Hrob bílého muže aneb Afrika skutečnosti a snů

Hrob bílého muže aneb Afrika skutečnosti a snů https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33771/bmid_hrob-bileho-muze-aneb-afrika-skutec-5mZ-33771.jpg 5 9 3

Autor (afrikanista, vědec, pracovník OSN a diplomat) formou cestopisu popisuje země západní a střední Afriky - Nigérii, Niger, Benin, Rovníkovou Guineu a Kamerun. Poutavě líčí své zážitky, setkání s lidmi a přírodu, informuje o historii této části Afriky i o její současné situaci. Popisuje i míru bezpečnosti, dále korupci, etnickou a náboženskou nesnášenlivost, bídu a kriminalitu, i to, do jaké míry tyto problémy znepříjemňují pobyt. Každé zemi je věnovaná samostatná kapitola; dostatek informací může čtenáři sloužit jako návod jak po těchto zemích cestovat a čeho se vyvarovat. Kniha je doplněna barevnými fotografiemi, mapami a černobílými ilustracemi. Nikde jinde na světě se nevystřídalo tolik britských koloniálních úředníků za tak krátkou dobu jako na území dnešní Nigérie. Příčinou nebyla rotace kádrů, ale smrt. Reprezentovat Británii na tomto západoafrickém území bylo v 19. a počátkem 20. století víceméně za trest a často se to rovnalo rozsudku smrti. Snad nejvýstižněji to dokumentují koloniální hřbitovy. Úzké uličky zarostlé tropickou vegetací lemují jeden náhrobek za druhým. Nicméně ani smrt nezastavila pronikání Evropanů do těchto končin. Záhy si ale celá oblast, kterou na jedné straně lemuje Guinejský záliv a na straně druhé o něco zdravější podnebí sahelského pásu, získala nechvalně proslulé pojmenování "Hrob bílého muže". A právě o této oblasti a dalších afrických končinách vypráví cestopis Juraje Chmiela.... celý text

čef
čef
11.05.2021 5 z 5

K návštěvě této části Afriky ani jiných jejích částí mne tento cestopis určitě nenalákal. Co bych také v tomto hrobě bílého muže hledal, že. Malárii, špínu, haldy odpadků, zloděje, bandity, korupčníky a celkovou dezorganizaci společnosti v lásce nemám a džungli s různými potvorami si také odpustím. O architekturu chatrčí se rovněž nezajímám a moc příjemných místních lidiček jsem zde také nenašel. Knihu jsem dočetl, poučil jsem se a to je pro mne více než dost.

veruskaveve
veruskaveve
06.01.2018 5 z 5

Moc čtivě psaná kniha. Mám ráda Afriku a tohle bylo jako pohlazení. Super styl psaní.

knihožrout
knihožrout
27.09.2011 5 z 5

Kniha kterou psal někdo, kdo předmětu svého psaní rozumí, miluje jej, ale dokáže se podívat i kriticky a s humorem.

reportáže cestopisy

Autorovy knížky

Juraj Chmiel
česká, 1960
2007  96%Hrob bílého muže aneb Afrika skutečnosti a snů

Kniha Hrob bílého muže aneb Afrika skutečnosti a snů je v