Znamení rožmberské růže

Oldřich z Chlumu narazí nedaleko hradu Bezdězu na umírajícího mnicha. Od něho se dozví, že se připravuje zavraždění Přemysla II. Otakara. Okamžitě odjíždí krále varovat. Na Pražském hradě dojde k vraždě muže, který mohl o spiknutí podat svědectví. Navíc zločinci unesou Oldřichovu manželku Ludmilu. Pak se objeví stopy, které vedou k mocnému Vokovi z Rožmberka. O pomoc v jisté choulostivé věci požádá Oldřicha z Chlumu i královna Kunhuta....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/107009/znameni-rozmberske-ruze-107009.jpg 4.4513

Kniha Znamení rožmberské růže

Anavi8912

Pohodové čtení, historický příběh s detektivni zápletkou. Pan Vlastimil Vondruška patři mezi mé oblíbené autory.

Pralinka1910

Středověk nemam v oblibě, ale pan Vondruška mi náhled trosku vylepšil. Dej je občas hodně překombinovaný až nelogicky. Knížku jsem pojala jako pozvánku na místa o kterých píše. Hned bych se jela podívat na Bezděz, Kokořín, Harasov a do lékárny v Mělníku.
Jako bonus je 21 písmen v názvu knihy.

PREBURDA

Další svazek knihy, kterou jsem přelouskala jedním dechem. Do děje svou nerozvážností je vtažena a byla jsem za to ráda, i paní Ludmila. :o)

Mája777

Líbila se mi. Jsem ráda, že Ludmila konečně dostala více prostoru.
Teď si dám pauzu a brzy se k nim všem určitě vrátím.
(9. 4. 21 - 10 005 - 27)

fionka36

velice pěkně čtivý příběh

Ulala

Docela dobré, hříšní lidé Království českého jsou oddechovou sérií a tento díl zařazuji k těm lepším. Má to napětí, má to spád, je tam láska i nenávist. Co více chtít od pohádky pro dospělé.

hnatlubo

Jedna z nejlepších Vondruškových detektivek, za mě spokojenost.

Titus

Vondruška složil obšírnou - snad dokonce zdlouhavou - etudu na prostý nápěv (jak jinak než) lidové písně "Oldřich chodí po nádvoří sem a tam".
A co kromě toho?
1. Překombinované děje i plány. Pachatel ústřední linie, který nejen že koná podle osvědčené zásady "proč to dělat jednoduše, když to jde složitě", on ji ještě obohacuje o variaci "proč dělat něco, na co mám schopnosti a prostředky, když můžu dělat něco, na co absolutně nestačím". Ještě ke všemu pro cíl, o jehož výnosnosti lze dost pochybovat. Při čtení mě napadalo, jestli Oldřichovi není líto, že on nejchytřejí ze všech chytrolínů českého království, se nikdy neutká s protivníkem sobě rovným, ale vždy jen se samými zoufalci. Vůbec všichni protivníci hlavních hrdinů jsou vesměs neschopní hlupáci.
2. Řešení, která Oldřich vytahuje z rukávu nebo odkaď, a staví je na základech z čirého povětří. Uspěchané uzavírání dějových linek. Závěrečná past na pachatele, která by snadno mohla selhat, ale samozřejmě že neselže.
3. Ženské postavy bez výjimky na zabití. Autora. To, že je Vondruška oblíbený u čtenářek si vykládám tím, že se ony čtenářky mohou za všech okolností cítit nadřazené ženám v jeho knihách.
4. Malý kluk, který zabíjí jako zkušený assassin.
5. Klasika: historické chyby, záměny ve jménech, klišé, charaktery měnící se podle potřeby, karikatury místo osobností...

P.S. Je z mnoha důvodů nepravděpodobné, že by zmijí uštknutí zabilo dospělého muže. Zvláště je-li uštknut tam, kam onen tajemný mnich (tj. do svalu, daleko od hlavních cév). A mimochodem je nepravděpodobné i to, že by takovým způsobem k uštknutí vůbec došlo. A i kdyby došlo a bylo smrtelné, rozhodně se na něj neumírá tak, jak je popsané v knize. Tedy v křečích a s bolestným výkřikem...