Znamení rožmberské růže

Znamení rožmberské růže https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2398/bmid_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-znam-44k-2398.jpg 4 631 92

Oldřich z Chlumu narazí nedaleko hradu Bezdězu na umírajícího mnicha. Od něho se dozví, že se připravuje zavraždění Přemysla Otakara II. Okamžitě odjíždí krále varovat. Na Pražském hradě dojde k vraždě muže, který mohl o spiknutí podat svědectví. Navíc zločinci unesou Oldřichovu manželku Ludmilu. Pak se objeví stopy, které vedou k mocnému Vokovi z Rožmberka. O pomoc v jisté choulostivé věci požádá Oldřicha z Chlumu i královna Kunhuta.... celý text

xxiixxi
xxiixxi
09.03.2019 4 z 5

(Audiokniha)
Příjemné poslouchání, poslouchám jako kulisu a příliš se nezaobírám tím, jak na pachatele mohli hlavní hrdinové s tak málo indiciemi přijít. Je to prostě taková oddychovka, kde si spíše užíváte popisů hradů, tvrzí, měst a oděvů a fakta jdou malinko stranou. Poslouchám/čtu díly napřeskáčku, takže pro mě nejsou ty už několikrát zmiňované chybičky tolik do očí bijící. Ale docela to podněcuje můj zájem o historii, vyhledávání si reálií či údálostí na wiki a mám chuť se vydat na prohlídku Pražského hradu, Kokořína či Bezdězu. Takže si myslím, že knihy svůj účel plní - pobaví a i lidé, kteří si o Přemyslu II. Otakarovi pamatují jen to, že byl Železný a zlatý, se dozvědí i něco víc a třeba to prohloubí jejich zájem o historii a podobně.

Carmen13
Carmen13
12.01.2019 4 z 5

Příběh byl zajímavý, místy mi přišel trošku zbytečně komplikovaný, nebo možná spíš příliš zatížený nepodstatnými detaily, ale zase díky nim byl příběh zábavnější. Takže vlastně všem jak má být:-) Jen mám trochu zmatek v dětech pana Oldřicha. V Záhadě zlaté štoly se mu měl narodit syn a tady se paní Ludmila cítila slabá po porodu dcery a druhé časově stihnout nemohli...:-)

Hani77
Hani77
02.01.2019 4 z 5

Tato kniha mě ze začátku nechytla tolik, jako jiné podobné detektivky od p. Vondrušky. Déle mi trvalo, než jsem se dokázala vžít do děje (byly tu 3 dějové linie, které se pak potkaly). Druhá polovina knihy se mi četla lépe a celkový dojem je dobrý, ale díky "zapletenějšímu" začátku dávám jen 4*.

tlllk
tlllk
30.07.2018 4 z 5

čo dodať, dať histórii osobný rozmer, prepojiť to s nenáročnou detektívkou a podať formou Audioknihy.... teším sa na ďalšie diely

Bulba
Bulba
21.07.2018 5 z 5

Další výborná kniha ze série, autor historické detektivky opravdu umí. Nemohu nesrovnávat s knihami Ellis Petersové, které se mi taky líbily, ale Vondruškovy se mi zdají rozmanitější a navíc české prostředí je pro našince jednoznačně plus.

Jaruš7
Jaruš7
27.06.2018 5 z 5

Četba doby, ve které vždy s potěšením ráda ustrnu. Bohatý příběh na rozvinuté bravurní komplikace, mnoho ambicí, zášti, přetvářky, každá postava má svou pestrou osobitost, city, touhy a domněnky mezi zákeřností a hrabivostí tvoří paletu s působivým dojmem.
Citace : " Nevinným lidem dá Bůh sílu, aby při mučení necítili bolest, pouze zločinec se na mučidlech přizná, protože cítí bolest několikanásobnou." (Boží soud).
"Rozum je lepší než síla."(Slaměná obrana na cimbuří - proti rachotící přesile v počtu prstů jedné ruky v podhradí.) :-)
Bezvadný.

hajrys
hajrys
22.05.2018 4 z 5

Moje první knížka ze série. Není to úplně, to co vyhledávám, ale bylo to milé čtení s detektivní zápletkou.

oolinkaa
oolinkaa
07.04.2018 5 z 5

Opět top kniha. Navíc velké plus z oblasti, kde žiji - Kokořín a Harasov. Oldřich s Otou a Divišem opět nezklamali při vyšetřování.

hs777
hs777
15.03.2018 5 z 5

Další příjemný a přesto velmi napínavý příběh královského prokurátora Oldřicha z Chlumu, tentokrát trochu víc mrtvol a nezáviděníhodné dilema, které vyřeší jak jinak než díky své přirozené chytrosti. S knihami Vlastimila Vondrušky se prostě nikdy nenudím.

