Hroby, hrobky a pohřebiště českých knížat a králů

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Monografie se zabývá místy posledního odpočinku českých panovníků a prezidentů; není jen průvodcem po knížecích a královských pohřebištích, zprácovává i téma pohřební výbavy a rituálů panovnických pohřbů. Roli hlavního pohřebiště českých panovnických osobností hrál Pražský hrad s chrámem sv. Víta, v případě habsburské dynastie rodová hrobka při kapucínském klášteře v blízkosti vídeňského Hofburgu. Těmto ústředním místům věnuje publikace zaslouženou pozornost. Tradice pohřbívání panovníků na Pražském hradě však byla v průběhu staletí několikrát přerušena a čtenář se tak může seznámit i s dalšími lokalitami, kde spočinuly ostatky předních mužů a žen českého království (např. Vyšehrad, klášter sv. Anežky, klášter na Zbraslavi). Osudy tělesných pozůstatků českých knížat, králů a prezidentů byly často komplikované (přestavby kostelů a hrobek, snaha o přemístění na důstojnější místo, v novější době archeologické průzkumy); rovněž tyto peripetie publikace sleduje. Dostatek prostoru autoři věnovali i hrobové výbavě, zejména pohřebním insigniím a textiliím. Závěrečná kapitola přibližuje okázalé obřady panovnických pohřbů - zde nechávají autoři promlouvat především historické prameny....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/90353/hroby-hrobky-a-pohrebiste-ceskych-k-Vfs-90353.jpg 4.59
Žánr
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Libri
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Hroby, hrobky a pohřebiště českých knížat a králů

Přidat komentář
witiko
03.12.2018

Knihu jsem měl půjčenou z knihovny a je tak poutavě, skoro dobrodružně a přitom erudovaně napsaná, že jsem si nakonec pořídil do své knihovničky. Poslední místa odpočinku našich knížat a králů jsou nenápadnou, pod zemí skrytou, ale přitom důležitou součástí českých dějin a kulturního dědictví. Přesně to formulují autoři knihy v působivém úvodu, když se ptají: "Kde jinde by měl národ nacházet kořeny své identity a čerpat sílu pro další existenci než u hrobů svých knížat a králů?" Kniha má zajímavou strukturu a koncepci, kdy nejprve podává základní přehled, který pak v následujících tematických kapitolách rozvádí do dalších podrobností, zajímavostí a záhad. Nechybí ani podrobná obrazová příloha. Líbí se mi i ten paradox, že kniha je tak informačně bohatá díky archeologickým a antropologickým výzkumům, jejichž etickou únosnost přitom autoři problematizují. To čtenáře nutí se nad tímto aspektem zamyslet a udělat si vlastní názor.

oolinkaa
10.10.2014

Krásně napsaná kniha o mrtvých, kteří leží v chrámu sv. Víta a dalších tajemných místech. Velké plus dávám za to, že se v knize dozvíte, jaké oděvy na sobě mrtví měli a celkovou jejich rekonstrukci a popis.


bikerbm
10.02.2011

Zajimavá,dobře napsaná encyklopedie míst posledniho odpočinku vládců české země od nejstarších Přemyslovců,až po T.G. Masaryka.

Štítky

hřbitovy hroby a hrobky králové knížata prezidenti pohřby panovníci

Autoři knihy

Michal Lutovský
česká, 1961

Kniha Hroby, hrobky a pohřebiště českých knížat a králů je v

Právě čtených2x
Přečtených11x
Čtenářské výzvě1x
Doporučených1x
Knihotéce4x
Chystám se číst8x
Chci si koupit4x