Zločin na Bezdězu

Zločin na Bezdězu https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231367/mid_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-zloc-0KB-231367.jpg 4 465 90

Jubilejní dvacátý příběh královského prokurátora a správce hradu Bezděz Oldřicha z Chlumu se odehrává přímo na Bezdězu a v hlubokých lesích, které ho obklopují. Tajemný zločin pomáhají řešit jako obvykle panoš Ota a velitel Diviš a své si k řešení případu řekne i Ludmila z Vartemberka. I když případ zpočátku vypadá jasně, rychle se komplikuje a sám Oldřich z Chlumu je překvapený, jakou zlobu může skrývat lidská duše.... celý text

katka134
katka134
22.12.2023 3 z 5

Příběh z Bezdězu byl zajímavý, ale těch postav bylo skutečně moc. Oldřichovy děti a Přemyslovny, děj příjemně zpestřily.

E.l.i.a
E.l.i.a
26.11.2023 2 z 5

Slyšela jsem o knihách Vondruškovic jen to nejlepší, takže velké očekávání a ještě větší zklamání. Zločin na Bezdězu (moje první od tohoto spisovatele) to je chaotická změť postav a málo detektivky.

drakamena
drakamena
05.11.2023 5 z 5

Tak tahle kniha byla skvělá. Myslím, že zatím můj nejoblíbenější příběh o Oldřichovi z Chlumu. Připomínal mi složitě tkanou tapisérii, vrstvenou a propracovanou, kdy jednotlivé události byly velice umně propojeny. Líbil se mi odkaz na dřívější Oldřichův případ a taky to, že tentokrát byli dění účastni všichni, Ota, Diviš, Ludmila, Vencl, Wolfgang, Marta, Šonka i jejich děti. Navíc je vždycky fajn, když se objeví postavy známé z předchozích dílů, jako třeba Anežka a Eliška, Přemyslovy dcery.

Marcik7
Marcik7
10.09.2023 4 z 5

Trochu jsem se ztrácela v postavách - každý bylo z něčeho nebo odkudsi - a provázanost příbuzenská tomu napomohla, ale to je prostě ta historie, no. Jinak zápletka dobrá, připomínky na dříve řešené případy taky. Ale toho nevázaného sexu, wow!

kristijan
kristijan
08.09.2023 4 z 5

V komentáři u minulého dílu jsem si postěžoval, jak málo je užitečné číst tuhle sérii popořadě, protože knihy nejdou chronologicky po sobě a moc na sebe neodkazují. Udělalo mi tedy docela radost, že tenhle jubilejní díl použil Vondruška jako ohlédnutí za uplynulými případy a nacpal do něj spoustu narážek na předešlé knihy. To opravdu oceňuju. Hlavní hrdinové ale i po dvaceti dílech zůstávají pořád stejní, což by možná mohlo taky působit jako dobrá zpráva, nicméně posuďte sami, že potkáte-li kamaráda po dvaceti letech a zjistíte, že se za tu dobu VŮBEC nezměnil, asi ho spíš trochu politujete. A zvlášť v případě Oty mě celou knihu takováto lítost neodbytně přepadala. Jinak příběh standardně bavil, řekl bych takový Vondruškův slušný průměr.

Parus
Parus
08.08.2023 4 z 5

Moje první kniha od autora. Není to nic, co by mi zůstalo dlouho ležet v hlavě, každopádně je to hodně čtivé a zábavné. Taková chytrá detektivka ze středověkého prostředí, která stojí za přečtení.
V tomto konkrétním dílu je hodně postav, takže trvá než se člověk trošičku zorientuje kdo je kdo.

betička
betička
03.07.2023 3 z 5

Jak bylo řečeno ve filmu Amadeus - příliš mnoho not Mozarte. Tak tady bych řekla, příliš mnoho postav pane Vondruško. :-)

Němka138
Němka138
05.06.2023 3 z 5

Jak mám detektivky od pana Vondrušky ráda, tady mi trvalo, než jsem se v mnoha postavách vyznala a to zakončení bylo takové..nijaké. Věřím, že další díl bude zase lepší.

Marla
Marla
01.02.2023 3 z 5

Bylo tam tolik postav, že jsem ztratila přehled kdo ke komu patří a připadalo mi, že se na hrad ani nemohli vejít. Čtení průměrné, místy nudné.

horskejvlk
horskejvlk
21.12.2022

Styl psaní pana Vondrušky mi nevyhovuje, číst jeho zápletky je jak prokousávat se tvrdým chlebem, asi jsem si příliš zvyknul na sloh pana Pavla Hrdličky, to je jak jíst lahodný dort. Zločin na Bezdězu jeho takový by byl zajímavý kdyby to napsal svým umem Pavel Hrdlička, bohužel zesnul a najít si svého oblíbeného autora středověké beletrie bude fuška.

