Znamení Jidáš

Znamení Jidáš https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29126/bmid_znameni-jidas-IsZ-29126.jpg 4 530 73

Na Pražském hradě došlo k neslýchanému zločinu. Přímo v úředním paláci byl jedné noci zavražděn zemský sudí Dobřej a v jeho těle byla nalezena dýka se satanskými znaky. Král Přemysl II. Otakar nemá k lidem na svém dvoře důvěru, a proto svěří vyšetřování mladému Oldřichovi z Chlumu. To se samozřejmě nelíbí zemským úředníkům, zvláště když se začne proslýchat, že král hodlá bezdězskému správci svěřit vlivný úřad zemského sudího. Proto začne pražský purkrabí spolu s komořím pátrat na vlastní pěst a obviní synovce zavražděného sudího Křišťana. Král mladíka odsoudí k smrti, jenže Oldřich z Chlumu má pochybnosti, neboť se ukáže, že existuje ztracený spis, označený jako "Jidáš".... celý text

soupik2012
soupik2012
07.01.2024 5 z 5

Méně pohádkový příběh, který v sérii: Hříšní lidé Království českého, patří chronologicky hned na 2. místo. Děj se odehrává na Starém Městě pražském, kam byl mladičký čerstvě ovdovělý Oldřich z Chlumu pozván, aby vyřešil tento spletitý případ, plný intrik, lstí a špehování. Příběh samotný nikterak nevybočuje ze své řady a tak se komentář ke knize v podstatě neustále opakuje. Opět zde velkou roli ve vyřešení případu hraje náhoda a také fakt, že všechny sklepnice, které v těchto příbězích vystupují, jsou veskrze čestné a jejich jedinou starostí je jak pomoci ve vyšetřovaní. I to je důvod, proč je velmi důležité tyto pohádkové detektivky prokládat nějakou serióznější literaturou, protože jinak by se jednotvárnost těchto příběhů, velice brzy znechutila. Ovšem, když se tyto pohádky dávkují s rozvahou, je to většinou pokaždé na plný počet hvězd. Audiokniha je vydařená a načetl ji pan Jan Hyhlík.

Ív688
Ív688
25.08.2023 5 z 5

Mám ráda historické detektivky a zejména panoše Otu...:-) ..a chtěla bych potkat i Oldřicha z Chlumu, kdyby se konal sraz literárních postav, tahle detektivka je opět zdařilá, nemám co bych vytkla, jen prozradím, že jsem se bála i o Křišťana...

hana4834
hana4834
05.08.2023 4 z 5

Zase super počtení

Senza Jenka
Senza Jenka
12.07.2023 5 z 5

Že by pana nejchytřejšího prokurátora nenapadlo, že nocí strávenou s dcerou nejvyššího purkrabího té slečně zkazí pověst? To je přitažené za vlasy. Ale jinak je to dobrá detektivka.

kvetuse3368
kvetuse3368
22.12.2022 5 z 5

Dá se říci - přečteno jedním dechem, kniha nezklamala. Plná akcí, i se člověk usměje, když si představí co se v knize děje, přemýšlí spolu s rytířem Oldřichem.

drakamena
drakamena
18.09.2022 4 z 5

Líbila se mi "Oldřichova sklepnice" i stará abatyše - hlavně ta scéna, ve které mázla chudáka strážce vězení polínkem do přilby, ta byla skvělá! Ale z toho politikaření na hradě se jednomu dělalo až šoufl. Pro žádného z členů královské rady - a ani pro samotného krále - lidský život vůbec nic neznamenal, hlavně když mohli posílit svoji politickou pozici.

Mája777
Mája777
25.06.2022 5 z 5

Ano, tohle bylo opět skvělé. Rychlé, napínavé, prostě pan Vondruška v plné síle.
Líbí se mi způsob psaní i výstavba příběhu. V tomhle díle měl Oldřich opravdu velký prostor a možná proto je tento díl top.
(25. 6. 22 - 11 220 - 24)

Turlogh
Turlogh
10.10.2021 5 z 5

Opět vynikající Vondruškův román, jeden z nejlepších v této sérii. Howgh.

PREBURDA
PREBURDA
05.05.2021 5 z 5

Středověký detektivní příběh, velmi čtivý od začátku až do konečného rozuzlení. Tento díl série zařazuji mezi velmi zdařilý, i když jak už píši i jiní v komentářích............ proč čtenářům motat hlavu manželkou Blankou?

hnatlubo
hnatlubo
28.03.2021 4 z 5

Výborný příběh, dobře se čte, tak jak je u Vondrušky zvykem, jen nechápu proč najednou píše o Oldřichově první ženě Blance, když v celé sérii vystupuje Ludmila. Retrospektiva v knihách nefunguje, tak dobře jako ve filmech.

willy9203
willy9203
22.02.2021 4 z 5

Kriminální zápletka i její řešení byly skvělé, přesto mi v tom doprovodném příběhu trochu něco vadilo, kvůli čemu jsem ubral jednu hvězdu. Ale pořád to bylo super čtivé.