jaroiva
jaroiva
09.03.2018 5 z 5

Opět skvělá knížka, kterou jsem si užila. Líbilo se mi, že byla do příběhu zapojena i Ludmila, a že nejde o nějakou "paní Columbovou".
A psané to bylo tak sugestivně, že jsem dostala strašnou chuť na preclík, který dostával Plch tak po kouskách. Myslím, že nebudu mít pokoj, dokud někde neseženu nějaký pěkně velký preclík.
Líbí se mi, že je každá knížka psaná trochu jinak, zatím jsem nevysledovala vzorec, tak uvidíme, kolik dílů ještě vydržím být napnutá.

imarvin
imarvin
14.01.2018 5 z 5

Nikdy bych nevěřil, že román ze středověku může být pro mě čtivý. Ale pokud se spojí ještě s detektivním příběhem, o zábavu je postaráno. Pro mě zatím nejlepší kus z celé série Hříšní lidé království českého. A co, že se třeba občas objeví nějaká historická nepřesnost?! Příběh ubíhá ku předu, postavy jsou naprosto uvěřitelné a lidé intrikují do dnes, takže i na pozadí vlády Přemysla Otakara II. jistě takovéto příběhy mohly vznikat.

Malarkey
Malarkey
04.01.2018 4 z 5

Mám pocit, že se zatím jedná o asi největší a zároveň i nejnebezpečnější případ Oldřicha z Chlumu, který mu Vlastimil Vondruška napsal. Tady se totiž jede jak hrana politická na královském dvoře Pražského hradu, tak i hrana válečná. Mord se totiž objevuje na každém rohu a napříč různými místy. A k tomu si tu i Ludmila hodně slušně užije. Osobně ale mohu říci, že jsem si příběh opět naprosto perfektně užil. Prostředí Pražského hradu mě sice nebavilo tolik jako na Bezdězu, kolem Kokořínska nebo v Mělníce, ale celkově vzato jsem byl opět opravdu spokojen. Mělník tu mimochodem dostane slušný petrák. Zaslouží si to vůbec? :-)

sarka45
sarka45
22.11.2017 4 z 5

Neposuzuji historické souvislosti a nepřesnosti, je to příjemné čtení, které přibližuje život za krále Přemysla II. Otakara ještě povýšené o zajímavý detektivní příběh. Navíc se tento odehrává nejen na Bezdězu, ale dokonce "v Mělníce", tedy v místech mně velmi dobře známých, takže o to zajímavější pro mne byl. Odpouštím panu Vondrouškovi, jak nelichotivě se o občanech mělnických vyjadřuje :-). Co mi víc vadilo je to, že pan Vondruška z většiny ženských postav (kromě Přiběny) vytvořil hloupé husičky, které člověk tak nějak nemohl mít rád. :-). Ale mám příběhy pana Vondrušky moc ráda a určitě si přečtu další.

Standa24
Standa24
20.11.2017 5 z 5

Velmi čtivé, ostatně jako každý příběh Oldřicha z Chlumu. Už se těším, až začnu číst další knížku ze série.

jindrich7442
jindrich7442
26.09.2017 5 z 5

Není nad to, zamilovat si nový příběh a těšit se na každý další díl.

haki34
haki34
21.02.2017 4 z 5

ako tak citam - tato knizka nepatri medzi Vondruskove najvydarenejsie. Je to moja prva knizka od tohoto autora, a sice nejake tie kopance a zadrhele a tazkopadnost (ano, tieto momenty presne spomina PeterDzurjaník ) som zaregistrovala, ale tiez ma kizka celkom pozitivne prekvapila, citala sa dobre a motivuje ma zohnat si od autora nejaku dalsiu :) (ato bola doporucena kamaratkou)...davam 4+

PeterDzurjaník
PeterDzurjaník
22.01.2017 3 z 5

Oldřich z Chlumu a jeho prípady sú pomerne pozitívne prijímané čitateľskou verejnosťou a už si našli svoj okruh priaznivcov. Vytvorili si aj určitý štandard a človek približne vie, čo môže od Vondrušky očakávať. No konkrétne tento román mi príde ako vystupujúci z radu a (bohužiaľ) nie práve v najlepšom svetle.

