Znamení rožmberské růže

Znamení rožmberské růže https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2398/bmid_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-znam-44k-2398.jpg 4 636 92

Oldřich z Chlumu narazí nedaleko hradu Bezdězu na umírajícího mnicha. Od něho se dozví, že se připravuje zavraždění Přemysla Otakara II. Okamžitě odjíždí krále varovat. Na Pražském hradě dojde k vraždě muže, který mohl o spiknutí podat svědectví. Navíc zločinci unesou Oldřichovu manželku Ludmilu. Pak se objeví stopy, které vedou k mocnému Vokovi z Rožmberka. O pomoc v jisté choulostivé věci požádá Oldřicha z Chlumu i královna Kunhuta.... celý text

Karborund
01.08.2016 4 z 5

Středověký Adam Dalglish v podání Oldřicha z Chlumu mě opět nezklamal.Prolínání dějů,sugestivní prostředí,provázanost činů a osob.Vždy, když dočtu knihu od p.Vondrušky, říkám si, dám nyní pauzu,ale za dva dny šmátrám po další.Doufám, že je to pořád jen zábava a ne závislost.

Runkyna
16.05.2016 4 z 5

U série Hříšní lidé Království českého vždy váhám zda dát 3 nebo 4 hvězdy, vesměs se přikloním k 4. Hlavní hrdinové a hrdinky jsou sympaťáci. Sice to není učebnice historie, ale deštivý den příběh prosluní spolehlivě. elizabeth_ba komentářem trefila hřebíček na hlavičku, obě zmíněné chybky mi polechtali selský rozum/ paměť, ale zase nejsem historik, aby to vzbudilo nějaké zásadní vášně. Strhnutí 3 hvězd se mi zdá kruté. Chtělo by to kvalitně natočený televizní seriál po vzoru Bratra Cadfaela nebo Hercula Poirota, jejichž příběhy na mě působí podobně jako příběhy Oldřicha z Chlumu.

elizabeth_ba
18.04.2016 2 z 5

Panu Vondruškovi se nedá upřít jediná věc, knihy jsou velmi čtivé. Ovšem se dvěma výjimkami, když množství nesmyslů v knize se vyskytující, převýší napětí a touhu dozvědět se kdo je pachatelem (tato "touha" ale u dalších čtení samozřejmě ztrácí smysl, takže se to tím horší). Těmito výjimkami pak jsou Podivná svatba na Lichnici a právě tato, čili Znamení rožmberské růže. Místo princezna Kunhuta se ještě dalo číst, královna Kunhuta a ten odstavec, jak se ještě s Přemyslem nevzali (když už to navíc v časově (ještě o jeden příběh) předcházejícím Ďáblově sluhovi autor napravil), se dal přeskočit. To by ale Kunhuta nemohla být Bélova dcera a nemohlo by první Oldřichovo dítě (krátce před počátkem příběhu narozené) být děvče, když se všude jinde píše, že to byl syn. No prostě co dvě stránky opět jako u Lichnice taková blbost, že jsem musela knihu ani ne odložit, ale téměř zahodit a moc se nutit do dočtení (zvlášť, když už jsem při svém druhém čtení věděla, jak vše dopadne). Budiž autorovi ke cti, že napsal lepší knihy, ale tuhle tu by snad měl před dalším vydání přece jen upravit a místy přepracovat (Lichnici by ani to nepomohlo, tu by mohl napravit jen oheň, jak pravil kdysi o svých básních římský klasik).

ivoiro
09.04.2016 5 z 5

Krásný příběh ze starých časů. Jako kdyby se odehrával v současnosti.

elizabeth_ba
24.03.2016 2 z 5

S komentářem kolegyňky Yoriky, napsaným dne 14.05.2014, nelze nic jiného než souhlasit. Bohužel ale dle většiny komentářů je zapotřebí přiznat, že inteligenci svých čtenářů naopak zná do detailu. Což mě moc mrzí, zvlášť když někteří v komentářích píší (v tomto případě snad opravdu páší - od slova páchat - jak se mi původně podařilo překlepnout), že je jeho historie zábavná a poučná současně. Zábavná většinou ano, poučná však dost zřídka.