eltondo
eltondo
25.09.2020 4 z 5

Zpočátku to vypadalo, že se to bude řešit jako klasická detektivka od Agathy Christie: 5 podezřelých + něco jako záhada zamčeného pokoje, ale pak to nějak sklouzlo ke standardnímu průběhu. Ten retro skok a informace o nečekané druhé manželce mne překvapily. A štěstí tady měli svědkové. Odstraněn byl snad jen jeden a hodně jich přežilo - to nebývá zvykem :)

olívoil
olívoil
19.08.2020 5 z 5

Opět skvělá kniha.....opět návrat v čase...........intriky, inkvizitor..........ale pro naše hlavní hrdiny vše dobře dopadlo

Mates84
Mates84
19.07.2020 4 z 5

(SPOILER) Kniha jako oddychove cteni super.Akorat teda co mi dost vadi je neustale chronoligicke preskakovani a hlavne to,ze kdyz uz pan Vondruska pise knihy kde jsou stejni hlavni hrdinove a jde o serii jejich pribehu tak by bylo dobre nemenit jejich historii respektive manzelky hlav.hrdiny.Na zacatku je psano,ze jeho manzelka zemrela s ditetem pri morove epidemii na to je navazano ze az x let pote se Oldrich zamiloval do Ludmily,nacez hned v dalsi knize uz se byvala manzelka jmenovala uplne jinak a umrela az 3 dny po porodu.Tak jak teda?

Malarkey
Malarkey
30.04.2020 5 z 5

Vondruškova klasika, která se pro změnu kompletně odehrává v Praze a navíc tu prsty v hlavní vraždě má ďábel, což je něco pro Oldřicha z Chlumu. Čtivost standardně skvělá, prostředí přesně tak libivé, jak jen může být, když se jedná o středověk, a průběh knihy zábavný od začátku až do konce. Nechápu ty, kteří na spisovatele nadávají, že není historik. Ano, je spíše spisovatel beletrie, ale zatraceně dobrý spisovatel beletrie. Kolik takových je, kteří umí tak čtivě popsat dobu středověku a zároveň využít představivost k tolika příběhům. Za mě tedy opět nemohu být jinak, než absolutně spokojený.

davas
davas
24.03.2020 5 z 5

Opět se budu opakovat ...velmi čtivý příběh,který nám je bližší,tím,že se odehrává v zemi české ..postavy si dalším příběhem získavají větší popularitu u mně a tím pádem musím hodnotit plným počtem *

marimari
marimari
16.11.2019 4 z 5

Další skvělá kniha ze série.

tlllk
tlllk
05.09.2019 4 z 5

Audio jednohubka, pobaví ale už ničím neprekvapí, miestami som mal pocit že som to už počúval. Len škoda že si dnešné čašníčky neberú príklad zo "Sklepnic", ale možno to bude tým že sme vymenili striebro za gastrolístky :)

Ulala
Ulala
29.07.2019 5 z 5

Nezbývá mi než dát pět hvězdiček za skvělé letní čtení. Napínavé, lehké, Oldřich z Chlumu a jeho panoš Ota jsou sympatičtí a výkonní. Pražský hrad, vztahy v něm a intriky zemských úředníků jsou vykresleny velmi barvitě. Konstatuji po několikáté: Autorovy knihy se čtou velmi dobře.

Peleus
Peleus
23.06.2019 3 z 5

Mám silně vtíravý dojem, že autor kdysi sledoval seriál Tudorovci. Díky němu dostal jednoduchý, leč právě v oné jednoduchosti geniální, nápad! Co takhle dopřát plebsu kromě chleba a her, o něž se postará stát, duchovní potravu v podobě vyprávění z atraktivního období českého středověku!

Aby se však nejednalo jen o nezajímavé věci jako zvůle šlechty, mor a války, dostane tvrdě pracující za vydělanou korunu pohádku o šikovném vyšetřovateli a jeho dvou pomocnících, kteří středověkým zločinem projíždějí jako nůž zteplalým máslem, přičemž nesmí chybět za každého počasí, denní doby a příležitosti hrátek chtivé mladé sklepnice nebo škádlivé nevěstky, stejně tak jako boky pohupující juvenilní šlechtičny.

Jak se řeklo, tak se udělalo. Tudíž na stránkách knihy sledujeme kombinaci patriotismu (co řekne český král, to také platí), mírného ateismu (církev je prezentována jako sbor pletichářských byrokratů) a naprostého amatérismu (na straně zločinců).

Jsem poněkud na rozpacích, jak se na Znamení Jidáš dívat. Coby detektivka je na úrovni dobrodružné literatury pro mládež ve stylu Kterak Čingačgúk ztratil svůj tomahavk nebo Zrada lovce mamutů. Jako historická próza rovněž pokulhává, Alexander Dumas to tedy není. Každopádně jako zabiják času, když toho máte po krk v práci či ve škole a chcete jen tak sedět a plivat pecky z višní na sousedovu zahradu, jde o dobrého společníka.

P.S. Autor by měl zapracovat na vlastním sexuálním životě.