Kráľovský prokurátor zväčša ťažké prípady rieši spoločne s čitateľmi. Dáva im rovnaké šance na odhalenie páchateľa aké má on. Niekoľkokrát za pátranie sa pristaví a buď s Otom alebo s Divišom preberie doterajšie pátranie a nazbierané dôkazy. Akciu väčšinou zabezpečuje Ota a to skôr v menšej miere, rozhodne však nejde o akčnú jazdu. A práve v tomto je román výnimkou. Znamenie rožmberskej ruže je čistokrvným dobrodružným príbehom, kde pátranie zohráva menšiu úlohu. Dôraz je na akčné pasáže ako napadnutie Ludmily, obliehanie Harasova, snaha presvedčiť Oldřicha ku kráľovražde a záverečné odhalenie pred očami kráľa. Sám Oldřich po väčšinu času pôsobí zmätene a presúva sa po území hradu a nádvoria a snaží sa z pár rozhovorov zistiť čo sa vlastne deje. Takže čitateľ je zmätený s ním. Odhalenie vraha a vysvetlenie uvažovania, ktorým bol odhalený, pôsobí mierne nasilu a nie práve uhladene. Vrah sa navyše objavil len nakrátko po príchode prokurátora do Prahy, potom zmizol a zázračne sa objavuje až pri odhalení. Nehovoriac o kostrbatom vysvetlení toho ako bol vlastne Oldřich privolaný ku kráľovi (presvedčenie Wilheringa by sa ešte dalo pochopiť, ale to, že bol zavraždený zlodejom a ten sa stal novým poslom bolo už vyslovene kŕčovité a nepresvedčivé).

Najhoršie však dopadol prípad zavraždeného lekárnika. Všetko pátranie (ak nepočítame Otovou obhliadku miesta činu) sa odbije v samom závere a to veľmi urýchlene. Priam cítiť autorovu snahu čo najskôr príbeh ukončiť a zbytočne ho už nekomplikovať. Celý Vojtkin prípad by si podľa mňa zaslúžil dôstojnejšie miesto. Nemusel byť vyrovnaný ostatným dvom, ale takto skutočne pôsobí „odfláknuto“.

Autor priviedol na scénu aj nové postavy: Ludmilu, ktorá bola väčšinou len spomínaná, ale aktívne sa doteraz veľmi neprejavila, a Kunhutu. A samozrejme postavy súvisiace s aktuálnymi prípadmi. Žiaľ, ani jedna z nich nepôsobí veľmi sympaticky. Najmä Kunhuta pôsobí absolútne nedôveryhodne a to je pritom autor profesionálny historik. Skôr ide o karikatúru než o osobu z mäsa a kostí. Tento dojem mám pri väčšine ženských postáv: Ludmila, Přiběna, Kunhuta, Vojtka či Jadwiga sú predstavené len ako ženy úplne podriadené ženským emóciám a túžbam. Všetko sa u nich točí okolo sexu. Od Kunhuty, Přiběny a Jadwigy v postavách poživačných žien k Vojtke, ktorá neustále horí za vernosť a lásku, no v konečnom dôsledku taktiež podľahne Otovi a aj do budúcna mu sľubuje erotické hry. A nakoniec Ludmila, ktorá ako počestná manželka počestného muža musí pôsobiť zdržanlivo, je v knihe zobrazená ako žiarlivá manželka vybíjajúca si zlosť na služobníctve. Autor skrz svoj text a postavu Oldřicha pôsobí ako zatrpknutý starý mravokárca. Hlavne správanie Vojtky mi prišlo značne nepresvedčivé a umelé.

Záverom možno povedať, že som sklamaný – nepresvedčivé postavy, nie práve ladne vysvetlené pozadie prípadov a stereotypy. Myslím si, že sa dajú nájsť lepšie remeselne zvládnuté príbehy Oldřicha z Chlumu, kde má človek po prečítaní pocit, že všetko do seba zapadá a v príbehu nie je problém sa orientovať. Kde sú sympatickejšie a uveriteľnejšie postavy. Faktografické chyby (napr. o pohlaví Oldřichovho a Ludmilinho potomka) sú už len finálnymi klincami do rakvy. Napriek tomu verím, že sa nájdu aj čitatelia, ktorí ocenia akčné pasáže a budú benevolentnejší k viacerým nedostatkom, ktoré sa v knihe objavili.

V28
V28
20.10.2016 5 z 5

Výborné, dlouho jsem pana Vondrušku ignoroval a po pár dílech série Hříšní lidé Království českého mohu napsat, že to byla chyba. Chytře a velmi čtivě napsané případy královského prokurátora Oldřicha z Chlumu a jeho sympatické vyšetřovací družiny. Odpočinková a přitom skvělá četba pro ty, kteří si chtějí dát pauzu od severských a jiných krimi. Žádné brutality, selský rozum, vtip, historie trochu pohádková, občas něco nesedí, ale není to přece literaturu faktu a hlavně nenudí. Každému mohu jen doporučit.

Lena79
Lena79
20.10.2016 5 z 5

Pan Vondruška mě opět nezklamal. Jsem zvědavá na další příběhy.

klokan.1905
klokan.1905
06.09.2016 5 z 5

Moc pěkně napsané...
Úplně na mě ta doba z knížky dýchá... :-) S královským prokurátorem Oldřichem z Chlumu se rozhodně nudit nebudete... Do děje více vstupuje i Oldřichova manželka Ludmila... Rozhodně mohu doporučit ostatním k přečtení...