Isew
18.11.2015 4 z 5

Kniha se dobře četla. Měla spád. Byla zábavná. Další z knih, které jsem četla o Oldřichovi z Chlumu. Přemýšlela jsem o tom, kolik jsem jich vlastně přečetla. Dost. Ale u většiny bych nedokázala říci, o čem zhruba byly. Splývají mi dokonale. Takový Zločin na Zlenicích hradě LP 1318 si vybavuji do překvapujících podrobností, ale Vondruškovy knihy ne. Jsou pořád stejné, psané podle stejného mustru. Ale zábavného. A až se mi do ruky dostane další Vondruška, ráda si ho přečtu znovu. Protože, i když je schématický, tak mě zkrátka baví.

anickalysano
10.08.2015 5 z 5

Spolu se Mstou písecké panny a Románem o růži řadím Znamení rožmberské růže mezi ty lepší "Vodnrušky". Příběh je svižný, zábavný, s dobrými zvraty a hezky napsanými postavami. Královna Kunhuta je tu navíc uplně skvělá. :-)

zimka.r
29.04.2015 5 z 5

Super! Fakt to člověka chytne! Čte se to lehce a rychle! :)

jaja1989
20.04.2015 5 z 5

Hustý příběh se zajímavou zápletkou, co na tom že tam jsou historické nepřesnosti, tady jde o příběh ne o historická fakta.
Prostě ze zoufalé situace vás dostane jedině on:)

wooloong
18.02.2015 5 z 5

Tentokrát se mi líbil i závěr, který nebyl useknutý jako u některých jiných.

LenkaWal
22.12.2014 5 z 5

Stejne krásna kniha a stejne ctivy pribeh jako vzdycky. Pan Vondruska nikdy nezklame.

bondula
28.11.2014 4 z 5

Tentokrát trochu viac náhod, ako by sa patrilo a ako by potreboval taký šikovný vyšetrovateľ, ako Oldřich. Klasická, trochu naivná, ale príjemná zábava ala pán Vondruška. Svoje detektívky píše ako zručný remeselník, za panovania Přemysla II Otakara by bol zaiste veľaváženým členom cechu detektívkarov.

Selinute
16.11.2014 5 z 5

U knih pana Vondrušky si vždy odpočinu. Středověk, známé postavy, napínavý příběh = příjemná četba.

KristýnV
06.11.2014 4 z 5

Je to velmi čtivé, poutavé, zajímavé... Pan Vondruška je vynikající spisovatel...

pagac17
05.09.2014

Čtu poprvé knihu od Vlastimila Vondrušky. Po jejím přečtení jsem jejím obsahem nadšen. Autor předvádí středověkou detektivku, tak se to snažím označit. Samozřejmě je to ještě více. Jeho vlastní vylíčení poměrů v krátké době za vlády Přemysla Otakara II je poutavé. To nemohl načerpat z jiných materiálů. Celým dějem nás provází královský prokurátor Oldřich z Chlumu a jeho panoš Ota. Připravuje se zavraždění krále. K tomu se přiřazují další okolnosti ohledně uherské princezny Kunhuty a také manželky Oldřícha jeho milované Ludmily. Jsou spáchány několikeré vraždy. A k tomu je svým úřadem příslušný královský prokurátor. Děj se zajímavě zamotává, takže do posledního odstavce knihy se nedovíme, kdo jsou pachatelé a jak všechno nakonec dobře dopadne. Inu kniha čtivá do konce.

ritz
22.07.2014 4 z 5

Mám ráda knihy tohoto autora, krásně se čtou.

Maat
21.07.2014 5 z 5

Moje druha knizka od Vondrusky a libila se mi mnohem vic, nez Dyka s hadem. Pohodove cteni, zajimave rozuzleni.

Yorika
14.05.2014 2 z 5

Trochu překombinované.A Kunhuta Uherská, že byla dlouhá léta milenkou krále, než si ji po smrti Markéty Babenberské vzal? Podceňuje snad V.Vondruška inteligenci a znalosti svých čtenářů?

nerusa
05.05.2014 5 z 5

Pan Vondruška svému řemeslu zkrátka rozumí, opět jsem se skvěle bavila.

gimli35
04.05.2014 5 z 5

Další vynikající kniha s Oldřichem z Chlumu, která určitě stojí za přečtení.