Zdislava a ztracená relikvie

Zdislava a ztracená relikvie https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89515/bmid_zdislava-a-ztracena-relikvie-aneb-t-RVF-89515.jpg 4 734 99

Tři zločiny, které rozřešil královský prokurátor Oldřich z Chlumu. Královský prokurátor Oldřich z Chlumu zastává úřad správce hradu Bezdězu a v jeho pravomoci je i vyšetřování a trestání hrdelních zločinů v kraji. Z pátrání po trnu z Kristovy koruny ztracené i s relikviářem se vyvine téměř mystický případ. Vyšetřování navíc zkomplikují další zločiny. Co spojuje vraždu měšťana z Jablonného a znásilnění jeho mladé manželky s podivným soubojem v hrádeckém šenku? Pán z Chlumu hraje o čas a nachází překvapivé řešení. Navazuje na autorův předchozí román Dýka s hadem a podobně jako ten je inspirován dobovými prameny. Druhé vydání... celý text

HCh
20.11.2017 5 z 5

Po několika letech jsem se k této knize vrátil. Opět příjemné čtení se zajímavou zápletkou. A došel tak k názoru, který nikomu nevnucuji. Tyto starší příběhy mi přijdou nápaditější a propracovanější než Vondruškova novější tvorba (např. Nitranská brána smrti, Králův dluh, nebo Podivná svatba na Lichnici), která mi přijde na jedno brdo. A mám i pocit, že je téma kapku vyčerpané.

hs777
13.10.2017 5 z 5

Ještě lepší než první díl. Nevěřila bych, že závěrečné kapitoly historického detektivního příběhu budu dočítat skoro se stejně zatajeným dechem jako poslední stránky Sněhuláka.

voset
18.09.2017

kromě těch situací v lázních moc pěkné čtení

jindrich7442
02.09.2017 5 z 5

Nemohu než opět chválit. S každou autorovou knihou se přesvědčuji o tom, že v jeho dílech nelze sáhnout vedle. Líto mi přišel krutý osud panoše Oty, ale pro další pokračování bychom zřejmě přišli o zásadní postavu. Vzhledem k realistickému stylu autorova psaní a náhledu hlavních postav mi na závěr neseděl ten pekelný výjev smrti.

čef
26.04.2017 5 z 5

Někdy mi připadá jakoby autor ve středověku žil. Jak by jinak mohl vědět tolik zajímavých detailů z Čech z té doby - co lidé vařili, jedli a pili, jaká byla morálka a rodinné a jiné vztahy a poměry mezi a uvnitř kast. No, nejsem učený historik a možná je všechno vyfabulované, ale tak nějak autorovi věřím víc než jiným. Mnohdy bych si také trochu přál něco vrátit do dnešní doby. Zvláště jednoduchá vyšetřovací a soudní praxe by se asi často hodila. V této knize je vše na správném místě tak, jako ve všech ostatních případech Oldřicha z Chlumu a to je podle mne jenom dobře.

Bulba
06.04.2017 5 z 5

Kniha plná nápadů s více dějovými liniemi. Nemohu se ubránit srovnání s knihami od Ellis Petersové z podobné doby, ale jiného místa - ty se mi velice líbily, přestože měly trochu nádech červené knohovny.

beran25
02.04.2017 3 z 5

Pěkná historická detekvivka s trochou romantiky. Vondruška asi nezklame nikdy.

martas79
10.02.2017 4 z 5

Mám rád knížky, kde trochu čpí síra...

vejmel
08.01.2017 3 z 5

O poznání lepší příběh než Dýka s hadem, zejména po formální stránce. Každá z hlavních postav řeší vlastní případ, ale příběhy se v několika místech protínají. Nicméně použití rekvizit jak z šestákového románu (satanisti, maurská věštkyně či symboly psané na zeď krví) knihu poněkud srážejí.

klokan.1905
13.07.2016 5 z 5

Královský prokurátor Oldřich z Chlumu, kolem něho panoš Ota a velitel vojenské družiny Diviš... Já, se fakt dobře bavím... Čte se opravdu dobře... Opět mohu jenom doporučit...

Karborund
08.07.2016 4 z 5

Opět výborná středověká krimi,spousta zápletek a provázanost dějů.Tohle čtenáře musí bavit.

Hadati
14.06.2016 4 z 5

Pan Havel a jeho manželka Zdislava, které můžete znát z předchozího příběhu Dýka a had, získali svatou relikvii Ježíše Krista. Na její vysvěcení pozvali samotného krále. Oldřich z Chlumu je před jeho příjezdem požádán panem Havlem, aby prošetřil podezřelé události, které se v hradě dějí. Diviš se v tu samou dobu připlete k vraždě, kterou jiní prohlašují za čestný souboj podle pravidel. Rozhodne se udělat na svého pána dojem a vyšetřit to osobně, bez jeho pomoci. Případ se mu však zkomplikuje. Záletný panoš Ota nakonec narazí na dívku, do které se skutečně zamiluje.

Z dalšího dílu nezmizela čtivost ani uvěřitelné historické reálie ze středověku. Historik se sice může nad něčím pozastavit, ale běžný čtenář zažije příběh, který se v době Přemysla Otakara II. mohl stát.

ivusse
20.04.2016 4 z 5

Pěkné čtení.

Juri81
19.04.2016 2 z 5

Tři zapletené příběhy, z nichž ten stěžejní je nejvíce nudným. Od první kapitoly je zřejmé, k čemu dojde a kdo to provede. Celou knihu tak vlastně čekáme pouze na to, jak se to stane a kdy se to stane. Kredit knize zvedají jen vedlejší události, u nichž sledujeme osudy jednotlivých postav.

ivoiro
28.03.2016 5 z 5

Vynikající příběh. Děj je napínavý a plynule odsýpá.

coquus
26.02.2016 3 z 5

Oddechová nenáročná četba, u níž bych uvítal víc historických reálií, plastičtější popis tehdejšího života. Jsou zde celkem šikovně vylíčeny tři případy pro královského prokurátora, i když vyústění případu s relikvií mně připadalo velice předvídatelné.

čuřil
12.02.2016 4 z 5

Povedená, četla se dobře. V závěru sice i trochu trpká, když byla zavražděna panošova milá, ale jinak se četla dobře.

Maat
18.10.2015 5 z 5

Opět příjemný knižní zážitek. Knihy pana Vondrušky mám moc ráda a ani tato nezklamala.

R.E.M.
13.06.2015 3 z 5

Kniha spletená ze tří dějových detektivních vláken. Příjemná detektivka, která se hezky čte třeba u vody nebo na zahradní houpačce. Prošumí, zanechá milý dojem, ale nic víc, žádné historické informace, žádné myšlenkové obohacení.

U první knihy autora jsem byla překvapená absencí historických reálií, u dalších už vím, že mohu čekat nenáročné pobavení se sympatickými postavami.

jaja1989
20.04.2015 5 z 5

Kniha je poněkud zdlouhavější než by musela, přesto zabaví.