Hrom je můj bratr

Výběr z poetické tvorby jedné z předních estonských básnířek. Mistrovství nekompromisní melodie a třaskavé metafory. Zahrnuje silný satirický tón s příměsí "prokleté" rebelie.

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/101089/hrom-je-muj-bratr-101089.jpg 4.45
Poezie
Vydáno, Mladá fronta

Kniha Hrom je můj bratr

Alseri
05.05.2016

Poetka všetkých poetov! Hrom do toho!
Táto zbierka je neuveriteľná. Snáď jediná kniha, pri ktorej som nepostupovala vpred, ale vzad: po každej prečítanej básni, som sa musela opäť vrátiť na prvú stanu a zase to všetko v úžase prečítať. Krásna, divoká, hlboká poézia bez klišé. Nie báseň, ale každá strofa je perlou, pri ktorej som krútila hlavou nad fantáziou a spôsobom, akým táto žena dokázala formulovať svoje myšlienky. Titul, ktorý nosím všade so sebou a spím s ním aj pod vankúšom.

Stammel
07.01.2012

Krásný objev, díky za něj panu Macurovi a jeho bezprecedentnímu vnoru do pobaltské literatury. Kromě toho, že Alverovou českému čtenáři objevil, úžasně ji též přeložil a napsal výborný doslov. Je holt zaslouženou legendou.

Betti Alver je drzá, spupná a ostrá básnířka, která se pěkně bouřlivě vzpírá všemu, co se staví do cesty vnitřní svobodě člověka. S takovou vehemencí bije kolem sebe, že připomíná až prokleté básníky (ti jí jistě byli vzorem!). Jenže neupadá do anarchie, ale ve svém hřmění nachází velkou víru v člověka, ve velikost a cenu svobodné lidské duše. Není to víra nijak laciná, která by sloužila jako berlička v nouzi, ale víra těžce vydobitá, vyvzdorovaná. Víra, která se nalézá, až když člověk sebere odvahu vzpepřít se všemu nepoctivému a hnilobnému v sobě i ve světě. Proto také víra pravdivá.

Jednotlivé básně jsou srozumitelné, neuvěřitelně zpěvné (to ten pobaltský hudební cit), jízlivě vtipné a řízné. Vzrušující poetická pouť! Doporučuji všem - začátečníkům i pokročilým.

"Na kusy drtím a na střepy tříštím,
ženu se krajem zády k zbořeništím,
rozhodím kroupy a rozhýbám vzduch,
hrom jje můj bratr a blesk je můj druh!"

Autor knihy

Betti Alver
estonská, 1906 - 1989

Kniha Hrom je můj bratr je v