Vetinarim a tam im žiadna vzpurnosť nepomôže, lebo patricij dokáže umne vydrbať aj so svojim vlastným obrazom v zrkadle a otočiť somára v úzkej chodbe. Strážnik Navážka všetko rieši štýlom "Hulk Smash", Angua ňuchá a hryzie, Elánius urobí čokoľvek aby sa vyhol svojim lordským povinnostiam a Karotka by dokázal presvedčiť Hitlera aby sa venoval dobročinnosti. Takže aj keď mám výhrady voči vcelku neduživému príbehu, tak nuda to sakra nebola a nápad zastaviť vojnu tým že zatkneme obe armády má gule. A Noby asi tiež aj keď si užíva prestrojenie za mimoriadne škaredú brušnú tanečnicu.

NemmamSlov
NemmamSlov
26.01.2021 4 z 5

"Není přece možné, aby mluvil jako nějaký učitýlek, nějaký kantůrek z jednotřídky, s Haš-šem, který, jak náhodou vím, kdysi udeřil jednoho muže tak silně, že mu nos vylezl uchem?"

Už názov naznačuje, že sa príbeh bude opäť točiť okolo Elánia a jeho Nočnej hliadky. Tento krát Ankh-Morpork ide do vojny a to proti autorovim Turkom.

Najlepší boli Noby a seržant Tračník, ktorí pracovali celý čas v utajení po boku Leonarda a po boku samotného patricija. Cesta ponorkov ma dostávala miestami do kolien a aby nebolo dosť, tak najväčší krásavec Noby sa nám prezlečie za slečnu.

Samozrejme nechýba ani Elánius a Karotka, ktorí sa snažia zabrániť vojne. Ich počty nie su vysoké, ale keď si vezmeme, že jedným členom výpravy je troll Navážka, tak sú šance proti tisícom nepriateľom celkom vyrovnané.

kurama45
kurama45
21.01.2021 4 z 5

Ja som si už hovorila, kedy Vetinari dostane väčší priestor. Nesklamal. Bodaj by sklamal, keď na niekoľkých stranách zachraňoval osla a žongloval. Nie naraz, samozrejme :D.
No a najväčší záchvat smiechu? „Veni, vidi, Vetinari!“

Hadati
Hadati
11.12.2020 5 z 5

Mezi dvěma mocnými státy, Ankh-Morporkem a Klačí, se vynořil z vod nový ostrov. Obě země si na něj činí výhradní právo, přestože ostrov přináší spíše jen potíže než nějaké zisky. Proto se podle civilizovaných pravidel obě země připravují na válku. To se však nelíbí veliteli Elániovi, který považuje válku za největší zločin. Jako velitel městské hlídky toho moc nezmůže, naštěstí pro něj si však vzal lady Berankonovou, takže je také šlechticem. A šlechtic má oprávnění vytvářet vojenské jednotky. Jistě je jen shodou náhod, že se mu do jeho armády přihlásí většina členů jeho Hlídky. Alespoň těch důležitých.

Další kniha ze série o Hlídce se tentokrát neodehrává jen v Ankh-Morporku, ale také v Klači, kde se objeví Elánius se svými vojáky. Pobaví pak zejména role Tračníka a Nobyho v Patricijově plánování, a Elániův sluha Jeefes, který jako správný nacionalista také vstoupí do armády, aby zatočil se zákeřnými nepřáteli Ankh-Morporku, kteří na jednu stranu ve vašem městě jsou příživníky, protože nepracují, a na druhou stranu poctivým občanům A-M berou práci.

Objeví se zde sice i nějaké nové postavy, ale za zmínku stojí asi jen Jedenasedmdesátihodinový Ahmed a vyprávění, jak přišel ke svému dlouhému jménu.

MGT
MGT
21.09.2020 3 z 5

No já nevím, příběhy hlídky mě neberou tak jako ostatní, mívala jsem problém identifikovat kdo zrovna mluví.

SONP
SONP
08.07.2020 4 z 5

Postupem času se série o Elániovi proměnila v humanistickou sérii zaměřenou proti rasismu, druhismu a válkám (pokud si pamatuji, vyvrcholí to celé Šňupcem). Zdá se, že se z Elánia stalo autorovo alter ego, přes nějž hlásá své názory do světa. Ač jinak s autorovými liberálními názory souhlasím, přijde mi trochu rušivé infikovat těmito seriozními tématy humoristickou fantasy. Tu totiž čtu z escapistických důvodů. Ale i tak to celé bylo zábavné a nejlepší ze všeho je Leonard da Quirm a desátník Noby objevující podstatu ženství. 70%

Deia
Deia
23.06.2020 4 z 5

Táto kniha sa mi čítala naozaj veľmi dobre. Do každej knihy od Pratchetta sa púšťam s miernymi obavami, pretože to s jeho knihami mám ako na hojdačke – raz sa mi kniha páči, raz nie. Táto sa mi, našťastie, naozaj veľmi páčila. Bola vtipná, ale nie tak násilne (ako mi to niekedy príde u iných jeho kníh). Všetky dejové linky boli zaujímavé, najviac ma bavila tá s veliteľom Elániom a potom s lordom Vetinarim.

