Hrobaříci a Hrobaři

Hrobaříci a Hrobaři https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135279/bmid_hrobarici-a-hrobari-Z7V-135279.jpg 4 18 5

Hrobaříci série

< 3. díl

Proč mají světci svatozář a slavným lidem se říká jasnost nebo hvězda? Proč se v okolí pražských Olšanských hřbitovů nachází tolik vysílačů? Co se děje s člověkem bezprostředně po smrti? Jak to, že lidé na různých místech světa odpradávna budují okázalé kamenné hrobky? A jak s tím vším souvisí osvícenství? Tyto a mnohé jiné otázky vyvstanou před mladými Hrobaříky, zatímco se snaží odhalit, kdo jsou záhadní Hrobaři, kteří se jim připletli do života. Knihou Hrobaříci a Hrobaři, která volně navazuje na detektivky pro mladé čtenáře Tajemství Hrobaříků a Hrobaříci v podzámčí, se uzavírá románová trilogie, v níž pětičlenné bratrstvo pátrá po zločinech a záhadách sahajících hluboko do minulosti. Román Hrobaříci a Hrobaři je jednou z prvních knih, jež u nás vyšly díky příspěvkům fanoušků-investorů, kteří projekt podpořili prostřednictvím tzv. crowdfundingu ještě před jeho dokončením.... celý text

babicka_amalka
01.07.2022 2 z 5

tak v tomto případě nemohu sdílet nadšení svých předchůdců v hodnocení - na rozdíl od nich mi tento díl připadal naopak nejslabší; po celou dobu jsem si stále říkala ".... to už jsem někde četla, to je mi povědomé...." - prostě 150. omletá (a tentokrát česká) variace na téma např. Šifry mistra Leonarda a podobných knih; takže za mě ne;
i když dokážu pochopit, že těm mladším, kteří podobné knihy nečetli a neznají, to zajímavé a napínavé připadat může; takže nezatracuji, jen mně to nesedlo :-)

PetraDamianova
01.01.2020 4 z 5

Závěrečný díl trilogie je rozhodně nejnapínavější a taky nejpromyšlenější, plný detailů, jejichž souvislost vyjde až postupně najevo. Bohužel je těch detailů někdy až příliš a čtenář z nich má v hlavě nepříjemnou tříšť. Taky asi úplně nedocením módu okultních nauk a tajných bratrstev, je toho splácáno dost dohromady a i tady platí, že méně by zřejmě bylo více. Za velké plus pokládám to, že Hrobaříci konečně přestali být takoví vzorňouši, nejmenovaná hrdinka nám začala sympaticky rebelovat, a i když jsou navzájem pořád kamarádi, přirozeně mezi nimi vznikají rozepře, tak jako je tomu v reálném životě.

KlariN
06.08.2019 3 z 5

Závěr postfoglarovské trilogie, aneb od detektivního románu pro mládež, přes prázdninové dobrodružství s prvky mystiky až k finálnímu ecovskému podobenství o polaritě světla a temnoty. Velmi příjemné čtení, nicméně zamrzí vztahy, které se příliš nevyvíjí, navíc řadě hrdinů (Alžběta, Šimon) se nedostává adekvátního prostoru. Neobratně je rovněž vyřešena, respektive zahozena, přítomnost nadpřirozeného prvku v první knize. Pokud Vám ale Hrobaříci přirostli k srdci, neváhejte se začíst:Jejich loučení rozhodně stojí za pozornost Vaši.

kolacky
24.05.2019 4 z 5

Souhlasím, trochu ecovské a trochu danbrownovské, pěkně vymyšlené a napsané, dobře se to četlo.

HTO
26.10.2016 5 z 5

Pavla Horáková je skvělá! Kosmas měl v bazaru (ano, Kosmas má bazar) jinak už vyprodanou knížku Hrobaříci a Hrobaři, tak jsem si ji hned zakoupil, protože předchozí díl mne nadchl (četl jsem ho v lednu, tenhle v říjnu, měsíci, kdy se Hrobaříci seznámili). A tento díl je ještě lepší. Ecovsky promyšlená, výborně zkonstruovaná a báječně napsaná kniha, protkaná nejen důležitými myšlenkami – sám se už dlouho domnívám, že světelný smog znemožňující vidět hvězdy je hřích páchaný civilizací na lidstvu a že kritický rozum, exaktní definice a opakovatelné pokusy na spletitost světa občas nestačí –, ale také mimořádně dobře vybranými motty, jejichž záběr dokazuje, že autorka by byla oním příslovečným polyhistorickým předsedou maturitní komise: domnívám se nicméně, že je tak laskavá, že by nad křečkem vydávaným za krysu pižmovou přimhouřila oko. Až bude mít někdo dost rozumu, aby Hrobaříky zfilmoval, narazí ovšem možná na problém: jednoho hrdinu (neprozradím: autorka ví, vy si to přečtěte) bude muset hrát někdo z rodiny Šaljapinů. A pokud byste chtěli i vy nějakou náhodu (?) na závěr této „náhodami“ (ještě jednou, Pavlo, hlubokosklon a uctivé koření!) protkané knihy: poslední kapitola má motto z knihy Pan Pip, k níž jsem si dal nevědomky stát hrnek s vodou, kterou jsem čtení zapíjel.

Celou trilogii o Hrobařících právě znovu vydává Argo, takže neváhejte!

„Z budovy chrámu musí být zřejmé, že oslavuje Boha. Z každého detailu, z každého úhlu stěny, rámu okna i okapu, z každé kliky. Divadlo zase musí každým stavebním prvkem vzdávat hod múzám. Jinak magie umění nefunguje a budova neplní svůj účel tak, jak má. Proto tyhle stavby nelze provádět mechanicky, čistě pragmaticky, jako obyčejnou zakázku. Můžou vám štymovat všechny parametry, ale výsledné dílo nebude dobře sloužit, když není prodchnuté myšlenkou.“