brunettlibrary
brunettlibrary
15.09.2022 1 z 5

Kniha mě vůbec nebavila a to jsem se na ni tak těšila. Její detektivní příběh byl tak moc zastíněn nudnou každodenní hlavních postav, že si člověk říkal, zda je to vůbec detektivka. Postav je tu tolik, že se v nich člověk někdy až ztrácí. A to ani nemluvím, že najít si tu oblíbenou postavu je taky pěkný oříšek. Jednu hvězdu dávám za pár pasáži, které mě docela bavily. Asi autora úplně zatracovat nechci, styl jeho psaní není nejhorší, ale tento díl za mě určitě ne.

eltondo
eltondo
20.08.2022 3 z 5

Nedoporučuji během čtení dělat delší pauzu, což se stalo mně. V tom zástupu postav jsem byl tím pádem ztracen na druhou, protože jsem úplně zapomněl, kdo je kdo. Napadlo mě, že si v těch postavách udělám grafický diagram - kdo s kým atd., jako se to dělává v dnešních kriminálkách. Pak jsem si ale uvědomil, že často ani sám autor nemívá ve jménech postav zcela jasno a stabilno, tak jsem toho nechal. Závěr mi připadal už vyloženě skoro v cimrmanovském stylu á la "takže moje maminka je moje babička" nebo "já nejsem tvůj otec, já jsem tvůj syn".
U příští knihy se musím víc soustředit :)

Magrata15
Magrata15
20.07.2022 5 z 5

Velké překvapení - moje první kniha od V. Vondrušky a hned si mě tento autor získal.
Vtipná historická detektivka.
Určitě budu hledat další díla od V.V.

olívoil
olívoil
24.05.2022 5 z 5

Pan Vondruška opět nezklamal...........řešení bylo zajímavé.........a líbilo se mi, že i na Bezdězu se dějí nekalosti........tentokrát pomohly i královy dcery

FallenOne
FallenOne
10.01.2022 4 z 5

Můj třetí Vondruška. Tentokrát se odehrává na Bezdězu, který patří mezi mé srdcovky, a právě proto jsem po něm sáhl. Postav zase mraky, podobně jako na Lichnici, všichni mají spolu strašně složité spletité vztahy, což konkrétně v tomhle díle korunovala i událost, která se v ději udála před cca 20 lety. Hlavaz toho byla jak na kolotoči! Navzdory přemíře podezřelých mě hodně bavilo, jak se děj odehrával v místech, které moc dobře znám - ať už hrad nebo okolí. Jestli něco Vondruška umí, tak je to navodit patřičnou atmosféru!
Ota se tentokrát vychrápal snad jen s jednou ženskou, takže to tolik nebilo do očí. Fakt si říkám, že za to, co předvádí, už by dávno chytil syfla čili příjice nebo jinou breberku.
Tady se opět dost uspěchal konec a samotné konečné (vy)řešení se tak nějak shrnulo na pár posledních odstavcích, protože ještě na předposlední straně to vypadalo, že to má náběh na další kapitolu nejméně.
Škoda, takhle je to jen za slušné 4*.

SSTknihy
SSTknihy
22.11.2021 4 z 5

Řečeno po cimrmanovsku, je tam tentokrát postav jak na kostele! A to se přidá ještě jeden starý případ, takže chvíli trvá, než se člověk zorientuje, kdo je kdo. Nebo se smíří s tím, že je mu to vlastně jedno. Protože s trojicí Oldřich – Ota – Diviš se prostě jen baví. Vyšetřování běží jako na drátku, Diviš honí po lesích podezřelé padouchy, Ota si rozhodně nekazí svou pověst svůdníka a svůj okamžik slávy si užívá i Ludmila, Marta, Vencl, Wolfgang, Šonka,.. Věrní čtenáři ví. A těm ostatním raději nebudeme ani naznačovat :-)

PREBURDA
PREBURDA
25.10.2021 5 z 5

Příběh dvacátý a jubilejní, tentokráte velmi, velmi povedený. Všichni rodinní známi z minulých dílů jsou pozvání na zimní adventní sešlost na hrad Bezděz ........... a budou se dít věci. Do pátrání se zapojí i děti Oldřicha z Chlumu. Čtivý a napínavý příběh.

Malarkey
Malarkey
31.05.2021 4 z 5

Jubilejní dvacátá epizoda ze světa Hříšných lidí Království českého se nese v duchu vzpomínkovém. Bylo mi, jak kdybych koukal například na stou epizodu Hvězdné brány, kde nám autoři připomínají, co jsme všechno s parťáky zažili. Ten díl znova vidět nechcete, když můžete hned ho přeskočíte. Aby to nebylo ale jenom o vzpomínání, tak pan Vondruška tu navíc přidal i nějaký ten mord a jal se situovat děj domů na Bezděz. Čtení je to sice příjemné, vzhledem k prostředí, atmosféře a známým postavám z dřívějších dílů, ale ve výsledku je to kniha, která je ze všech těch epizod jasně nejslabší.

hrosik3
hrosik3
20.04.2021 2 z 5

Příliš mnoho postav a krkolomná zápletka. Jako kdyby autor sám nevěděl, jaké zvolí rozuzlení.

Albina
Albina
22.02.2021 1 z 5

Všechny výtky už vznesli ostatní, je zbytečné je opakovat.