Torgal
Torgal
08.06.2020 3 z 5

Všimol som si, že subjektívna miera zábavnosti keď čítam Pratchetta záleží predovšetkým na dvoch faktoroch - téme knihy a jej protagonistoch. To druhé je v tomto prípade v poriadku, partu okolo Elániusa mám z celej Zeměplochy najradšej, no téma vojny medzi Ankh-Morporkhom a Klačom kvôli kusu skaly v mori ma zas veľmi nebrala. Výsledné hodnotenie sa mi teda tiež zaseklo niekde v priemere. 6+/10

Olous1
Olous1
07.06.2020 5 z 5

Na tuto knihu jsem čistě náhodou sáhla v knihovně. Sice mám ráda krimi, ale toto dílo velmi zajímavé. Mě se kniha velmi líbila. Doporučuji, bylo to pro mě oddychové počteníčko.

iskovsky
iskovsky
31.03.2020 4 z 5

"Proč bych měl toužit po tom být na hřbete velblouda? Vždyť já jsem instalatér!"

smajiska
smajiska
01.01.2020 5 z 5

Prostě klasika!

zuzana4291
zuzana4291
23.07.2019 4 z 5

U tohoto hodnocení bych potřebovala půl hvězdičky. Kniha je opět dobře napsaná, ale téma války mě moc nechytlo. Karotka opět překvapuje svou "královskou" mocí mluvit. A Elánius je prostě Elánius. A to nemluvě o dalších postavách v této knize. "vybruslení" z celé války je příjemně překvapivé.

burg
burg
11.06.2019 4 z 5

Čtenářská výzva 2019.
Pratchettova schopnost přesně pojmenovat jádro věci, či použít správné přirovnání přesně v ten pravý moment je naprosto obdivuhodná, ale jako u spousty jiných jeho titulů jsem se zkrátka ztrácel v ději. Je to snad tím, že knihy nejsou uspořádány do kapitol, ale děj skáče jako zajíc mezi broky?

aruba
aruba
10.06.2019 5 z 5

Moc povedená, vtipná knížka na stále aktuální téma. Až doteď jsem četla jen díly s čarodějkami a s Mrakoplašem, ale evidentně to byla chyba, protože Hlídka v čele s velitelem Elániusem má taky něco do sebe.

druzickaster
druzickaster
06.06.2019 5 z 5

Dávám pět, ale je to spíš čtyři a půl. Nějak moc politiky i když chápu o co autorovi šlo. Válka je absurdní a nesmyslná a stačí dva pitomci a je vymlováno - o tom není pochyb, ale přišlo mi to takové nějaké překombinované a zbytečně natažené. Musím uznat, že staří známí byli výborní i Jednasedmdesátihodinový Ahmed mě velmi zaujal, vtipy se nešetřilo atd., ale je tam prostě nějaké to ale. Dám si asi chvilku oraz od Zeměplochy a uvidíme co dál.

Mergirus
Mergirus
06.05.2019 5 z 5

Krásná a úchvatná kniha. Hlídku miluju a Samuel Elánius je můj velký hrdina. Bavila jsem občas lidi v MHD, když jsem vyprskla smíchy, ale tomu se nedalo zabránit. Zároveň je ale zarážející ta nadčasovost. A, i když je to i pro mě překvapení, tak si mě čím dál tím víc získává i lord Vetinari. Fandím Nobymu, aby si k sobě našel nějakou tu polovičku.

valda
valda
06.04.2019 4 z 5

Z moře mezi Ankh-Morporkem a Klačí se vynoří kus smradlavé bažiny. A to neznamená nic jiného než válku o to, komu tento páchnoucí močál připadne. Na jedné straně tedy stojí Klačané se svými vládci a Jedenasedmdesátihodinovým Ahmedem a druhé Lord Vetinary s Leonardem Da Quirm. A mezi nima se nějak ocitne městská hlídka se svým velitelem Elániusem.
Z toho je už asi všem, co trochu znají příběhy ze Zeměplochy jasné, že tentokrát si Pratchett vzal na paškál veškerou absurditu války. A to celkem ve velkém stylu, nechybí bitvy v poušti, na vodě i pod vodou :-) A pokud máte rádi Hlídku, tak si jí užijete do sytosti.

Berca.000
Berca.000
18.03.2019 5 z 5

prostě skvělé jako vždy

marek1084
marek1084
10.03.2019 5 z 5

Elánius a Vetinari rozehrávají skvělou partii, kde jde jako obvykle o existenci Ankh-Morporku tak, jak jej známe.

Ben Nevis
Ben Nevis
28.02.2019 4 z 5

Myslím, že vykořenění Hlídky z Ankh Morporku příběhu nesvědčilo. Taky jsem v tom viděla příliš mnoho analogie na náš dnešní svět. Rozmíšky s muslimy nejsou ani trošku vtipné, hrozící válka nebude "Hr na ně", ale "kdo zmáčkl to červené tlačítko". Holt to Pratchett napsal až moc dobře a nadčasově.

ladaol
ladaol
24.02.2019 5 z 5

Krásně se u toho marodí, tak skvěle odpočinkové čtení. Všechny tituly Zeměplochy prostě miluju!

zahradnice18
zahradnice18
06.02.2019 5 z 5

Pratchett, který nezklamal, ale naopak hodně pobavil a dokonce i poučil. Je obdivuhodné, jak dokáže vypointovat příběh.

wiix
wiix
01.02.2019 4 z 5

Oceňujem Pratchettove knihy, miestami sa zasmejem alebo prekvapím nad tým ako skladá vety a vytvára nové fantasy svety, ale dobrovolne už asi do jeho kníh nepôjdem.

Štítky knihy

Zeměplocha hlídka

Autorovy další knížky

Terry Pratchett
britská, 1948 - 2015
1993  84%Barva kouzel
1997  86%Dobrá znamení
2007  77%Darwinovy hodinky
2003  94%Noční hlídka
1995  92%Stráže! Stráže!

Kniha Hrrr na ně! je v

Právě čtených13x
Přečtených1 963x
Čtenářské výzvě133x
Doporučených93x
Knihotéce614x
Chystám se číst152x
Chci si koupit72x
dalších seznamech6x